Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Šauliai dalinasi su devintokais išgyvenimo įgūdžiais ir meile Tėvynei

2023/09/17


„Šiuolaikiniai vaikai save laiko labiau pasaulio piliečiais, nei Lietuvos. Tad, visų pirma, mūsų darbas yra priminti, kad Lietuva yra mūsų šalis – ją turime mylėti bei saugoti, būti pilietiški nuo mažumės“, – sako Lietuvos šaulių sąjungos Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės Neformaliojo švietimo mokytoja Jurgita Kasteckienė, vedanti Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursą devintų klasių moksleiviams Vilniaus apskrityje.

Bandomasis projektas „Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursas devintokams“ prasidėjo praėjusiais mokslo metais, o nuo pavasario jį išsibandė 10 proc. šalies devintokų. Šiais mokslo metais išgyvenimo įgūdžių bei pilietiškumo pradmenų mokysis bent pusė visų devintokų, o 2024–2025 mokslo metais kursas jau bus privalomas visiems bendrojo lavinimo moksleiviams ir gimnazistams.

Praverčia gyvenime

„Norime vaikams suteikti praktinių žinių, kaip elgtis stichinių nelaimių ar branduolinės avarijos atveju, kilus kariniam konfliktui bei kitose kritinėse situacijose. Svarbu, kad žinotų, nuo ko pradėti, neišsigąstų, nepasimestų ir bent jau mokėtų pasirūpinti savimi ar padėti artimiesiems,“ – pasakoja Emilis Astikas, Lietuvos šaulių sąjungos Plk. Prano Saladžiaus šaulių (Utenos apskr.) 9-osios rinktinės neformaliojo švietimo mokytojas.

Tris dienas trunkančio kurso metu šauliai ir kviestiniai lektoriai vaikus moko išgyvenimo įgūdžių ekstremaliose situacijose: ką turėti namuose ir ką susidėti į kuprinę, kai reikia evakuotis; ką reiškia įvairūs civilinės saugos signalai; kaip pasigaminti maisto gamtos sąlygomis; kaip susikurti laužą ir pasistatyti palapinę; kaip stabdyti kraujavimą, atlikti dirbtinį širdies masažą ar gaivinimo operacijas ir daugelio kitų gyvenime reikalingų įgūdžių.

„Dažniausiai pirmąją dieną vaikai būna nedrąsūs, nelabai žino, ko tikėtis iš tų uniformuotų žmonių, – šypsosi J. Kasteckienė. – Antrąją dieną jau labiau įsitraukia, o po trečios, kai einame į žygį, jau tampame draugais. Pati geriausia refleksija – kai ateina, tave apkabina ir pasako „ačiū jums, jūs nuostabi“, nusifotografuoja atminimui.“

Didžiausia vertybė, pasak kursą vedančių šaulių, kad žygyje formuojasi komanda ir komandiniai įgūdžiai. Netgi padeda vaikams susipažinti, juk į pirmą gimnazinę klasę vaikai dažnai susirenka iš skirtingų mokyklų. O jeigu ir tie patys klasiokai žygiuoja, net tylesni vaikai atranda savo vietą ar pademonstruoja savybes, kurių mokyklos suole nematyti.

Žygis – smagiausia dalis

Daugelis mokyklų, kuriose jau vyko Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursas devintokams, registruojasi į jį dar kartą. Lazdijų r. Šventežerio mokyklos direktorius Edmundas Čečėta pasakoja, kad jį maloniai nustebino šaulių profesionalumas, o ir vaikams kursai paliko daug gerų emocijų.

„Turime vaikų ir su specialiaisiais ugdymo poreikiais, tad pats asmeniškai klausinėjau jų, kaip vertina šiuos kursus. Visų atsiliepimai teigiami, – pasakojo E. Čečėta. – Vaikai itin džiaugėsi žygiu, kur galėjo pabūti kitoje erdvėje su klasiokais, išeiti iš klasės, socializuotis, išmokti naujų, praktiškų dalykų. Svarbi ir krašto pažinimo dalis, nes žygio maršrutas driekėsi aplankant žymias mūsų kraštui vietas.“

Pasak direktoriaus, nemažai įspūdžių paliko ir šaudymo iš pneumatinio ginklo užsiėmimai. Net merginoms, kurios, pasak E. Čečėtos, toli nuo karybos. Šiais metais Lazdijų r. Šventežerio mokykloje Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursas devintokams prasidės nuo spalio.

„Labai patiko šiandien diena, turėjom galimybę pabūt kartu su klase, pažygiuot, nors ir kojų po žygio kažkiek laiko nebejautėm, vis tiek labai patiko. Turėjom galimybę išbandyt savo jėgas statant palapines ir kuriant laužus, tikrai norėtume dar daug daugiau tokių įspūdžių ir nuotykių“ – įspūdžiais dalinosi jau kitos, Pasvalio r. Vaškų gimnazijos moksleivė Karina.

Kartų žygiavęs Aringas pridūrė: „Trumpai ir aiškiai – noriu pakartoti!“

Vaikai iš šiltnamio sąlygų

Kursus vedantys šauliai pabrėžia, kad vaikams įdomiausia tai, ką jie gali pačiupinėti, ir ten, kur patys gali sudalyvauti. Ir nors moksleiviai didmiesčiuose bei mažesniuose miesteliuose skiriasi, vienas bendras bruožas būdingas daugeliui. 

„Matyti, kad vaikai yra auginami šiltnamio sąlygomis. Truputėlį šalta ir viskas: nebegali, nebedalyvaus, tėvai neišleidžia. Truputėli karšta, vėl blogai,“ – pastebi J. Kasteckienė.

Kartu su Jurgita kursus vedęs ir su išgyvenimo lauko sąlygomis vaikus supažindinęs šaulys Marijus Ilaras pastebėjo, kad vaikams įgūdžių trūksta, o pasitaikė ir kuriozinė situacija, kai paauglys nemokėjo batų raištelių užsirišti.

„Buvo viena mokykla, kuri labai išsiskyrė. Čia visas pamokas vedėme rusų kalba, nes mokosi daug vaikų iš Ukrainos. Šie vaikai ne iš televizijos ekranų žino, kas yra karas, ekstremalios sąlygos. Tad jiems šios temos artimos, pažįstamos ir jie visai kitaip klausosi, nei tie, kurie gyvena Vilniuje ir tik iš pasakojimų yra girdėję apie tai“, – pasakoja M. Ilaras.

Paklausus, o kaip gi su pilietiškumo sąvoka, kiek ji suprantama vaikams, ar nekelia nuobodulio, šauliai nustebino išradingais temos pateikimo būdais: asmeninėmis istorijomis kviečiami pasidalinti įdomūs, žinomi žmonės, šauliai, kurie be didaktikos, tiesiog paprastu, asmeniniu pavyzdžiu skleidžia meilę Tėvynei.

„O ir žygių maršrutus parenkame taip, kad ne tik išbandytume praktikoje įgytas žinias, bet ir aplankytume Lietuvos istorijai reikšmingas vietas,“ – sako J. Kasteckienė.

E. Astikas antrina, kad vaikams įdomu klausytis ir apie Lietuvos kariuomenę, moksleivių bei jaunimo organizacijas, savanorystę. Nemažai moksleivių po šių kursų susidomi jaunųjų šaulių veikla ir prisijungia prie jų mokykloje ar mieste veikiančio būrelio.

„Mūsų jaunieji šauliai išgyvenimo įgūdžių, pirmosios medicinos pagalbos pradmenų, darbo komandoje bei daugelio kitų gyvenimiškų dalykų pradeda mokytis nuo 11 metų ir kasmet šias žinias atnaujina bei gilina. Todėl visus susidomėjusius kviečiame išbandyti jaunųjų šaulių būrelius, veikiančius visoje Lietuvoje“, – sako E. Astikas

Projektą „Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursas devintokams“ kartu įgyvendina Lietuvos šaulių sąjunga (LŠS), Krašto apsaugos bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos. Mokymus vaikams veda šauliai, kviestiniai profesinės karo tarnybos ir atsargos kariai.

 

Lietuvos šaulių sąjungos fotoinformacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...