Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

BNS
 

Rusija stabdo visų Japonijos jūros gėrybių importą

2023/10/16


Maskva, spalio 16 d. (AFP-BNS). Rusijos valdžia pirmadienį pranešė, kad stabdo visų Japonijos jūros gėrybių importą dėl Tokijo išleidžiamų nuotekų iš Fukušimos atominės elektrinės, sekdama Kinijos pavyzdžiu.

Rusijos institucija „Rosselchoznadzor“, atsakinga už žemės ūkio produktų reguliavimą, pareiškė, kad „atsargumo sumetimais prisijungia prie Kinijos laikinųjų ribojamųjų priemonių žuvies ir jūros gėrybių importui iš Japonijos nuo 2023 metų spalio 16 dienos“.

Ji teigė, kad apribojimai liks galioti, „kol bus gauta išsami informacija, patvirtinanti jūros gėrybių produktų saugą“.

Kinija rugpjūčio pabaigoje sustabdė visų Japonijos jūros gėrybių importą dėl, jos nuomone, savanaudiško ir neatsakingo sprendimo į Ramųjį vandenyną išleisti apdorotą užterštą vandenį iš avarijos ištiktos elektrinės.

Japonija anksčiau šį mėnesį pradėjo išleidinėti antrą išvalytų nuotekų partiją iš Fukušimos atominės elektrinės.

Pirmasis vandens išleidimo iš Fukušimos AE etapas prasidėjo rugpjūčio 24 dieną. Tuomet Japonija pradėjo išleidinėti vandenį, kurio nuo 2011 metų katastrofos susikaupė 1,34 mln. tonų.

Elektrinės operatorius TEPCO pateikti duomenys rodo, kad leidžiant vandenį iš Fukušimos AE radioaktyvumo lygis jūroje saugių ribų neviršija, tačiau Kinija, ne kartą kritikavusi sprendimą išleisti vandenį iš elektrinės, uždraudė visą Japonijos jūrų gėrybių importą.

Pirmasis vandens išleidimo etapas baigėsi rugsėjo 11-ąją. Per antrąjį etapą planuojama išleisti dar 7 800 t vandens.

TEPCO pranešė, kad visi radioaktyvieji elementai buvo išfiltruoti, išskyrus tritį, kurio kiekis neviršija saugaus lygio.

Šis žingsnis sukėlė aršią kaimyninių šalių, pirmiausia Kinijos, kuri, remiantis muitinės duomenimis, pernai iš Japonijos importavo jūros gėrybių už daugiau nei 500 mln. dolerių (474 mln. eurų), reakciją.

Keli Fukušimos „Daiichi“ elektrinės reaktoriai išsilydė po to, kai aušinimo sistemos buvo pažeistos galingo 2011 metais įvykusio cunamio ir žemės drebėjimo, per kurį žuvo 18 tūkst. žmonių.

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) pripažino, kad vanduo, kurį Japonija išleidžia į aplinką, yra saugus.

Tačiau Pekinas teigia, kad Tokijas neįrodė branduolinių nuotekų duomenų autentiškumo ir tikslumo, taip pat neįrodė, kad į vandenyną išleidžiamos nuotekos yra nekenksmingos jūros aplinkai ir žmonių sveikatai.

„Patvirtinta, kad pirmasis išleidimas buvo atliktas kaip planuota ir saugiai“, – žurnalistams savo ruožtu sakė Japonijos vyriausybės atstovas spaudai Hirokazu Matsuno (Hirokadzus Macunas). Jis pabrėžė, kad jokių nukrypimų nuo normos nenustatyta.

H. Matsuno teigė, kad vyriausybė „ir toliau labai skaidriai informuos apie stebėsenos duomenis tiek šalies viduje, tiek tarptautiniu mastu“.

Japonija taip pat ragina Kiniją nedelsiant atsisakyti japoniškų maisto produktų importo draudimų ir veikti vadovaujantis moksliniais duomenimis, pridūrė jis.

 

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Pagerbti 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesoriai

Liepos 16 d., kai minima Agronomų diena, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre surengta 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesorių pagerbimo popietė.
2025/07/19

Žvėrys mieste

Meškos pasilakstymas Vilniaus gatvėse sukėlė nemažą šurmulį ir įplieskė plačias diskusijas visose žiniasklaidos priemonėse. Žinoma, Lietuvai tai buvo neeilinis įvykis, turint galvoje, kad tik pastaraisiais metais gauruotosios vis daž...
2025/07/19

Nuo darbo „Michelin“ restoranuose iki gelbstinčių gyvybes projektų

Darbas geriausiuose, net į „Michelin“ gidą įtrauktuose restoranuose, galimybė prisidėti prie vitaminų, skirtų besivystančioms šalims, formulių tobulinimo, naujų maisto produktų kūrimas – tik keletas tarptautinės produktų r...
2025/07/19

Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina ES daugiamečio biudžeto pasiūlymą

Europos Komisijai trečiadienį pristačius ES daugiamečio biudžeto 2028-2034 m. pasiūlymą, Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina pasiūlymo apimtį, ambicingumą ir finansavimą konkrečioms sritims.
2025/07/19

Garbanoti persikų lapai signalizuoja pavojingą ligą

Pavasarį sprogstant persikų lapams galima pastebėti, kad jauni lapeliai garbanojasi, keičia spalvą, sustorėja, formuojasi pūslės. Tai – tafrinozė. Ši liga gali pažeisti ir besiformuojančius vaisius, o pats kaulavaisis kitais metais ne...
2025/07/19

NMA: svarbu nuo plėšrūnų siekiantiems apsisaugoti ūkininkams

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) informuoja paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Apsaugos priemonės nuo didžiųjų plėšrūnų daromos žalos“ pla...
2025/07/19

„S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio 92-osios metinės: lenkų pagarba mūsų herojams – lyg saviems didvyriams“

Lietuvai minint Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą sukaktį, ypatingą pagarbą šiam istoriniam įvykiui kasmet atiduoda ir Lenkijos visuomenė. Lakūnų žūties vietoje Pščelniko miške surengtas tradicija tapęs atm...