Ashburn +7,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 30 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +7,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 30 Sau 2023

Šis mikotoksinas gali turėti kancerogeninį poveikį vartotojų sveikatai

2023/01/19


Ochratoksinas A yra mikotoksinas, kurį natūraliai gamina Aspergillus ir Penicillium genties grybai ir kuris kaip teršalas aptinkamas įvairiuose maisto produktuose, pavyzdžiui, grūduose ir grūdų produktuose, džiovintuose vaisiuose, prieskoniuose, sėklose, juos netinkamai džiovinant, laikant ir sandėliuojant.

Atliktos mokslinės studijos atskleidė, kad patekęs į organizmą su suvartojamu maistu, ochratoksinas A yra greitai absorbuojamas ir išplinta po visą organizmą, jis lėtai pasišalina iš organizmo – žmogaus organizme gali cirkuliuoti netgi iki keleto savaičių, taip kauptis organizme.

Europos maisto saugos agentūra (EFSA) padarė išvadą, kad ochratoksinas A gali turėti kancerogeninį poveikį vartotojų sveikatai. Europos Komisija peržiūrėjo ir nustatė ochratoksino A didžiausius leistinus kiekius maisto produktuose, kurie įsigaliojo nuo 2023-01-01.

Naujai įvertinus riziką, ochrotoksino A kiekiai nustatyti maisto produktams, kuriems anksčiau nebuvo nustatytų didžiausių leistinų kiekių, tai yra kepiniams, javainių užkandžiams ir javainiams, kurių sudėtyje yra aliejingų sėklų, riešutų ar džiovintų vaisių arba jų nėra, nealkoholiniams salyklo gėrimams, džiovintiems vaisiams, datulių sirupui, prieskonių mišiniams, tam tikriems paprastojo saldymedžio konditerijos gaminiams, džiovintiems prieskoniniams augalams, tam tikroms žolelių užpilų sudedamosioms dalims, tam tikroms aliejingoms sėkloms (saulėgrąžų, moliūgų, melionų, arbūzų, kanapių sėklos, sojos), pistacijoms, kakavos milteliams.

Galiojančios nuostatos dėl ochratoksino A tam tikruose maisto produktuose buvo peržiūrėtos ir pakeistos, kaip pavyzdžiui, tirpiai kavai sumažintas 2 kartus, džiovintoms vynuogėms (Currants veislės razinos, razinos ir Sultana veislės razinos), skrudintoms kavos pupelėms, maltai kavai žymiai sumažintas didžiausias leistinas kiekis.

Įsigaliojus naujiems reikalavimams, maisto produktai tiekiami į rinką turi neviršyti nustatyto ochratoksino A didžiausio leistino kiekio.

Maisto tvarkymo subjektai, prieš tiekdami maisto produktus į rinką, kuriems nustatyti didžiausi leistini ochratoksino A kiekiai, gali atlikti tyrimus Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos institute (NMVRVI) akredituotais tyrimo metodais. 2022 m. NMVRVI ištirta daugiau nei 100 mėginių dėl ochratoksino A kiekio maisto produktuose. Dažniausiai tiriami grūdai, kruopos, miltai, džiovinti vaisiai, razinos, vynas, kava, taip pat sultys ir nektarai.

 

NMVRVI informacija

Dalintis

2023/01/30

Pieno kainų krizė Lietuvoje ir ateities tendencijos

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkų tribūnoje profesorė Astrida MICEIKIENĖ dalijasi įžvalgomis apie pieno kainų krizę: kiek ji susijusi su globalia rinka ir ką turėtume daryti?
2023/01/30

VMVT atstovui – tarptautinis pripažinimas

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Skubios veiklos skyriaus vedėjas bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Veterinarijos akademijos docentas dr. Marius Masiulis tapo Švedijos Karališkosios žemės ūkio ir mi...
2023/01/30

Santaros klinikose darbą pradėjo Pacientų taryba

VUL Santaros klinikos pakvietė aktyvius pacientų organizacijų atstovus bei piliečius ir subūrė Pacientų tarybą, kuri ligoninėje veiks kaip patariamasis organas, atstovaujantis Santaros klinikų pacientus ir jų artimuosius, teikiantis patarimus klin...
2023/01/30

Algimantas Raudonikis: dar širdyje ne sutema

Vienas žinomiausių visų laikų Lietuvos kompozitorių Algimantas Raudonikis šiais metais mini 89-ąjį savo gimtadienį. Nors amžius jau solidus, paklaustas, kaip jaučiasi, nesudvejoja: „dar širdyje ne sutema“. Šis gimt...
2023/01/30

Gripo sezonas įpusėjo: sergamumas nedidėja

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis per sa...
2023/01/30

Siūlo tobulinti atliekų prevencijos ir tvarkymo sistemą

Aplinkos ministerija siūlo stiprinti apmokestinamųjų gaminių, ypač padangų, taip pat alyvos, elektros ir elektroninės įrangos, baterijų ir akumuliatorių, pakuočių atliekų ir eksploatuoti netinkamų transporto priemonių gamintojų ir importuotojų ats...
2023/01/30

Pajamų stabilizavimo priemonė startuos atsinaujinusi ir dar palankesnė ūkininkams

Dėl klimato kaitos ir padidėjusių kainų svyravimų ūkininkai susiduria su vis didesnėmis žemės ūkio rizikomis. Jau šiemet žemdirbiai šioms rizikoms valdyti galės naudotis nauju instrumentu – pajamų stabilizavimo priemone. Žemės ...
2023/01/30

Užsieniečiams išduota mažiau leidimų dirbti

Užimtumo tarnyba (UT) įvertino trečiųjų šalių piliečių įdarbinimo mūsų šalyje statistiką. Skaičiai mažėjantys. Mažiausia užsieniečių dalis pageidauja dirbti žemės ūkyje.
2023/01/30

Atleistas prokuroras, Klaipėdoje vairavęs neblaivus

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė atleido iš prokuroro pareigų Juozą Syką, ėjusį Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroro pareigas.