Eikvoja tik saulės energiją, sėja, ravi ir dirba kone visą parą – kas? Ogi autonominis laukų robotas „FarmDroid“, kurį galima išvysti Panevėžio rajono ekologiniame ūkyje „AUGA Smilgiai“. Čia du tokie tyliai kruta jau antrąjį sezoną. Nenuostabu, kad šis ūkis išbando Lietuvoje dar nematytą naujovę – jis priklauso ekologiško maisto gamybos bendrovei „AUGA group“, kuri yra tvarių žemdirbystės inovacijų lyderė šalyje.
„AUGA group“ vykdantysis direktorius Tadas Baliutavičius sakė, kad trumpai pailsėjęs ūkio kieme „FarmDroid“ keliaus ravėti rapsų laukų.Apie 1 700 ha dirbanti augalininkystės ir gyvulininkystės bendrovė „AUGA Smilgiai“ – kol kas vienintelis ūkis Lietuvoje, kur jau antrąjį sezoną naudojamas danų pagamintas robotas „FarmDroid“. Net ne vienas, o du tokie robotai. Jų dar nėra daug ir Europoje. Pernai iš gamintojų „AUGA group“ pirktas pirmasis roboto modelis buvo viso labo keturiasdešimtas. Taigi šiuo atveju lietuviai yra vieni iš tvarių žemdirbystės inovacijų lyderių. Kitoje srityje jie – absoliutūs lyderiai. Primename, kad 2021 m. rudenį ekologiško maisto gamintoja pristatė pirmąjį pasaulyje biometanu ir elektra varomą traktorių – „AUGA M1“.
Grįžkime prie „FarmDroid“. Šiemet dvi savaeigės lauko mašinos pasėjo ir ravėjo 30 ha cukrinių runkelių plotą – kiekviena po 15 ha. Iš viso šiame ūkyje auginama apie 100 ha saldžiųjų šaknų, tad dar 70 ha plušėjo samdyti darbuotojai. Darbo rankų „AUGA group“ prireikia nemažai – įmonių grupė valdo apie 39 000 ha ekologiškai sertifikuotos dirbamos žemės, augina javus, ankštines kultūras, daržoves, užsiima gyvulininkyste ir kt.
„Šis daiktas nepigus, bet jis pasiteisino. O žvelgiant į ateitį, žemės ūkyje daug ką reikės automatizuoti ir robotizuoti, nes vis labiau stinga darbo rankų“, – naują ūkio pagalbininką, kuriam nereikia mokėti atlyginimo ir pirkti brangių degalų, „Ūkininko patarėjui“ gyrė nuo ūkio darbų trumpam atsitraukęs „AUGA Smilgiai“ vadovas Benas Gaušys. Vyksta žieminių kviečių sėja, tad reikia sužiūrėti, kad darbai klotųsi sklandžiai. Smilgiečiai sės apie 400 ha žieminių kviečių.
Ekologiškai išauginti cukriniai runkeliai jau netrukus bus pradėti doroti, o laukuose dirbę robotai ilsisi bendrovės kieme. Bet jų poilsis truks neilgai. Jiems rudenį patikėta kita užduotis, bet apie ją vėliau. O kaip Danijoje pagaminti robotai „FarmDroid“ šiemet susidorojo su pagrindine užduotimi? „AUGA group“ vykdantysis direktorius Tadas Baliutavičius redakcijai pasakojo, kad jie į laukus buvo atvežti balandį, kai prasidėjo cukrinių runkelių sėja. Autonominis laukų robotas įkraunamas saulės energija, taigi, jokių degalų jam nereikia. Valdomas kompiuteriu, planšete ar išmaniuoju telefonu, kur įdiegta atitinkama programa. „Užduodame jam užduotį, apibrėžiame lauko perimetrą, žemėlapyje apibrėžiame kliūtis, jeigu tokių yra, užpilame sėklos ir paspaudžiame paleidimo mygtuką“, – aiškino jis.
Kai robotas apsėja jam skirtą lauką, iškart pradeda purenimo ir ravėjimo darbus. Jis žino, kur pasėta kiekviena sėklytė, tad purena ir piktžoles rauna ne tik tarpueiliuose, bet ir tarp sėklyčių, o vėliau – ir tarp kiekvieno išdygusio ir augančio runkelio. „Jis atsimena, kur padėta sėkla, kiek jų pasėta, kur apsisukinėjo, kur yra kliūtys, jas apvažiuoja ir toliau dirba. Ravi nuolat, kad piktžolės neišaugtų daugiau nei 10 cm. Su noragėliais, tokiais virbaliukais, 1 cm gylyje nutraukia šakneles kiekvienai piktžolei, lauką per sezoną apvažiuodamas 4–5 kartus“, – kalbėjo T. Baliutavičius. Sezono metu robotas dirbo vidutiniškai apie 20 valandų per parą. O ištisai giedromis dienomis įkrautos saulės energijos pakako net 23 valandoms – taigi, beveik visai parai. Ryte vos kyštelėjus saulės spinduliams robotas ima kaupti saulės energiją ir netrukus pajuda.
Savaeigė mašina juda...
Autorės ir „AUGA group“ nuotraukos
2022.09.16ŪP korespondentė Vida TAVORIENĖ
Susijusios temos - skaitykite: laukų robotas „FarmDroid“, AUGA „Smilgiai“, „AUGA group“, ūkis Lietuvoje