Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Ši klaida ūkininkams gali kainuoti 30 proc. išaugusias išlaidas: patarė kaip to išvengti

2024/01/16


Kai derliaus supirkimo kainų svyravimai išlieka nenuspėjami, o ūkius veikia įvairūs išoriniai rizikos faktoriai – finansinis apdairumas yra būtinybė. Visgi nemažai ūkininkų pirmenybę teikia ne efektyvumui, bet jau pasenusioms partnerystėms, kurios gali kainuoti vos ne trečdaliu išaugusias išlaidas.

Didžiausia ūkininkų problema

Ūkininkai puikiai išmano savo darbo specifiką, tačiau žinių finansinėje srityje dažnai vis dar stokoja. Kita vertus, panaudojus vos kelias apsaugos priemones, įmanoma gerokai pagerinti daugelio ūkių finansinį stabilumą.

„Išlaidos gamybai ir žaliavoms sudaro didžiąją ūkio apyvartos dalį. Patariame ūkininkams stebėti savo išlaidas ir prieš perkant gamybos priemones atlikti rinkos tyrimus. Dirbdami supratome, kad daugelis mažų ar vidutinių ūkių daug metų dirba su konkrečiais tiekėjais ir netikrina kitur siūlomų kainų. Todėl dalis jų už techniką gali permokėti net 20–30 proc. Tai milžiniški praradimai, kurių galima lengvai išvengti elgiantis šiek tiek apdairiau“, – teigia „Lande“ vyriausioji kreditų specialistė Ligita Dikšienė.

Pasak jos, svarbu ne tik apsisaugoti nuo pasaulinių ekonomikos trikdžių, bet ir nuolat ieškoti, kaip sumažinti esamas išlaidas. Net jei manoma, kad šioje vietoje sutaupyti daugiau nepavyks.

Praėję metai ūkyje: kokių klaidų būtina nekartoti 2024-aisiais?

Žemės ūkio sektorius pasižymi dinamiškumu, tad rinkos situaciją kiekvienais metais prognozuoti sunku. Žvelgiant bendrai, 2023-ųjų padėtis nebuvo tokia bloga, kaip tikėtasi iš pradžių. Nepaisant to, stebėtas akivaizdus nuosmukis, palietęs visus ūkininkus.

Pastaraisiais mėnesiais į finansavimo įstaigas kreipiasi daug žemdirbių, kuriems dėl prasto sezono, palyginti brangių gamybos priemonių ir didelių palūkanų po mokėjimo susidarė skolų. Tai reiškia ne tik išaugusius finansinius įsipareigojimus, bet ir verslo sulėtėjimą: dėl to daugelis delsia pirkti naujų gamybos priemonių, atnaujinti žemės ūkio techniką ir tiesiog negali efektyviai pasiruošti artėjančiai sezono pradžiai.

Tai ypatingai aktualu tiems, kurie, tikėdamiesi kilsiančių kainų, delsė parduoti savo derlių rudenį. Deja, bet šiuo metu rinkos kainos nėra pakankamos, kad padengtų vidutines investicijas.

Tad pastarųjų metų pamokos turėtų paskatinti priimti atsargesnius sprendimus. Pavyzdžiui, rinktis pasėlių draudimą, kad būtų sumažinta rizika ypatingai nepalankiomis klimato sąlygomis. Reikia tikėtis, kad ūkininkai jau pasimokė, jog ir Lietuvoje gali užklupti sausra, atimanti didžiąją potencialaus pelno dalį. 

Nemokama alternatyva, kuri padeda sutaupyti

Įmonės atstovė priduria, kad „Lande ūkininkų klubo“ nariai gali įgyti patikimą finansinę paramą nelaimių atveju.
„Stebime kainų pokyčius rinkoje, giname savo klientų interesus, kalbamės su žemės ūkio technikos ir žaliavų tiekėjais bei gamintojais ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Visada deramės su tiekėjais dėl palankesnių sąlygų mūsų klientams, kad jie galėtų įsigyti žaliavų už geresnę kainą. Tai ypač svarbu žemės ūkiui prastesniais metais, visai kaip praėjusią vasarą. Nedideliam ūkiui, kuris pavasarį pirkdamas techniką ar žaliavų per mus sutaupo bent 5 tūkst. eurų, tai yra didelė vertė, leidžianti kompensuoti mažesnį derliaus pelną ar padengti nenumatytas išlaidas“, – teigia „Lande“ atstovė.

Vienas iš didžiausių finansavimo sprendimus teikiančios bendrovės tikslų – aktyviai auginti bendruomenę, kurią vienija bendras tikslas tobulėti žemės ūkio srityje. „Lande ūkininkų klube“ šiuo metu yra per 900 narių, kurie kasdien dalinasi svarbiausiais kontaktais ir žiniomis bei patys sulaukia pagrįstų įžvalgų iš žemės ūkio specialistų. Nemokamai prieinamoje platformoje – ne tik esami ir buvę „Lande“ klientai, bet ir tie, kurie tiesiog nori tobulėti žemės ūkio srityje.

„Pagrindinė mūsų paslauga tebėra finansavimas, tačiau per šiuos metus supratome, kad turime labiau padėti klientams priimti tinkamus ūkio sprendimus. Todėl „Lande“ nuolat stebi rinkos kainas ir siunčia svarbiausią informaciją savo klientams. Mums svarbu, kad mūsų klientai galėtų grąžinti paskolas, todėl skatiname juos ūkininkauti nuovokiau. Prieš perkant gamybos priemones ateinantiems metams pasitarti su mumis – bent jau paskambinti ir sužinoti, ar turime informacijos, kad konkrečių gamybos priemonių kažkur galima įsigyti pigiau“, – apibendrina Ligita Dikšienė.

 

Partnerio turinys

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...
2024/04/24

Kova su nesąžiningos prekybos praktika maisto tiekimo grandinėje: EK įžvalgos

Šiandien Komisija paskelbė Direktyvos dėl nesąžiningos prekybos praktikos (NPP) įgyvendinimo maisto tiekimo grandinėje ataskaitą. 2019 m. priimta vadinamąja apsaugos nuo NPP direktyva draudžiama 16 praktikų, kurios gali turėti žalingą povei...