Ashburn +30,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 24 Lie 2024
Ashburn +30,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 24 Lie 2024

Prapliupusios liūtys ir kruša atėmė viltį nuimti derlių laiku

2023/12/04


Kaip kasmet Australijos žemdirbiai derlių iš laukų į saugyklas suvežti planavo iki Kalėdų. Tačiau šalies pietryčiuose prasidėjusios neregėtos liūtys ne tik sustabdė darbus, bet ir pakenkė derliaus kokybei. Spėjama, kad apie 1 mln. t grūdų vertė kris iki pašarinės kokybės.

Australija yra viena didžiausių pasaulyje kviečių eksportuotojų ir šiuo metu yra įpusėjusi derliaus nuėmimą. Šalies žemdirbiai su nepalankiais orais jau buvo susidūrę sezono pradžioje, kai sausra ir didelis karštis sustabdė normalią augalų vegetaciją. Prognozuota, kad gamyba nuo pernai gautų 40 mln. metrinių tonų gali sumažėti maždaug iki 25–28 mln. metrinių tonų, tačiau tikėtasi aukštos grūdų kokybės, praėjusią savaitę, remdamasi agentūros „Reuters“ informacija, rašė žemės ūkio naujienų portalas agroklub.ba.

Dabar šalį krečia naujos negandos. Australijos meteorologijos biuro duomenimis, kai kuriose Naujojo Pietų Velso ir Viktorijos valstijų dalyse per dvi dienas iškrito daugiau nei 100 mm kritulių. Lietų bei stiprius vėjus sinoptikai prognozavo ir kitomis dienomis būtent tuose regionuose, kur derliaus nuėmimo darbai kaip tik įsibėgėjo.

"AgriBusiness Consulting Group" vertintojas Marty Colbert, iš arti stebintis situaciją, "ABC Rural RoundUp" naujienlaiškiui tvirtino, kad žemdirbiai įdėjo daug pastangų, kad kiek įmanoma daugiau derliaus nuimtų ir suvežtų į saugias vietas. Deja, didelė pasėlių dalis liko laukuose ir kuo ilgiau technika į juos neįvažiuos, tuo labiau suprastės grūdų kokybė.

Pasak vertintojo, ypač smarkiai nukentėjo lęšių pasėliai, nes liūtys juos suplakė į žemę, o grūdus pažeidė grybelis. O laiku nenuimant kviečių derliaus, pasak M. Colbert, drėgmės permerkti grūdai gali tiesiog sudygti ir prarasti vertę.

Nukentėjo ir komerciniai sodai

Nuostolių jau spėjo patirti ir vyšnių augintojai. Ankstyvosios veislės turėjo būti pradėtos skinti šią savaitę, bet stichijos taip įsisuko į sodus, kad kai kuriuose ūkiuose išvis neliko ką skinti. Adelaidės kalvos vyšnių augintojas Nick Noske, šiuo metu laikinai einantis ir Australijos vyšnių augintojų asociacijos prezidento pareigas, pasakojo, kad labiausiai nukentėjo sodai Pietų Australijoje. Laimei, tai sezono pradžia ir, jeigu orai aprims, finansinių nuostolių patirs tik augintojai, bet vartotojai, augintojo nuomone, per daug nenukentės.

Australija pasaulyje gerai žinoma ir kaip vynų gamintoja. Liūčių užpiltose Naujojo Pietų Velso ir Viktorijos valstijose rastume ir nemažus vynuogynų plotus. Vynuogininkai skundžiasi, kad šiuo metu dėl didesnės nei įprasta drėgmės sparčiai plinta vynuogių ligos ir prireiks kelių savaičių padarytai žalai įvertinti. Jau anksčiau jie purškė augalus nuo miltligės, bet dabartiniai orai situaciją tik dar labiau pablogino.

Žalos pridaryta ir bulvių ūkiuose, ypač tuose, kur vyrauja molingas dirvožemis. Šalies pietryčiuose ūkininkaujantis Terry Buckley pasakojo, kad mažiausiai 100 tūkst. Australijos dolerių vertės derliaus tiesiog nuskendo laukuose, kai per trumpą laiką iškrito 70 mm lietaus.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
Verslas