Columbus +14,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024
Columbus +14,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024

Premjerės patarėjas – žemdirbių atstovas ar tik tarnautojas?

2022/11/06

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko pareiškimas, kad grūdų auginimas Lietuvoje yra socialiai remiamas verslas, papiktino ne tik ūkininkus bet ir tuometį Lietuvos grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovą Igną Jankauską, griežtai atkirtusį  ministrui.  Netrukus po to premjerė Ingrida Šimonytė  pasiskyrė jį  savo patarėju žemės ūkio klausimais.  Ar žemdirbiai jaučiasi turintys savo atstovą premjerės komandoje?

patarejas, premjere, zemes ukio, simonyte, jankauskas

Pasigedo Seimo komitete

„Kad I. Jankauskas Vyriausybėje atstovautų ūkininkams,  tikrai nepajutome. Jį į tas pareigas protegavo, atrodo, Lietuvos grūdų augintojų asociacija.

Kai vykdavo Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdžiai, kuriuose būdavo sprendžiami žemdirbiams aktualūs klausimai, nė karto ten jo nemačiau. O tai daug ką pasako. Nusistebėjau, kodėl jis nedalyvauja. Kartais atvažiuodavo į kokį nors renginį, bet nė karto žodžio netardavo . Pabūdavo,  užvalgydavo ir išeidavo. Kyla klausimas: ar jis tiesiog manevruoja tarp dviejų stovyklų, ar užėmė  poziciją – išgirsti ir nieko nesakyti? Gal taip elgiasi,  kad galėtų premjerei pranešti, ką žmonės kalba? – svarsto Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkė Danutė Karalevičienė.

Pasak jos, I. Jankauskas kelis kartus buvo atvažiavęs ir į žemės ūkio tarybos konferencijas, bet tik paklausydavo ir viskas. Niekada nesakė, kokia yra tikroji jo vizija, ką jis turi pasakyti ir ką perduoti. „Kai žemdirbiai tą patį dalyką skirtingai traktuoja, tai gal ir jam pačiam reikia labai pagalvoti, kurių  tiesa, nes jis turi būti objektyvus“, – mano tarybos vadovė.

Vadina geru pasirinkimu

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis situaciją vertina palankiau: „Tai – geras pasirinkimas. Nesureikšminu to, kad I. Jankausko paskyrimas premjerės patarėju žemės ūkio klausimais nebuvo aptartas su žemdirbių visuomene. Jis tarp žemdirbių, ypač jaunųjų ūkininkų, yra gerai žinomas. Tai – iniciatyvus, energingas žmogus. Jo darbus matėme Lietuvos žemės ūkio taryboje, į kurią būdavo deleguojamas Lietuvos grūdų augintojų asociacijos.

Kaip jam sekasi dirbti premjerės patarėju – kitas klausimas. Jis – ne Vyriausybės narys, jam nepavaldūs ministerijos darbuotojai ir kt. Jis pataria premjerei ir nuo jos priklauso tolesnių sprendimų eiga. Neabejoju, kad bendraujama ir su žemės ūkio ministru, viceministrais ir pan. Bet čia jau ministras priima sprendimus – įsiklausyti į patarimą, ar ne.“

Sprendimus priima kiti

Asociacijos vadovo įsitikinimu,  patarėjas ir lieka patarėju – pataria, perduoda apibendrintą nuomonę, kurią išsako žemdirbiai.

„Nemanau, kad ji būtų iškreipiama. Tačiau sprendimus priima tie, kam sprendimų teisė šiandien suteikta. Kokie jie – matome.

Pokyčiai, kurių tikėjosi ir Seimo sudaryta darbo grupė santykiams tarp ministro ir žemdirbių pagerinti, galimai geresniam žemdirbių problemų sprendimui, neįvyko. Ir toliau nėra gyvo bendravimo, diskusijų, kad būtų priimtas optimalus sprendimas, trūksta bendrų veiksmų ir t. t. Žemdirbiai netenka savo uosto. Manau, kad premjerė tai žino“, – spėja J. Sviderskis.

Nėra žemdirbių atstovas

„Visų pirma, I. Jankauskas nėra žemdirbių atstovas premjerės komandoje. Mes jo nedelegavome, jis nėra mūsų atstovas, tai samdomas darbuotojas. Taip, jis dirbo mūsų asociacijoje samdomu darbuotoju, dabar dirba premjerės patarėju. Premjerė turbūt žinojo, kad jis yra geras specialistas, išmano žemės ūkio sektorių, todėl ir pakvietė jį į savo komandą,  kad patartų jai, o ne tramdytų ministrą K. Navicką“, – įsitikinęs Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas.

Pasak jo, I. Jankauskas  yra premjerės patarėjas, kai ji paklausia kokio nors patarimo, tai ir pataria, bet nieko negali paveikti. „Jei premjerei klausimas, susijęs su žemės ūkiu, yra neaiškus, ji klausia savo patarėjo nuomonės. Jeigu patarėjas galėtų paveikti premjerą, kam tada toks ministras pirmininkas būtų reikalingas? Ne patarėjai turi veikti premjerą – Vyriausybės vadovas turi veikti savo nuožiūra, kole-gialiai su visa Vyriausybe,  Seimu, ministrais ir galų gale su premjerą delegavusia partija“, – sako A. Macijauskas.

Piktinasi tokia praktika

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius  mano, kad nelabai  ką ir nustebino, jog į politinį postą paskiriant žmogų nebuvo atsiklausta žemdirbių asociacijų atstovų nuomonės. Pasako jo,  Lietuvoje kol kas  tokia praktika, toks veikimo principas.

„Ar tai yra brandžios demokratijos principas, tikrai kyla daug abejonių, nes politinės partijos, kuriose mažiau nei 2 proc. visuomenės narių,  diktuoja labai svarbių problemų sprendimus, neatsiklausdamos tų likusių daugiau nei 98 proc. Kitaip sakant – žmonių, kurie nėra tų partijų atstovai, bet aktyviai dalyvauja valstybės gyvenime kaip asocijuoti asmenys, pvz. žemdirbių asociacijos. Jie yra tiesiog dirbtinai atstumti nuo šitų procesų. Ar tai yra normali praktika Europos Sąjungoje?  – retoriškai klausia R. Juknevičius.

Skirtingos nuomonės

Šalies ūkininkų sąjungos vadovo teigimu, I. Šimonytės patarėju tapęs I. Jankauskas pagal partiškumą yra iš tos pačios valdančiosios daugumos kaip ir premjerė, todėl tada nieko keisto, kad partija iš žemdirbių visuomenės premjerės patarėju pasirinko savo bendrapartietį, konservatorių. „Nuomonės apie jį yra labai skirtingos, –pripažįsta R. Juknevičius, –. Vieni sako, kad patarėjas nėra ryški asmenybė ir jo nesimato žemės ūkio politikos formavimo procesuose, jis nekalba kertiniuose posėdžiuose, kai sprendžiami žemės ūkio politikos klausimai. Kiti  teigia, kad  labai aktyviai veikia šešėlyje, savo darbą dirba tyliai, kad neužgožtų premjerės. Tačiau  tai, kas yra šešėlyje ir nematoma, labai sunku komentuoti.“

Gyrė savo darbdavę

O ką apie šį paskyrimą ir savo darbą mano pats premjerės patarėjas žemės ūkio klusimais I. Jankauskas?  Paklausus, ką jis atėjęs į šį postą dažniausiai pataria Ministrei Pirmininkei, jis kalbėjo gana aptakiai: “ Pagrindinis mano uždavinys – surinkti žinias, įvertinti jas ir aplinką, pateikti prognozę, kaip toje srityje viskas gali plėtotis, ką reikėtų daryti, kad viskas būtų geriau. Prasidėjus Rusijos karui su Ukraina, analizavome, kaip gali vystytis grūdų rinka, svarstėme paramos kiaulininkystei ir paukštininkystei klausimus.“

Dažniausiai, pasak I. Jankausko tai daroma patarėjų iniciatyva, tačiau būna, kad tam tikros informacijos paprašo pati premjerė. Paprašius patikslinti, kokios ir kaip premjerė reaguoja į pateikiamas prognozes ir siūlymus – imasi kokių nors  priemonių ar ramiausiai padeda į stalčių, – konkretizuoti nenorėjo. Tepasakė: „Premjerė yra fenomenalus žmogus ir savo atmintimi, ir sugebėjimais. Ji – ne tas žmogus, kuris tik išklauso informaciją ir padeda ją į stalčių“.

Konkretizuoti nenorėjo

Tapęs premjerės patarėju, I. Jankauskas sakė ir toliau palaikąs ryšius su žemdirbių organizacijomis, asociacijomis, pačiais ūkininkais. įsiklauso į jų nuomonę. „Manau, to labiausiai ir trūko premjerės komandai, žemdirbiai ne visuomet būdavo išgirsti. Joks valdininkas ar patarėjas negali visko žinoti nebendraudamas su savo srities žmonėmis. Paklausus, su kokiomis žemdirbių organizacijomis dažniausiai bendrauja, I. Jankauskas konkrečiai atsakyti nebenorėjo: “Negalėčiau išskirti kokios nors vienos ar kelių, viskas priklauso nuo nagrinėjamo klausimo.“

Pasak jo, žemdirbiai, su kuriais bendrauja, jo darbą vertina supratingai. Visada ir viską galima daryti dar  geriau. Tikrieji darbo rezultatai pasimatys vėliau.

  2022.11.06

Stasys BIELSKIS,

Stasys JOKŪBAITIS

Susijusios temos - skaitykite: Ingrida Šimonytė, Ignas Jankauskas, Jonas Sviderskis, žemdirbiai

Dalintis
Verslas