Didžiausia ūkininkų problema
Ūkininkai puikiai išmano savo darbo specifiką, tačiau žinių finansinėje srityje dažnai vis dar stokoja. Kita vertus, panaudojus vos kelias apsaugos priemones, įmanoma gerokai pagerinti daugelio ūkių finansinį stabilumą.
„Išlaidos gamybai ir žaliavoms sudaro didžiąją ūkio apyvartos dalį. Patariame ūkininkams stebėti savo išlaidas ir prieš perkant gamybos priemones atlikti rinkos tyrimus. Dirbdami supratome, kad daugelis mažų ar vidutinių ūkių daug metų dirba su konkrečiais tiekėjais ir netikrina kitur siūlomų kainų. Todėl dalis jų už techniką gali permokėti net 20–30 proc. Tai milžiniški praradimai, kurių galima lengvai išvengti elgiantis šiek tiek apdairiau“, – teigia „Lande“ vyriausioji kreditų specialistė Ligita Dikšienė.
Pasak jos, svarbu ne tik apsisaugoti nuo pasaulinių ekonomikos trikdžių, bet ir nuolat ieškoti, kaip sumažinti esamas išlaidas. Net jei manoma, kad šioje vietoje sutaupyti daugiau nepavyks.
Praėję metai ūkyje: kokių klaidų būtina nekartoti 2024-aisiais?
Žemės ūkio sektorius pasižymi dinamiškumu, tad rinkos situaciją kiekvienais metais prognozuoti sunku. Žvelgiant bendrai, 2023-ųjų padėtis nebuvo tokia bloga, kaip tikėtasi iš pradžių. Nepaisant to, stebėtas akivaizdus nuosmukis, palietęs visus ūkininkus.
Pastaraisiais mėnesiais į finansavimo įstaigas kreipiasi daug žemdirbių, kuriems dėl prasto sezono, palyginti brangių gamybos priemonių ir didelių palūkanų po mokėjimo susidarė skolų. Tai reiškia ne tik išaugusius finansinius įsipareigojimus, bet ir verslo sulėtėjimą: dėl to daugelis delsia pirkti naujų gamybos priemonių, atnaujinti žemės ūkio techniką ir tiesiog negali efektyviai pasiruošti artėjančiai sezono pradžiai.
Tai ypatingai aktualu tiems, kurie, tikėdamiesi kilsiančių kainų, delsė parduoti savo derlių rudenį. Deja, bet šiuo metu rinkos kainos nėra pakankamos, kad padengtų vidutines investicijas.
Tad pastarųjų metų pamokos turėtų paskatinti priimti atsargesnius sprendimus. Pavyzdžiui, rinktis pasėlių draudimą, kad būtų sumažinta rizika ypatingai nepalankiomis klimato sąlygomis. Reikia tikėtis, kad ūkininkai jau pasimokė, jog ir Lietuvoje gali užklupti sausra, atimanti didžiąją potencialaus pelno dalį.
Nemokama alternatyva, kuri padeda sutaupyti
Įmonės atstovė priduria, kad „Lande ūkininkų klubo“ nariai gali įgyti patikimą finansinę paramą nelaimių atveju.
„Stebime kainų pokyčius rinkoje, giname savo klientų interesus, kalbamės su žemės ūkio technikos ir žaliavų tiekėjais bei gamintojais ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Visada deramės su tiekėjais dėl palankesnių sąlygų mūsų klientams, kad jie galėtų įsigyti žaliavų už geresnę kainą. Tai ypač svarbu žemės ūkiui prastesniais metais, visai kaip praėjusią vasarą. Nedideliam ūkiui, kuris pavasarį pirkdamas techniką ar žaliavų per mus sutaupo bent 5 tūkst. eurų, tai yra didelė vertė, leidžianti kompensuoti mažesnį derliaus pelną ar padengti nenumatytas išlaidas“, – teigia „Lande“ atstovė.
Vienas iš didžiausių finansavimo sprendimus teikiančios bendrovės tikslų – aktyviai auginti bendruomenę, kurią vienija bendras tikslas tobulėti žemės ūkio srityje. „Lande ūkininkų klube“ šiuo metu yra per 900 narių, kurie kasdien dalinasi svarbiausiais kontaktais ir žiniomis bei patys sulaukia pagrįstų įžvalgų iš žemės ūkio specialistų. Nemokamai prieinamoje platformoje – ne tik esami ir buvę „Lande“ klientai, bet ir tie, kurie tiesiog nori tobulėti žemės ūkio srityje.
„Pagrindinė mūsų paslauga tebėra finansavimas, tačiau per šiuos metus supratome, kad turime labiau padėti klientams priimti tinkamus ūkio sprendimus. Todėl „Lande“ nuolat stebi rinkos kainas ir siunčia svarbiausią informaciją savo klientams. Mums svarbu, kad mūsų klientai galėtų grąžinti paskolas, todėl skatiname juos ūkininkauti nuovokiau. Prieš perkant gamybos priemones ateinantiems metams pasitarti su mumis – bent jau paskambinti ir sužinoti, ar turime informacijos, kad konkrečių gamybos priemonių kažkur galima įsigyti pigiau“, – apibendrina Ligita Dikšienė.
Partnerio turinys