Ashburn +24,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 16 Bir 2024
Ashburn +24,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 16 Bir 2024

BNS

 

Seimo komitetas siūlo kreiptis į EK dėl rusiškų grūdų importo ir tranzito draudimo

2024/03/06


Seimo Kaimo reikalų komitetas siūlo parlamentui priimti rezoliuciją dėl kreipimosi į Europos Komisiją (EK) raginant europiniu lygiu uždrausti rusiškų grūdų importą ir tranzitą per ES šalis.

Tokiai iniciatyvai trečiadienį komitete pritarta bendru sutarimu.

„Mes kalbame apie politinį apsisprendimą, kad būtų uždraustas (rusiškų grūdų – BNS) ir importas, ir tranzitas, ir manau, kad tas politinis sprendimas gali atsispindėti. Siūlau Kaimo reikalų komitetui ir dabar galbūt pritarti pasiūlymui, kad inicijuotume kreipimosi rezoliuciją“, – trečiadienį komiteto posėdyje teigė jo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

„Ta rezoliucija galėtų kreiptis ir į Europos Komisiją, ir atskirai dar į Latvijos Saeimą tam, kad jie irgi dar uždraustų tranzitą. (...) Bet bent jau į Europos Komisiją šiandien galėtume kreiptis“, – pridūrė jis.

Seimo nariams siūlant laikinai uždrausti rusiškų bei baltarusiškų grūdų ir pašarų importą bei tranzitą, V. Pranckietis teigė, jog šie ribojimai nebūtų taikomi tranzitui į Kaliningrado sritį.

„Į Kaliningradą (iš Rusijos – BNS) tranzitas yra atskira su Europos Sąjunga sutartimi, ir tai nėra Lietuvos kontrolės subjektas. Tik karinis tranzitas yra kontroliuojamas. Todėl apie Kaliningradą mes nekalbame kalbėdami ir apie trąšas, kurios taip pat uždraustos tranzitu vežti per Lietuvą“, – teigė Kaimo reikalų komiteto pirmininkas.

Pasak V. Pranckiečio, pagrindinis rusiškos žemės ūkio produkcijos tranzitas į Klaipėdos uostą vyksta per Kenos ir Pagėgių pasienio punktus.

Užsienio reikalų ir susisiekimo viceministrai teigė, kad tokius draudimus efektyviau būtų priimti visos Europos Sąjungos (ES) lygiu.

„Net jei ir kai kurios šalys, kurios yra pasienyje su Rusija, imsis nacionalinių sprendimų, nėra garantijos, kad rusiški grūdai ir gaminiai nepateks į Europos Sąjungą kitais keliais“, – komitete teigė užsienio reikalų viceministras Simonas Šatūnas

Kad ES turėtų priimti bendrus sprendimus dėl rusiškų ir baltarusiškų grūdų importo draudimo pirmadienį sakė ir Lenkijos bei Lietuvos premjerai.

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius svarstė, kad grūdų kainai nukritus žemiau 101 už toną Briuselis ir Ukrainoje galėtų vykdyti šiuo metu tik ES šalyse taikomus intervencinius žemės ūkio produkcijos pirkimus.

Beveik 20 įvairių frakcijų parlamentarų iš Kaimo reikalų ir Ekonomikos komitetų siūlo laikinai uždrausti į Lietuvą importuoti rusiškus arba baltarusiškus žemės ūkio produktus ir pašarus. Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius, be to, pasiūlė uždrausti ir šios produkcijos tranzitą.

Jeigu Seimas pataisas priimtų, draudimas galiotų nuo balandžio 15 dienos iki 2025 metų liepos 1-osios. Vyriausybė turėtų patvirtinti konkretų produktų ir pašarų sąrašą.

 

Autorius Giedrius Gaidamavičius / BNS

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
Verslas