Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Protestuotojai Domeikavoje sukilo prieš pusiaukelės namus savo kaimynystėje

2023/12/11


Sekmadienį Domeikavoje (Kauno raj.) į protestą prieš pusiaukelės namus – atviro tipo įkalinimo įstaigą – susirinko šimtai bendruomenės narių. Renginio organizatoriai pareiškė, jog LR Teisingumo ministerija skleidžia neteisingą žinią, neva dėl pusiaukelės namų projekto Domeikavoje susitarta su bendruomene ir patikino, jog kovos prieš jį visomis teisinėmis priemonėmis, nesvarbu kiek lėšų ir pastangų tam prireiks.

„Bendrystės diena“ – taip pavadintas pusdienį trukęs protestas, prasidėjo pačių gyventojų pagamintų angelų palaiminimu Domeikavos bažnyčioje. Vėliau jais buvo puošiama eglutė šalia Stumbro g. 3 esančio pastato, kuriame Lietuvos kalėjimų taryba ir LR Teisingumo ministerija planuoja įkurdinti pusiaukelės namus. Kaip aiškino protesto iniciatoriai, tokiu būdu mėginta atkreipti dėmesį, jog Domeikavos bendruomenė tikisi turėti savo menų mokyklą, o ne kalėjimą šalia dviejų vaikų darželių ir šv. Kazimiero progimnazijos.

„Savotiškai jungiamės prie Prezidentūros paskelbtos angelų sparnų iniciatyvos, labai tikimės, kad būsime išgirsti“, – kalbėjo Šakių kaimo seniūnaitė Rima Stabrauskienė. Ji pasakojo, kad Domeikavos iniciatyvinė grupė informavo apie galimus pusiaukelės namų projekto vykdymo pažeidimus LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetą, Norvegijos karalystės ambasadą (projektui skiriamos lėšos iš Norvegijos finansinio mechanizmo), Prezidentūrą, kreiptasi į Generalinę prokuratūrą dėl viešo intereso gynimo ir pateiktas ieškinys teismui.

angelu sparnai
Savotiškai jungiantis prie Prezidentūros angelų sparnų iniciatyvos, angelais buvo papuošta eglutė šalia pastato, kuriame planuojama įkurdinti pusiaukelės namus.

Tikisi aiškaus atsakymo

Iniciatyvinės grupės narys Kęstutis Kabelinskas įvardino, kad abejonių kelia ne tik buldozeriu stumiamas pusiaukelės namų projektas, bet ir abejotinos pastato įsigijimo aplinkybės iš asmens, galimai keliančio grėsmę nacionaliniam saugumui. „Mūsų tikslas – sulaukti aiškaus LR Teisingumo ministrės stop šiam projektui Domeikavoje“, – teigė K. Kabelinskas.

„Niekas kitas nepadarys bendruomenių svarbių Lietuvoje, kaip tiktai pačios bendruomenės. Mes, kaip bendruomenė patiriame labai didelį šoką ir neteisybės jausmą, esame šokiruoti, kaip Teisingumo ministerija galimai nesilaiko teisės aktų... garsiai sakome, kad Teisingumo ministerija bendruomenės sutikimo neturi“, – renginio metu kalbėjo Dalia Grakulskytė, VšĮ „Domeikavos vienybė“ įkūrėja.

„Mes norime menų mokyklos, o ne kalėjimo šalia savo namų“. „Kodėl šalia esančios šv. Kazimiero mokyklos pirmokai pro savo langus turi matyti kalėjimą?“ „Šita nelaimė mus suvienijo, tikimės kitąmet švęsti kalėjimo neatidarymo šventę“, – kalbėjo susirinkusieji. Iniciatyvinei grupei padėkojus už suaukotą finansinę paramą, Domeikavos gyventojai ėmė ploti ir sakyti, jog tai ne auka, o investicija.

Paskui žmonės susibūrė prie laužo su verdama karšta sriuba, dalijosi arbata ir įspūdžiais, kol sulaukė šventinio Kalėdų senelių pasirodymo. „Nenorime, kad šis šaukštas deguto sugadintų mūsų šventes“, – kalbėjo renginio vedėjas aktorius Ridas Žirgulis kviesdamas visus vaikus pasitikti Kalėdų senelį.

domeikava
Bendrystės dienos renginio finale pasirodė Kalėdų senelis: šventės negali sugadinti šaukštas deguto.

Patys aiškinosi, kas ir kaip

Lapkritį Domeikavoje pristačius beveik įrengtų pusiaukelės namų ir probacijos tarnybos projektą, vietos gyventojai iškart sureagavo protestuodami ir padedami teisininkų pradėjo aiškintis galimus projekto neatitikimus teisės aktams.

Didžiulį bendruomenės pasipiktinimą sukėlė žinia, jog artimiausia policijos nuovada yra už 21 km nuo planuojamos atviro tipo bausmės atlikimo vietos, pastato sklypas ir pastatas neatitinka paskirties, ir apskritai, nebuvo išankstinių diskusijų su bendruomene.

Reaguodama į gyventojų pasipiktinimą LR Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska pripažino, kad pusiaukelės namų brukimas į Domeikavos teritoriją atvėrė „teisinio reguliavimo spragas“ (lapkričio 20 d. įrašas ministrės Facebook profilyje).

Abejones pusiaukelės namų idėja, apie kokią šiandien kalba teisėsaugos pareigūnai, viešai išreiškė ir Kauno apylinkės teismo pirmininkas Arūnas Purvainis: „Dabar norima įkurti pusiaukelės namus Domeikavoje ir žmonės tam priešinasi. Manau, kad jie priešinasi ne dėl to, kad namas šalia jų stovės, o matyt dėl to, kad netikti, jog dirbtinai iš įkalinimo įstaigų išleidžiant nuteistuosius, perkeliant juos į pusiaukelės namus, realiai skatinamas nuteistojo noras pasikeisti. Dėl to, manau, žmonės ir priešinasi tiems pusiaukelės namams“.

 

Partnerio turinys

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...
2024/04/24

Kova su nesąžiningos prekybos praktika maisto tiekimo grandinėje: EK įžvalgos

Šiandien Komisija paskelbė Direktyvos dėl nesąžiningos prekybos praktikos (NPP) įgyvendinimo maisto tiekimo grandinėje ataskaitą. 2019 m. priimta vadinamąja apsaugos nuo NPP direktyva draudžiama 16 praktikų, kurios gali turėti žalingą povei...