Ashburn -3,8 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -3,8 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Radviliškio miesto garbės piliečio regalijos – Edmundui Gaubui

2023/08/15


Radviliškis („Radviliškio kraštas“). Šiemet Radviliškio miesto garbės piliečio vardas atiteko medžio skulptoriui, tautodailininkui Edmundui Gaubui. Skulptoriui šis garbingas titulas buvo įteiktas Radviliškiui švenčiant 456-ąjį gimtadienį.

Edmundą Gaubą garbingiausiam Radviliškio miesto titului nominavo „Radviliškio Bočiai“ ir jų vadovė Rimantė Radavičienė, „Radviliškio krašto bendruomenė“ bei jos pirmininkas, Tarybos narys, Gediminas Lipnevičius. Edmundas yra aktyvus bendruomenės bei „Bočių“ narys. Nominantas bendruomenėje nuo 2017 metų. Jis ne tik drožinėja nuostabias skulptūras, bet ir muzikuoja – groja gitara.

Komisija rinkosi iš dviejų nominantų, kurie buvo pasiūlyti Garbės piliečio titului gauti.
Apdovanojimą E. Gaubui įteikė Radviliškio rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis. Jį taip pat pasveikino Radviliškio miesto seniūno pavaduotoja Vigilija Dževečkienė.

Gaubas
Radviliškio miesto Garbės piliečio vardas suteiktas Edmundui Gaubui už unikalius, įspūdingus medžio drožybos bei kitus meninius darbus, kurie yra garsūs ne tik Lietuvoje, bet ir svetur.

Kūrybos pradžia – sovietų kariuomenėje

Pasak radviliškiečio menininko E. Gaubo, pirmieji bandymai drožinėti buvo tarnaujant sovietų armijoje, o pamačius, kad neblogai sekasi, tai tapo viso gyvenimo laisvalaikio pomėgiu.

„Dirbant Žemės ūkio mašinų gamykloje būdavo organizuojamos parodos, kuriose dirbantieji eksponuodavo savo kūrinius. Pradėjau dalyvauti šiose parodose su savo drožiniais, kasmet darbai tobulėjo. Bendradarbis atnešė „smetonišką“ A raidės enciklopedijos tomą ir tada susidomėjau istorija. Iš šios enciklopedijos labai daug sužinojau apie kunigaikštį Algirdą, kokias jis kovas laimėjo prieš totorius. Nuo 1987 m. dalyvavau Atgimimo parodose su Didžiųjų kunigaikščių bareljefais. Bandžiau drožinėti kūrinius ir kitomis temomis, tačiau vis dėlto man patiko istorinė tema ir sūnus Martynas patarė eiti šia linkme, nesiblaškyti“, – pasakojo skulptorius.

E. Gaubo sūnus Martynas Gaubas – žinomas skulptorius Lietuvoje ir užsienyje, pelnantis aukso medalius už skulptūras iš ledo, smėlio, sniego. „Sūnus užaugo ant skiedryno, tad jam nieko kito nebeliko, kaip tik tapti skulptoriumi. Šiuo metu Martynas dirba su bronza, o tai skulptūroje jau „aukštasis pilotažas“, – sūnaus pasiekimais didžiavosi tėvas.

Žymusis kūrinys – „Žalgiris. Lietuviai sugrįžo“

Vienas žymiausių ir didžiąją dalį Lietuvos apkeliavęs menininko darbas – įspūdingas horeljefas, skirtas Žalgirio mūšio 600-mečio progai paminėti, „Žalgiris. Lietuviai sugrįžo“. Šį įspūdingo dydžio – 3,4 m ilgio ir 1 m aukščio – kūrinį E. Gaubas kūrė penkerius metus, kiekvienai figūrėlei skirdamas net po mėnesį. „Prieš kurdamas „Žalgirį“ miesto bibliotekoje perskaičiau turbūt visas istorines knygas. Pirmiausia reikėjo nusipiešti eskizus, vėliau dėlioti figūrėles, jas derinti, keisti jų rankų, kūno padėtį, matuoti proporcijas“,- pasakojo menininkas.

Pasak E. Gaubo, šis jo kūrinys yra daug pakeliavęs – eksponuotas Trakų pilyje, Valdovų rūmuose, parodose Gniezne, Jurbarke, Panevėžyje. Kad darbas buvo pastebėtas ir įvertintas, rodo tai, kad jis įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą, o jo autorius puikuojasi fotomenininko R. Dichavičiaus albume „Laisvės paženklinti“, šalia žymiausių Lietuvos menininkų.

Šiuo metu žymusis horeljefas „Žalgiris. Lietuviai sugrįžo“ saugomas E. Gaubo namuose.

Miestą puošia per dešimt skulptūrų

Edmundas Gaubas aktyviai dalyvauja medžio drožėjų pleneruose, kurių dalyvių kūriniai puošia Radviliškio miestą bei rajoną. Menininkas suskaičiavo, kad mieste pastatyta 10 jo skulptūrų: ir suolelis centre, ir skulptūros miesto parke, prie gaisrinės, prie senųjų kultūros namų, prie darbo biržos, Trys kryžiai prie bažnyčios.

Jau antras bendruomenės narys gavęs garbingą titulą

Pirmasis bendruomenės narys, 2018 metais nominuotas Radviliškio miesto garbės piliečio vardui yra radviliškietis Petras Rimantas Kundrotas. Jis daugeliui radviliškiečių buvo pažįstamas kaip istorijos entuziastas. Bendruomenėje ir „Bočių“ kolektyve Edmundo Gaubo kandidatūra patvirtinta vienbalsiai.

„Radviliškio Bočių“ pirmininkė Rimantė Radavičienė pasidžiaugė, kad kolektyvo narys ne tik skulptorius, bet ir ansamblio šarma, dainininkas, muzikantas, jei reikia ir artistas. Edmundas Gaubas pelnytai gavo šį titulą.

„Labai džiaugiuosi, kad „Radviliškio krašto bendruomenės“ narys tapo Radviliškio miesto garbės piliečiu. Tai puikus sektinas pavyzdys visiems – būti aktyviems, matomiems, žinomiems. Edmundas tikrai vertas miesto garbės piliečio vardo, nes daug prisidėjo prie Radviliškio miesto gražinimo bei garsinimo, o jo padaryti darbai kalba patys už save net už Lietuvos ribų“,- sakė bendruomenės pirmininkas, Tarybos narys G. Lipnevičius.

 

RADVILIŠKIO KRAŠTAS

Titulinėje nuotr. – Edmundas Gaubas prie horeljefo „Žalgiris. Lietuviai sugrįžo“.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/29

„AUGA group“: pašarų technologija metano emisijas leidžia sumažinti kone trečdaliu

„AUGA group“ netiesiogiai priklausanti bendrovė „AUGA Tech“, vysto specializuotą pašarų technologiją, kuria siekiama sumažinti metano emisijas iš karvių virškinimo procesų. „AUGA Tech“ pasta...
2023/11/29

Kvapiosios aniužės tyrimai atskleidė naudingųjų savybių lobyną

Patentuota veiklioji medžiaga iš paprasto lietuviško vienmečio augalo eterinio aliejaus Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros mokslininkus paskatino ...
2023/11/29

Ar tikrai kalti tik bebrai?

Biržai („Biržiečių žodis“). „Šilų“ medžiotojų būrelio vadovas Rolandas Kubilius nustebo gavęs Parovėjos seniūnijos seniūnės Daivos Juozaitienės raštą. Tame rašte prašoma imtis priemonių, pa&scaro...
2023/11/29

Kaip įsirengti nuosavą kompiuterinių žaidimų erdvę

Jei esate užkietėję kompiuterinių žaidimų mylėtojai, ko gero suprantate, kad atskira erdvė, kurioje nevaržomai galėtumėte žaisti įvairius žaidimus yra labai svarbi. Žaidimų kambarys gali būti puiki vieta geram laiko praleidimui su draugais, &scaro...
2023/11/29

Lietuva programai „Grūdai iš Ukrainos“ skiria 2 mln. eurų

Šiandien Vyriausybės posėdyje pritarta 2 mln. eurų įnašo skyrimui Ukrainos kartu su tarptautiniais partneriais vykdomai humanitarinei maisto programai „Grūdai iš Ukrainos“, skirtai prisidėti prie apsirūpinimo maist...
2023/11/29

VPT ir VMVT atliko ugdymo įstaigų maitinimo paslaugų sutarčių ir kokybės vertinimus

Viešojoje erdvėje kilus abejonių dėl ugdymo įstaigų įsigyjamų maitinimo paslaugų viešųjų pirkimų sąžiningumo ir skaidrumo, Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai (VMVT) atli...
2023/11/29

Daržininkė į pagalbą pasitelkė kenkėjus atbaidančius augalus

Žibutė Čiuladienė iš Elektrėnų ir jos šeima, kurdama daržą, siekė ne tik patogios ir naudingos, bet ir natūralios aplinkos, kurioje cheminių priemonių neaptiksi nė pėdsako. Pakeltose lysvėse kuo geriausiai užderėjo netgi bulvės, bra&...
2023/11/29

NMA: ūkininkams išmokėta 309 mln. eurų avansinių išmokų

Nuo spalio vidurio iki šiol ūkininkams išmokėta 309 mln. eurų avansinių išmokų už deklaruotus plotus, skaičiuoja Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA).
2023/11/29

Paskelbti nauji tarifai gamintojams ir importuotojams už į rinką išleidžiamas gėrimų pakuotes

Nuo kitų metų pradžios keičiasi tarifai, taikomi į rinką išleidžiamoms gėrimų pakuotėms, kurios dalyvauja užstato sistemoje. VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ valdyba naujus tarifus nustatė atsižvelgdama į artimiaus...