Ashburn +20,5 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 28 Rgs 2023
Ashburn +20,5 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 28 Rgs 2023

Šis mikotoksinas gali turėti kancerogeninį poveikį vartotojų sveikatai

2023/01/19


Ochratoksinas A yra mikotoksinas, kurį natūraliai gamina Aspergillus ir Penicillium genties grybai ir kuris kaip teršalas aptinkamas įvairiuose maisto produktuose, pavyzdžiui, grūduose ir grūdų produktuose, džiovintuose vaisiuose, prieskoniuose, sėklose, juos netinkamai džiovinant, laikant ir sandėliuojant.

Atliktos mokslinės studijos atskleidė, kad patekęs į organizmą su suvartojamu maistu, ochratoksinas A yra greitai absorbuojamas ir išplinta po visą organizmą, jis lėtai pasišalina iš organizmo – žmogaus organizme gali cirkuliuoti netgi iki keleto savaičių, taip kauptis organizme.

Europos maisto saugos agentūra (EFSA) padarė išvadą, kad ochratoksinas A gali turėti kancerogeninį poveikį vartotojų sveikatai. Europos Komisija peržiūrėjo ir nustatė ochratoksino A didžiausius leistinus kiekius maisto produktuose, kurie įsigaliojo nuo 2023-01-01.

Naujai įvertinus riziką, ochrotoksino A kiekiai nustatyti maisto produktams, kuriems anksčiau nebuvo nustatytų didžiausių leistinų kiekių, tai yra kepiniams, javainių užkandžiams ir javainiams, kurių sudėtyje yra aliejingų sėklų, riešutų ar džiovintų vaisių arba jų nėra, nealkoholiniams salyklo gėrimams, džiovintiems vaisiams, datulių sirupui, prieskonių mišiniams, tam tikriems paprastojo saldymedžio konditerijos gaminiams, džiovintiems prieskoniniams augalams, tam tikroms žolelių užpilų sudedamosioms dalims, tam tikroms aliejingoms sėkloms (saulėgrąžų, moliūgų, melionų, arbūzų, kanapių sėklos, sojos), pistacijoms, kakavos milteliams.

Galiojančios nuostatos dėl ochratoksino A tam tikruose maisto produktuose buvo peržiūrėtos ir pakeistos, kaip pavyzdžiui, tirpiai kavai sumažintas 2 kartus, džiovintoms vynuogėms (Currants veislės razinos, razinos ir Sultana veislės razinos), skrudintoms kavos pupelėms, maltai kavai žymiai sumažintas didžiausias leistinas kiekis.

Įsigaliojus naujiems reikalavimams, maisto produktai tiekiami į rinką turi neviršyti nustatyto ochratoksino A didžiausio leistino kiekio.

Maisto tvarkymo subjektai, prieš tiekdami maisto produktus į rinką, kuriems nustatyti didžiausi leistini ochratoksino A kiekiai, gali atlikti tyrimus Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos institute (NMVRVI) akredituotais tyrimo metodais. 2022 m. NMVRVI ištirta daugiau nei 100 mėginių dėl ochratoksino A kiekio maisto produktuose. Dažniausiai tiriami grūdai, kruopos, miltai, džiovinti vaisiai, razinos, vynas, kava, taip pat sultys ir nektarai.

 

NMVRVI informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/28

UAB „Pieno tyrimai“ – jau 30 metų

UAB „Pieno tyrimai“ šie metai yra ypatingi – spalio mėnesį sukanka 30 metų. 1993 m. spalio 15 d. įregistruota „Valstybinė eksperimentinė pieno kokybės tyrimo laboratorija“, nuo 1994 metų vadinama Pieno tyrimais.
2023/09/28

Lietuvoje degalų kainų augimo tempai lėtėja

Per savaitę degalų vidutinės kainos Lietuvoje nežymiai padidėjo: benzinas pabrango 0,04 proc., dyzelinas 0,7 procento. Nors mūsų šalyje degalų kainos yra 0,11–0,21 Eur/l mažesnės nei Latvijoje ir Estijoje, tačiau benzino vidutinė kain...
2023/09/28

Seime skinasi kelią siūlymas branginti mėgėjų žvejybą

Seimas pradėjo svarstymus, ar du–keturis kartus pabranginti mėgėjų leidimus žvejoti valstybiniuose vandens telkiniuose.
2023/09/28

Ekonomikos vargo indeksas: šalies ekonomikos atsparumas ir toliau išlieka esminiu uždaviniu

2023 m. Lietuva pradėjo didžiausią ekonomikos vargą patiriančių valstybių trejetuke, skelbia Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI).
2023/09/28

Įsisiautėjo mėlynojo liežuvio liga

Rugsėjo pradžioje keturiuose Nyderlandų avininkystės ūkiuose buvo patvirtinta mėlynojo liežuvio liga. Šiandienos oficialiais duomenimis, užkratas pateko jau į 319 ūkių. Padėtis rimta: kol kas nėra vakcinos, prekyba sustabdyta, ūkiai skaičiu...
2023/09/28

Europos Komisija skelbia rugsėjo mėnesio sprendimus dėl pažeidimų

Šiandien Europos Komisija (EK) paskelbė rugsėjo mėnesio sprendimus dėl pažeidimų. Jais EK imasi teisinių veiksmų prieš valstybes nares, nevykdančias ES teisėje nustatytų prievolių.
2023/09/28

Demencija: kai žodis išties žeidžia

Kalbiname asociacijos „Demencija Lietuvoje“ pirmininkę Ievą Petkutę apie bendravimo iššūkius su demencija sergančiais pacientais. Ji akcentuoja, kad visų pirma turėtume jausti pagarbą žmogui. Dažnai žeminančios replikos a...
2023/09/28

Ministras K. Navickas: „Jau dabar turime pradėti kalbėti ir galvoti, ką mums reikš Ukrainos ir jos žemės ūkio sektoriaus priėmimas į ES šeimą“

Paryžiuje vykusiame septintajame leidinio „Politico“ organizuotame aukšto lygio susitikime politikai, ūkininkai, maisto pramonės lyderiai, mokslininkai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai diskutavo, kas laukia Europos maist...
2023/09/28

Pateiktos paraiškos dėl paramos apsisaugoti nuo plėšrūnų

Iki rugsėjo 22 d. Nacionalinėje mokėjimo agentūroje buvo priimamos paraiškos dėl paramos įsigyti priemones, reikalingas apsaugoti ūkinius gyvūnus nuo plėšrūnų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonė...