Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024
Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024

Prancūzai augins specialiai olimpiečiams skirtus aukščiausios kokybės maisto produktus

2024/04/22


2024 m. olimpines žaidynes organizuojantys prancūzai demonstruoja aukščiausią lygį – pasaulinėje sporto šventėje dalyvaujantiems sportininkams tiekiamas maistas atitiks geriausios kokybės standartus ir bus tiekiamas griežtai laikantis aplinkosaugos reikalavimų. Jau artimiausiomis dienomis bus pasodintos specialiai olimpiečiams skirtos daržovės.

Organizatoriai skaičiuoja, kad nuo liepos 26 d. iki rugpjūčio 11 d. vyksiančių žaidynių metu reikės pamaitinti 15 000 olimpinio kaimelio sportininkų. Per dieną prireiks iki 40 000 porcijų, kurioms renginio rėmėja prancūzų maisto įmonė „Carrefour“ planuoja pateikti 600 tonų maisto (šviežių produktų, grūdų ir džiovintų vaisių). Iš 170 tiekiamų produktų 108 (63 proc.) bus prancūziški.

Prancūzijos maisto augintojai jau praėjusią savaitę pademonstravo pasirengimą svarbiausiam šių metų šalies renginiui. Vilerone, maždaug 20 km į šiaurę nuo Paryžiaus, 480 ha ūkio savininkas pristatė žaidynėms išrinktą bulvių veislę ‘Jazzy‘ ir parodė laukus, kuriuose jau artimiausiomis dienomis bus pasodinta 18 tonų šios veislės bulvių.

Specialiai žaidynėms Ile-de-France regiono augintojai pasodins žiedinių kopūstų, porų ir šviežių žolelių.

Maistu sportininkams besirūpinantys augintojai ir tiekėjai neslepia, kad olimpinės žaidynės jiems yra tarsi savotiška vitrina, unikali proga parodyti pasauliui, koks yra Prancūzijos ūkis, kas jame gaminama, kokia produktų kokybė, specifika, pademonstruoti auginamas daržovių ir vaisių veisles.

Pagal organizatorių sumanymą, dar vienas pasirengimo renginiui akcentas – klimato apsauga. 2024 m. Paryžiaus specifikacijose numatyta, kad 25 proc. maisto atsargų turi būti tiekiama iš ūkių, nuo varžybų vietų nutolusių ne daugiau nei 250 km spinduliu. Taip siekiama, kad būtų maksimaliai mažinamas CO2 išmetimas ruošiant ir tiekiant maistą sportininkams.

Apie tai, kad Paryžius turi ambicingą tikslą panaudoti olimpines žaidynes kaip prancūzų mitybos įpročių keitimo katalizatorių, kalba ir buvęs profesionalus Prancūzijos kanojininkas, daugkartinis Europos, pasaulio ir olimpinis čempionas slalomo rungtyse Tony Estanguet. Pasak jo, didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas malonumui ir geram maistui, taip pat aplinkos apsaugai.

„Pasirūpinsime, kad mėsainiai šiek tiek skirtųsi, priklausomai nuo to, esame Marselyje ar Île-de-France, kad kiekvieną kartą įtrauktume daugiau vietos produktų ir galėtume derinti gerą maistą, maitinimo malonumą su iššūkiu sumažinti anglies pėdsaką“, – teigė buvęs olimpietis, įsitikinęs, kad tai sumani strategija sėkmingai derinti sportą, mitybą ir tvarumą.

Nesklandumų neišvengta

Kaip dažnai nutinka, gerus sumanymus lydi nesklandumai. Paryžiuje skandalas nekilo, tačiau kai kurios olimpinių žaidynių organizatorių idėjos kaip reikiant išgąsdino javų augintojus.

Pagal sumanymą, Paryžiuje Olimpiados atidarymas ir sportininkų paradas turėtų vykti juos laiveliais plukdant Senos upe. Tai reiškia, kad didžiausia miesto vandens arterija laivybai bus uždaryta dar prieš renginį, nuo liepos 20 d. iki 26 d. Pirminiame plane buvo numatyta, kad navigacija upe bus sustabdyta dar ilgiau. Tai ir sukėlė grūdininkų nerimą.

Grūdų sektorius iš pradžių baiminosi, kad upė laivybai bus uždaryta per visą olimpinių žaidynių laikotarpį, o „tai sektoriui būtų kainavę 500 mln. eurų“, – jau sausį susirūpinimą išreiškė François Lépy, atsakingas už „Intercéales“ logistikos klausimus.

Tada jis priminė, kad Senos upė yra „konkurencinga“ ir „logistiniu požiūriu labai svarbi“ ašis, kasmet ja cirkuliuoja 3 mln. t javų, iš kurių 1 mln. t – vien vasaros laikotarpiu.

Nors dėl visuotinio atšilimo derlius kasmet paankstinamas, pirmųjų miežių krovinių laukiama liepos pradžioje, paskui atkeliaus kviečiai ir rapsai, o rugpjūčio pabaigoje–rugsėjo pradžioje – pirmosios saulėgrąžos ir kukurūzai.

Atsižvelgiant į situaciją, pažadėta, kad prefektūra nagrinės kompensavimo mechanizmus grūdų augintojams, jei šie patirs žalos.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/05/21

Populiacijos griūtis kaimiškosioms savivaldybėms – gyvybingumo iššūkis

(VDU ŽŪA langas) Labai daug kalbama apie Lietuvos kaimo vietovių plėtrą: ES žaliojo kurso iniciatyvas, ES finansinę paramą, kaimiškųjų vietovių ir jų savivaldybių infrastruktūros gerinimą, žemės ūkio modernizavimą, verslo aplinkos gerinimas...
2024/05/21

ŽŪM siūlo drausti iš Rusijos ir Baltarusijos įvežti daugiau nei 2,8 tūkst. produktų

Seimui balandį uždraudus į Lietuvą importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija ar Baltarusija, konkretų jų sąrašą parengusi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo drausti daugiau nei 2,8 tūkst. įvairi...
2024/05/21

Kaip gimė gražiausias išeivijos leidinys – Vinco Kudirkos raštai?

Prieš 125 metus mirė Lietuvos himno autorius, rašytojas, varpininkas Vincas Kudirka (1858–1899), o prieš 115 m. pradėtas spausdinti pirmasis jo raštų rinkinys, kuris šešiais puikiai išleistais...
2024/05/21

Seimas svarstys, kaip geriau suderinti gyventojų ir vykdančių ūkinę veiklą asmenų interesus

Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdy...
2024/05/21

Lietuvoje prarasti pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų

Lietuvoje nuo kitų metų sausio prarasti vairuotojo pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių asmenų, didžioji dalis jų – 30-65 metų amžiaus, pranešė „Regitra“.
2024/05/21

Botanikas dr. M. Lapelė: „Mes pervertiname gamtos gebėjimą atsikurti“

Gegužės 21-ąją yra minima „Natura 2000“ – ambicingiausios ir didžiausio masto iniciatyvos, skirtos išsaugoti Europos gamtos paveldą – diena. Ši data pasirinkta todėl, kad 1992 m. gegužės 21 dieną buvo patvirti...
2024/05/21

Štai kaip per metus ES susitraukė gyvulininkystė

Eurostatas paskelbė duomenis, kaip 2023 m. ES pakito ūkinių gyvūnų skaičius. Palyginti su ankstesniais metais jis sumažėjo.
2024/05/21

Po svarstymo pritarta siūlymui griežtinti atsakomybę už nusikaltimus valstybei

Seimas po svarstymo pritarė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotoms Baudžiamojo kodekso pataisoms, kuriomis numatoma nustatyti proporcingas bausmes už pačius pavojingiausius nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos konstitucinius pa...
2024/05/21

Ūkininkai siekia, kad grūdų derlius liktų Lietuvoje: daug vilčių siejama su atsinaujinančiais degalais

Šiuo metu visi šalies ūkininkai pradeda sukti galvas, kaip geriausia realizuoti grūdų derlių, kuris jau už 2-3 mėnesių nuguls į aruodus. Lietuva jau ne vienerius metus yra viena didžiausių grūdų augintojų regione, tačiau didžiąją dal...