Columbus +15,2 °C Debesuota
Sekmadienis, 20 Bal 2025
Columbus +15,2 °C Debesuota
Sekmadienis, 20 Bal 2025


Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė  

Rokas ir ūkininkauja, ir studijuoja

2023/06/26


Šiaulių rajono Sauginių kaime ūkininkaujantis 22 m. Rokas Valiukas savo valdas įregistravo 2020 m. Jis deklaruoja 80 ha dirbamos žemės, nuosavos turi 10 ha. Šį sezoną augina 40 ha pupų, 30 ha žieminių kviečių ir 10 ha vasarinių miežių. Pabandė auginti ir grikius, augino ir rapsų.

Prieš 18 metų

Pokalbio pradžioje Rokas prasitarė, kad „Ūkininko patarėjas“ prieš 18 metų išspausdino straipsnį „Bendras dviejų šeimų ūkis“, kuriame rašė apie jo tėvelių Eugenijos ir Alvydo Valiukų bei Audronės ir Vytauto Dilinskų ūkį (Audronė ir Alvydas yra brolis ir sesuo). Tada Rokui buvo ketveri metai.

Trumpa ištrauka iš minėto straipsnio: „Valiukų šeimos džiaugsmas ir numylėtinis – ketverių metų Rokas. Jis dažnai su tėveliu išvažiuoja į laukus, vaikui labai patinka važiuoti traktoriaus ar kombaino kabinoje. Rokui svarbiausia, kad išlydėdama mama įdėtų vyriškai pavalgyti, juk ūkininko darbo diena labai ilga.“

Dabar Rokas yra savo ūkio šeimininkas, savarankiškai ūkininkauja. Jis gerai žino, kokia ilga yra ūkininko darbo diena. Už visas gyvenimo pamokas jis dėkojo savo darbščiajam tėvui. Kai Rokui buvo 15 metų, staiga mirė mama.

„Pačius gražiausius žodžius skiriu savo tėvui. Jis man yra tvirtumo ir gerumo pavyzdys. Einu jo pramintu keliu, praverčia jo ūkininkavimo pamokos ir patarimai. Toje pačioje bendruomenėje gyvena ir brolis, ir sesuo, tik jie – ne ūkininkai“, – šiltus padėkos žodžius tėvui ištarė Rokas.

Ūkininkauja nenašiose žemėse

Jaunasis ūkininkas deklaruoja 80 ha dirbamos žemės, iš jų 10 ha – nuosavi plotai. Rokas ŪP pasakojo apie auginamas kultūras. Daugiausia jis augina maistinių pupų. Šiemet joms paskyrė 40 ha.

„Ankštinės kultūros – tokia mano ūkio specializacija. Tvariam ūkiui reikalinga sėjomaina, todėl bent 30 proc. auginu pupinių augalų. Pupos gerina dirvožemio struktūrą, yra azoto šaltinis, tada pasėliams mažiau reikia trąšų. Pernai užderėjo gana geras pupų derlius – iš vieno hektaro vidutiniškai prikūliau 4 t, bet buvo nepalankių metų, užsitęsusi kaitra išdegino pupų žiedynus, todėl derlius buvo prastas – byrėjo tik 1,5 t/ha. Mano dirbamos žemės yra nenašios, daug kur – durpynai, kai kur – kietas molis, tik nedaug geresnių plotų. Pabandėme auginti ir grikių. Šį sezoną dar auginu 30 ha žieminių kviečių ir 10 ha vasarinių miežių. Auginome ir žieminių rapsų“, – apie ūkininkavimą nenašiuose plotuose pasakojo Rokas.

Jaunasis ūkininkas parengė projektą ir pateikė paraišką paramai gauti. Džiaugėsi, kai sulaukė finansinės paramos ūkiui įkurti. Pirko naują traktorių: dalis lėšų buvo nuosavos, kita dalis – gautoji parama. Žemei dirbti, derliui nuimti panaudos teise naudojasi tėvo turima technika. Ateityje planuoja įsigyti naujos technikos, kuri dar labiau paspartins visus ūkio darbus.

Praverčia studijų žinios

Rokas ne tik ūkininkauja, bet ir mokosi. Jis Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje studijuoja agronomiją. Pasirinko neakivaizdines studijas, tad suspėja ir ūkininkauti, ir mokytis. Jau baigė antrąjį kursą. Įgytos agronomijos žinios praverčia kasdieniame darbe.

Jaunasis ūkininkas dalį dirbamų plotų aria plūgais, apie 60 proc. laukų sėjai įdirba minimaliai lėkštiniu skutikliu. Pasak Roko, minimalus žemės dirbimas yra reikalingas dirvožemio struktūrai pagerinti – sumaišomos augalinės liekanos ir paliekamos pūti, o organinė dirvožemio dalis – humusas padidina dirvožemio derlingumą, be to, išsaugoma drėgmė. Jaunojo ūkininko nuostata – dirvožemyje turi būti gyvybė, žemė yra brangi ir ekonomine, ir aplinkosaugine prasme, todėl privalome rūpintis dirbamais plotais.

Pašnekovas pasakojo, kad jis aria tik ten, kur būtinai reikia arti – plūgu išlygino apleistus nuomojamus kemsynus, aparė piktžolėmis apėjusius laukus ir ten pasėjo pupas. Kitą sezoną nears turimų laukų. Dirvožemiui pagerinti sėja tarpinių kultūrų mišinį.

Paklaustas apie Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) perteklinius, ūkininkams sunkiai įgyvendinamus reikalavimus, Rokas stebėjosi, kad ŽŪM valdininkai dažnai keičia taisykles, sausį pateikia vienas, vasarį ar kovą tas taisykles pakeičia kitomis, nors ūkininkams reikia iš anksto susiplanuoti ir žinoti kur ir ką sėti. Jaunajam ūkininkui nuostabą kelia, kad valdininkai neįsigilinę neteisingai vartoja sąvokas. ŽŪM rašte teiginys „veiklos ariamojoje žemėje“ yra ydingas, nelogiškas, nes toje pačioje eilutėje toliau rašoma – „neariamosios tausojamosios žemdirbystės technologijos“. Ūkininkams sunku susigaudyti tose valdininkų raštų pinklėse. Roko manymu, ŽŪM parengti reikalavimai turi būti konkretūs, tinkami, vietoje ir laiku pateikti, be to, turi būti sąlygos, kad tuos reikalavimus būtų įmanoma įgyvendinti.

 

Autorės nuotrauka

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis