Žiniasklaidoje praėjusiais metais pasirodžius informacijai, kad nemažai šalies savivaldybių tarybos narių galėjo jiems skirtas išmokas naudoti neteisėtai, prokuratūra pradėjo tyrimus dėl tokių išmokų panaudojimo teisėtumo. Šių dar vykstančių tyrimų metu siekiama įvertinti, ar šalies savivaldybės tarybos nariams mokamos išmokos, skirtos su jų, kaip tarybos narių, veikla susijusioms išlaidoms apmokėti, yra naudojamos racionaliai, tikslingai ir teisėtai, ar nėra pažeidžiamas viešasis interesas.
Prokuratūros atlikto tyrimo duomenimis, K. Balašaitis, 2019–2023 m. būdamas Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariu, iš savivaldybės gavo 16 682 eurų kompensaciją už patirtas kuro bei automobilio remonto išlaidas. Remiantis turimais duomenimis, K. Balašaitis savivaldybei nebuvo pateikęs duomenų apie jo naudotą automobilį, todėl aiškinantis patirtų išlaidų pagrįstumą, buvo skaičiuojama, kiek realiai išlaidų jis galėjo patirti užimdamas minėtas pareigas, atsižvelgiant į per jo kadenciją vykusių posėdžių skaičių, atstumą nuo gyvenamosios iki darbo vietos, tuo metu buvusią kuro kainą, vidutines automobilio kuro sąnaudas. Išanalizavus šiuos duomenis nustatyta, kad K. Balašaičio savivaldybei teiktais dokumentais buvo prašoma kompensuoti ženkliai didesnę sumą už kuro išlaidas, nei jos buvo patirtos iš tiesų.
Remiantis kito prokuratūros atlikto tyrimo duomenimis, buvęs Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys V. Ročys už 2019–2023 metais vykdytas tarybos nario funkcijas pateikė savivaldybei per kadenciją patirtų išlaidų ataskaitą, prašydamas kompensuoti 15 748 eurus už degalų bei automobilio remonto išlaidas. Aiškinantis šių patirtų išlaidų pagrįstumą, buvo gauta duomenų, kad nėra pagrindo V. Ročiui kompensuoti visų patirtų išlaidų už degalus ir automobilių remontą. Tyrimo metu nustatyta, kad V. Ročys dalimi savivaldybei pateiktų kasos aparatų kvitų pagrindu prašė kompensuoti kuro išlaidas už didesnį kilometražą nei jis buvo iš tiesų pravažiuotas jam priklausančiu automobiliu. Taip pat pažymėtina, kad dalis šio buvusio tarybos nario pateiktų kvitų buvo pripažinti kaip pagrindžiantys patirtas kuro išlaidas pagal automobilio ridą, tačiau ši suma dalinama į tris dalis, nes V. Ročys transporto priemonę naudojo ne tik tarybos nario funkcijoms vykdyti, bet ir asmeniniais tikslais bei darbinėms funkcijoms kitoje institucijoje. Tyrimo metu nustatyta, kad dalis V. Ročio teiktų dokumentų už automobilių remonto išlaidas negali būti siejamos su tarybos nario patirtomis išlaidomis, nes remontuoti ir automobiliai jam nepriklausantys nuosavybės teise.
Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai pateikė civilinius ieškinius, kuriais Tauragės apylinkės teismo Tauragės miesto rūmų bei Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmų prašo Tauragės rajono savivaldybės naudai iš K. Balašaičio priteisti 15 902 eurus, o Kretingos rajono savivaldybės naudai iš V. Ročio priteisti 10 156 eurus.
Primename, kad savivaldybių lėšų panaudojimo tyrimuose viešojo intereso gynimo prokurorai vertina, ar pinigų sumos tarybos nariui yra išmokėtos teisėtai, o nustatę teisės aktų pažeidimus – kreipiasi su ieškiniu į teismą dėl konkrečių sumų grąžinimo į biudžetą civilinio proceso tvarka. Generalinės prokuratūros, Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių apygardų prokuratūrų Viešojo intereso gynimo skyrių prokurorai apylinkių teismams šiuo metu yra pateikę 24 civilinius ieškinius per 290 tūkst. eurų sumai.
Taip pat pažymėtina, kad šiuo metu šalies savivaldybėms tarybos nariai yra bendrai savanoriškai atlyginę daugiau nei 500 tūkst. eurų į savivaldybių biudžetus. Dar per 20 tūkst. eurų lėšų šalies savivaldybėms grąžinta pagal sudarytas ir teismo patvirtintas taikos sutartis.
Šiuo metu atliekami viešojo intereso gynimo tyrimai dėl lėšų grąžinimo į Vilniaus, Šiaulių, Panevėžio miestų bei Jonavos, Lazdijų, Prienų, Šilutės, Varėnos, Ukmergės, Ignalinos, Pasvalio, Tauragės, Kretingos, Mažeikių, Radviliškio, Telšių, Joniškio, Akmenės rajonų ir Pagėgių, Marijampolės, Neringos savivaldybių biudžetus.
Prokuratūros informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.