Ruduo žemdirbiams atsakingas metas. Tai ne tik derliaus dorojimo, bet ir žieminių augalų sėjos ir priežiūros laikotarpis. Sėjai svarbu parinkti atsparias augalų veisles, kokybišką sėklą ir sodinamąją medžiagą, laikytis tinkamos augalų sėjomainos. Žieminių grūdinių augalų (kviečių, miežių, rugių ir kt.), žieminių rapsų sėjai rekomenduojama taikyti dirvą tausojantį žemės dirbimą ar tiesioginę sėją, pasirinkti tinkamiausius sėjos ir sodinimo terminus bei formuoti tinkamą įsėlio ir pasėlio tankumą. Pagal dirvožemio ir auginamų augalų poreikį taikyti subalansuotą tręšimą, kalkinimą.
Žieminiai rapsai vis dar išlieka vieni iš pagrindinių auginamų žemės ūkio lauko augalų. Šių augalų apsaugai nuo kenksmingųjų organizmų dažnu atveju pasitelkiami ir augalų apsaugos produktai. Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) primena, kad augalų apsaugos produktai (toliau – AAP) turėtų būti naudojami tikslingai, svarbu pasirinkti AAP, registruotus konkrečiam tikslui, t. y. augalui ir (ar) kenksmingajam organizmui, darančius mažiausią šalutinį poveikį žmonių ir gyvūnų sveikatai. Naudojamų AAP mastas neturi viršyti būtinybės. Pavyzdžiui, galima mažinti AAP normas etiketėje nurodytose leistinose ribose, AAP naudoti rečiau ar ne visoje teritorijoje, tačiau tai neturi didinti kenksmingųjų organizmų populiacijų atsparumo rizikos.
Nuo galimo apnuodijimo AAP turime saugoti bites ir kitus vabzdžius apdulkintojus, todėl reikia ne vėliau kaip prieš dvi kalendorines dienas pateikti informaciją į Paraiškų priėmimo informacinę sistemą (PPIS), apie planuojamus žydinčių augalų, kuriuos lanko bitės, pasėlių purškimus jų žydėjimo metu profesionaliajam naudojimui skirtais AAP ar kai purškiami AAP, kurių etiketėje nustatyta saugos priemonė ,,Pavojingas bitėms“. Primename, kad tais atvejais, kai AAP apdorojami žydintys augalai, - purkšti pasėlius leidžiama tik nuo 21 val. vakaro iki 4 val. ryto.
Naudojant AAP svarbu neužmiršti, kad:
- Leidžiama naudoti tik Lietuvos Respublikoje registruotus AAP, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems AAP, kuriems išduotas leidimas tiekti rinkai išimties tvarka 120 d. laikotarpiui arba nustatyta tvarka gavus Augalininkystės tarnybos leidimą naudoti asmeninėms reikmėms AAP, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems AAP;
- AAP pirkti iš legalių platintojų. Prekyba AAP konkrečioje prekybos vietoje ar internetu leidžiama tik turint AAP platinimo leidimą, kurį išduoda Augalininkystės tarnyba;
- Apdorojant pasėlį AAP išlaikyti atstumų nuo šalia esančių kitų pasėlių;
- AAP naudoti pagal etiketėje nurodytą informaciją ir ja vadovautis: AAP naudoti tik tiems augalams, kuriems yra skirti, laikytis AAP etiketėje nurodytų AAP normų, apdoroti augalus tik rekomenduojamu augimo tarpsniu, neviršyti nurodyto didžiausio galimo purškimų skaičiaus ir didžiausio galimo AAP panaudojimo kiekio per augalo vegetacijos laikotarpį, laikytis laikotarpio nuo paskutinio purškimo iki derliaus nuėmimo (karencijos laikotarpio), laikytis 1 metro apsaugos zonos iki paviršinio vandens telkinių ir (ar) melioracijos griovių bei ne žemės ūkio paskirties žemės (jeigu AAP etiketėje nėra nurodytos griežtesnės apsaugos zonos, kurios, turint tikslą apsaugoti vandens organizmus ar netikslinius nariuotakojus, gali siekti ir 20 m), laikytis nurodytų naudojimo apribojimų, skirtų apsaugoti požeminį vandenį ar dirvožemio organizmus (pvz., nenaudoti AAP dažniau kaip kas trejus metus tame pačiame lauke), laikytis AAP etiketėje nurodyto temperatūros ir vėjo greičio režimo.
Augalininkystės tarnyba atkreipia dėmesį, kad 2024 m. rugsėjo 20 d Žemės ūkio ministro įsakymu buvo pakeistos Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklės.
Pakeistose taisyklėse keičiasi AAP naudojimo apskaitos žurnalo pildymo tvarka (žurnalas pildomas popieriuje, PPIS per elektroninius valdžios vartus arba elektroninėje formoje iki einamųjų kalendorinių metų gruodžio 1 d.) bei forma, kuri nurodyta taisyklių 3 priede. Keičiasi ir tai, kad į PPIS pranešti nereikia kai sėjama AAP apdorota sėkla augalų (rapsų, rapsukų, garstyčių ar kitų), kuriuos lanko bitės, kurių etiketėje nustayta saugos priemonė – ,,Pavojingas bitėms“.
VAT informacija