Ashburn +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024
Ashburn +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024

Skuodas pasipuošė atminimo simboliais: atidengtos 4 skulptūros, skirtos per holokaustą žydus gelbėjusiems rajono žmonėms

2024/07/10


Liepos 6-ąją, Valstybės dieną, Skuodas pasipuošė reikšmingais atminimo simboliais – skverelyje prieš Skuodo muziejų atidengtos net 4 profesionalių menininkų sukurtos skulptūros, skirtos per holokaustą žydus gelbėjusiems 8 Skuodo rajono žmonėms, kuriems oficialiai suteiktas Pasaulio tautų teisuolių vardas. Skulptūros – šešias dienas vykusio akmenorių plenero „Mūsų teisuoliai“ rezultatas.

Liepos 1–6 dienomis skulptūras kūrė gerbiami skulptoriai, meno srities atstovai Jonas Virbauskas (Klaipėda), Vytautas Litvinas (Skuodas), Mindaugas Jankauskas (Šaukliai), Audrius Kasparas (Mosėdis).

Skulptūrų atidengimo renginį vedė Savivaldybės vicemerė Audronė Pitrėnienė. Ceremonija pradėta ypač jautriais žodžiais, nusakančiais kaip anuomet gyveno ir ką patyrė žydus gelbėję žmonės. Viena svarbiausių renginio minčių buvo tokia, kad net ir pačiais sunkiausiais laikotarpiais atsiranda drąsių, gerų, supratingų žmonių, kurie, rizikuodami savo gyvenimu, gelbėja kitų gyvenimus.

Analogišką žinią siunčia visi meno kūriniai, kuriuos dabar galima pamatyti netoli Skuodo muziejaus. Autoriams atiteko garbė patiems atidengti savo kūrinius ir juos pristatyti susirinkusiems.

Jonas Virbauskas, kalbėdamas apie savo skulptūrą, užsiminė, jog anuomet laikas buvo nelengvas, kupinas baimės, už gelbėjimą grėsė mirties bausmė, todėl visa tai atsispindi ir skulptūroje, jos detalėse.

Jonas Virbauskas

Vytautas Litvinas irgi minėjo, kad į akmenį įsikūnija mintys. Ant jo skulptūros iškalti žodžiai turi savo reikšmė ir svorį, skaitys tie, kurie domisi, kuriems svarbi Pasaulio tautų teisuolių tema.

Vytautas Litvinas

Audrius Kasparas, atidengęs savo kūrinį, sakė: „Visi turime vieni kitais rūpintis, esame vienos bendruomenės nariai. Ir tie 8 žmonės įrodė labai seniai tai, jiems nebuvo svetimų, visi buvo savi. Pirmoje vietoje buvo žmogiškumas“.

Audrius Kasparas

Vienas iš pagrindinių plenero organizatorių, skulptorius Mindaugas Jankauskas, tardamas žodį, minėjo: „Rezultatu galės džiaugtis daug ateinančių kartų. Akmuo dėl to ir mielas – kas jame įrašyta, lieka ilgam bei šildo dūšią. Turėsime tokį amžiną palikimą, akmuo simbolizuos ir prisiminimą, ir viltį, kad skaudūs poelgiai prieš žmones nebepasikartos. Skulptūros kalba apie tikrą žmonių gerumą.“

Mindaugas Jankauskas

Skulptūrų atidengimo ceremonijoje dar kartą pagarsinti Pasaulio tautų teisuoliai Skuodo rajone: Adolfina Barkienė, Kostas Barkus, Ona Girdvainienė, Jonas Girdvainis, Kazys Girdvainis, Stasė Stanevičiūtė-Jankienė, Augustinas Jankus, Stasys Žukauskas.

Šių garbingų, drąsių žmonių išgelbėti 7 asmenys: Estera Chamaitė-Varpolienė, Doba Feidelmanaitė-Rafaelienė, Jakovas Gurvičius (Jakov Gurvitch), Estera Zelikovičiūtė, Chaja Chamaitė-Brezingerienė, Mira Gapanavičiūtė-Kaganovič.

Renginyje dalyvavo ir Pasaulio tautų teisuolių anūkas Juozas Jankus.

Skuode atidengtos skulptūros

Skuodo rajono savivaldybės fotoinformacija

 

Dalintis