Įgyvendinti idėją padėjo „Life Terra“ – viena aktyviausių Europoje klimato kaitos iniciatyvų.
Pavilnio teritorijoje palei A. Kojelavičiaus gatvę atliktas sanitarinis plynas kirtimas ir Vilniaus savivaldybei priklausantis 40 arų sklypas paruoštas tolesniam etapui. Tiek juo, tiek parengiamaisiais darbais rūpinosi iniciatyvos partneriai – miškingumą Lietuvoje didinti siekianti nevyriausybinė organizacija „Myliu mišką“.
Prie „Agromaisto forumo 2023“ organizatorių bei pranešėjų, aplinkos viceministro Kęstučio Šetkaus, Valstybinės miškų urėdijos vadovo Valdo Kaubrės ir kitų valdžios atstovų prie medžių sodinimo akcijos prisijungė ir moksleiviai.
„Kolektyvinio sąmoningumo formavimas tokiais klausimais kaip klimato ekstremumai, urbanizacijos poveikio mažinimas ar biologinės įvairovės išsaugojimas prasideda aukščiausio lygmens politikos strategijose. Visgi pritaikyti jas realiame gyvenime gerokai lengviau, veikiant visoms suinteresuotosioms šalims. Reiškiu palaikymą forumo organizatorių siekiui saugios, sveikos, saugios, tvarios ateities perspektyvų ieškojimą priartinti prie plačiosios visuomenės. Vilnius jau dabar garsėja kaip bene žaliausias Europos miestas. Tikiu, kad mūsų šalyje netrūksta žmonių, kurių sąmoningi poelgiai – nuo įsitraukimo į visuotines iniciatyvas iki asmeninės atsakomybės už aplinkosaugą – yra reikšmingas indėlis į visos Lietuvos ambasadorystę mažinant globalius iššūkius“, – sakė aplinkos viceministras K. Šetkus.
Partnerystė su Europos fondu
Idėja įprasminti augantį tarptautinį, tarpdisciplinišką įsipareigojimą gerinti situaciją planetoje ir tam tikrą sostinės vietą užsodinti medeliais kilo Europos Komisijos pagal LIFE programą palaikomo projekto „Life Terra“ atstovams.
Amsterdame ir Barselonoje įsteigtas to paties pavadinimo fondas bendradarbiauja su partneriais visoje Europoje – siekia įgalinti žmones prisidėti prie klimato kaitos švelninimo atkuriant nualintą žemę, vysto medžių stebėsenos technologijas ir užsiima ateities kartų švietimu. Fondo įkūrėjas Sven Kallen – vienas iš daugiau nei 60 vietinių ir užsienio ekspertų, kurie šiemet dalinsis įžvalgomis lapkričio 14 d. Vilniaus rotušėje vyksiančiame „Agromaisto forume 2023“.
Atliepia anglies pėdsako mažinimo strategiją
„AgriFood Lithuania“ generalinės direktorės Kristinos Šermukšnytės-Alešiūnienės teigimu, diskutuodama apie Žaliojo kurso įgyvendinimą, Europos Sąjunga vis labiau telkia dėmesį į anglies dioksido kreditų rinkos formavimą. Tuo tarpu medžiai yra vienas iš pagrindinių natūralių ŠESD absorbcijos šaltinių.
„Iniciatyvos partneriai „Myliu mišką“ pasidalino įdomiu faktu – pagal tam tikrą metodiką skaičiuojama, kad norint gauti vieną anglies kreditą reikia pasodinti apie penkis medelius. Per savo gyvavimo ciklą jie galėtų sukaupti toną CO2. „Agromaisto forumą 2023“ atidarantis simbolinis berželių sodinimas – tik žingsnis į europinius anglies pėdsako mažinimo tikslus. Visgi esu tikra, kad šių metų renginyje gims daugybė pragmatiškų sprendimų, kurie paspartins būtinus agromaisto sektoriaus ir susijusių industrijų pokyčius“, – komentuoja ji.
Klasteris ir skaitmeninis inovacijų centras renginį organizuoja drauge su Europos Parlamentu, „Business at OECD“ (Verslo ir pramonės patariamuoju komitetu, veikiančiu prie Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos) bei Lietuvos pramonininkų konfederacija. Dalyvavimas forume nemokamas, užsiregistravus www.digitalfarm.lt jį bus galima stebėti internetu.
Partnerio turinys