Ashburn +13,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 30 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +13,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 30 Sau 2023

Prieš pasisavinant ir nudžiūvusį medį patartina pagalvoti

2023/01/20


Neseniai pranešta apie sustiprintą miško apsaugą, kurią nuo lapkričio iki vasario mėnesio vykdo miškininkai kartu su policijos pareigūnais. Ši informacija visuomenėje sulaukė nemažo atgarsio. Gyventojai piktinosi, kad ir dėl kelių sausuolių pasirinkimo miške laukia nemažos baudos. Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ žurnalistai pasiteiravo VĮ „Valstybinė miškų urėdija“ atstovų, ar tikrai reikalinga tokia miškų apsauga. Į klausimus atsakė šios įstaigos specialistas Tautvydas Mažeika.

Kiek procentų vagysčių padaugėjo miškuose, kad prireikė tokios sustiprintos apsaugos?

Lyginant su praėjusiais metais, šalyje neteisėtų miško kirtimų atvejų skaičius šiais metais labai panašus, tačiau ženkliai, kone dvigubai, išaugo neteisėtais miško kirtimais iškertamos medienos kiekis.

Kiek jau buvo įvykdyta bendrų miškininkų ir policijos reidų ir kiek nubausta pažeidėjų?

Lapkričio mėnesį buvo vykdyti 29 reidai, jų metu nubausti 2 pažeidėjai. Taip pat buvo tikrinami medieną gabenantys asmenys, identifikuojami miško šiukšlinimo atvejai, vykdomi prevenciniai pokalbiai su miško lankytojais ir vietos gyventojais.

Kokios baudos numatomos už kelių (2–3) sausuolių pasisavinimą?

Neteisėtai iškirtus iki 10 kvadratinių metrų medienos, galima gauti nuo 60 iki 300 eurų baudą. Taip pat gali tekti padengti ir žalą įmonei – VĮ „Valstybinių miškų urėdijai“ ar privačiam miško savininkui, jeigu medieną spėta pasisavinti bei žalą aplinkai.

Ar baudžiamas pilietis, kuris susirenka pliauskas, šakas likusias pakelėje po medienos sandėlio išvežimo?

Savavališkas medienos pasisavinimas kirtimo vietose arba medienos, likusios po medienos sandėlio išvežimo, pasisavinimas yra neteisėtas. Gyventojas gali įsigyti medienos ruošos liekanas. Medienos ruošos liekanos- miško kirtimo liekanos, likę kirtavietėje po biržės eksploatavimo pabaigos.

Gyventojai tiesiogiai gali kreiptis į VMU girininkijų darbuotojus dėl medienos ruošos liekanų įsigijimo. Pirkėjui teks pačiam susiruošti medienos ruošos liekanas, sukraunat jas į krūveles. Girininkijos darbuotojai apskaičiuos paruoštų medienos ruošos liekanų tūrį bei išrašys sąskaitą faktūrą, po kurios apmokėjimo galima išsigabenti medieną. Dėl medienos ruošos liekanų kainų apskaičiavimo tvarkos, kiekviename padalinyje medienos ruošos liekanų kaina yra skirtinga, kainininkus su medienos ruošos liekanomis galima rasti VMU internetinėje svetainėje.

Ar galima, atsiklausus urėdo, susirinkti sausuolius iš plynų kirtimų vietų? Daugelis mano, kad jie niekam nebereikalingi.

Savavališkai rinktis kirtimo atliekų iš kirtimo vietų (biržių) pilietis negali, nesvarbu ar kirtimo atliekos sausos ar ne. Taip pat pažymėtina, kad kartais pagal teisės aktų reikalavimus plyno kirtimo vietose dalis ten esančių sausuolių ar stuobrių yra paliekami bioįvairovei skatinti – natūraliai suirti.

Valstybiniuose miškuose išskirta daugybė saugomų teritorijų, kuriose ūkinė veikla nevykdoma, tai buveinių apsaugai svarbios teritorijos, jose visi sausuoliai ir krituoliai paliekami natūraliai suirti, miško lankytojai gali pagalvoti, kad miškininkai tokių plotų netvarko ir pakelėse išvirtusius medžius „padeda“ sutvarkyti, bet pasisavinus kad ir nudžiūvusį medį tenka dar padengti ir žalą aplinkai. Todėl prieš pasisavinant medį reikėtų gerai pagalvoti apie pasekmes.

Valstybinių miškų urėdija, prižiūrėdama patikėjimo teise valdomą valstybės turtą – valstybinius miškus – saugo juos nuo nelegalios veiklos. Savavališkas medžių ir krūmų kirtimas, naikinimas arba žalojimas, išvirtusių ir nudžiūvusių medžių pasisavinimas yra administracinis nusižengimas, pažeidėjams yra skiriamos baudos, įrankių konfiskavimas ir kitos teisinės pasekmės įstatymų numatyta tvarka. Pamačius miške pažeidėją, reikia stengtis užfiksuoti (nufotografuoti, nufilmuoti), įsidėmėti kuo daugiau detalių: aprangos detales, valstybinius numerius, transporto priemonės spalvą ir pranešti telefonu 112.

Miškininko komentaras. Valstybinės miškų urėdijos Radviliškio padalinio vadovas Gintaras NEMUNIS:

„Rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais Radviliškio rajone buvo savavališkų miškų kirtimų, todėl tokia sustiprinta miškų apsauga tikrai reikalinga. Miškininkai į organizuojamus reidus pasitelkė policiją, nes mes neturime teisės stabdyti automobilių. Jeigu žmogus, gabenantis medieną, turi visus reikiamus dokumentus ir leidimus, jam leidžiama važiuoti toliau. Po plyno kirtimo žmonėms taip pat leidžiama pasirinkti likusių šakų, sausuolių. Tik šiai veiklai reikia gauti eigulio leidimą, jis įvertins surinktos medienos kiekį ir susimokėjus leis ją išsigabenti. Jeigu žmogus turi jėgų ir noro, tokią veiklą labai skatiname, nes medienos atliekos, likusios po plynų kirtimų, daug pigesnės nei rąsteliai. Na, o atsiradus šiai sugriežtintai tvarkai miškų vagys turėtų suklusti. Prireikus malkų ar medienos geriau kreiptis į girininkijas, kurių tinklas rajone tikrai platus, o ne patiems rizikuoti savavališkai nusikirsti vieną kitą medį iš valdiško ar privataus miško.“

 

RadviliskioKrastas.lt

Dalintis

2023/01/30

Pieno kainų krizė Lietuvoje ir ateities tendencijos

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkų tribūnoje profesorė Astrida MICEIKIENĖ dalijasi įžvalgomis apie pieno kainų krizę: kiek ji susijusi su globalia rinka ir ką turėtume daryti?
2023/01/30

VMVT atstovui – tarptautinis pripažinimas

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Skubios veiklos skyriaus vedėjas bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Veterinarijos akademijos docentas dr. Marius Masiulis tapo Švedijos Karališkosios žemės ūkio ir mi...
2023/01/30

Santaros klinikose darbą pradėjo Pacientų taryba

VUL Santaros klinikos pakvietė aktyvius pacientų organizacijų atstovus bei piliečius ir subūrė Pacientų tarybą, kuri ligoninėje veiks kaip patariamasis organas, atstovaujantis Santaros klinikų pacientus ir jų artimuosius, teikiantis patarimus klin...
2023/01/30

Algimantas Raudonikis: dar širdyje ne sutema

Vienas žinomiausių visų laikų Lietuvos kompozitorių Algimantas Raudonikis šiais metais mini 89-ąjį savo gimtadienį. Nors amžius jau solidus, paklaustas, kaip jaučiasi, nesudvejoja: „dar širdyje ne sutema“. Šis gimt...
2023/01/30

Gripo sezonas įpusėjo: sergamumas nedidėja

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis per sa...
2023/01/30

Siūlo tobulinti atliekų prevencijos ir tvarkymo sistemą

Aplinkos ministerija siūlo stiprinti apmokestinamųjų gaminių, ypač padangų, taip pat alyvos, elektros ir elektroninės įrangos, baterijų ir akumuliatorių, pakuočių atliekų ir eksploatuoti netinkamų transporto priemonių gamintojų ir importuotojų ats...
2023/01/30

Pajamų stabilizavimo priemonė startuos atsinaujinusi ir dar palankesnė ūkininkams

Dėl klimato kaitos ir padidėjusių kainų svyravimų ūkininkai susiduria su vis didesnėmis žemės ūkio rizikomis. Jau šiemet žemdirbiai šioms rizikoms valdyti galės naudotis nauju instrumentu – pajamų stabilizavimo priemone. Žemės ...
2023/01/30

Užsieniečiams išduota mažiau leidimų dirbti

Užimtumo tarnyba (UT) įvertino trečiųjų šalių piliečių įdarbinimo mūsų šalyje statistiką. Skaičiai mažėjantys. Mažiausia užsieniečių dalis pageidauja dirbti žemės ūkyje.
2023/01/30

Atleistas prokuroras, Klaipėdoje vairavęs neblaivus

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė atleido iš prokuroro pareigų Juozą Syką, ėjusį Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroro pareigas.