Columbus +22,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 4 Lie 2024
Columbus +22,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 4 Lie 2024

Pomidorų žiedai nemezga vaisių? Išeitis yra!

2024/07/01


Kai tik užklumpa vasaros karščiai, daržininkai pastebi, kad šiltnamyje auginami pomidorai vaisių mezga mažiau arba visai nemezga. Žiedų daug, bet kekėse vos viena kita užuomazga. Kodėl taip nutinka? Kartais pasvarstoma, kad gal auginti tik daržo lysvėje, nes lauke po­midorai vaisių užmezga gerokai daugiau. Bet šiltnamyje derlių galima skinti ir vėlai rudenį, kai lauke auginti pomidorai jau nuskinti.

Pomidorų žiedai gali kristi dėl blogo ap­švietimo, sausos dirvos, menkos oro drėgmės, žemos ar aukštos temperatūros, priežastis vardija agronomai. Pomidorai mėgsta tiek šilumą, tiek šviesą. Augant dai­gams, nuo šviesos ryškumo priklauso, kiek susidarys žiedų ir vaisių užuomazgų. Jeigu trūksta šviesos, žiedai sunyksta, išsivysto be žiedlapių, o jei temperatūra per aukšta ar smarkiai svyravo, pirmųjų kekių žiedai gali deformuotis arba neišsivystyti.

Jau ne vieną vasarą Lietuvą alino karščiai. Jei lauke virš +30 °C, tai šiltnamiuo­se gali būti gerokai aukštesnė temperatūra. Laistyti kartą per savaitę – jau mažai. Jei trūksta drėgmės, laistoma nereguliariai – krinta žiedai ir užuomazgos. Dėl per ma­žos santykinės oro drėgmės ir aukštos oro temperatūros šiltnamyje žiedadulkės tampa nedaigios, žiedai neapsidulkina, neužsi­mezga vaisiai. Kai temperatūra aukšta, dažniau vėdinkite šiltnamį, sudarykite šešėlį iš pietinės pusės – tam tinka specialus tinklas arba kitos priemonės, pataria specialistai

Gali būti, kad orai staiga atvės, tuomet stenkitės, kad šiltnamyje nebūtų didelių temperatūros svyravimų (ypač tarp dienos ir nakties). Staigus temperatūros šuolis nuo +25 iki +10 °C, ilgalaikis atšalimas stabdo augalų augimą ir vystymąsi, krinta žiedai. Tokiu atveju reikėtų uždaryti šiltnamio duris, o pačiame šiltnamyje turėti šilumą akumu­liuojančių vandens talpyklų.

Žiedynai nesusiformuoja ir kai pomi­dorams trūksta geležies. Žiedų augimas, vystymasis taip pat sutrinka dėl mangano trūkumo. Jeigu šaknys silpnos, nespėja aprūpinti augalo antžeminės dalies maisto medžiagomis. Būtent todėl selekcininkai kuria pomidorų veisles su labai stipriomis ir gausiomis šaknimis. Tokių veislių pomi­dorai puikiai dera pramoniniuose Ispanijos, Izraelio ir kitų pietinių kraštų šiltnamiuose.

Lietuvoje galima rinktis karščiui atsparius pomidorų hibridus, kurių žiedai nesisterilizuoja: ‘Celesteen’, ‘Oasis’, ‘Clarosa’, ‘Kongo’, ‘Dartagnan’, ‘Beef Bang’. Kitas būdas išauginti gausų derlių – pomidorų skiepijimas į poskiepius, kurie yra tam spe­cialiai sukurti hibridai. Kas dar nedrįsta ar nepasitiki savimi ir neskiepija pomidorų, profesionalūs pomidorų augintojai pataria rinktis Izraelio, Ispanijos, Italijos ar Prancūzijos selekcininkų kurtas pomidorų veisles. Jų šaknys gausios ir stiprios.

 

„Rasų“ informacija

ŪP redakcijos archyvo nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Mano ūkis