Augintojų daugės
Mūsų šalyje kasmet vis daugėja auginančiųjų vynuoges. Lietuvos vynuogininkų asociacija (LVA) prognozuoja, kad Europos Sąjungai (ES) pripažinus Lietuvą vynuogių auginimo šalimi ir atvėrus daugiau galimybių vystytis ne tik vynuogininkystei, bet ir vyndarystei, augintojų ateityje tik daugės. LVA pateiktoje statistikoje rašoma, kad praėjusiais metais vidutinis vynuogyno plotas buvo 27 a, didžiausias registruotas plotas – 150 a. Iki 2010 m. mūsų šalyje buvo įrengti 3 vynuogynai, iki 2020 m. – 22 vynuogynai, po 2020 m. – net 33 vynuogynai.
LVA prezidentas Ramūnas Pilvelis „Ūkininko patarėjui“ aiškino, kad šiuo metu Lietuvoje oficialiai registruoti vynuogynai užima apie 60 ha. Tarp augintojų populiariausia vynmedžio veislė ‘Solaris DE’ – hibridinės baltosios vynuogės, labiausiai tinkamos auginti Lietuvoje. Antroji pagal populiarumą –‘Leon Millot’ veislė, nuo jos mažai atlieka ‘Marquette’.
Žinomo vyndario rokiškėno Raimundo Nagelės vynuogyne, užimančiame 0,7 ha, auga 15 atrinktų ir patikrintų veislių vynuogės, tinkančios vyno gamybai. Derliaus nuėmimo darbai jo vynuogyne buvo baigti spalio viduryje. „Paskutinė vynuogė jau paliko vynuogyną. Puiki vasara, labai geras derlius. Manau, kad ir rezultatai bus geri. Vynuogių priskynėme gan gausiai, uogos sunoko gerai. Jos pasiekė maksimalų cukraus kiekį, todėl nebereikia dėti pridėtinio cukraus. Tai – vyndario siekiamybė“, – ŪP pasakojo licencijuotas vyndarys.
Dalijasi patirtimi
Lietuvoje žinomas vyndarys, bene pirmasis pradėjęs gaminti ir pardavinėti vynuogių vyną, R. Nagelė, lygindamas šiuos metus su praėjusiais, teigė, kad šiemetė vynuogių derliaus kokybė ir kiekybė yra geresnė. „Kiekybė gal nėra labai didelė, nes kai kuriems vynmedžiams mes dirbtinai mažiname derlių. Pernai sunokusios vynuogės nepasiekė viso cukraus kiekio, kurio norėjome, tai gaminome silpnesnį – 10–11 proc. stiprumo vyną, o šiemet jis siekia 12–13 proc. Manyčiau, kad būsime pirmieji Lietuvoje, galintys pasiūlyti platesnį vynų asortimentą iš Šiaurės Lietuvoje išaugintų vynuogių, pradedant baltuoju, rožiniu, raudonuoju ir baigiant klasikiniu putojančiu“, – teigė vyndarys.
R. Nagelė turimo vynuogyno ploto didinti neketina. Nors pagrindiniai darbai jo ūkyje mechanizuoti, rankų darbo ir veiklos jame vis vien pakanka. Vynuogynui reikia skirti ypatingą priežiūrą. Kai priežiūra gera, tada ir rezultatai geri. Ne vieną dešimtmetį vyno gamyba užsiimantis vyras teigė visada tikėjęs savo sėkme. „Jei netikėčiau, ar vertėtų pradėti ką nors daryti? Visada tikėjau, jaučiau, kad viskas gerai pavyks. Šiaurės Lietuvos dirvos vynuogėms augti tinka – jos dolomitinės. Mūsų šiaurietišką klimatą formuoja Rygos įlanka, švelninanti žiemas ir šalnų poveikį. Tačiau ir kituose Lietuvos regionuose vynuogės puikiai dera. Stebiu, kad mūsų šalyje didėja susidomėjimas vynuogių auginimu, vyno gamyba, didėja ir šio sektoriaus aktyvumas. Dalydamiesi savo patirtimi su vynuogių augintojais, sodyboje rengiame vyno degustacijas, sūnus veda vynuogių auginimo pamokėles, organizuojame lauko dienas, kuriose supažindiname su auginamomis veislėmis, vynuogynu. Visa tai duoda labai daug gerų emocijų“, – pasakojo R. Nagelė.
Planuoja vyno gamybą
Vynuoges augina bei vynininkyste užsiima ir „Bajorų uogų“ savininkas Deividas Dainys. Trečius metus derlių nuimantis vyras šiuo metu prižiūri 40 a vynuogyną, kurį ateityje planuoja didinti. „Lietuvoje vynuogynų plotai didėja. Ką kiti augintojai darys, išplėtę vynuogynų plotus, kur produkciją realizuos, nežinau. Gal džemus gamins, gal uogienes virs ar spaus sultis. Aš pats orientuosiuosi į vyno gamybą. Šiais metais vyną gaminu savo reikmėms“, – ŪP prisipažino D. Dainys ir pridūrė, kad šiais metais jo vynuogyne, esančiame Kauno r., derlius užderėjo gausus, nes aplenkė šalnos, uogų nenulesė paukščiai, nesuėdė vapsvos.
„Vynuogės sunoko gerai. Esame patenkinti ir sunokimu, ir kiekiu“, – tikino vynuogių augintojas. Jo teigimu, vynuogių auginimas turi perspektyvą, todėl jis jau stato vyninę ir planuoja užsiimti vyno gamyba. Tiesa, nors vynuogių augintojai ir vyno gamintojai jau turi galimybę kreiptis europinės paramos savo veiklai vystyti, jis pats kol kas parama nesinaudoja ir vyndarystei ruošiasi savo lėšomis. Parama norėtų pasinaudoti ateityje, kai pradės gamybą ir realizaciją, tada gal ir atsiras poreikis kažką patobulinti, pagerinti situaciją ūkyje.
Kaip teigė Žemė sūkio ministerija (ŽŪM), vyno sektorius Lietuvoje dar tik formuojasi ir jo veikla tik įsibėgėja. Nors kasmet smulkių vyninių vynuogių augintojų daugėja, tačiau retas kuris ryžtasi užsiimti komercine vyno gamyba. Šiais metais jau buvo pradėtos rinkti paraiškos tiek vyninių vynuogių auginimo veiklos plėtrai, tiek vynuogių vyno gamybai.
Kitų regionų vynai
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.