Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Šaltalankis: puošnus, rūgštus ir labai vertingas

2023/02/07


Jų spygliai ilgi ir dygūs, tačiau šiuolaikinė medicina ir grožio pramonė neįsivaizduojama be gintarinės spalvos uogų ir jose esančių sėklyčių. Pastaruoju metu pasaulio mokslininkai atkreipė dėmesį būtent į dygliuotojo šaltalankio rūšį ir jos kultūrines veisles – jų vaisių cheminė sudėtis itin vertinga, o augalai visiškai nereiklūs, gali augti neturtinguose, eroduojamuose dirvožemiuose.

Vertingas visas augalas

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) SDI Biochemijos ir technologijos laboratorijos vyriausiojo mokslo darbuotojo prof. dr. Prano Viškelio teigimu, daug bioaktyvių medžiagų turinčios kultūrinių šaltalankių uogos plačiai naudojamos maisto, vaistų ir kosmetikos produktų gamyboje. Jose gausu askorbo rūgšties (vitamino C), jo susikaupia net iki 80 mg/100 g uogų, o tai apie 10 kartų daugiau nei obuoliuose. Gausu ir karotenoidų.

Biologiškai aktyvių medžiagų randama ir lapuose, ir žievėje, ir sėklose. Iš kilogramo šaltalankių uogų galima pagaminti iki 0,7 l sulčių, tačiau jos pernelyg aštraus skonio, tad rekomenduojama skiesti iki 3 kartų. Labai skanus šaltalankių džemas, o štai iš sėklų spaudžiamas aliejus – iš kilogramo galima gauti 150–200 g šaltalankių aliejaus.

Moteriškieji ir vyriškieji augalai

Dygliuotasis šaltalankis (Hippophae rhamnoides) natūraliomis sąlygomis auga kaip krūmokšnis, krūmamedis ar medis iki 9 m aukščio, o kartais dar aukštesnis. Gyvena iki 50 metų.

LAMMC Sodininkystės technologijų skyriaus eksperimentinės bazės vadovas Česlovas Paulauskas primena, kad šaltalankiai yra vėjo apdulkinami dvinamiai augalai su vienalyčiais žiedais. Augalo lytį galima nustatyti tik iš pavasarį susiformuojančių žiedinių pumpurų – vyriškieji tris kartus stambesni už moteriškuosius. Žydi gegužę, prieš skleidžiantis lapams arba jų sprogimo metu. Žydėjimo trukmė neilga, vos 5–8 dienos. Iš vyriškųjų (kuokelinių) žiedų, kurie pražysta 1–3 dienomis anksčiau už moteriškuosius, bitės neša žiedadulkes, o iš piestelinių – nektarą.

Uogos yra apie 1 cm ilgio, rutuliškos ar ovalios, rausvos arba oranžinės, dažniausiai rūgščios arba saldžiarūgštės, bet labai sultingos. Jų viduje – pailgas kauliukas.

Kokie veislių pranašumai?

Č. Paulauskas pažymi, kad Lietuvos klimatui tinkamiausios ir plantacijų įveisimui naudojamos Pabaltijo šaltalankių populiacijos perspektyvios derlingos kultūrinės veislės: ‘Botaničeskaja’, ‘Avgustinka’, ‘Podarok sadu’, ‘Trofimovskaja’, ‘Masličnaja’, ‘Otradnaja’. Jos skiriasi vitamino C, karoteno, cukrų ir riebalų kiekiu. Tad renkantis sodinukų sodui, reikėtų pagalvoti, kokie jūsų poreikiai – norėsite mėgautis labiau vitaminingais vaisiais, spausti aliejų ar dar kitaip perdirbti.

‘Botaničeskaja’- aliejingiausia veislė.

Šaltalankių veisles tyrinėjęs LAMMC Sodininkystės technologijų skyriaus vedėjas dr. Juozas Lanauskas pažymi, kad veislės ‘Avgustinka’ vaisiai stambūs, pailgai ovalūs, šviesiai oranžiniai, su raudonomis dėmelėmis ties pagrindu ir viršūnėle, prinoksta rugpjūčio viduryje–antroje pusėje. Vaisiai nuo šakų atsiskiria sausai, jų odelė tvirta, minkštimas sultingas, rūgštus, silpno aromato. Uogose yra vitamino C – 102,5 mg proc., karoteno – 18,3 mg proc., cukrų – 2,79 proc. Vaismedžiai augūs, ištvermingi žiemą, mažai dygliuoti. Gausiai derėti pradeda 3–4 metais po sodinimo.

Mokslininko teigimu, veislės ‘Botaničeskaja’ vaisiai geltonai oranžiniai, blizgūs, stambūs, pailgi, prinoksta pirmoje rugpjūčio pusėje. Odelė tvirta, minkštimas sultingas, rūgštus, malonaus aromato. Uogos nuo šakų atsiskiria vidutiniškai lengvai, su vaiskočiu arba be jo. Minkštime yra vitamino C –119 mg proc., karoteno – 11 mg proc., cukrų – 2,48 proc., riebalų – 4,9 proc. Vaismedžiai vidutinio augumo, apvaliai piramidišku vainiku, mažai dygliuoti, ištvermingi žiemą. Derėti pradeda 3–4 metais po sodinimo.

‘Podarok sadu’ vaisiai šviesiai oranžiniai, su raudonomis dėmelėmis ties pagrindu ir viršūnėle, stambūs, pailgai ovalūs, prinoksta rugpjūčio viduryje–antroje pusėje. Vaisiai nuo šakų atsiskiria sausai, vaiskotis plonas, ilgas. Vaisių odelė tvirta, minkštimas sultingas, rūgštus, silpno aromato. Vitamino C yra 86,5 mg proc., karoteno – 22,9 mg proc., cukrų – 2,78 proc., 3,5 proc. riebalų. Vaismedžiai augūs, ūgliai tiesūs, stori, su stambiais pumpurais, ištvermingi žiemą, mažai dygliuoti. Gausiai derėti pradeda 4–5 metais po sodinimo.

‘Trofimovskaja’ vaisiai oranžiniai, su raudonomis dėmelėmis ties pagrindu ir viršūnėle, stambūs, ovalūs, prinoksta rugpjūčio viduryje – antroje pusėje. Vaisiai nuo šakų atsiskiria sausai. Minkštimas sultingas, rūgštus, silpno aromato. Vitamino C yra 118,5 mg proc., cukrų – 4,6 proc., karoteno – 14,2 mg proc., riebalų – 3,3 proc. Vaismedžiai kompaktišku piramidišku vainiku, ištvermingi žiemą. Dygliuotumas – 1–2 balo. Gausiai derėti pradeda 4–5 metais po sodinimo.

Pasak dr. J. Lanausko, veislės ‘Masličnaja’ vaisiai smulkūs, kiaušiniškos formos, rusvai raudoni, ant šakų išsidėstę gana retai, atsiskiria sausai. Minkštime yra vitamino C – 144 mg proc., cukrų – 5,69 proc., karoteno – 26,1 mg proc., riebalų – 2,3 proc. Krūmas stipriai išsišakojęs, mažai dygliuotas. O veislės ‘Otradnaja’ vaisiai stambūs, apvalūs, link kotelio kiek pailgi, raudonai oranžiniai, blizgūs, tvirta odele, nuo šakelių atsiskiria sausai. Turtingi karotenu, vitaminu C ir kitomis bioakyviomis medžiagomis. Pasodinti derėti pradeda 3–5 metais, o 8–9-ais dera gausiai, nuo vieno krūmo priskinama po 8–9 kg uogų. Krūmas stipriai išsišakojęs, mažai dygliuotas.

Vertingi vaisiai

Prof. dr. P. Viškelio teigimu, šaltalankių produktai gali praturtinti kokybiška mityba ir sveiku gyvenimo būdu besidominčių žmonių kasdienybę. Pagal vitaminų sudėtį tik erškėtuogės, aktinidijos ir kai kurios šermukšnių rūšys gali prilygti dygliuotajam šaltalankiui. Vaisiuose gausu natūralaus tokoferolio (vitamino E) – 6-12,0 mg/100 g, karotenoidų – iki 26 mg/100 g, riebalų – 2,5–8 proc. (oleino, stearino, palmitino, linolio ir kt.), cukrų yra 2,1–5,2 proc., organinių rūgščių (citrinų, obuolių, vyno) – 1,0–3,9 proc., raugų – iki 0,7 proc., vitamino C iki 80 mg/100 g (ir daugiau), vitamino P – nuo 250 iki 1500 mg/100 g, vitaminų B1, B2, PP, K.

Ne mažiau vertingos ir sėklos bei lapai. Sėklose aptinkama 10,0–12,3 proc. riebalų, karotenoidų (beta–karoteno) iki 0,30 mg proc., tokoferolio (vitamino E ), vitaminų B1, B2. Lapuose vitamino C yra iki 370 mg/100 g, B1, B2, B6, PP, rauginių medžiagų (taninų) – 8,0–10,0 mg/100 g, flavonoidų, fitoncidų, triterpeninių rūgščių, folio rūgšties.

Atlikus tyrimus, nustatyta, kad šaltalankių aliejuje yra 100–165 (247) mg/100 g tokoferolio (vitamino E ), karotenoidų – 150–250 mg/100 g (iš jų beta-karoteno – 40–100 mg/100 g), riebalų rūgščių. Prof. dr. P. Viškelis pastebi, kad aliejaus kiekis uogoms nokstant didėja, bet vitamino C būna ne visiškai sunokusiuose vaisiuose daugiau nei sunokusiuose ar pernokusiuose. Beje, karoteno šaltalankiuose daug daugiau nei morkose.

Gydomosios savybės

Tradiciškai ir pagal šiuolaikinių mokslininkų rekomendacijomis, šaltalankių aliejus plačiai naudojamas tiek į vidų, tiek išoriškai: širdies kraujagyslių ligų prevencijai; burnos ir virškinamojo trakto opų gydymui; imuninės sistemos stiprinimui; nudegimų, žaizdų; įvairių odos ir gleivinių grybelių; bendrai įvairių odos problemų atvejais.

Kaip atskiras šaltalankių aliejaus privalumas minima jo savybė saugoti baltuosius kraujo kūnelius nuo radiacijos ir radioterapijos (švitinimo). Po chemoterapijos jis padeda odos audinių ląstelėms daug greičiau atsikurti ir skatina odos gijimą. Taigi jis gali padėti vėžiu sergantiems žmonėms, kuriems skirta radioterapija.

Kaip išsirinkti veislę?

Prieš pirkdami šaltalankius, atkreipkite dėmesį į veislės savybes: vertingesni mažai dygliuoti, derlingi krūmai, kurių uogos lengvai atsiskiria nuo šakelių. Tinkamai auginami ir prižiūrimi augalai puikiausiai ištveria ilgas sausras, stiprius karščius, dirvos druskėjimą ir net oro užterštumą. Dėl šių priežasčių jie tinka rekultivacijai, komunikacijų trasoms apželdinti, šlaitams bei pylimams, karjerams, žvyrynams ir kopoms sutvirtinti.

Šaltalankiai puikuojasi nuostabios sidabriškos spalvos lapais ir sunokina ryškiai oranžinius vaisius, todėl tinka sodo, parko medžių bei krūmų kompozicijoms, gyvatvorėms.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Juozo Lanausko nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/04/01

Paroda „Ką pasėsi... 2023“ – žvilgsnis į agroverslo ateitį (galerija)

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS. – Šiandien – paskutinė tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“ diena. Parodos šeiminikės –  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...
2023/04/01

Žaliuojanti puokštelė Verbų sekmadieniui

Jau šį sekmadienį dalis tikinčiųjų eis į bažnyčią – likus savaitei iki Velykų švenčiamas Verbų sekmadienis. Katalikams tai žymi Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimo į Jeruzalę įvykį. Bet kaip tai susiję su nuskintų augal...
2023/04/01

Lietuvos vynuogių augintojams – ES parama vyno gamybai

Jau birželio mėnesį Lietuvos vyninių vynuogių veislių augintojai ir vyno iš jų gamintojai galės teikti paraiškas ir pasinaudoti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano sektorinės intervencinės priemo...
2023/04/01

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

Balandžio 1-ąją įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimai. Nuo šiol asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.
2023/03/31

Prezidentas pristatė Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį visuomenei pristatė šių metų liepos mėnesį Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą.
2023/03/31

Priėmė sprendimą byloje dėl nealkoholinio alaus reklamos teisėtumo

Administracinėje byloje ginčas kilo dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimo „Taikyti ekonomines sankcijas UAB „Kalnapilio-Taurė grupė“ už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus“, kuriuo nutarta s...
2023/03/31

Žemės ūkio parodos tendencijos: technologijos, dirbtinis intelektas ir dėmesys aplinkosaugai

Vytauto Didžiojo Universiteto žemės ūkio akademijoje net tris dienas vyksta tarptautinė paroda „Ką pasėsi... 2023“. Tai yra vienas didžiausių žemės ūkio sektoriaus renginių, kuriame agroverslo atstovai pristato savo veiklas ir svarbiau...
2023/03/31

Socialinis pasitikėjimas Lietuvoje yra žemas

Socialinis pasitikėjimas – rodiklis, nurodantis žmonių pasitikėjimo pažįstamais ir nepažįstamais asmenimis bei institucijomis laipsnį. Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų teigimu, Lietuvoje jis yra žemas, o tai lemia žemesnį d...