Ashburn +23,8 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +23,8 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Radviliškio miesto garbės piliečio regalijos – Edmundui Gaubui

2023/08/15


Radviliškis („Radviliškio kraštas“). Šiemet Radviliškio miesto garbės piliečio vardas atiteko medžio skulptoriui, tautodailininkui Edmundui Gaubui. Skulptoriui šis garbingas titulas buvo įteiktas Radviliškiui švenčiant 456-ąjį gimtadienį.

Edmundą Gaubą garbingiausiam Radviliškio miesto titului nominavo „Radviliškio Bočiai“ ir jų vadovė Rimantė Radavičienė, „Radviliškio krašto bendruomenė“ bei jos pirmininkas, Tarybos narys, Gediminas Lipnevičius. Edmundas yra aktyvus bendruomenės bei „Bočių“ narys. Nominantas bendruomenėje nuo 2017 metų. Jis ne tik drožinėja nuostabias skulptūras, bet ir muzikuoja – groja gitara.

Komisija rinkosi iš dviejų nominantų, kurie buvo pasiūlyti Garbės piliečio titului gauti.
Apdovanojimą E. Gaubui įteikė Radviliškio rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis. Jį taip pat pasveikino Radviliškio miesto seniūno pavaduotoja Vigilija Dževečkienė.

Gaubas
Radviliškio miesto Garbės piliečio vardas suteiktas Edmundui Gaubui už unikalius, įspūdingus medžio drožybos bei kitus meninius darbus, kurie yra garsūs ne tik Lietuvoje, bet ir svetur.

Kūrybos pradžia – sovietų kariuomenėje

Pasak radviliškiečio menininko E. Gaubo, pirmieji bandymai drožinėti buvo tarnaujant sovietų armijoje, o pamačius, kad neblogai sekasi, tai tapo viso gyvenimo laisvalaikio pomėgiu.

„Dirbant Žemės ūkio mašinų gamykloje būdavo organizuojamos parodos, kuriose dirbantieji eksponuodavo savo kūrinius. Pradėjau dalyvauti šiose parodose su savo drožiniais, kasmet darbai tobulėjo. Bendradarbis atnešė „smetonišką“ A raidės enciklopedijos tomą ir tada susidomėjau istorija. Iš šios enciklopedijos labai daug sužinojau apie kunigaikštį Algirdą, kokias jis kovas laimėjo prieš totorius. Nuo 1987 m. dalyvavau Atgimimo parodose su Didžiųjų kunigaikščių bareljefais. Bandžiau drožinėti kūrinius ir kitomis temomis, tačiau vis dėlto man patiko istorinė tema ir sūnus Martynas patarė eiti šia linkme, nesiblaškyti“, – pasakojo skulptorius.

E. Gaubo sūnus Martynas Gaubas – žinomas skulptorius Lietuvoje ir užsienyje, pelnantis aukso medalius už skulptūras iš ledo, smėlio, sniego. „Sūnus užaugo ant skiedryno, tad jam nieko kito nebeliko, kaip tik tapti skulptoriumi. Šiuo metu Martynas dirba su bronza, o tai skulptūroje jau „aukštasis pilotažas“, – sūnaus pasiekimais didžiavosi tėvas.

Žymusis kūrinys – „Žalgiris. Lietuviai sugrįžo“

Vienas žymiausių ir didžiąją dalį Lietuvos apkeliavęs menininko darbas – įspūdingas horeljefas, skirtas Žalgirio mūšio 600-mečio progai paminėti, „Žalgiris. Lietuviai sugrįžo“. Šį įspūdingo dydžio – 3,4 m ilgio ir 1 m aukščio – kūrinį E. Gaubas kūrė penkerius metus, kiekvienai figūrėlei skirdamas net po mėnesį. „Prieš kurdamas „Žalgirį“ miesto bibliotekoje perskaičiau turbūt visas istorines knygas. Pirmiausia reikėjo nusipiešti eskizus, vėliau dėlioti figūrėles, jas derinti, keisti jų rankų, kūno padėtį, matuoti proporcijas“,- pasakojo menininkas.

Pasak E. Gaubo, šis jo kūrinys yra daug pakeliavęs – eksponuotas Trakų pilyje, Valdovų rūmuose, parodose Gniezne, Jurbarke, Panevėžyje. Kad darbas buvo pastebėtas ir įvertintas, rodo tai, kad jis įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą, o jo autorius puikuojasi fotomenininko R. Dichavičiaus albume „Laisvės paženklinti“, šalia žymiausių Lietuvos menininkų.

Šiuo metu žymusis horeljefas „Žalgiris. Lietuviai sugrįžo“ saugomas E. Gaubo namuose.

Miestą puošia per dešimt skulptūrų

Edmundas Gaubas aktyviai dalyvauja medžio drožėjų pleneruose, kurių dalyvių kūriniai puošia Radviliškio miestą bei rajoną. Menininkas suskaičiavo, kad mieste pastatyta 10 jo skulptūrų: ir suolelis centre, ir skulptūros miesto parke, prie gaisrinės, prie senųjų kultūros namų, prie darbo biržos, Trys kryžiai prie bažnyčios.

Jau antras bendruomenės narys gavęs garbingą titulą

Pirmasis bendruomenės narys, 2018 metais nominuotas Radviliškio miesto garbės piliečio vardui yra radviliškietis Petras Rimantas Kundrotas. Jis daugeliui radviliškiečių buvo pažįstamas kaip istorijos entuziastas. Bendruomenėje ir „Bočių“ kolektyve Edmundo Gaubo kandidatūra patvirtinta vienbalsiai.

„Radviliškio Bočių“ pirmininkė Rimantė Radavičienė pasidžiaugė, kad kolektyvo narys ne tik skulptorius, bet ir ansamblio šarma, dainininkas, muzikantas, jei reikia ir artistas. Edmundas Gaubas pelnytai gavo šį titulą.

„Labai džiaugiuosi, kad „Radviliškio krašto bendruomenės“ narys tapo Radviliškio miesto garbės piliečiu. Tai puikus sektinas pavyzdys visiems – būti aktyviems, matomiems, žinomiems. Edmundas tikrai vertas miesto garbės piliečio vardo, nes daug prisidėjo prie Radviliškio miesto gražinimo bei garsinimo, o jo padaryti darbai kalba patys už save net už Lietuvos ribų“,- sakė bendruomenės pirmininkas, Tarybos narys G. Lipnevičius.

 

RADVILIŠKIO KRAŠTAS

Titulinėje nuotr. – Edmundas Gaubas prie horeljefo „Žalgiris. Lietuviai sugrįžo“.

Dalintis