Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Po saulėgrąžų granulėmis – rekordinė istorijoje cigarečių kontrabanda

2023/01/16


Praėjusią savaitę pasieniečiai baigė skaičiuoti rekordinį iš Baltarusijos geležinkeliu atgabentą ir Vilniuje, Paneriuose, sulaikytą kontrabandinių rūkalų krovinį. Daugiau kaip pustrečio milijono eurų krovinys, kuris buvo maskuojamas 66 tonomis saulėgrąžų granulių, yra didžiausia pasieniečių sulaikyta kontrabanda nuo 2000 m.

Dar gruodžio 29 d. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai surengė sėkmingą kontrabandos sulaikymo operaciją. Nelegalaus krovinio perėmimo metu buvo bendradarbiaujama su muitinės pareigūnais ir bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ Saugos valdymo darbuotojais.

Vilniuje, Panerių geležinkelio stotyje, pasieniečiai patikrino tris ten stovėjusio krovininio sąstato vagonus. Jis į Lietuvą buvo atvykęs iš Baltarusijos per Stasylų punktą. Pasieniečiams kilo įtarimų, kad vagonuose galimai paslėpta kontrabanda. Patikrinimo metu vagonuose aptikti didmaišiai su saulėgrąžų granulėmis, tarp kurių buvo dėžės su cigaretėmis.

Likusiuose vagonuose kontrabandos nebuvo. Maskuotė, birus krovinys, trijuose vagonuose, kaip vėliau paaiškėjo, svėrė net 66 tonas. Paneriuose jo iškrauti bei suskaičiuoti nebuvo galimybių. Trys vagonai su granulėmis ir rūkalų kontrabanda buvo atkabinti ir geležinkeliu nukreipti į Keną. Čia esančioje geležinkelio stotyje yra reikalinga įranga bei sudarytos sąlygos po stogu atlikti krovos darbus.

Šis sulaikymas tapo neeiline pasieniečių operacija, pareikalavusia daug laiko ir kontrabandai pervežti į Keną, ir čia ją iškrauti bei suskaičiuoti. Situaciją komplikavo įvairūs logistiniai klausimai, sudėtingi veiksmai biriam kroviniui iškelti. Prireikė daug fizinės jėgos ir laiko rankomis išimti cigarečių dėžes iš didmaišių su saulėgrąžų granulėmis, todėl tikslus galutinis rekordinio krovinio dydis paaiškėjo praėjusios savaitės pabaigoje.

Pasieniečių sulaikytuose trijuose vagonuose iš viso taip buvo paslėpti 672 tūkst. pakelių įvairių rūšių kontrabandinių cigarečių su baltarusiškomis banderolėmis. Tokio krovinio vertė Lietuvoje, įskaičiavus visus privalomus sumokėti mokesčius, yra daugiau kaip 2,6 mln. eurų.

Tai didžiausias sulaikytas kontrabandinis krovinys VSAT veiklos istorijoje nuo 2000 m.

Beje, po sulaikymo tris vagonus atgabenus į Keną, šiame geležinkelio punkte buvo įsitikinta ir čia veikiančios naujosios Lietuvos muitinės rentgeno kontrolės sistemos efektyvumu. Vagonai Kenoje buvo papildomai rentgenu patikrinti jau muitinės pareigūnų. Jie patvirtino VSAT informaciją dėl kontrabandos gabenimo didmaišiuose su saulėgrąžų granulėmis.

Dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis VSAT Vilniaus pasienio rinktinėje pradėtas ikiteisminis tyrimas. Cigaretės saugomos šiame VSAT padalinyje. Ikiteisminiam tyrimui vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūra.

2022 m. pasieniečiai užkirto kelią į juodąją rinką patekti 4 mln. 322 tūkst. 114 cigarečių pakelių, kurių absoliuti dauguma buvo atgabenta iš Baltarusijos. Tai buvo didžiausias metinis kiekis nelegalių rūkalų, VSAT sulaikytas per daugiau kaip du dešimtmečius.

Pernai smarkiai išaugusios VSAT sulaikytos cigarečių kontrabandos apimtys, lyginant su ankstesniais metais, sietinos su naujomis ir efektyvesnėmis sienos apsaugos priemonėmis bei traukiniais iš Baltarusijos gabentų didelių tabako gaminių kiekių sulaikymu.

2022 m. pasieniečiai nustatė 51 kontrabandos gabenimo geležinkeliu atvejį ir taip sulaikė beveik 3 mln. pakelių cigarečių (tai sudarė 67 proc. viso VSAT sulaikytų cigarečių kiekio).

Baltarusijoje pagamintos cigaretės krovininiais vagonais iš šios šalies į Lietuvą dažniausiai gabenamos slepiant jas biriuose kroviniuose (skaldoje, medžio drožlėse, granulėse ir kt.).

 

VSAT Vilniaus pasienio rinktinės informacija

Dalintis

2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...