Ashburn +2,8 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 26 Vas 2024
Ashburn +2,8 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 26 Vas 2024

Skaniausia pasaulio virtuvė

2023/12/06


„CNN Travel“ savo tinklalapyje kasmet apklausia dešimtis tūkstančių žmonių – tiria, kokie 50 patiekalų laikomi skaniausiais pasaulyje. Prieš dvejus metus pirmąją vietą, aplenkęs picą, kruasanus, lazaniją, šokoladą, užėmė tailandietiškas troškinys Massaman curry. Ir tai ne vienintelis pripažintas Tailando patiekalas – jų penkiasdešimtuke kasmet daugiausia!

„Tailandas – viena iš gurmanų pripažintų kulinarijos sostinių. Čia labai stipri maisto kultūra. Kiekvienas patiekalas kupinas skonio – išradingai persipina aštrumas, saldumas, rūgštumas ir sūrumas“, – pasakoja keliautoja, tinklalapio tailandiečiai.lt ir feisbuko grupės „Tailandas iš pirmų lūpų“ kūrėja, tinklaraštininkė, sąmoningų kelionių planuotoja, meditacijų vedėja Simona Kupetienė.

Gyvenate Tailande ir pristatote jį Lietuvos turistams. Kokie buvo pirmieji įspūdžiai paragavus vietinio maisto?

Nustebino, kad labai skanų maistą tailandiečiai dar gardina skonio stiprikliais, cukrumi. Užsisakydami patiekalų visada prašome, kad nedėtų stipriklių, o į vaisių kokteilius – pridėtinio cukraus. Taip pat reikėjo priprasti, kad čia pagrindinis įrankis yra šaukštas, o šakutė – vietoje peilio. Nepaisant šių pirmų įspūdžių, Tailando maistas man iškart patiko.

tailando virtuvė, Simona Kupetienė
Keliautoja, tinklalapio tailandiečiai.lt ir feisbuko grupės „Tailandas iš pirmų lūpų“ kūrėja, sąmoningų kelionių planuotoja, meditacijų vedėja Simona Kupetienė.

Tiesa, buvo ir iššūkių. Pavyzdžiui, paragauti vaisių karaliaus duriano. Tailandiečių labai mėgstamas durianas pasižymi ypatingu skoniu, tačiau jo kvapas siaubingas. Jų draudžiama neštis į viešbučius ir lėktuvus. Europiečiui tikrai sunku pasiryžti jo paragauti.

Po pirmo bandymo prie diurano grįžau tik po kelerių metų ir jis tapo vienu mano mėgstamiausių tailandietiškų vaisių!

Kokius patiekalus prisijaukinote pirmiausia? Ar einate valgyti į kavines? Ką gaminate namuose?

Mano mėgstamiausi patiekalai – sriuba Tom Yum su jūros gėrybėmis, salotos su tofu sūriu, žaliųjų papajų salotos, Pad Thai (ryžių makaronai). Mano vyras renkasi Paneang karį, Tom Yum, žaliųjų mangų salotas, ant grilio keptą šamą.

Pradžioje ragavome viską iš eilės. Maistas čia aštrus, bet mums patiko, taigi didelių problemų nekilo. Sunkiau vaikams. Kai išvykome, jiems tebuvo penkeri ir prie aštresnio maisto buvo nepratę. Dukra visą mėnesį valgė tik kepintus ryžius, o sūnus – tailandietiškus makaronus Pad Thai. Šeimoje yra taisyklė – ragaujame vieni kitų maistą. Taip vaikai pamažu priprato prie skonio ir atrado naujų patiekalų.

Atvykę pirmiausia valgėme kavinėse. Po gero mėnesio pirmą kartą gaminau daržovių sriubą ir nustebau, kokia ji saldi. Ten ne tik vaisiai, bet ir daržovės kur kas saldesnės! Gali būti, kad tai dėl saulės. Kiti kalba, kad ir dėl laistymo pasaldintu vandeniu. Šis – vienas pagrindinių visų patiekalų ingredientų. Tik iliuzija, kad tailandiečių maistas sveikesnis – ši tauta pirmauja tarp sergančiųjų diabetu.

Ilgiau gyvendami, pradėjome mažiau valgyti kavinėse ir daugiau gaminti namuose.

tailando virtuvė, Simona Kupetienė
Turgus ant vandens Tailando sostinėje Bankoke.

Ar įmanoma sulyginti tajų ir lietuvių virtuves?

Neįmanoma. Skiriasi viskas! Gal tik keli patiekalai yra panašūs – jų kepti ryžiai šiek tiek primena mūsų plovą. Panašumų turi ir apkepta vištiena su gruzdintu česnaku ir ryžiais. Na, dar troškinta karka.

Tailandietiška virtuvė įspūdinga skonių gama. Lietuviškas maistas jiems per prėskas ir per sunkus. Jų patiekalų skonį keičia ir gausiai naudojami prieskoniai, prie kurių mes nepratę: galangalo, aitriosios paprikos, citrinžolės, patiekalus gardina kokosų pienu.

Tailandas – šalis, kurią žmonės renkasi ne vien dėl nuostabios gamtos, klimato ir dėmesio turistams. Dažnas sako, kad į Tailandą važiuoja ir pavalgyti.

Iš tiesų, geriausia Azijos virtuvė yra Tailande. Teko aplankyti daug Azijos šalių, nė viena virtuvė nėra tokia turtinga kaip šiame krašte. Kai kurie patiekalai panašūs, tačiau Tailando virtuvės nesupainiosi su jokia kita. Ji itin įvairi, net sunku įvardyti populiariausius patiekalus. Vienaip maitinasi vietos gyventojai, kitaip turistai, be to, Pietų Tailando maistas yra kitoks nei šiaurinėje valstybės dalyje, skirtingai valgo budistai ir musulmonai.

Maisto kultūra čia labai stipri. Tailandiečiai valgo ne po daug, bet dažnai. Alkanas neliksi – maisto galima nusipirkti bet kur, labai daug užeigų. Jį gamina ir parduoda kas trečiame name.

Juokdavausi – jei mane užrištomis akimis nuskraidintų, nesakydami kur, ir paleistų Tailande, net negirdėdama kalbos ir nematydama užrašų pasakyčiau, kur esu – visi net oro uoste vaikšto su maisto maišiukais ir dėžutėmis. Viena dažniausių dovanų – maistas!

tailando virtuvė, Simona Kupetienė
„Egzotiškieji vabzdžiai iš tiesų yra skanesni nei atrodo – paragauti jų kviečiame visus svečius“, – šypsosi S. Kupetienė.

Labai populiarus gatvės maistas. Ir jis puikus – kai kurios gatvės maisto prekyvietės yra gavusios net „Michelin“ žvaigždučių apdovanojimų.

Tailandas – subtropikai, žemė derlinga, o gamta palanki, nes netrūksta nei šilumos, nei drėgmės. Kokie produktai čia mėgstamiausi, dažniausiai vartojami?

Pagrindinis jų maistas yra ryžiai. Juokaujame, kad visi kiti patiekalai – tai tik ryžių prieskoniai. Jie Tailande populiaresni nei pas mus duona. Tailandiečiai valgo ir daug kiaulienos. Mėgsta daržoves, tačiau dažniausiai jas troškina. Nustebino, kad vietos gyventojai vartoja nemažai bulvių. Vaisius valgo su aitriųjų paprikų ir cukraus prieskoniais.

Beje, desertų Tailande taip ir nepamėgome. Beveik visi jie gaminami iš kokosų pieno, kokosų drožlių, cukranendrių arba kokosų cukraus, agaro, banano ir, žinoma, iš ryžių. Man jie visi panašaus skonio, itin saldūs.

Turguje parduoda keptų skorpionų ir egzotiškai atrodančių vabzdžių. Ar esate jų ragavę? Ar patys tailandiečiai juos valgo?

Žinoma, gyvenant tokioje šalyje stengiesi išbandyti viską. Per maistą galima geriau pažinti ir pačią šalies kultūrą. Esame išbandę šiuos užkandžius ir mes, vaišindavome svečius, yra ragavę ir mūsų vaikai. Patys tailandiečiai irgi juos valgo, tai labiau užkandis prie alaus.

Kas tailandiečių šeimoje gamina maistą? Kaip atrodytų tradicinis dienos meniu?

Vietos gyventojai gamina mažai – dažniausiai maistą perka gatvėje. Ten namuose virtuvės visai neseniai atsirado, anksčiau tokių nė nebuvo. Dabar jos minimalios. Paprastai maistą gamina vyresnė šeimos moteris. Tailande gyvenama neretai su giminėmis ir šeimomis. Suaugę vaikai rūpinasi uždarbiu, o vyresnieji – namais ir prižiūri vaikus.

Pusryčiams, pietums ir vakarienei jie valgo labai panašiai – daug mėsos ir ryžių, tik patiekalai skirtingi. Pusryčiams mėgsta gruzdintą vištieną su ryžiais, populiari ryžių košė su mėsa (panašiai kaip mūsų ryžių sriuba, tik tirštesnė). Net ir vaikams, kūdikiams skirtas maistas gan aštrus.

tilando virtuvė, Simona Kupetienė
Per atostogas Koh Lipe saloje šeima nepraleido progos pasigardžiuoti vaisių kokteiliais.

Turistai dažnai stebisi, kad šiame krašte nepopuliarus alkoholis. Ką geria tailandiečiai?

Populiarus alus, vietinis viskis, romas. Pasirinkimas išties nedidelis, o atvežtinis alkoholis labai brangus.

Alkoholio jie gamina ir išgeria mažai – per šešerius metus vos kelis kartus mačiau girtą žmogų. Tailande ribojami alkoholio pardavimai, ne visomis valandomis galima jo įsigyti. Karantino metu prekyba juo buvo visai sustabdyta, kad žmonės negirtautų namuose.

Ką pirmiausia reikėtų ragauti, atvykus į šią šalį?

Viską! Man keista, kai 9 000 km atskridę žmonės užsisako mėsainių su gruzdintomis bulvytėmis.

Kulinarinę pažintį su šalimi rekomenduojame pradėti nuo paprastesnių patiekalų, tokių kaip kepti ryžiai, Pad Thai, papajų salotos, kepta mėsytė su česnaku, o tada keliauti per meniu ir išbandyti viską. Žinoma, sunkiau tiems, kas nemėgsta aštriai. Taip pat svarbu nepamiršti, kad Tailande dažnai visas patiekalas nevalgomas – lietuviai pratę, kad kas lėkštėje, tą ir galima valgyti, Tailande prieskonines žoles reikia išimti.

Čia lengvai prieinamas itin vertingas jaunų kokosų vanduo, tad rekomenduojame jo gerti kiek įmanoma daugiau! Jis turi daug mineralų ir vitaminų, yra nekaloringas, tinka detoksikacijai, o sudėtis panaši į žmogaus kraujo plazmą. Vietnamo karo metu tai buvo vienas pagrindinių vaistų. Puikiai reguliuoja virškinimą. Kokosas – mano rytinė kava!

Minėjote, kad Tailande sparčiai populiarėja instagraminės vietos – rekomenduojama ne tik kur skaniai pavalgyti, bet ir nusifotografuoti. Kaip turistui išsirinkti?

Siūlau išmėginti įvairias vietas. Skaniausias maistas – neretai ne prabangiame restorane, o paprastoje gatvės užeigoje. Smagu, kai gali sau leisti valgyti ir prabangiame restorane ant jūros kranto, ir nevengti maisto paprastose vietinių kavinukėse. Gyvenime turi būti pusiausvyra.

Ar įmanoma šią egzotišką virtuvę adaptuoti Lietuvoje?

Didėjant Tailando maisto populiarumui, šiandien Lietuvoje tikrai nesunku įsigyti ir šios šalies produktų, pastų bei prieskonių. Tiesa, neragavus tikro tailandietiško maisto gali būti sunku suprasti, ar patiekalas, gamintas pagal receptą, ir yra toks, kokį ragautumėte Tailande. Todėl kviečiu apsilankyti šioje šalyje ir išbandyti meniu, tuomet nekils klausimų, ar namuose pagamintas patiekalas panašus į tailandietišką!

Žaliųjų papajų salotos be papajų

tailando virtuvė, receptai, Simona Kupetienė

Man tai vienas skanesnių tailandietiškų patiekalų. Kadangi Lietuvoje sunku gauti žaliosios papajos, vietoje jos naudojame kaliaropę. Skonis beveik nesiskiria, gal net skaniau?! Šias salotas galite gaminti ir su kopūstu ar agurku. Patiekalui paruošti prireiks 10 min. – beveik visi tailandietiški patiekalai pagaminami labai greitai.

Reikės:

• žaliosios papajos (gali būti kaliaropė, kopūstas ar agurkas)

• žaliųjų ankštinių pupelių (nebūtinai)

• kelių pomidorų

Padažui (1 porcijai):

• šaukštelio žuvies padažo (fish sauce)

• ¼ žaliosios citrinos arba citrinos sulčių

• šaukštelio palmių (arba rudojo) cukraus

• česnako

• aitriųjų paprikų (jei aštriai nevalgote, nedėkite)

• šaukšto džiovintų krevečių (nebūtina)

• šaukšto žemės riešutų

Žalioji papaja arba kaliaropė supjaustoma plonais griežinėliais (tailandiečiai naudoja specialų prietaisą, primenantį mūsų bulvių skustuką). Su grūstuvu sugrūdama aitrioji paprika ir kelios česnako skiltelės. Tada į grūstuvą dedamos kelios pjaustytos žaliosios pupelės, jos taip pat šiek tiek sugrūdamos. Visi ingredientai sugrūdami ir sumaišomi su papaja arba kaliarope. Pomidorai įpjaustomi tik prieš pat patiekiant.

Troškintos daržovės Pad Pak Ruam

tailando virtuvė, receptai, Simona Kupetienė

Vos per kelias minutes pagaminamas patiekalas. Atkreipiu dėmesį, kad Tailande daržovės valgomos patroškintos, bet neperkeptos – vis dar traškios. Taip pat beveik bet kurį patiekalą galima pagaminti ir vegetariškai, ir papildyti mėsa ar jūros gėrybėmis.

Reikės:

• brokolio, kalafioro, paprikos, svogūno, morkos, česnako (galima dėti ir pekininio kopūsto ar kitų daržovių)

• pusės puodelio sultinio

• 2 šaukštų austrių padažo

• 2 šaukštų sojų padažo

Ant stiprios ugnies trumpai apkepkite česnaką. Tada sudėkite stambiai supjaustytas daržoves (kietesnes dėkite pirmas). Kai viskas apkeps, įpilkite sultinio ir galiausiai sojų, austrių padažo, sudėkite pekininius kopūstus ir iškart išjunkite ugnį. Svarbu daržovių neperkepti, patiekite su virtais ryžiais. Jei norite sočiau, į patiekalą įdėkite saują krevečių ar pakepintos vištienos.

 

Giedrė RYMEIKĖ

Simonos KUPETIENĖS nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/25

Visas pasaulio nuodėmes nurašysime ant žemės ūkio...

Karvių išskiriamas metanas, javų laukai ir trąšos kai kam asocijuojasi su itin kenksminga veikla, kuri artina pasaulio pabaigą. Tokios apokaliptinės apraiškos paaštrėjo, kai nesibaigiančių prieštaringų ar net abs...
2024/02/25

Ministerija toliau kepa žemdirbių bendruomenę erzinančius keistus pasiūlymus

Europa išgyvena žemės ūkio politikos krizę. Sprogo masiniai žemdirbių protestai. Reaguodama į tai Europos Komisija (EK) siūlo švelninti reikalavimus, tuo tarpu sektoriaus lyderiai sako: per vėlai, per mažai. Įvykiai klostosi sparčiai...
2024/02/25

Miškų savininkai turi iki pavasarinio atšilimo sutvarkyti pažeistus medžius

Valstybinė miškų tarnyba (VMT) kviečia miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir iki pavasarinio atšilimo juose sutvarkyti žievėgraužių, vėjo ar kitų veiksnių pažeistus medžius. Pakenktus medžius su po žieve likusiais ž...
2024/02/25

Balys Dainys apie transplantacijų eros pradžią Lietuvoje: grįždavau į namus miegoti, daugiau niekam jėgų nelikdavo...

1970 metų vasario 18-oji – data, žyminti organų transplantacijų eros pradžią Lietuvos medicinos istorijoje. Tądien buvo atlikta pirmoji inksto transplantacija. Vilniaus universiteto Bendrosios chirurgijos klinikoje, tuometinėje Vilniaus mies...
2024/02/25

Skonis be ribų: kinams „Starbucks“ pasiūlė kiaulienos skonio kavą

Kitaip nei likusiame pasaulyje, vasario 10 d. pradėti skaičiuoti nauji metai Kinijoje. Ta proga vienas žinomiausių pasaulyje prekės ženklų ir kavinių tinklų „Starbucks“ kinų tinklui pristatė naują produktą – kiaulienos skonio kavą.
2024/02/25

Vilkės plėšikavimą sustabdė Skaistgirio medžiotojai

Nuo praėjusių metų pabaigos per Joniškio rajono kaimus eina garsas apie tai vienur, tai kitur gyventojų kiemuose dingusius prie grandinės pririštus šunis. Kai Vaineikių, Daunoriškės ir Bertaučių, Lankaičių kaimuose gyve...
2024/02/25

Psichologė pataria, kaip pagelbėti smurtą patiriančiam žmogui

Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2022 m. dėl smurto artimoje aplinkoje buvo užregistruoti beveik 6000 nusikaltimų, o didelė dalis jų taip ir nepasiekė teisėsaugos institucijų. Statistika atskleidžia, kad 8 iš 10 smurto aplinkoje aukų...
2024/02/25

Bus tiriamas Mažeikių ligoninės vadovo sprendimų teisėtumas

Regioninės Mažeikių ligoninės dalininkai – Mažeikių rajono savivaldybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai – vasario 22 d. priėmė sprendimus dėl šioje gydymo įstaigoje atlikto tyrimo. Bus kreiptasi į Lietuvos Resp...
2024/02/25

Socialiniuose tinkluose prekes įsigyja daugiau nei pusė lietuvių

Praėjusiais metais e. prekybos rinką drebino viena iš vis ryškėjančių tendencijų – apsipirkinėjimas socialiniuose tinkluose. Tarptautinės siuntų pristatymo grupės „Geopost“, kuriai priklauso ir „DPD Lietuva&ld...