„Dojus agro“ – traktorių pardavimo lyderis
UAB „Dojus agro“ Žemės ūkio technikos pardavimų padalinio vadovas Rytis Riškus „Ūkininko patarėjui“ teigė, kad 2023 m. įmonei buvo sunkesni nei 2022-ieji. Užpernai buvo registruoti ūkininkų nusipirkti 211 traktorių, pernai – 206. „Rinka pasikeitė tik tiek, kad į pirmąsias vietas atėjo galingesni traktoriai. 2023 m. daugiausia pardavėme 8 serijos „John Deere“ traktorių, anksčiau taip nebūdavo.
Manau, tam įtakos turėjo europinė parama, kuri buvo mažinama ir dabar įsigyti traktoriams jos beveik nebeliko. Geriau buvo mažesniems ūkiams, kurie pastaruoju metu galėjo naudotis tokia parama, o didesni ūkiai pirko galingesnius traktorius. Todėl tokios ir tendencijos – rinka pakrypo link galingesnių traktorių“, – pasakojo R. Riškus. Anot jo, pernai, pirmąjį pusmetį, pardavimai laikėsi visai neblogai, pagrindinis kritimas prasidėjo nuo antrojo pusmečio. O ypač stipriai tai pasijautė gruodžio mėnesį, palyginti su 2022 metais, pirkimų mažėjimas buvo labai didelis.
„Praėjusių metų pradžioje pristatymo grafikai dar buvo išsitęsę, sunku buvo prognozuoti, ar traktoriai tikrai atvažiuos, o metams baigiantis, viskas susitvarkė. Traktoriai, kurie gaminami Amerikoje, atvažiuoja per ilgesnį laiką, iš Europos – greičiau. Dabar jau grįžome į normalius tiekimo grafikus“, – teigė R. Riškus. Jis apgailestavo, kad praėjusiais metais prasidėjęs rinkos traukimasis šiemet bus dar akivaizdesnis. „Tai lemia situacija grūdų rinkoje, pasaulinės degalų ir technikos kainos. Todėl rinka tikrai neaugs, – aiškino R. Riškus. – O ES paramos, kiek žinome iš valstybinių institucijų pateikiamos informacijos, nebus skiriamos nei traktoriams, nei kombainams, nebent daržininkams ir smulkiesiems ūkiams, kurie perka mažos galios traktorius. Bet jie didesnės įtakos rinkai tikrai neturės.“
Pasak R. Riškaus, 2022 m. ir 2023-iųjų pirmojoje pusėje didelė problema, kaip ir visoms žemės ūkio technika prekiaujančioms įmonėms, buvo atsarginių dalių tiekimas. Šiandien jų tiekimo terminai jau normalūs – jau laiku galima pasiruošti sezonui ir turėti visų pagrindinių detalių, kurių gali prireikti darbymečio metu. R. Riškus teigė galintis drąsiai sakyti, jog „Dojus agro“ servisas visiškai pasiruošęs ir jau grįžęs prie normalių terminų.
Beje, „Dojus agro“ dar gali pasidžiaugti, kad pernai atidarė naują apie 4 000 kv. m ploto logistikos centrą, kuris žymi labai svarbią centrinio sandėlio ir logistikos plėtrą. Dabar visas sandėliavimo plotas sudaro 5 800 kv. m. Dalis procesų sandėlyje automatizuoti, skirtingoms prekių grupėms pasirinkti atskiri sandėliavimo sprendimai, tad darbas gerokai efektyvesnis ir lengvesnis. Be to, naujasis pastatas „žalias“ ne vien dėl to, kad jame yra daugiausia „John Deere“ detalių ir technikos – ant jo stogo sumontuota saulės elektrinė. Pagrindinis tikslas ir darbas – suteikti kuo geresnius įrankius žemės ūkio klientams, miškininkams ir komunalininkams. Tam „Dojus agro“ turi labai gerus partnerius („John Deere“, „Kuhn“, „Komatsu“, „Western Fabrication“ ir kitus) ir beveik 200 atsarginių dalių tiekėjų. Padidėjusi erdvė atsarginių dalių sandėliavimui, pagreitėjęs atsarginių dalių priėmimas ir išdavimas, pagerėjęs sunkvežimių pralaidumas kieme ir gerokai padidėjusi techninės priežiūros erdvė pagrindinio pastato serviso salėje – tai pokyčiai, kuriais džiaugiamasi.
„Rovaltra“ išsaugojo lyderių poziciją
UAB „Rovaltra“ vykdantysis direktorius Jonas Trainaitis ŪP sakė, kad ūkininkai pasitiki „Rovaltros“ parduodama technika, todėl praėjusiais metais kas šeštas įsigytas traktorius buvo būtent „Valtra“ T serijos. Pernai pagal traktorių pardavimus šalyje „Rovaltra“ užėmė antrąją vietą – pardavė 121 naują traktorių. „Žinome, kad 2023-aisiais rinka krito 24 proc., palyginti su ankstesniais metais, bet mums pavyko išsaugoti lyderių poziciją. Praėjusių metų pirmuosius du ketvirčius nemažą neigiamą įtaką traktorius gaminančiai gamyklai dar turėjo komponentų trūkumas. Dabar ji jau susitvarkė ir su atsarginių detalių tiekimu“, – pasakojo J. Trainaitis. Jo teigimu, pernai labiausiai ūkininkų pamėgtas modelis buvo 6 cilindrų T serijos traktorius, turintis nuo 150 iki 230 arklio galių. Tokių traktorių parduota daugiausia.
Iš Suomijos atvykstantys traktoriai užregistruojami įvairiuose regionuose, tai priklauso nuo registratorių užimtumo dėl jų patikrų, bet įvairiuose regionuose parduodama maždaug po lygiai, nes regionas regionui nelygu – yra didelių ūkių ir mažųjų,, kurie realiai jau ant išlikimo ribos.
J. Trainaitis pasidžiaugė, kad nuo praėjusių metų antrojo ketvirčio „Valtros“ traktorių gamykloje visos linijos jau dirba visu pajėgumu. Traktorių pagal kliento norus galima pateikti per du mėnesius, žinoma, jeigu gamykloje tuo metu nėra vasaros ar kalėdinių atostogų. Pasak J. Trainaičio, pagelbėjo ir tai, kad nemažai „Valtra“ traktorių įmonė turėjo savo sandėlyje. Buvo galima greitai juos parduoti už konkurencingą kainą, palyginti su konkurentais.
„EWA“ gerina serviso paslaugas
Akcinės bendrovės „EWA“ technikos pardavimų direktorius Karolis Muduris ŪP teigė, kad pernai pirmąjį pusmetį dar strigo traktorių „Massey Ferguson“, kuriais ši įmonė prekiauja, tiekimas. O po to prasidėjo visuotinė ūkininkų krizė, kurią lėmė augančios palūkanų normos, buvo brangios trąšos, krito grūdų supirkimo kainos.
„Gamykla šiuo metu jau suspėja laiku pagaminti traktorius, tik dar šiek tiek jaučiamas pandemijos palikimas – tam tikrų automatinių greičių dėžių trūkumas, kurių skaičius Europoje yra ribotas. Populiariausi pastaruoju metu yra galingesni ir vidutinio galingumo „Massey Ferguson“ traktoriai. Daugiau traktorių pardavėme ūkininkams, kurie dar suspėjo gauti ES paramą, o didesnės galios traktorius žemdirbiai perka už savo lėšas arba lizingu“, – pasakojo K. Muduris.
Atsarginių dalių „EWA“ turi pakankamai, serviso pajėgumai kasmet didinami, nes didėja ūkininkų turimi šios technikos kiekiai. „Šiais metais planuojame pasistatyti visiškai naują 6 000 kv. m ploto Kauno filialą. Ten bus ir daugiau atsarginių dalių, ir bus teikiamos serviso paslaugos. Sugedus traktoriui darbo metu laukuose, stengiamės jį suremontuoti tą pačią dieną. Vienu metu dirba daugiau nei 30 budinčių ekipažų. Juk nebūna taip, kad vienu metu laukuose stovėtų 30 sugedusių traktorių. Pagal gedimo požymį siunčiame tam tikros kompetencijos specialistus. Viską darome prioriteto tvarka – pirmiau remontuojame sugedusią techniką, o techninę priežiūrą galima atidėti ir kitai dienai. Serviso srityje nebeturime jokių problemų“, – džiaugėsi K. Muduris.
„Rovaltra“, „Dojus agro“ ir „EWA“ nuotraukos
Titulinė nuotr. – Pernai UAB „Dojus agro“ daugiausia pardavė 8 serijos „John Deere“ traktorių.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.