Ashburn +14,6 °C Rūkas
Šeštadienis, 23 Rgs 2023
Ashburn +14,6 °C Rūkas
Šeštadienis, 23 Rgs 2023


Irma DUBOVIČIENĖ
ŪP portalo redaktorė
 

Prasidėjo ritininkų vasara

2023/05/29


Nacionalinės sporto šakos atgimimo laikais Lietuvoje ritinį žaisdavo keliolika komandų. Vien tik Plungės rajone buvo susibūrę net 16 ritinio komandų, iš kurių 4 dalyvaudavo Respublikos čempionatuose ir užimdavo aukštas prizines vietas. Plungės rajone, Plateliuose, tradicija išliko gyvybinga, plateliškiai savo sąskaitoje turi daugiausiai pergalių.

Lietuviškas ritinis dabar profesionaliai žaidžiamas vos keliuose Lietuvos miestuose: Plungėje, Vilkaviškyje, Kaune, Kupiškyje, Šiauliuose.

Respublikos čempionatuose dalyvauja 5 ritinio komandos. Tiek jų įtraukta ir į šių metų čempionatą, kuris buvo jau 62-asis šio nacionalinio sporto istorijoje ir prasidės jau netrukus – birželio 10 d., Plateliuose.

Ką sužinome iš rašytinių šaltinių

Tolimais laikais, šimtmečius iki futbolo ar krepšinio ritinis buvo populiarus lietuvių liaudies žaidimas. Jį žaisdavo ne tik piemenys, bet ir suaugę vyrai. Tam užsiėmimui tiko bet kuri pieva, galėjo galynėtis kaimas prieš kaimą. Žaidimas ugdė kariams reikalingas savybes – ištvermę, jėgą, vikrumą.

Rašytiniuose šaltiniuose ritinis minimas nuo 17 a.

Viename ankstyviausių šaltinių, Mato Pretorijaus rankraštyje „Prūsijos įdomybės, arba Prūsijos regykla” (1698), rašoma: „Vyrai daugiausia jodami arkliais šaudo į taikinį, mušti ritinį į baslį, tai yra, jie turi ritinį arba kamuolį, padarytą iš medžio ir akmens, jį jie muša pagaliu, o kamuolys turi pataikyti į baslį kaip į taikinį. Taip pat jie mėto kucus ir kuokas į tam tikrą taikinį, kai kurie labai įgudusiai tą daro. Taip pat svaido“.

Iš Simono Daukanto „Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių“ (1845) sužinome, kad „ritmuša buvo senovėj karės įrankis lietuvių jaunuomenės, kalnėnų ir žemaičių, kaipo visų didžiausia karės mokslinyčia,
kaip tuojau regėsim, nesgi tuo mokės nuo pat mažų dienų, kaip gintis ir kaip neprietelių paveikti“
.

Ritinį yra aprašęs ir Motiejus Valančius knygoje „Palangos Juzė“ (1869): „Sustojo mūsų keturi iš vieno galo, keturi iš antro, kaip droš kuris su ritmuša, ritinis lekia brumzdamas. Patol vargšas negavo atilsio, pakol nepersprogo…”.

XIX a. pabaigoje ir XX a. pirmojoje pusėje, sodžiams pradėjus skirstytis į viensėdžius, šio kolektyvinio liaudies žaidimo populiarumas sumažėjo.

Žaidimo atgimimas: K. Dineika ir V. Steponaitis perkėlė į futbolo aikštę

Pirmojoje Nepriklausomoje Lietuvoje ritinį į stadioną perkelti pamėgino kūno kultūros mokytojas Karolis Dineika. 1923 m. jis apibendrino ritinio taisykles, nustatė komandų žaidėjų skaičių (septynis) ir žaidimą perkėlė į futbolo aikštę.

K. Dineikos iniciatyvą perėmė Vytautas Steponaitis. Jis pokariu patobulino ritinio žaidimo taisykles. Medinius ritinius pakeitė sintetinės gumos diskai. 1957 m. surengtos ritinio atgimimo rungtynės. O nuo 1961 m. pradėta organizuoti Respublikos ritinio pirmenybes. Pirmosiose pirmenybėse dalyvavo Vilniaus, Kauno, Marijampolės (tada Kapsukas), Kupiškio, Pagėgių ir Plungės komandos.

Lietuviško ritinio atgimimą paskatinusio V. Steponaičio garbei rengiama jo vardo taurės varžybos.

Klubo veiklą atgaivino po daugiau nei 20 metų

Kupiškėnai didžiuojasi, kad yra vieni tų, kurie respublikinėse varžybose dalyvauja nuo pat 1961-ųjų. Ritinio sporto klubas „Aukštaičiai“ ne vieną kartą tapo respublikos čempionatų nugalėtojais, prizininkais.

Kupiškio r. kūno kultūros ir sporto centro patalpose neseniai atidaryta nedidelė nuolatinė ekspozicija „Lietuvos ritinio (ripkos) istorija Kupiškyje“. Čia galima išvysti apdovanojimus, taures bei kitus eksponatus.

lietuviškas ritinis
Įdomus eksponatas – ritinio lazda, rasta klubo žaidėjo Ernesto Sunkurio senelio namo palėpėje.

Klubo treneris ir vadovas Vidmantas Liubamirskas mielai pasakoja apie lietuvišką ritinį, įdomią žaidimo ir klubo istoriją, kuri buvo užgesusi 1986 m.

Vidmantas Liubamirskas
Ritinio sporto klubo treneris ir vadovas Vidmantas Liubamirskas.

Tačiau entuziastų pastangomis klubo veikla daugiau nei po 20 metų buvo atgaivinta.

„Nutarėme su mokytojais, bendruomene, kad Kupiškyje ritinį reikia atgaivinti“, – V. Liubamirskas prisimena 2008 m. pradėtą ritinio sporto atgaivinimo mieste laikotarpį. Tuo metu jis pats gimnazijoje dirbo kūno kultūros mokytoju.

Jau po metų kupiškėnai dalyvavo Respublikos veteranų varžybose.

O 2011 m. Kupiškio ritinio sporto klubas „Aukštaičiai“ įregistruotas oficialiai.

lietuviškas ritinis
Klubo vėliava.

Nekontaktinis sportas

V. Liubamirskas atkreipia dėmesį, kad lietuviškas ritinis yra nekontaktinis sportas – tarp žaidėjų nuolat išlieka 15–20 m atstumas.

Žaidimo metu yra svaidomas ar ridenamas diskas – ritinis. Kadaise jis gamintas iš ruplėto beržo ir kaustytas metaliniu lankeliu. Šiuolaikinis – kietos gumos, 17–18 cm skersmens, 600–700 g svorio.

Kitas žaidimo įrankis – ritmuša (lazda) riestu galu, ne ilgesnė kaip 150 cm.

Žaidžia dvi komandos po 7 žaidėjus, du kėliniai po 20 min. Žaidimo tikslas – išritinti ritinį per varžovų ginamą aikštės galinę liniją arba įritinti į vartus. Laimi komanda, surinkusi daugiausia taškų. Ritinis ridenamas (metamas) link varžovų komandos, oru skrieti gali ne daugiau kaip 10–12 metrų. Ridenamo ritinio greitis siekia 30–35 m/s. Stabdyti ritinį galima tik ritmuša. Sustabdžius ritinį, jį būtina per 10 s ridenti atgal.

ritinio klubas Aukštaičiai
Kupiškio ritinio sporto klubas „Aukštaičiai“ praėjusių metų čempionate laimėjo sidabrą. LRSF nuotr.

 

Autorės nuotraukos

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/23

Dzūkijoje miškai tušti, rytų Lietuvoje grybų yra, bet nėra rinkėjų

Dzūkijoje grybų supirkimo punktų – vienas kitas, nes dėl sausros miškai tušti, tuo metu rytų Lietuvoje punktų galėtų būti ir daugiau – miškai pilni voveraičių, baravykų, raudonikių ir kitų grybų, tačiau nėra surink...
2023/09/23

Litų banknotai – architektūros istorijos pasakotojai

Paprastai manoma, kad istorijos geriausiai mokytis iš knygų, vadovėlių ir pasakojimų. Kartais visai nepagalvojama, kad moneta ar banknotas taip pat yra puikus istorijos šaltinis, vaizduojantis ne tik valdovų kaitą, bet ir valstybės a...
2023/09/23

Gerą eksporto startą pristabdė draudimas

Mėnesio pradžioje lenkų mėsos gamintojai džiūgavo atsivėrusiomis net kelioms didelėms pasaulio rinkoms. Bet štai mėnesiui einant į pabaigą sulaukė nemalonios žinios iš Kazachstano.
2023/09/23

Gydytoja neurologė Kristina Ryliškienė: negydoma migrena kainuoja brangiau

„Vienas populiariausių migrenos mitų – kad esama stebuklingos tabletės, kuri viską išgydys. Kitas, prieš keletą metų sugriautas amerikiečių mokslininkų, – kad migrena prisidengiama norint išvengti darbinės, v...
2023/09/23

Nelegaliai medžius Klaipėdoje kirtę pažeidėjai slėpė ir įkalčius – kelmus

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Klaipėdos aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai šių metų gegužę ir rugsėjį atliko patikrinimus, inventorizavo želdinius ir nustatė, kad prestižinėje Klaipėdos miesto dalyje, Giruliuose, neteisėtai pa&...
2023/09/23

Rugsėjo 23-oji – ES ekologijos diena

Nuo 2021-ųjų metų Europos Sąjungoje rugsėjo 23-oji yra paskelbta ES ekologijos diena. Bendro ekologinės gamybos plėtros veiksmų plano tikslas – iš esmės paskatinti ekologiškų produktų gamybą ir vartojimą, siekiant prisidėti pri...
2023/09/23

Antra žievėgraužio tipografo generacija trečdaliu gausesnė nei pernai

Valstybinės miškų tarnybos (VMT) specialistai rugsėjo antrą dekadą užbaigė pavojingiausio medžių liemenų kenkėjo, žievėgraužio tipografo antros generacijos gausos stebėjimą. Nors rugsėjis kol kas buvo rekordiškai šiltas, pasku...
2023/09/23

Tik nesakykite: „Gražu, bet nepraktiška“

Vaisių pasaulyje ne dažnai išorės spalva sutampa su vidumi. Matyt, dėl to kartais vis dar nustebina obuoliai raudonu minkštimu. Jei rojaus obelaitės jau iškovojo savo vietą soduose, tai ne pro šalį daugiau sužinoti ir a...
2023/09/23

Parama – ir melioracijos sistemoms atnaujinti, ir inovacijoms

Viena populiariausių Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonių buvo „Parama žemės ūkio vandentvarkai“. Remti melioracijos sistemų atnaujinimą numatyta ir Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m....