Našlaičių žydėjimo pikas
Viena iš UAB „Josvainių gėlės“ savininkių Lina Marmaitė užtikrintai sako, kad našlaitės nebijo šalnų. Būtent šios gėlės atspariausios netikėtai atšalusiems orams. Jei kam jos jau pabodusios ar atrodo senamadiškos, gėlininkė pataria ieškoti naujų veislių, spalvų ar jų derinių.
Pasak daugiau nei dvidešimties metų patirtį turinčios gėlininkės, šiuo metu – pats našlaičių žydėjimas. Ji girdėjusi ne kartą nuogąstaujant, kad dėl atvėsusių orų ar iškritusio sniego, neverta sodinti našlaičių, nes jos, neva, nušals. Bet žemaūgių jurginukų, visžydžių begonijų (vadinamųjų ledinukų), gvazdikinių serenčių, žmonės įsigyti nebijo. „Visada sakau, jei norite pinigus išmesti į balą, pirkite jurginukus, bet šiems augalams dar per anksti. Užtat našlaitės tikrai nebijo šalnų – jos gali sustingti ir vėl „atstingti“. Mes jas auginame nešildomuose šiltnamiuose. Todėl būna užgrūdintos“, – teigia ji.
Žydi nuo pavasario iki liepos
Apie hektarą siekiančiame įmonės šiltnamių plote auga 300 tūkst. gėlių, iš jų apie 120 tūkst. yra našlaitės. Jų daigeliai atkeliauja iš Olandijos ir Vokietijos gėlių augintojų. Našlaites specialistai skirsto į stambiažiedes, smulkiažiedės ir svyrančias.
Gėlininkės pastebėjimu, smulkiažiedės tampa vis populiaresnės, ištveria vasaros karštį ir žydi net iki liepos ar ilgiau. Vėliau, nesukant galvos, jas galima pakeisti vienmetėmis vasarinėmis gėlėmis.
Našlaitės visiškai nereiklios, todėl jomis puošiami miesto gėlynai, jos auginamos lauko vazonuose, naudojamos kapams papuošti.
„Šis pavasaris itin permainingas, todėl nerekomenduojame skubėti sodinti vasarinių gėlių. Net jeigu ir nenušals, jos tiesiog skurs, sustos augusios, bus sunku atgaivinti, prasidės ligos ir panašiai. Ypač prieš Motinos dieną, tvarkant artimųjų kapus, didžiausio populiarumo sulaukia našlaitės, nes jos yra tinkamiausios pirmosios žydinčios pavasario gėlės“, – pastebi Lina.
Pirmieji daigai – vasario pradžioje
Didžioji dalis gėlių daigų perkami iš užsienio augintojų, iš ten atkeliauja ir našlaičių. Auginant iš sėklų, šių gėlių priežiūra taptų kur kas sudėtingesnė ir ilgesnė. Jei, pavyzdžiui, iš sėklų augintume meksikinį žydrūną, jis būtų nekompaktiškas, augtų padrikai, o išaugintas iš daigelio būna labai gražus, visi krūmeliai auga kaip vienas, tarsi modeliai. Nors, pasak gėlininkės, kai kurių urbanistinėms erdvėms apželdinti skirtų gėlių rūšys yra tinkamos išaugintos ir iš sėklų.
Pirmieji našlaičių daigai atkeliauja vasario pradžioje ir įkurdinami šildomame šiltnamyje. Pasak L. Marmaitės, jei vasario pirmąją savaitę nepasodintų našlaičių, jos nespėtų laiku užaugti. Kad anksčiau laiko nepražystų ir neperaugtų, našlaitės auginamos etapais. Pirmąsias dvi tris savaites laikomos šildomame šiltnamyje, po to išnešamos į nešildomus, taip užsigrūdina. „Aš jau žinau, ką reiškia iš šildomo šiltnamio į lauką išnešti peraugusią našlaitę. Tokią pasodinę – tikrai grožio nesulauksime. Žmonės skundžiasi, kai iš prekybos centrų nupirktos našlaitės vėsesniame ore pabąla ir sunyksta. Taip atsitinka todėl, kad jos nebuvo užgrūdintos“, – perspėja gėlininkė.
Vėlyvų šalnų nebijo
Gėlynuose našlaites sodinti galima kovo pabaigoje–gegužės pradžioje. Nei permainingi orai, netikėtai iškritęs sniegas, nei 3 °C šalčio nešildomuose šiltnamiuose augintų našlaičių neišgąsdins. Net jei kelis lapelius, vieną kitą žiedą nušaldys ar nulauš, jos toliau augs ir žydės.
Pasiteiravus Linos, ar namų sąlygomis įmanoma užsiauginti našlaičių, ji tvirtina, kad taip, tik jas turėtume sėti iškart po Naujųjų metų, pirmomis sausio dienomis. Be to, reikia šildomo šiltnamio, o iki norimo rezultato procesas pakankamai ilgas. Užtat su atkeliavusiais jau ūgtelėjusiais daigeliais paprasčiau. Juos gėlininkai sodina į durpių substratą ir patręšia žydinčioms gėlėms skirtomis trąšomis.
Sodyboje gėlininkė rekomenduoja pasodinti smulkiažiedžių našlaičių, į pakabinamus ar ant žemės pastatytus vazonus puikiai tinka svyrančios, beje, jų žiedai yra trispalviai.
Atsparios ir karščiui
Mėgstančiuosius gėlininkauti našlaitės gali nustebinti atsparumu ir karščiui. Regis, jau „prigulusios“ prie žemės, jau neatsigaus, bet palaisčius, jos vėl atsitiesia, pakelia žiedus. Šiuo aspektu tarp visų našlaičių vėl lyderės smulkiažiedės veislės. Žinoma, reikėtų nuskabyti baigusius žydėti žiedelius, patręšti, o daugiau ypatingos priežiūros neprireiks.
Daug kas gali sakyti, kad našlaitė – senamadiška, nusibodusi gėlė. Patyrusi gėlininkė Lina su šiuo teiginiu nesutinka: „Nenusibodusi, tiesiog reikia atsirinkti gražias, patinkančias veisles, spalvas, jas suderinti. Našlaitės yra dvimetės. Pasodinus rudenį, jos tikrai sulauks ir pavasario. Gal bus mažiau dekoratyvios, bet vis tiek dar žydės. Taip dažnai daroma viešosiose miestų erdvėse: pasodintos rudenį dar gražiai pražysta kitą pavasarį. Žinoma, tai priklauso ir nuo žiemos. Daugiau dėmesio teks skirti, jei prireiks jas atgaivinti – tręšti, laistyti, bet iš rudens sodinti galima drąsiai“, – patarimus dalija pašnekovė.
Vis tik norinčiuosius našlaitėmis pasipuošti patalpas gėlininkė perspėja – jos, deja, yra tik lauko gėlės. Patalpose pasodintos našlaitės nustotų žydėti, joms netinka patalpų sąlygos, per mažai šviesos.
Žmonų skoniai patys įvairiausi
Į klausimą, kokios vyrauja našlaičių mados, kokios populiariausios spalvos, net patyrusiai specialistei atsakyti sunku. Žmonių skoniai patys įvairiausi, sunku išskirti vieną ar dvi vyraujančias spalvas.
Urbanistiniuose gėlynuose dažniausios spalvos yra oranžinė, vyšninė, mėlyna, geltona, balta, citrininė – pastaruoju metu madingesni vienspalviai žiedai. Jeigu nelengva derinti spalvas savame gėlyne, visada naudinga pasižvalgyti, kaip gėlės pasodintos aikštėse, skveruose. Paprastai šiuos derinius kuria daug patirties sukaupę želdynų žinovai. Spalviniai našaičių deriniai gali būti patys įvairiausi, tik ryškiai raudonos ir geltonos spalvos žiedų nereikėtų sodinti greta, perspėja patyrusi gėlininkė.
Jeigu užsuktume į LR Prezidentūros aikštę ir vidinį kiemą, pamatytume įmonės „Josvainių gėlės“ pasodintas gėles. Skvero gėlyne Ukrainai pagerbti pritaikytas mėlynos ir geltonos spalvos našlaičių derinys, o vidiniame kiemelyje masyviuose vazonuose žydi margaspalviai ir vienspalviai našlaičių žiedai.
„Rasų“ informacija
Linos MARMAITĖS ir „Rasų“ nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.