Ashburn +13,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 30 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +13,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 30 Sau 2023

Saldi pažintis su hibridinėmis veislėmis

2023/01/24


Ateina momentas, kai sodininko nebestebina vien vešliai augantys ir gerą derlių duodantys vaismedžiai ar vaiskrūmiai. Jis ima svajoti apie augalus, kokių niekas neturi! Kur gauti kažko nematyto, neragauto, gražaus, bet nebijančio lietuviškos žiemos? Sodininkas ir mede­lyno savininkas dr. KĘSTUTIS MALINAUSKAS pataria ne tik ieškoti naujų augalų užsienyje, bet ir primena, kad jau nuo seno augalai kryžminami siekiant sukurti ką nors įdomesnio, nišinio, tad verta pasidairyti tarp hibridų.

Lyg vyšnia, lyg trešnė

Šis hibridas pasaulyje nedidelė naujiena, tačiau iki mūsų atkeliavo neseniai. „Viena iš šio hibrido veislių ‘Hortensia‘ išvesta XIX a. pradžioje Prancūzijoje ir pavadinta gražuolės Nyderlandų karalienės, Na­poleono Bonaparto brolio žmonos, vardu“, – vyšnios ir trešnės hibrido istoriją pasakojo medelyno savininkas.

Vyšnios ir trešnės hibridas 'Hortensia'.

Skoniu, atsparumu šalčiui, išvaizda šis augalas panašesnis į vyšnią, o augimo sąlygomis, gelsvai raudonų uogų dydžiu, reikalavimais dirvožemiui – į trešnę (dirva turėtų būti 6,7–7,2 pH). „Augalas apdulki­namas tiek vyšnių, tiek trešnių žiedadulkė­mis. Šiek tiek lepesnis už vyšnią, tačiau ne lepūnėlis, tik reikėtų pasaugoti nuo šalčio, – apibendrino specialistas. – Uogos itin skanios, saldžiarūgštės, dera labai anksti, jų sulauksite jau liepos pradžioje, o gal net birželio pabaigoje.“

Lyg slyva, lyg abrikosas

Slyvos ir abrikoso hibridas taip pat egzistuoja. „Veislė ‘Kuban‘ labiau primena slyvas, nes vaismedžio genomas – 70 proc. slyvos ir 30 proc. abrikoso. Stambios, 50–60 g, violetinės geltonu minkštimu uogos noksta rugpjūčio viduryje. Šios veislės augalai gali būti apdulkinami tuo pat metu žydinčių slyvų“, – sako K. Malinauskas.

Slyvos ir abrikoso hibridas 'Kuban' daug atsparesnis už abrikosą.

Pasak jo, šių uogų kauliukai nedideli, o pačios pasižymi labai stipriu abrikosų kva­pu. Vaismedis pradės duoti vaisių trečiais ketvirtais metais ir bus labai derlingas, derės kasmet. Augimo sąlygos artimesnės slyvai – augalas gerokai atsparesnis šalčiui nei abrikosas.

Lyg kriaušė, lyg obelis

Iš tiesų tai yra azijinė kriaušė, sujungianti geriausias obuolių ir kriaušių savybes. Jos vaisius išvaizda primena obuolį, nes yra visai apvalus, nors odelė ir tekstūra kaip kriaušės.

„Lietuvoje įsigali populiari veislė ‘Nijis­seiki‘, išvesta Japonijoje XX a. pradžioje. Sakoma, kad tai kvapniausia iš azijinių kriaušių veislių. Vaisius saldus, labai sultingas, tačiau minkštimas tvirtas, dėl to tinka konservuoti ir šaldyti. Vitaminingas, tinka alergiškiems žmonėms. Sunoksta rugpjūčio pabaigoje–rugsėjo pradžioje, vaismedis lengvai auginamas, derlingas, auginimo sąlygos įprastos kriaušei ar obeliai“, – savybes vardijo sodininkas.

Azijinė kriaušė 'Nijisseiki'.

Pasak jo, ši azijinė kriaušė toleruoja rūgš­tesnę žemę ir yra labai dekoratyvi – rudenį lapai nusidažo ugnies raudonumo spalva.

Lyg kriaušė, lyg šermukšnis

Dėmesio vertų hibridinių augalų sąrašą K. Malinauskas papildo ir mūsų krašte vis dar nedažnai matomu šermukšnio ir kriaušės hibridu. „Viena iš šio augalo veis­lių yra ‘Shipova‘. Tai kekėmis augančios nedidelės apvalios oranžinės kriaušytės gelsvu minkštimu. Vaisiai sultingi, savotiško, bet malonaus skonio, tinka desertams, uogienėms, kompotams. Noksta vėlai – rugsėjo pabaigoje–spalio pradžioje“, – teigė sodininkas.

Skiepytas šermukšnio ir kriaušės hibridas
'Shipova'.

Šis hibridas pasižymi ne tik geromis vaisių skonio savybėmis, bet ir paties augalo dekoratyvumu. Medis išauga iki vidutinio dydžio, sidabriniai lapai ban­guojasi, o šakos suformuoja kūgišką lają. Atsparus ir šalčiui, ir ligoms. Vėlai žydintis kryžmadulkis augalas apsidulkina kriaušių žiedadulkėmis (geriausios dulkininkės – ‘Suvenirs‘, ‘Konferencinė‘).

Lyg serbentas, lyg agrastas

Dar vienas ne visai įprastas hibridas – krūminis augalas ‘Josta‘. K. Malinauskas sako, kad tai pirmasis iš juodojo serbento ir agrasto hibridų, išvestas Vokietijoje ir pavadintas pagal pirmąsias abiejų kryžmintų rūšių pavadinimų raides: vok. Johannisbeere (serbentas) ir Stachelbeere (agrastas).

Šalia paprastų juodųjų serbentų – serbento ir agrasto hibridas 'Josta'.

Augalas labiau primena serbentą, tačiau didesnis ir už serbentus, ir už agrastus, sparčiau auga. Krūmas nedygliuotas, veis­lė atspari tamsiajai miltligei, serbentinei erkutei. Sodininko teigimu, uogos auga nedidelėmis kekėmis, yra beveik juodos, stambesnės už serbentus, nors mažesnės už agrastus. Skoniu labiau primena agrastus, neturi specifinio juodojo serbento aromato, tinka uogienėms. Vaiskrūmis derlingas, nereiklus, atsparus šalčiui. Pastaruoju metu pirkėjai jį mėgsta, galima auginti ne vien krūmo formos, bet ir skiepytą ant koto.

Lyg avietė, lyg gervuogė

Vienas labiausiai vykusių avietės ir gervuogės hibridų – veislė ‘Buckingham Tayberry’. „Žmonių atsiliepimai geri. Labai didelis augalas – stiebai gali būti 2,5 m ir aukštesni. Bet jų nereikia trumpinti, tik paremti. Dera antramečiai stiebai – nuo birželio pabaigos (šaltu oru ir nuo liepos pradžios) iki pat šalnų, todėl beveik visa­da yra uogų, kurias galima valgyti žalias. Augalas neleidžia šakninių atžalų, taigi yra lengvai valdomas. Geriausiai augs derlingame priemolyje, saulėje arba pusiau pavėsyje“, – sako K. Malinauskas.

Sodininkų mėgiamiausias avietės ir gervuogės hibridas 'Buckingham Tayberry'.

Uogos labai stambios, aviečių spalvos, matinės, malonaus kvapo, saldžiarūgštės, tinka šaldyti ir uogienėms, dėl to šis augalas Lietuvoje sparčiai populiarėja.

 

 

„Rasų“ korespondentas Rytas PAUKŠTYS

Kęstučio Malinausko nuotraukos

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/01/30

Pieno kainų krizė Lietuvoje ir ateities tendencijos

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkų tribūnoje profesorė Astrida MICEIKIENĖ dalijasi įžvalgomis apie pieno kainų krizę: kiek ji susijusi su globalia rinka ir ką turėtume daryti?
2023/01/30

VMVT atstovui – tarptautinis pripažinimas

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Skubios veiklos skyriaus vedėjas bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Veterinarijos akademijos docentas dr. Marius Masiulis tapo Švedijos Karališkosios žemės ūkio ir mi...
2023/01/30

Santaros klinikose darbą pradėjo Pacientų taryba

VUL Santaros klinikos pakvietė aktyvius pacientų organizacijų atstovus bei piliečius ir subūrė Pacientų tarybą, kuri ligoninėje veiks kaip patariamasis organas, atstovaujantis Santaros klinikų pacientus ir jų artimuosius, teikiantis patarimus klin...
2023/01/30

Algimantas Raudonikis: dar širdyje ne sutema

Vienas žinomiausių visų laikų Lietuvos kompozitorių Algimantas Raudonikis šiais metais mini 89-ąjį savo gimtadienį. Nors amžius jau solidus, paklaustas, kaip jaučiasi, nesudvejoja: „dar širdyje ne sutema“. Šis gimt...
2023/01/30

Gripo sezonas įpusėjo: sergamumas nedidėja

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis per sa...
2023/01/30

Siūlo tobulinti atliekų prevencijos ir tvarkymo sistemą

Aplinkos ministerija siūlo stiprinti apmokestinamųjų gaminių, ypač padangų, taip pat alyvos, elektros ir elektroninės įrangos, baterijų ir akumuliatorių, pakuočių atliekų ir eksploatuoti netinkamų transporto priemonių gamintojų ir importuotojų ats...
2023/01/30

Pajamų stabilizavimo priemonė startuos atsinaujinusi ir dar palankesnė ūkininkams

Dėl klimato kaitos ir padidėjusių kainų svyravimų ūkininkai susiduria su vis didesnėmis žemės ūkio rizikomis. Jau šiemet žemdirbiai šioms rizikoms valdyti galės naudotis nauju instrumentu – pajamų stabilizavimo priemone. Žemės ...
2023/01/30

Užsieniečiams išduota mažiau leidimų dirbti

Užimtumo tarnyba (UT) įvertino trečiųjų šalių piliečių įdarbinimo mūsų šalyje statistiką. Skaičiai mažėjantys. Mažiausia užsieniečių dalis pageidauja dirbti žemės ūkyje.
2023/01/30

Atleistas prokuroras, Klaipėdoje vairavęs neblaivus

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė atleido iš prokuroro pareigų Juozą Syką, ėjusį Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroro pareigas.