Kaunas -3,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 14 Grd 2024
Kaunas -3,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 14 Grd 2024

Pokyčiai nesiliauja: medžioklės laimikį reikės registruoti elektroninėje platformoje

2024/07/17


Aplinkos ministerija (AM) parengė aplinkos ministro įsakymo „Dėl Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo projektą, kuris iki liepos mėnesio pabaigos derinamas su visuomene ir suinteresuotomis institucijomis. Svarbiausia naujiena – ta, kad ketinama pereiki prie elektroninių medžioklės lapų.

Numato pereinamąjį laikotarpį

Medžioklės lapas yra dokumentas, kuriuo leidžiama jame nurodytam medžiotojui medžioti arba medžioklės vadovui organizuoti medžioklę nurodytuose medžioklės plotuose nurodytu laikotarpiu arba vykdyti medžiojamųjų gyvūnų gausos reguliavimą teritorijose, kuriose medžioti draudžiama.

Projekte numatyta, kad kurį laiką – iki ateinančių metų balandžio – galios dvejopos formos medžioklės lapai: įprasti popieriniai ir elektroniniai. Tačiau naujovių mėgėjai galėtų pradėti naudoti elektroninį dokumentą jau nuo šių metų rugpjūčio 1-osios.

Taip suteikus „pakankamai laiko prisitaikyti prie naujo skaitmeninio informacijos tvarkymo būdo“, nuo 2025 metų balandžio 1-osios būtų leidžiama naudoti tik elektroninius medžioklės lapus. Siūloma apibrėžtis: „medžioklės lapas – elektroninis dokumentas, kuriuo leidžiama jame nurodytam medžiotojui medžioti arba medžioklės vadovui organizuoti medžioklę nurodytuose medžioklės plotuose nurodytu laikotarpiu“.

...nuo 2025 metų balandžio 1-osios būtų leidžiama naudoti tik elektroninius medžioklės lapus.

Jau sukurta elektroninė platforma

ES Sanglaudos fondų lėšomis AM iniciatyva sukurta Biologinės įvairovės informacinė platforma (BĮIP). Šis projektas, įgyvendintas per trejus metus, atsiėjo 1,7 mln. Eur europinių ir nacionalinio biudžeto lėšų.

Užsibrėžta sukurti vieningą informacijos apie biologinę įvairovę rinkimo, tvarkymo, analizės bei pateikimo visuomenei informacinę platformą, užtikrinančią biologinės įvairovės išsaugojimą, atkūrimą ir objektyviais rodikliais paremtų aplinkosauginių sprendimų priėmimą.

Numatomos rinkti informacijos laukas itin platus, tam numatyti skirtingi moduliai, o vienas iš jų yra Medžioklė. Be kita ko, šioje platformoje galima bus pranešti apie laukinių gyvūnų padarytą žalą. Tiesa, kol kas ši funkcija neveikia, pranešimo forma dar testuojama.

Tikslas: daugiau skaidrumo ir kontrolės

Kodėl vis dėlto reikia atsisakyti įprasto medžioklės lapo, pereiti prie elektroninės formos? Medžioklės taisyklių pakeitimo autoriai iš AM apie projektą rengti paskatinusias priežastis nurodo:

2022–2033 metų nacionalinės darbotvarkės korupcijos prevencijos klausimais įgyvendinimo 2023–2025 metų plane, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2023 m. gegužės 3 d. nutarimu Nr. 324 (2.8.4 priemonė), numatyta „siekiant užtikrinti skaidrų laukinių gyvūnų išteklių naudojimą ir šio proceso kontrolę, sukurti medžioklės registracijos modulį (medžioklės dalyvių, laimikio apskaitos, sumedžiojimo limitų planavimo ir kontrolės)“.

Įgyvendinant šią priemonę, baigtas įgyvendinti minėtas BĮIP sukūrimo projektas. Platformos medžioklės modulyje įdiegtas elektroninio medžioklės lapo principas, apimantis medžioklės dalyvių ir medžioklės laimikio registraciją. Taip pat suskaitmeninti informacijos apie suteiktus sumedžiojimo limitus, sumedžiotus gyvūnus, medžiojamosios faunos apskaitą tvarkymo procesai. Sudaryta galimybė skaitmeniniu būdu vykdyti didžiųjų plėšrūnų stebėjimų registraciją.

Projekto autoriai pabrėžia, kad papildomų sąnaudų elektroninei medžioklės laimikio registravimo tvarkai neprireiks, tuo tarpu bus užtikrintas skaidrus laukinių gyvūnų išteklių naudojimas, efektyvesnė medžioklės kontrolė.

Pavienių nusižengimų yra pasitaikę

Akcentuojamas efektyvesnės medžiotojų kontrolės ir skaidraus laukinių gyvūnų išteklių naudojimo poreikis. Kad pasitaiko pavienių nusižengimų Medžioklės taisyklėms – ne paslaptis, juolab kad kiekvienas toks atvejis yra paviešinamas.

2021 m. rugpjūčio pradžioje Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pranešė, kad atliekant planinį vieno Kėdainių medžiotojų klubo patikrinimą pastebėtas galimas dokumentų klastojimo atvejis. Medžiotojų klubas buvo pasigaminęs savo antspaudą su užrašu „Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Kauno valdybos Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijas Medžioklės lapas įregistruotas“. Policijai atlikus dokumentų ekspertizę, įtarimai, kad dokumentai buvo klastojami, pasitvirtino.

Dėl medžioklės lapų naudojimo 2022 spalio 4 d. sprendimą yra priėmęs Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT). Baudžiamojoje byloje buvo nuteisti du asmenys, klastoję medžiotojų klubo dokumentus – pašalino pirminius įrašus ir įrašė tikrovės neatitinkančius duomenis. Vienas šių asmenų 2018 m. taip suklastojo vieną medžiotojų klubo dokumentą, o kitas asmuo buvo nuteistas už tai, kad 2015–2016 m. laikotarpiu suklastojo septynis medžiotojų klubo dokumentus.

Teismai pripažino, kad tai – klastojimo būdas, o ne klaidos taisymas, nes taip buvo siekiama paslėpti ankstesnį įrašą, o ne tiesiog ištaisyti užbraukiant ir šalia pažymint apie ištaisytą klaidą. Be to, bylos duomenys patvirtino, kad pirminis įrašas buvo trinamas ir šalinamas norint suklastoti medžioklės vykdymo aplinkybes.

„Medžioklės procesui fiksuoti yra naudojamas medžioklės lapas, kuris yra vienintelis dokumentas, suteikiantis teisę asmeniui, turinčiam teisę medžioti, naudoti laukinės gamtos išteklius valstybei priklausančiame konkrečiame medžioklės plote remiantis teisės aktais nustatyta tvarka. Nė vienas leidimas ginklui ar medžiotojo bilietas nesukuria tokios teisės. Tokią teisę suteikia tik medžioklės lapas, kur yra nustatytas leidimas konkrečiam asmeniui. Medžioklės eigai fiksuoti neatsitiktinai privalomi medžioklės lapai ir tikslus jų pildymas. Būtent šiais duomenimis vadovaujasi ne tik medžioklės plotų naudotojai, atsakingi už racionalų ir saugų medžioklės plotų, kurie priklauso valstybei, naudojimą, bet pagal šiuose dokumentuose esančius duomenis atsakingos valstybės institucijos vykdo ir apskaitą, rengia ataskaitas, skiria medžiojamų gyvūnų sumedžiojimo limitus“, – be kita ko, išaiškino LAT.

Lietuvos medžiotojų bendruomenėje, kurią sudaro apie 30 tūkst. narių, šie pavieniai grubūs taisyklių pažeidimai, patenkantys į Baudžiamojo kodekso sritį, yra tarsi deguto šaukštas. Medžiotojų bendruomenė tokių atvejų netoleruoja, o per pastaruosius metus jų ir negirdėjome.

Visi už skaidrumą, bet kaip su mobiliuoju ryšiu?

Už didesnį skaidrumą pasisako ir medžiotojų bendruomenė, tačiau jos susirūpinimą kelia ganėtinai praktiški klausimai.

Pagal Medžioklės taisyklių pakeitimo projektą, jei į medžioklės lapą neįrašyta kiek ir kokių gyvūnų sumedžiota, laikoma, kad šie gyvūnai sumedžioti neteisėtai, padarant žalos aplinkai (gyvajai gamtai).

Duomenų apie sumedžiotą laimikį turi būti įrašomi operatyviai:

„22.1. kai medžiojama tykojant arba sėlinant, kiek ir kokių medžiojamųjų gyvūnų, kurių medžioklė limituojama, sumedžiota, į medžioklės lapą įrašoma prieš išgabenant šiuos gyvūnus iš sumedžiojimo vietos arba prieš pradedant juos doroti, atsižvelgiant į tai, kuris iš šių veiksmų pradedamas pirmas;

22.2. kitais, nei nurodyta Medžioklės taisyklių 22.1 papunktyje, atvejais, kiek ir kokių medžiojamųjų gyvūnų sumedžiota medžioklėje, į medžioklės lapą įrašoma prieš išvežant šiuos gyvūnus iš medžioklės plotų vieneto arba prieš pradedant juos doroti, atsižvelgiant į tai, kuris iš šių veiksmų pradedamas pirmas...“

Tačiau kaip su mobiliuoju ryšiu miškuose? Ar jis leis laiku užpildyti elektroninį medžioklės lapą, dėl ryšio trikdžių medžiotojas nebus paverstas pažeidėju?

 

ŪP portalo informacija

123rf nuotr.

Dalintis