Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Prancūzijos mokslininkai vertino Lietuvos eglynų genetinius rodiklius

2023/09/22


Tarptautinio projekto FORGENIUS mokslininkai Nicolas Mariotte ir Florence Jean iš Prancūzijos rugsėjo pradžioje lankėsi Lietuvoje ir atliko miško medžių matavimus, rinko mėginius genetiniams tyrimams atlikti. Valstybinė miškų tarnyba (VMT), bendradarbiaudama su projekto vykdytojas, pasiūlė į tiriamų objektų sąrašą įtraukti Pušinės miško eglės genetinį medyną esantį Telšių rajone.

FORGENIUS (angl. Improving access to FORest GENetic resources Information and services for end-USers) yra projektas, kuriuo siekiama įvertinti Europos miškų atsparumą, prisitaikymą, genetinę ir funkcinę įvairovę besikeičiančio klimato sąlygomis. Projektas pagrįstas daugiadisciplininiu požiūriu, integruojančiu miškų stebėseną nuotoliniais metodais, genomiką, ekofiziologiją, evoliucinę biologiją, modeliavimą ir duomenų bazių valdymą. Projekto įgyvendinimo laikotarpis 2021–2025 metai.

Lietuva yra viena iš aštuonių Europos šalių (Rumunija, Bosnija ir Hercegovina, Slovėnija, Austrija, Vokietija, Prancūzija, Suomija ir Lietuva), kuriose tiriami paprastosios eglės medynų genetiniai ištekliai. Pirmajame projekto etape yra vykdoma tiriamų objektą atranka, medžių matavimai ir vertinimas bei mėginių surinkimas genetiniams tyrimams atlikti.

Lauko darbų metu Pušinės miško eglės genetiniame medyne buvo išskirtas tyrimo plotas, kuriame atrinkti 25 paprastosios eglės medžiai. Plote buvo įvertintas miško atsikūrimas, aprašytos miško aplinkos sąlygos, darytos lajų ir medyno nuotraukos bei iškastas ir aprašytas dirvožemio profilis. Išmatuoti kiekvieno tiriamo medžio pagrindiniai dendrometriniai rodikliai, nustatytos geografinės koordinatės, įvertinta defoliacija (spyglių netekimas). Įlipus į medžių viršūnes, paimti mėginiai, siekiant ištirti eglių fenotipinį plastiškumą ir genetinę įvairovę.

Tyrimams pasirinktas Pušinės miško eglės genetinis medynas yra įregistruotas Europos genetinių išteklių išsaugojimo programos informacinėje sistemoje EUFGIS. Šiuo metu sistemoje EUFGIS įregistruotas 131 Lietuvos miško medžių genetinis draustinis ir medynai.

Prancūzijos mokslininkė Florence Jean ruošia miško medžių mėginius tyrimams.

Galutiniame FORGENIUS projekto etape visi Europos genetinių išteklių objektai, įregistruoti EUFGIS informacinėje sistemoje, bus apibūdinti nuotolinio stebėjimo indeksais. Pagal surinktus duomenis ir atliktus tyrimus genetiniuose draustiniuose bus kalibruojamas naujasis modelis.

Modernus ir inovatyvus modeliavimas leis susieti skirtingų duomenų sluoksnius ir apibūdinti visos Europos miško medžių genetinių išteklių objektus. Taip pat bus surinkta daugiau informacijos apie miško medžių genetinę įvairovę, fiziologines savybes bei Europos miškų atsparumą besikeičiančios aplinkos sąlygoms. Minėta informacija modernaus modeliavimo metodais bus paversta prognozavimo ir miškų valdymo įrankiais. Tikimasi, kad nuotoliniais metodais bus galima stebėti ir spygliuočių medžių derėjimo intensyvumą.

 

VMT informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/10

Ekologinių Danijos ūkių sėkmės paslaptis: dėmesys efektyvumui, inovacijoms ir vartotojų pasitikėjimas

Danijos ūkiai pagrįstai laikomi vienais inovatyviausių pasaulyje. Keliuose jų apsilankęs žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis kartu su Žemės ūkio ministerijos, „Ekoagros“, ūkininkų bei jų atstovais domėjosi, kaip danų ūkininkai...