Savo pasirinkimu trečiakursis iki šiol nesuabejojo nė akimirkos
„Esu tikras žemaitis, tad studijas rinkausi apgalvotai ir gerokai iš anksto. Iš pradžių svarsčiau, kurią aukštąją mokyklą pasirinkti, po to – kokią studijų programą. Kadangi tėvai valdo nedidelį šeimos ūkį, kasmet drauge atvykdavome į VDU Žemės ūkio akademijoje vykstančias parodas „Ką pasėsi...“. Jų metu demonstruojamos inovacijos man, moksleiviui, kėlė didžiulę nuostabą, ir tai buvo galutinis postūmis pasirinkti studijų programą Agronomija“, – kalba šilališkis, VDU ŽŪA Agronomijos fakulteto trečiakursis Arnas Šadbaras.
Vaikinas teigia savo sprendimu iki šiol nesuabejojęs nė akimirkos dėl keletos priežasčių. Laisvu nuo studijų metu drauge su tėvais ir broliu ūkininkaujantis A. Šadbaras studijų turinį vertina žemės ūkio gamyba užsiimančio žmogaus akimis. Ir šis turinys, pasak jo, yra pranokstantis lūkesčius.
Pašnekovas su šypsena mini ir kitą Agronomijos fakultete džiuginantį dalyką – nuoširdaus, betarpiško bendravimo tradiciją tarp visų bendruomenės narių, kas bebūtum – pirmakursis studentas ar profesorius.
Dar vienas A. Šadbaro atradimas – būrys jaunų dėstytojų, derinančių pedagoginę, mokslinę veiklą ir jau sėkmingai apsigynusių mokslų daktaro disertacijas. Ir tai, Arno pastebėjimu, puikiai iliustruoja, kad žemės ūkio svarba auga. Kita vertus, pasak jo, tai neturi stebinti, nes auga ir pasaulio gyventojų populiacija, kurią reikia aprūpinti saugiu maistu. Be to, žaliąją masę vis plačiau ima naudoti įvairūs kiti pramonės sektoriai ir jos ateityje reikės vis daugiau.
Šiuo metu trečiakursis agroverslo įmonėje „Scandagra“ atlieka profesinės veiklos praktiką ir tai vadina dar vienu savo sėkmės raktu. Būtent praktikos metu A. Šadbaras teigia apsisprendęs, ką norėtų gyvenime veikti ateityje.
Agroverslo įmonė „Scandagra“ VDU ŽŪA Agronomijos fakulteto studentams yra įsteigusi net 7 skatinamąsias solidaus dydžio stipendijas bei stipendijos gavėjams yra sudariusi sąlygas praktikos metu gyvai susipažinti su agronomo darbo specifika. A. Šadbaras – vienas šių jaunuolių.
„Iš tiesų motyvuoja ne tik stipendija, bet ir atsakingas įmonės požiūris į praktikantą. Mums pagal parengtą planą vyksta ir teoriniai užsiėmimai, kurių metu įgyjame vadybos ir netgi psichologijos žinių. Taip pat drauge su įmonės atstovais vykstame į ūkininkų ūkius, stebime, kaip vyksta konsultavimo procesas, trąšų, augalų apsaugos priemonių pardavimai.
Ir jeigu iki šiol dar svarsčiau, kas labiau patiktų – ūkininkauti pačiam, ar konsultuoti kitus, dabar esu apsispendęs ateityje tapti agronomu konsultantu. Be abejo, puikiai suprantu, kad kai ūkininkas lauke parodys nugeltusį augalo lapą, turėsiu tvirtai žinoti, kaip šią problemą spręsti. Ir tai bus ne vienintelis iššūkis“, – neabejoja pašnekovas. Todėl baigęs bakalauro studijų programą Agronomija A. Šadbaras planuoja ja neapsiriboti, o tame pačiame fakultete imtis magistrantūros.
Socialinę atsakomybę prisiėmęs agroverslas siekia būti pavyzdžiu
„Savo įmonę vertiname keliais pjūviais. Apyvartų mastu, klientūros dėmesiu esame viena didžiausių ir sėkmingiausių įmonių Lietuvoje. Tačiau vertinant 150-ies dirbančių darbuotojų skaičiumi, esame vidutinio dydžio įmonė. Vadinasi, mūsų darbuotojai, kurių trečdalis – VDU ŽŪA absolventai, sugeba pasiekti maksimalių rezultatų“, – teigia UAB „Scandagra“ žmogiškųjų išteklių vadovė Augustė Rugevičiūtė, pastebinti, kad UAB „Scandagra“ išskirtine ir daro kolegų įsitraukimas, meilė savo darbui, o iš to ir gimsta aukštas darbo efektyvumas.
Pašnekovės teigimu, specialisto agronomo kompetencijų bagažą sudaro keli svarbūs segmentai. Tai – profesinės žinios, susijusios su žemės ūkio sistemos suvokimu, technologiniais procesais, augalų fiziologijos dalykais. Šių žinių pagrindų įgyjama universitete ir praktikoje. Kita svarbi kompetencijų dalis yra vadybos įgūdžiai bei žmogiškosios asmens savybės.
„Ir dirbantis viename ūkyje, ir kelis ūkius konsultuojantis agronomas privalo būti geras vadybininkas, gebėti gerai komunikuoti, nes tai vienodai svarbu ir laukuose vadovaujant darbuotojų kolektyvui, ir dirbant su klientais. Agronomas šiandien turi būti komunikabilus, analitiškas, nes jam reikia gebėti analizuoti, vertinti duomenis bei rasti geriausiai subalansuotus sprendimus. Taip pat šiam specialistui būtinas geras finansinis raštingumas. Agrosektorius labai sparčiai žengia pažangiausių technologijų keliu ir darbas su duomenimis tampa vienu esminių sėkmės rodiklių. Todėl mūsų įmonė prisiima šią socialinę atsakomybę – ugdyti jauną žmogų, taip prisidedant ir siekiant, kad Lietuva turėtų tokių ateities specialistų“, – teigia UAB „Scandagra“ atstovė.
Įmonė jau ne vienerius metus vykdo šalies moksleiviams skirtą edukacinę-motyvacinę programą „Ateities Lietuvai“, skatinamosiomis stipendijomis motyvuoja VDU ŽŪA Agronomijos fakulteto studentus bei aktyviai dalyvauja tobulinant jų studijų procesą.
„UAB „Scandagra“ idėja – finansiškai prisidėti prie jaunų žmonių motyvacijos be jokių rašytinių sutarčių, t. y. nereikalaujant iš jų įsipareigoti po studijų pas mus dirbti nustatytą laikotarpį. Turime būti tokia įmonė, toks verslo pavyzdys, kuris be papildomų įsipareigojimų būtų vertingas ir patrauklus jaunam specialistui, ir jis laisvu pasirinkimu norėtų ateiti pas mus dirbti. Ir tai yra rimtas iššūkis esamai įmonės komandai, skatinantis dar aukščiau išsikelti kokybės kartelę. Tai ir darome kiekvieną dieną“, – išskirtinės idėjos esmę komentuoja UAB „Scandagra“ žmogiškųjų išteklių vadovė A. Rugevičiūtė.
Inovacijų, apie kurias šiandien kalbama paskaitų metu, anksčiau buvo neįmanoma net įsivaizduoti
VDU ŽŪA Agronomijos fakulteto doc. dr. Darijos Jodaugienės skaičiavimu, studijų dalykų, kurių mokosi būsimieji agronomai, šiuo metu yra apytikriai tiek pat – beveik 50, kaip ir būdavo anksčiau. Tačiau inovacijų, apie kurias kalbama paskaitų metu, anuomet buvo neįmanoma net įsivaizduoti. „Be abejo, yra fundamentalūs dalykai, kurie nekinta – būsimieji agronomai visais laikais privalėjo išmokti pažinti augalus bei mokėti lotyniškus jų pavadinimus, nes tai yra raktas į užsienio literatūros šaltinius, taip pat išmanyti augalų fiziologiją, dirvožemio sudėties niuansus. Tačiau ir dabartinė naujomis mokslo žiniomis praplėsta programa yra išdėstyta logine seka, vienodai orientuota tiek į regiono, tiek į miesto jaunuolius, todėl link sudėtingų dalykų keliaujama pradedant nuo paprastesnių“, – pastebi pašnekovė.
Europai pasirinkus Žaliąjį kursą, pasak doc. dr. D. Jodaugienės, šiuolaikinei agronomijai iškelti itin aukšti uždaviniai. Todėl VDU ŽŪA tikslas – parengti specialistus, gebančius dirbti pasitelkiant inovatyvias agrotechnines priemones, racionaliai naudojant žemės ūkio išteklius, formuoti įvairaus intensyvumo agrosistemas, didinti jų tvarumą bei produktyvumą.
„Mūsų absolventai sėkmingai vysto nuosavus agroverslus, taip pat teikia konsultacijas augalų auginimo, kokybės gerinimo, produktyvumo, agroekologijos klausimais, dirba duomenų analitikais privačiame ir viešajame sektoriuose“, – teigia VDU ŽŪA Agronomijos fakulteto doc. dr. D. Jodaugienė, reziumuodama, kad šiuolaikiniai agronomai – tai plačios erudicijos specialistai konsultantai, gamintojai bei tyrėjai, kuriuos rengiant labai svarbus vaidmuo tenka VDU ŽŪA partnerystei su šalies lyderiaujančiomis agroverslo įmonėmis.
VDU ŽŪA informacija