Ashburn +9,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +9,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024

Siūlo nurėžti arba panaikinti PVM tarifus

2022/09/08


Rinkimų triukas ar siekis palengvinti žmonių gyvenimą?

Įtampa dėl infliacijos ir energetinės krizės auga. Politikai rengiasi suremti ietis dėl galimų išeities kelių. Šią savaitę Seime užregistruoti siūlymai maisto produktams ir buitiniams energijos vartotojams taikyti nulinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą.

Ant irekordų aukštumose

Dar visai neseniai politikų veiduose matytas pasitenkinimo šypsnys tvirtinant, kad Lietuvai sekasi geriau nei daugeliui kitų šalių, išblėso. Jį pakeitė susirūpinimas. Kopiame į antirekordų aukštumas. Oficialioji statistika konstatuoja: pasiektas dar vienas metinės infliacijos rekordas. Rugpjūčio mėnesį (palyginti su pernykščiu) infliacijos įvertis, apskaičiuotas pagal suderintą vartotojų kainų indeksą, perkopė 21 proc. ribą. Skelbiama, kad tam labiausiai atsiliepė būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro prekių bei paslaugų, maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų, transporto prekių ir paslaugų kainų augimas.

Per metus labiausiai brango: kietasis kuras – 166,3 proc., šilumos energija – 89,1 proc., elektros energija – 62,7 proc., pienas ir pieno produktai, kiaušiniai – 46,8 proc., aliejus ir riebalai – 40,1 proc., degalai ir tepalai – 38,4 proc., duona ir grūdų produktai – 33,6 proc. ir t. t.

Į valdžios „daržą“ lekia negailestingos kritikos strėlės: vasara praėjo, o sprendimų infliacijai ir energetikos krizei suvaldyti – vis dar nėra. Tik artėjant Seimo rudens sesijai subruzdo Vyriausybė, su Prezidentūra derina galimus veiksmus. Seimo opozicija irgi rengiasi mūšiui. Apie vienas teisėkūros iniciatyvas dar galvojama, kai kurios – jau registruotos Seimo sekretoriate.

 Vieni siūlo 9 proc., kiti – nulinį PVM tarifą

Demokratų frakcija, susirūpinusi dėl artėjančio ypač brangaus šildymo sezono, siūlo nustatyti 9 proc. lengvatinį PVM tarifą buitiniams energijos vartotojams šildymui tiekiamoms gamtinėms dujoms ir suskystintoms naftos dujoms slėginiuose induose. Priminsime, kad tokio dydžio lengvatinis PVM dabar taikomas buitiniams vartotojams tiekiamoms malkoms ir kūrenti skirtiems medienos produktams.

Lietuvos regionų frakcijos atstovai ragina eiti dar toliau. Frakcijos seniūnas, Ekonomikos komiteto narys Jonas Pinskus su kolega bei Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) nariu Andriumi Palioniu registravo projektus, kuriais siūloma nustatyti nulinį PVM tarifą – ir maisto produktams, ir buitiniams energijos vartotojams (malkoms ir kūrenti skirtiems medienos produktams, tiekiamai elektros energijai bei gamtinėms dujoms). Projektai dėl nulinio PVM tarifo maisto produktams ir buitiniams energijos vartotojams yra jau antrieji. Seimo pavasario sesijoje, birželį, parlamentas po pateikimo nepritarė šioms teisėkūros iniciatyvoms, grąžino autoriams tobulinti.  

Jonas Pinskus: „Būtų paprasta ir aišku“

Komentuodamas savo iniciatyvas parlamentaras J. Pinskus tvirtina, kad lengvatinis PVM yra paprastas ir aiškus:

Jonas Pinskus.

„Mūsų Vyriausybė surinko 1,7 mlrd. Eur perteklinio PVM (per šių metų 7 mėn., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai – aut. past.). Reiškia, rezervas yra. Man, kaip ekonomistui, nesuprantama sistema, kai eina per kompensacijas (buitiniams energijos vartotojams). Reiškia, įlieja papildomų lėšų. Realiai tie pinigai nueina gamintojams, perpardavėjams. Žmonėms norima parodyti – „mes geri, jums kompensuojame“. Beje, kainuoja viso proceso administravimas, žmonės skirstomi į turtingus ir neturtingus. Mūsų teikiamas įstatymo projektas papildomų administravimo kaštų nereikalauja. Tiesiog žmonės išleis mažiau. Aišku, Vyriausybė negaus tų 1,7 mlrd. Eur. Bet ir perskirstyti jų nereikės. Manome, kad tai iš tikrųjų mažintų infliaciją, nes tai nebūtų papildomas skolintų pinigų įliejimas į ekonomiką. Kompensavimas nėra infliacijos mažinimas. Nesuprantu, kaip mūsų didieji ekonomistai to nesuvokia – o gal tyčia taip daro. Mūsų siūlymai – paprasta, greita ir aišku.

Dėl lengvatinio PVM maisto produktams. Vis kartoja, kad PVM nuguls prekybos tinkluose. Tikrai nenuguls, pats girdėjau iš prekybos tinklų. Turime didžiulę Lenkijos konkurenciją. Jei sumažintume PVM maisto produktams, susigrąžintume daug žmonių į Lietuvos prekybos tinklus. Reiškia, net maisto prekių gamintojams padėtume, jie galėtų parduoti savo prekes.

Manau, geriausias sprendimas būtų pritarti mūsų siūlomiems projektams. Ne tik šiems, bet ir reinvestuotam pelnui taikyti nulinį apmokestinimą. Mūsų darbo našumas siekia 70 proc. Europos Sąjungos vidurkio. Jo nepadidinsime, jei neinvestuosime į technologijas, robotizaciją, automatizaciją. Kažkada turėjome nulinį tarifą reinvestuojamam pelnui, ir buvome ekonomikos Baltijos tigras. Dabar jau ne Baltijos tigras, o nupešiotas katinas... Manau, turime sugrįžti prie gerų dalykų. Kelti darbo našumą, nedidinti infliacijos, atsisukti į žmones.“

Algirdas Butkevičius: „Įsiveltume į ilgas diskusijas“

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas, BFK pirmininko pavaduotojas A. Butkevičius į kolegų iniciatyvą žvelgia atsargiai:

Algirdas Butkevičius.

„Dėl PVM mažinimo maistui – galima būtų kalbėti apie 5 proc. tarifą. Dėl nulinio tarifo reikėtų kreiptis į Europos Komisiją ir įsiveltume į ilgas nereikalingas diskusijas. Dėl energetikos yra du variantai. Mano priorite-tas – pirmiausia taikyti kompensavimo mechanizmą šeimoms, namų ūkiams. Tai, ką daro daugelis šalių. Ir pereiti prie valstybinio elektros ir dujų reguliavimo. PVM lengvata energetikos srityje žmonėms duos labai mažai naudos. O energetikos krizė, manau, bus kokius dvejus metus. Visuomenei geriausia padėti per vienkartines išmokas – tai daro ir Vokietija, ir Jungtinė Karalystė, ir Prancūzija.

Kalbant apie maisto produktus, geriausia išeitis būtų pasirinkti 5 proc. PVM tarifą. O dėl energetikos daugelis mūsų frakcijoje pasisako už greitą vienkartinių išmokų išmokėjimą jau šiam žiemos sezonui. Mokestinius įstatymus priimsime rudenį, jie įsigalios tik nuo kitų metų sausio.“

 Viktoras Pranckietis: „Prasideda lenktynės dėl rinkimų“

Seimo Liberalų frakcijos atstovo, Kaimo reikalų komiteto pirmininko V. Pranckiečio pasiteiravę pirmųjų įžvalgų dėl siūlomo nulinio PVM tarifo maisto produktams išgirdome trumpą aiškų komentarą:

Viktoras Pranckietis.

„Prasideda lenktynės dėl rinkimų, kas pasiūlys daugiau nuolaidų. Tik norėčiau priminti, kad mūsų valstybės biudžetas surenkamas tik iš mokesčių, todėl kiekvieną mokesčių pokytį turėtume svarstyti labai rimtai. Visi lengvatiniai režimai PVM‘ui yra naudojami. Taigi šiam siūlymui, manau, nebus pritarta, nes iškart reikės skaičiuoti, kuo bus padengtas nuostolis biudžetui, kuris būtų sudaromas panaikinus šį mokestį.

Maisto kainų nedidinimas pirmiausia turėtų būti gamyboje, bet apie tai kol kas, deja, mandagiai tylime. Vištienos, kiaulienos ir kitų produktų labiau inertiška gamyba kol kas išsilaiko iš rezervų. Gamyboje, kuri itin priklauso nuo energetinių rodiklių kainos, ji labai smarkiai atsiliepia savikainoje. Čia kainos neturi nekilti. Arba verslai patys užsidarys. Reikia kalbėti apie jų kilimo priežastį. Kainos kyla ne dėl PVM, o dėl gamybos kaštų didėjimo. Taigi, kaip suvaldyti gamybos kaštus, kad maisto produktų kainos nekiltų? Manau, turėtume eiti tokiu keliu, o ne populistiniu, kuris skirtas rinkimams.“

 

Autorės ir redakcijos nuotraukos

2022.09.08

Irma DUBOVIČIENĖ

ŪP korespondentė

Susijusios temos - skaitykite: nulinis PVM, PVM maisto produktams, Jonas Pinskus, Algirdas Butkevičius, Viktoras Pranckietis

Dalintis
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.
2024/03/28

Tyrimas atskleidė – rytinė ES siena visiškai atvira baltarusiškai medienai, neva atkeliaujančiai iš Azijos

Šiomis dienomis į viešumą iškilo Europos Sąjungos (ES) medienos sektorių kompromituojanti medžiaga. Nepriklausomo baltarusių portalo „Zerkalo.io“ žurnalistai paskelbė Baltarusijos tyrimų centro (BTC) medžiagą, atsk...
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...