Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Senoviškos Kūčios

2022/12/24


Jau šiandien mūsų šeimos susės prie šventinio Kūčių stalo. Ant jo rasime visko – ir tai, kas pasiekė mus per šimtmečius, ir tai, ką siūlo šiuolaikinė virtuvė. Bet neprošal dar kartą prisiminti senovinius lietuviškus gardumynus, dabar atrodančius itin kukliai, bet praeityje žmonėms teikusius malonumo, atnešdavusius šventinės nuotaikos.
 • Lietuvoje etnografai priskaičiuoja daugiau nei šimtą Kūčių valgių.
 • Seniausias patiekalas – kūčia. Ji gaminama iš mirkytų virtų kviečių, miežių ar rugių, taip pat įmaišoma mirkytų virtų žirnių ar pupų, maltų aguonų, išmaišoma su medumi saldintu vandeniu ar tik medumi. Dabar šeimininkės dar įdeda spanguolių, riešutų. Valgoma kaip desertas su aguonpieniu. Senovėje šio patiekalo turėjo ragauti visi šeimos nariai, nakčiai palikdavo ant stalo vėlėms vaišintis.
 • Kūčiukai Lietuvoje vadinami labai skirtingai: prėskučiais, šližikais, skrebučiais, riešutėliais, barškučiais, kleckučiais. Tačiau jų simbolika viena – tai apeiginė duonelė, skirta vėlėms pamaitinti.
 • Apeiginėms šventėms stalą turėtų dengti visa šeima.
 • Aukštaitijoje Kūčioms ant stalo būtinai dėdavo virtų kviečių, paprastai užpiltų medaus salde. Senovėje buvo mėgstamas ir šustinis – tai tokios avižinės bandelės. Vilnijos kraštui būdingas valgis yra virtinukai su aguonų įdaru. Neretuose namuose buvo galima sutikti ir ruginių miltų rauge virtos džiovintų baravykų sriubos.
 • Neatsiejama žemaitiško Kūčių stalo dalis yra kanapės. Paskrudinti malti kanapių grūdai su truputėliu druskos, svogūnų ir česnakų yra vadinami kanapyne ir valgomi su karštomis bulvėmis. Labai senoviškas patiekalas cibulinė. Į svogūnų griežinėlių rasalą sudedamos sutrintos, ant žarijų paskrudintos silkių galvos ir taip pat valgoma su karštomis su luobele virtomis bulvėmis.
 • Suvalkiečiai ant stalo dėdavo virtų žirnių ir pupų bei avižinio kisieliaus. Vakarienė šiame krašte užbaigiama apeiginiu šeimininkų perpus obuolio suvalgymu, kas simbolizavo biblinius Ievą ir Adomą.
 • Dzūkai Kūčių vakarą verda pasninko sriubas, kepa grikines babkas bei papločius, vadinamus lamancais. Dzūkijoje kone ilgiausiai išsilaikė paprotys prieš sėdant prie šventinio stalo aplink trobą apnešti kraitelėje sudėtus šventinius valgius. Tai kitados darydavo šeimos galva.
 • Kalėdų stalo pagrindiniu valgiu buvo laikomi mėsos patiekalai ir dažniausiai iš kiaulienos. Todėl šeimininkės stengdavosi pagaminti šaltienos ar šiupinį su kiaulės šnipu bei ausimis, iškepti vėdarų, žąsį su raugintais kopūstais ar gardų kumpio kepsnį.
 • Ant šventinio stalo uždegta žvakė siejama su viltimi, ramybe, apsauga nuo nelaimių.

Maisto reikšmė ant Kūčių stalo

 • Obuoliai simbolizuoja Rojaus medį, kuris laikomas laimės simboliu
 • Žirniai, pupos ir pupelės – tai Adomo ir Ievos, Marijos bei visų vargo žmonių ašaros
 • Spanguolės – saugo nuo priešų
 • Grūdai – skalsa, derlingi ir sėkmingi metai
 • Medus – šviesos ir sveikatos simbolis
 • Žuvis primena apaštalus, kurie buvo žmonių sielų žvejai

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/04/01

Paroda „Ką pasėsi... 2023“ – žvilgsnis į agroverslo ateitį (galerija)

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS. – Šiandien – paskutinė tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“ diena. Parodos šeiminikės –  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...
2023/04/01

Žaliuojanti puokštelė Verbų sekmadieniui

Jau šį sekmadienį dalis tikinčiųjų eis į bažnyčią – likus savaitei iki Velykų švenčiamas Verbų sekmadienis. Katalikams tai žymi Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimo į Jeruzalę įvykį. Bet kaip tai susiję su nuskintų augal...
2023/04/01

Lietuvos vynuogių augintojams – ES parama vyno gamybai

Jau birželio mėnesį Lietuvos vyninių vynuogių veislių augintojai ir vyno iš jų gamintojai galės teikti paraiškas ir pasinaudoti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano sektorinės intervencinės priemo...
2023/04/01

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

Balandžio 1-ąją įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimai. Nuo šiol asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.
2023/03/31

Prezidentas pristatė Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį visuomenei pristatė šių metų liepos mėnesį Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą.
2023/03/31

Priėmė sprendimą byloje dėl nealkoholinio alaus reklamos teisėtumo

Administracinėje byloje ginčas kilo dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimo „Taikyti ekonomines sankcijas UAB „Kalnapilio-Taurė grupė“ už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus“, kuriuo nutarta s...
2023/03/31

Žemės ūkio parodos tendencijos: technologijos, dirbtinis intelektas ir dėmesys aplinkosaugai

Vytauto Didžiojo Universiteto žemės ūkio akademijoje net tris dienas vyksta tarptautinė paroda „Ką pasėsi... 2023“. Tai yra vienas didžiausių žemės ūkio sektoriaus renginių, kuriame agroverslo atstovai pristato savo veiklas ir svarbiau...
2023/03/31

Socialinis pasitikėjimas Lietuvoje yra žemas

Socialinis pasitikėjimas – rodiklis, nurodantis žmonių pasitikėjimo pažįstamais ir nepažįstamais asmenimis bei institucijomis laipsnį. Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų teigimu, Lietuvoje jis yra žemas, o tai lemia žemesnį d...