Ashburn +26,3 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +26,3 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Prieš pasisavinant ir nudžiūvusį medį patartina pagalvoti

2023/01/20


Neseniai pranešta apie sustiprintą miško apsaugą, kurią nuo lapkričio iki vasario mėnesio vykdo miškininkai kartu su policijos pareigūnais. Ši informacija visuomenėje sulaukė nemažo atgarsio. Gyventojai piktinosi, kad ir dėl kelių sausuolių pasirinkimo miške laukia nemažos baudos. Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ žurnalistai pasiteiravo VĮ „Valstybinė miškų urėdija“ atstovų, ar tikrai reikalinga tokia miškų apsauga. Į klausimus atsakė šios įstaigos specialistas Tautvydas Mažeika.

Kiek procentų vagysčių padaugėjo miškuose, kad prireikė tokios sustiprintos apsaugos?

Lyginant su praėjusiais metais, šalyje neteisėtų miško kirtimų atvejų skaičius šiais metais labai panašus, tačiau ženkliai, kone dvigubai, išaugo neteisėtais miško kirtimais iškertamos medienos kiekis.

Kiek jau buvo įvykdyta bendrų miškininkų ir policijos reidų ir kiek nubausta pažeidėjų?

Lapkričio mėnesį buvo vykdyti 29 reidai, jų metu nubausti 2 pažeidėjai. Taip pat buvo tikrinami medieną gabenantys asmenys, identifikuojami miško šiukšlinimo atvejai, vykdomi prevenciniai pokalbiai su miško lankytojais ir vietos gyventojais.

Kokios baudos numatomos už kelių (2–3) sausuolių pasisavinimą?

Neteisėtai iškirtus iki 10 kvadratinių metrų medienos, galima gauti nuo 60 iki 300 eurų baudą. Taip pat gali tekti padengti ir žalą įmonei – VĮ „Valstybinių miškų urėdijai“ ar privačiam miško savininkui, jeigu medieną spėta pasisavinti bei žalą aplinkai.

Ar baudžiamas pilietis, kuris susirenka pliauskas, šakas likusias pakelėje po medienos sandėlio išvežimo?

Savavališkas medienos pasisavinimas kirtimo vietose arba medienos, likusios po medienos sandėlio išvežimo, pasisavinimas yra neteisėtas. Gyventojas gali įsigyti medienos ruošos liekanas. Medienos ruošos liekanos- miško kirtimo liekanos, likę kirtavietėje po biržės eksploatavimo pabaigos.

Gyventojai tiesiogiai gali kreiptis į VMU girininkijų darbuotojus dėl medienos ruošos liekanų įsigijimo. Pirkėjui teks pačiam susiruošti medienos ruošos liekanas, sukraunat jas į krūveles. Girininkijos darbuotojai apskaičiuos paruoštų medienos ruošos liekanų tūrį bei išrašys sąskaitą faktūrą, po kurios apmokėjimo galima išsigabenti medieną. Dėl medienos ruošos liekanų kainų apskaičiavimo tvarkos, kiekviename padalinyje medienos ruošos liekanų kaina yra skirtinga, kainininkus su medienos ruošos liekanomis galima rasti VMU internetinėje svetainėje.

Ar galima, atsiklausus urėdo, susirinkti sausuolius iš plynų kirtimų vietų? Daugelis mano, kad jie niekam nebereikalingi.

Savavališkai rinktis kirtimo atliekų iš kirtimo vietų (biržių) pilietis negali, nesvarbu ar kirtimo atliekos sausos ar ne. Taip pat pažymėtina, kad kartais pagal teisės aktų reikalavimus plyno kirtimo vietose dalis ten esančių sausuolių ar stuobrių yra paliekami bioįvairovei skatinti – natūraliai suirti.

Valstybiniuose miškuose išskirta daugybė saugomų teritorijų, kuriose ūkinė veikla nevykdoma, tai buveinių apsaugai svarbios teritorijos, jose visi sausuoliai ir krituoliai paliekami natūraliai suirti, miško lankytojai gali pagalvoti, kad miškininkai tokių plotų netvarko ir pakelėse išvirtusius medžius „padeda“ sutvarkyti, bet pasisavinus kad ir nudžiūvusį medį tenka dar padengti ir žalą aplinkai. Todėl prieš pasisavinant medį reikėtų gerai pagalvoti apie pasekmes.

Valstybinių miškų urėdija, prižiūrėdama patikėjimo teise valdomą valstybės turtą – valstybinius miškus – saugo juos nuo nelegalios veiklos. Savavališkas medžių ir krūmų kirtimas, naikinimas arba žalojimas, išvirtusių ir nudžiūvusių medžių pasisavinimas yra administracinis nusižengimas, pažeidėjams yra skiriamos baudos, įrankių konfiskavimas ir kitos teisinės pasekmės įstatymų numatyta tvarka. Pamačius miške pažeidėją, reikia stengtis užfiksuoti (nufotografuoti, nufilmuoti), įsidėmėti kuo daugiau detalių: aprangos detales, valstybinius numerius, transporto priemonės spalvą ir pranešti telefonu 112.

Miškininko komentaras. Valstybinės miškų urėdijos Radviliškio padalinio vadovas Gintaras NEMUNIS:

„Rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais Radviliškio rajone buvo savavališkų miškų kirtimų, todėl tokia sustiprinta miškų apsauga tikrai reikalinga. Miškininkai į organizuojamus reidus pasitelkė policiją, nes mes neturime teisės stabdyti automobilių. Jeigu žmogus, gabenantis medieną, turi visus reikiamus dokumentus ir leidimus, jam leidžiama važiuoti toliau. Po plyno kirtimo žmonėms taip pat leidžiama pasirinkti likusių šakų, sausuolių. Tik šiai veiklai reikia gauti eigulio leidimą, jis įvertins surinktos medienos kiekį ir susimokėjus leis ją išsigabenti. Jeigu žmogus turi jėgų ir noro, tokią veiklą labai skatiname, nes medienos atliekos, likusios po plynų kirtimų, daug pigesnės nei rąsteliai. Na, o atsiradus šiai sugriežtintai tvarkai miškų vagys turėtų suklusti. Prireikus malkų ar medienos geriau kreiptis į girininkijas, kurių tinklas rajone tikrai platus, o ne patiems rizikuoti savavališkai nusikirsti vieną kitą medį iš valdiško ar privataus miško.“

 

RadviliskioKrastas.lt

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...