Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Sėkmingi organų transplantacijos metai šimtams žmonių dovanojo viltį

2023/01/21


2022-ieji buvo sėkmingi organų donorystei ir transplantacijai. Artimųjų pritarimas organų ir audinių donorystei daugybei sunkiai sirgusių žmonių suteikė galimybę pagerinti sveikatos būklę ar pasveikti.

Kauno klinikose – atliktų transplantacijų rekordai

Kauno klinikose pernai atliktų transplantacijų skaičius rekordinis: net 7 širdies ir 19 kepenų transplantacijų.

Kauno klinikų Stacionarinių paslaugų koordinavimo tarnybos vadovas doc. Evaldas Padervinskis pastebi, kad didėjantys transplantacijų skaičiai – organų donorystės programos ir visos daugiadalykės komandos indėlis, gerinantis donorinių organų prieinamumą Lietuvos pacientams.

Kauno klinikų Stacionarinių paslaugų koordinavimo tarnybos vadovas doc. Evaldas Padervinskis.

„Džiaugiamės ne vienos transplantacijos komandos augimu, bet ir visų kolegų darbu bei supratimu, kad kiekvieno iš jų indėlis – reikšmingai prisidedantis prie geresnių paslaugų pacientams užtikrinimo, – teigia doc. E. Padervinskis. – Organų donorystė — itin kilnus sprendimas. Todėl visų komandų, dalyvaujančių transplantacijos procesuose vardu, dėkojame ir mirusių donorų artimiesiems už sunkią akimirką priimtą sprendimą paaukoti organus ir suteikti galimybę gyventi kitiems.“

Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos Širdies chirurgijos skyriaus vadovas prof. Povilas Jakuška džiaugiasi pagerintu širdies transplantacijų rekordu. 2014 m. buvo persodintos 5 širdys, o pernai net 7.

Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos Širdies chirurgijos skyriaus vadovas prof. Povilas Jakuška.

„Kai pacientui vystosi širdies nepakankamumas, nereaguojantis į medikamentinį gydymą, implantuojamas kairįjį skilvelį pavaduojantis prietaisas tam, kad pacientas sulauktų širdies transplantacijos, – sako prof. P. Jakuška. – Iššūkis didėja, nes pacientui širdies transplantacija tampa jau pakartotine organo operacija, tačiau specialistų komanda užtikrina sklandžią eigą ir recipiento priežiūrą tiek transplantacijos, tiek gijimo metu“.

Kepenų transplantacijų skaičius taip pat rekordinis.

Chirurgijos klinikos Kasos, kepenų ir tulžies latakų chirurgijos skyriaus vadovas doc. Tomas Vanagas pastebi, kad mažėja donorinių kepenų, kurios yra netinkamos persodinimui. Tai lemia modernios technologijos, kvalifikuoti transplantologai bei donorų koordinatoriai.

Chirurgijos klinikos Kasos, kepenų ir tulžies latakų chirurgijos skyriaus vadovas doc. Tomas Vanagas.

Skyriaus vadovo teigimu, pasiruošimas šioms operacijoms ir ilga jų trukmė (kartais trunka apie parą) reikalauja visos komandos ištvermės ir pasiaukojimo. Net trys kepenų transplantacijos per vieną savaitę, iš jų dvi per vieną parą – praėjusių metų patirtis buvo rimtas iššūkis specialistams.

Gastroenterologijos klinikos Gastroenterologijos skyriaus vadovė doc. Irena Valantienė sako, kad per 20 metų nuo pirmosios kepenų transplantacijos Kauno klinikose įvyko didelė pažanga. Per metus buvo atliekama 1–2 kepenų transplantacijos, o dabar beveik dvidešimt.

Gastroenterologijos klinikos Gastroenterologijos skyriaus vadovė doc. Irena Valantienė.

Pasak jos, kepenų transplantacijos laukiantys pacientai skirstomi į dvi grupes. „Skubios transplantacijos laukiantiesiems organo transplantaciją reikia atlikti kelių parų ar savaičių laikotarpyje dėl ūmaus kepenų funkcijos nepakankamumo. Viena dažniausių to priežasčių – ūmus virusinis B hepatitas. Tačiau dažnai šie pacientai neserga jokia kepenų liga, o ūmų kepenų funkcijos nepakankamumą sukelia apsinuodijimas grybais, vaistais ar kitos retesnės priežastys“, – paaiškina doc. I. Valantienė. Antrąją, didžiąją, donoro laukiančiųjų grupę sudaro sergantieji pažengusia įvairios kilmės kepenų ciroze su galutiniu kepenų funkcijos nepakankamumu, ligos sukeltomis įvairiomis komplikacijomis.

Gydytojai gastroenterologai kartu su pacientais nueina ilgą kelią iki kepenų transplantacijos, tiek po jos. „Sunkiausių pacientų gydymas iki organų transplantacijos dažnai užtrunka mėnesius, o kartais ir metus. Pacientams taikomi naujausi gydymo metodai, kad jie sulauktų organo transplantacijos.

Lietuvoje išskirtiniai gydytojų transplantologų pasiekimai

Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NTB) duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje iš viso atliktos 193 organų ir ragenų transplantacijos. Jos dovanojo viltį pasveikti daugybei sunkiai sirgusių žmonių ir jų artimųjų.

Praėjusieji metai įeis į istoriją ir kaip metai, per kuriuos buvo atlikta daugiausia kepenų transplantacijų iki šiol – net 32. Iš jų 13 atlikta Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose (VUL SK), o 19 – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose (LSMUL KK).

„Transplantologija išlieka viena iš VUL SK veiklos prioritetų. Pastaraisiais metais buvo įdiegta daug mokslu paremtų kepenų transplantacijos inovacijų, pritaikytos tarptautinius standartus atitinkančios chirurginės technikos, sustiprintas tarpdisciplininis bendradarbiavimas nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu“, – kalbėdama apie padidėjusius įvykusių kepenų transplantacijų skaičius pabrėžė Santaros klinikų Organų transplantacijos koordinavimo centro vadovė, abdominalinės chirurgijos gydytoja doc. dr. Aistė Kielaitė-Gulla.

Šiais metais VUL SK pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse atlikta sėkminga kepenų transplantacija iš neplakančios širdies donoro.

„Tai unikalus bendros anesteziologų, chirurgų, radiologų ir laboratorinės medicinos specialistų, aukštos kvalifikacijos komandos rezultatas ir VUL SK įdiegta infrastruktūra“, – tikina doc. dr. A. Gulla.

Pamažu keičiasi žmonių požiūris į jautrią temą

Prie transplantologijos pažangos prisideda ir žinių apie organų donorystę sklaida. Pamažu keičiasi ir žmonių požiūris į šią jautrią temą.

Pernai net 4812 žmonių išreiškė pritarimą organų donorystei ir pasirašė Donoro korteles, 2021-aisiais tą padarė 4772 žmonės.

Registruota 117 potencialių donorų, iš jų efektyviais tapo 46. Buvo registruotas vyriausias efektyvus organų donoras Lietuvos istorijoje. Jam buvo 85-eri. Po atliktų tyrimų paaiškėjo, kad transplantacijai tiko Donoro inkstai.

Per praėjusius metus Lietuvoje iš viso buvo atliktos 84 inkstų transplantacijos, taip pat 9 širdies, 1 plaučio, 1 kasos-inksto ir 66 ragenų transplantacijos.

Iš užsienio buvo atgabenti 2 inkstai ir 3 kepenys. Lietuvoje neradus tinkamų recipientų donorinių plaučių transplantacijai, 6 kartus jie buvo pasiūlyti kitų šalių recipientams.

Transplantacijų laukia šimtai

Apie galimybę dovanoti organus sergantiems žmonėms yra pradedama kalbėti tik tada, kai reanimacijoje žmogui yra konstatuojama klinikinė smegenų mirtis arba sustojęs kvėpavimas ir nutrūkusi kraujotaka. Konstatavus smegenų mirtį, vilties nebelieka, smegenų veikla nebeatsikurs.

Artimųjų jaučiamas netekties skausmas ir liūdesys apsunkina sprendimo, ar pritarti organų donorystei, priėmimą.

Artimiesiems sutikus padovanoti organus, gavus kraujo tyrimų rezultatus ir gydytojams įvertinus organų būklę – pradedama komunikacija su potencialiais recipientais. Per gana trumpą laiką jie turi apsispręsti, ar galės atvykti transplantacijai į Kauno arba Santaros klinikas. Atvykus jiems taip pat yra atliekami įvairūs tyrimai, siekiant įvertinti ar donoro organas tikrai jiems tinkamas.

Vienas efektyvus organų ir audinių donoras galėtų padėti daugiau nei 7 žmonėms.

Sausio pirmosiomis dienomis Lietuvoje transplantacijos laukė 317 žmonių, daugiausia – ragenos (159), inksto (69), kepenų (44 kepenų). Tarp laukiančiųjų transplantacijos 4 vaikai. Visų jų sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.

 

Šaltinis: Kauno klinikos, NTB

Kauno klinikų nuotrauka

Dalintis

2023/02/04

Brandiname pieno ūkių tragediją

„Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) trečiadienį posėdžiavusi visuomeninė Pieno taryba konstatavo, jog kažkas kaltas, kad žemdirbiai dėl kritusių pieno supirkimo kainų likviduoja ūkius, tačiau kaip bus toliau – atsakymo nerasta“,...
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...