Ashburn +27,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024
Ashburn +27,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024

Prokuratūra kreipėsi į teismą dėl Šiaulių miesto ir Prienų rajono savivaldybių tarybos nariams skirtų lėšų grąžinimo

2024/06/27


Naujausiuose prokuratūros pateiktuose teismui civiliniuose ieškiniuose prašoma iš Šiaulių miesto ir Prienų rajono savivaldybių tarybos narių priteisti nepagrįstai išmokėtas išmokas. Viešojo intereso gynimo skyrių (VIGS) prokurorai siekia, kad politikai į savivaldų biudžetus grąžintų 25 675 eurus.

Pernai žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, kad nemažai šalies savivaldybių tarybos narių jiems skirtas išmokas galėjo naudoti neteisėtai, prokuratūra pradėjo viešojo intereso gynimo tyrimus dėl tokių išmokų panaudojimo teisėtumo. Šių visoje Lietuvoje dar vykstančių tyrimų metu siekiama įvertinti, ar šalies savivaldybės tarybos nariams mokamos išmokos, skirtos su jų, kaip tarybos narių, veikla susijusioms išlaidoms apmokėti, yra naudojamos racionaliai, tikslingai ir teisėtai, ar nėra pažeidžiamas viešasis interesas. Nustačius tokius atvejus, jei pačios savivaldybių administracijos neinicijuoja neteisėtai išmokėtų išmokų susigrąžinimo, su ieškiniais dėl nepagrįsto praturtėjimo į teismą kreipiasi teritorinių prokuratūrų VIGS prokurorai.

Iš šiauliečio prašo priteisti nepagrįstai išmokėtą 11 tūkst. Eur kompensacijų sumą

Šiaulių apygardos prokuratūros VIGS prokurorų atlikto tyrimo duomenimis, Šiaulių miesto tarybos nariui Gintautui Lukošaičiui 2019–2023 metų kadencijos laikotarpiu nepagrįstai kompensuota 11 067 eurai tarybos nario išlaidų. Prokurorai kreipėsi į Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmus su ieškiniu, kuriuo iš politiko prašo priteisti minėtą sumą.

Tyrimo metu nustatyta, kad nebuvo pagrindo kompensuoti neprotingai didelio – 9 869 litrų – degalų kiekio. Ieškinyje taip pat pripažintinos nepagrįstomis degalų įsigijimo išlaidos, apmokėtos trečiųjų asmenų mokėjimo kortelėmis ir išlaidos, patirtos, kai savivaldybės tarybos posėdžiai vyko karantino laikotarpiais, kada nebuvo galimas gyventojų judėjimas. Tam tikrais laikotarpiais nebuvo pagrindo kompensuoti vienos rūšies kuro išlaidų, nes tuo metu tarybos narys galėjo važiuoti tik su kitos rūšies degalais varomu automobiliu.

Prokuroro ieškinyje nurodyta, kad nepagrįstai kompensuotos degalų įsigijimo išlaidos, kurių įsigijimo kvitai liudija apie piltą kurą dar iki pradedant eiti 2019–2023 metų tarybos nario kadenciją. Taip pat G. Lukošaičiui nepagrįstai kompensuoti degalai, įsigyti tą pačią dieną kelis kartus, kartais net vienu metu įsigytos dvi toje pačioje transporto priemonėje nesuderinamos degalų rūšys ir degalai, įsigyti tame pačiame mieste po darbo valandų bei kitos dienos ryte. Tyrimo duomenimis, tarybos narys kadencijos laikotarpiu turėjo 5 komandiruotes, tačiau degalai pilti kituose miestuose ir rajonuose ne komandiruotės dienomis net 120 kartų.

Nustatyta, kad iš viso nepagrįstai kompensuotos degalų įsigijimo išlaidos už 9 722 eurus bei transporto priemonės techninės priežiūros, remonto, atsarginių dalių, padangų, kitų transporto priemonės priežiūros prekių ir paslaugų išlaidos už 1 345 eurus.

Iš žemdirbių bendruomenės lyderio prašoma priteisti per 14 tūkst. Eur

Kauno apygardos prokuratūros VIGS prokuroras su ieškiniu dėl nepagrįsto praturtėjimo kreipėsi į Alytaus apylinkės teismo Prienų rūmus. Ieškinyje prašoma iš praėjusios kadencijos Prienų rajono savivaldybės tarybos nario Jono Vilionio priteisti beveik 14 608 eurus minėtos savivaldybės naudai.

Išanalizavę surinktą informaciją apie J. Vilionio pateiktus savivaldybei dokumentus dėl tarybos nario patirtų išlaidų kompensavimo, Kauno apygardos prokuratūros VIGS prokurorai nustatė, kad dauguma išlaidų degalams šiam politikui kompensuota nepagrįstai.

Iš viso per 2019–2023 metų kadenciją J. Vilioniui išmokėta 14 769 eurai tarybos nario išmokų. Visa ši suma buvo skirta kompensuoti tarybos nario patirtas transporto išlaidas. J. Vilionis nepateikė jokių duomenų apie tarybos nario funkcijoms vykdyti naudotą automobilį. VĮ „Regitra“ duomenimis tarybos nario ir jo sutuoktinės vardu kadencijos laikotarpiu registruotų transporto priemonių nebuvo.

Prokuratūros atlikto tyrimo metu negauta duomenų apie kitą J. Vilionio kaip tarybos nario veiklą, kuriai vykdyti buvo reikalingi degalai. Nustatyta, kad tarybos nariui nepagrįstai kompensuotos išlaidos dviejų rūšių degalams. Net 61 atveju J. Vilionis pylė degalus du kartus per dieną, 6 atvejais – tris kartus per dieną, 3 atvejais – keturis kartus per dieną, vienu atveju – 8 kartus per dieną. Taip pat nustatyta, jog degalai buvo įsigyjami ir ne Prienų rajone, kai kuriais atvejais ir posėdžių metu.

Iš viso šiam tarybos nariui nepagrįstai kompensuotos degalų įsigijimo išlaidos už 14 608 eurus. Ši suma apskaičiuota iš Prienų rajono savivaldybės administracijos kompensuotos už degalus 14 769 eurų sumos atėmus pagrįstas 65 eurų išlaidas kelionėms į posėdžius ir J. Vilionio grąžintą sumą – 96 eurus – už reglamente nenumatytas išlaidas.

***

Savivaldybių lėšų panaudojimo tyrimuose viešojo intereso gynimo prokurorai vertina, ar pinigų sumos tarybos nariui yra išmokėtos teisėtai, o nustatę teisės aktų pažeidimus – kreipiasi su ieškiniu į teismą dėl konkrečių sumų grąžinimo į biudžetą civilinio proceso tvarka. Generalinės prokuratūros, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių apygardų prokuratūrų Viešojo intereso gynimo skyrių prokurorai apylinkių teismams šiuo metu yra pateikę 49 civilinius ieškinius bendrai 604 693 eurų sumai.

Taip pat pažymėtina, kad šiuo metu šalies savivaldybėms tarybos nariai bendrai savanoriškai yra grąžinę 713 919 eurus į savivaldybių biudžetus.

Šiuo metu atliekami viešojo intereso gynimo tyrimai dėl lėšų grąžinimo į Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio miestų bei Vilniaus, Ukmergės, Alytaus, Jonavos, Varėnos, Druskininkų, Lazdijų, Prienų, Tauragės, Šilutės, Kretingos, Mažeikių, Telšių, Radviliškio, Joniškio, Akmenės, Ignalinos, Pasvalio, Zarasų rajonų ir Pagėgių, Marijampolės, Neringos savivaldybių biudžetus.

 

Prokuratūros informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis