Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024
Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024

Skūpus moka du kartus

2022/10/16


MINČIŲ BRASTA

„Skęstančiųjų gelbėjimas – pačių skęstančiųjų reikalas“ – šią daugelio tiek kartų  girdėtą frazę galima pritaikyti ir šiandieniniam Lietuvos žemės ūkiui. Juk gyvename didelių permainų išvakarėse – nuo ateinančių metų prasideda naujas Europos Sąjungos (ES) finansinis laikotarpis, o jo naujoves bene ryškiausiai pajus žemdirbiai.

strateginis planas, ekoschemų paketas, išmokos, užsisakyti „Ūkininko patarėją“

Būtent jiems savo kailiu jau kitąmet teks patirti paramos naujoves, numatytas Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane, jų neišmanymas ne vienam besiverčiančiam žemės ūkiu itin skaudžiai kirs per kišenę. Jau nebebus taip, kaip būdavo iki šiol – atėjus metui deklaruoti pasėlius, ateidavo ūkininkas su savo žemių planeliais pas seniūnijoje dirbantį žemės ūkio specialistą, tas viską subraižydavo kompiuteryje, o grįžusiam ūkininkui belikdavo laukti, kuomet į jo sąskaitą sukris pinigėliai. Kitais metais taip deklaruoti pasėlių nepavyks. Nedeklaruosi – išmokas matysi kaip savo ausis be veidrodžio. O tam, kad deklaruotum, teks nemenkai pasukti galvą, mat vien tik už tai, kad ką nors augini, niekas net ir tiesioginių išmokų nemokės. Reikės laikytis geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės reikalavimų. Jei bent vieno reikalavimo neišpildysi – tiesioginių išmokų nebus. Be to, pildant pasėlių deklaraciją ūkininkaujantieji galės susidaryti ekoschemų paketą, kuris leis gauti didesnes išmokas. Tačiau kaip tai padaryti, kaip pasirinkti tai, kas ūkiui yra naudingiausia – kol kas menkai kam aišku.

Ne vienas kalbintas ūkininkas, pripažinęs, kad nelabai ką išmano apie tai, kaip kitąmet reikės pildyti pasėlių deklaracijas, kaip pasirinkti ekoschemas, tikino pagalbos prašysiąs seniūnijose ar savivaldybių žemės ūkio skyriuose. Kiti tvirtino, kad šį reikalą patikėsią jiems visais klausimais pagelbstintiems Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) specialistams. Tačiau aiškėja, kad ir šie kol kas apie tai, kaip reikės gyventi įgyvendinant strateginio plano nuostatas, nelabai išmano. Mat iki šiol niekas jokių seminarų, konferencijų ar kitokio pobūdžio mokymų net ir tiems specialistams, kuriems teks aiškinti žemdirbiams, beveik nerengė. Tik pastarosiomis savaitėmis keletą konferencijų surengė visuomeniniais pagrindais veikianti Lietuvos žemės ūkio taryba. Jų metu ir paaiškėjo, kad tokie mokymai, seminarai ne tik būtini, bet jų reikia ir kur kas daugiau, jie turėtų būti prieinami kuo platesniam žemdirbių ratui, o juose turėtų apsilankyti daugelis ūkininkaujančiųjų. Ypač smulkiųjų ūkininkų, nes iš Lietuvoje esančių 120 tūkst. ūkininkų, maždaug 70–75 proc. sudaro smulkieji, valdantys mažesnius nei 50 ha ūkius. Jiems perprasti nuo kitų metų įsigaliojančias naujoves – itin sunku, bet būtina. Ir patys ŽŪM vadovai jau pripažįsta, kad suteikus reikalingos informacijos ir žinių, kaip stiprinti smulkiuosius ūkius, modernizuoti jų veiklą ir didinti konkurencingumą, ilgainiui žemdirbiai patys sugebės geriausiai pasirūpinti savo ūkių plėtra ir išmoks valdyti gamybines rizikas.

Mat ir 2023–2027 metais smulkieji bei vidutiniai ūkiai gali tikėtis nemenkos ES finansinės paramos. Tam numatyta keletas priemonių, tik reikės sugebėti jomis pasinaudoti. Todėl supažindinti su nuo kitų metų įsigaliosiančiomis naujovėmis, paaiškinti, kaip reikės kitą pavasarį deklaruoti pasėlius, kaip pasirinkti reikiamas ir įgyvendinamas ekoschemas, reikia ne šimtus, o tūkstančius ūkininkų.

Čia jiems galėtų pasitarnauti savo etatinių darbuotojų-konsultantų regionuose turintys Žemės ūkio rūmai, LŽŪKT. Tačiau šie kol kas nerodė pernelyg didelės iniciatyvos nei apmokyti savo pačių darbuotojus, kad šie galėtų ūkininkams perduoti žinias, kaip dirbti pagal naujus strateginio plano reikalavimus, nei noro tai aiškinti tiesiogiai žemdirbiams.

 Pagalbos ranką žemdirbiams tiesia „Ūkininko patarėjas“, nuolat nagrinėjantis paramų ir išmokų temas, nušviečiantis ūkininkų mokymų turinį. Laikraščio puslapiuose savo pastebėjimais bei patarimais, kaip toliau ūkininkauti, kam skirti prioritetus, kokias ekoschemas pasirinkti, dalijasi ir specialistai. 

Žinoma, laiko iki Strateginio plano įsigaliojimo pradžios, iki pavasarinio pasėlių deklaravimo vajaus dar yra. Tačiau liaudies išmintis byloja, kad „ne laikas šunis lakint, kai reikia į medžioklę jot“. Taip yra ir šiuo atveju. Kaip prisipažino vienas Marijampolės savivaldybės ūkininkas, atsakymus į visus jam kylančius klausimus jis norėtų gauti jau dabar, kad galėtų žiemą, kuomet laisvesnis, labai gerai apmąstyti, kuriuo keliu turėtų sukti jo ūkis. Juk tai sprendimas ne vieneriems ar dvejiems metams, o gal net vienam ar dviem dešimtmečiams. Todėl norėtų išvengti bet kokių klaidų. Juolab kad beveik nėra abejonių, jog kurpiant paramos gavimo sąlygas Lietuvos biurokratai ir vėl prikiš ranką taip, kad ta parama pasinaudoti taptų kaip galima sunkiau.

Visai neseniai pasibaigė paraiškų rinkimas investicijoms į žemės ūkio materialųjį turtą. Nors tam buvo numatyta skirti 119 mln. Eur, paraiškų pateikta tik 67 mln. Eur sumai. Norinčiųjų pasinaudoti šia ES parama būtų atsiradę ir daugiau, tačiau ne visi žemdirbiai apie ją žinojo, kiti nesusigaudė paramos gavimo tvarkoje, tretiems netiko jos sąlygos. Tad tėra vienas kelias – investuoti į informaciją – užsisakyti „Ūkininko patarėją“, nebetaupyti spaudai, nes skūpus moka du kartus.

 

Kazys KAZAKEVIČIUS

2022.10.16

Susijusios temos - skaitykite: strateginis planas, ekoschemų paketas, išmokos, užsisakyti „Ūkininko patarėją“

Dalintis
2024/02/27

Traktorių manifestacijos prablaivė politikus: EK žemės ūkyje siūlo permainas

Vakar, pirmadienį, vykusiam Europos Sąjungos (ES) Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos svarstymui Europos Komisija (EK) pateikė visą pluoštą siūlymų, kaip nuraminti piktus žemės ūkio sektoriaus protestus – pasiūlė sušvelninti ka...
2024/02/27

Ar smulkiesiems Europos pieno gamintojams pavyks įveikti besitęsiančią pieno krizę?

Didžiausia pasaulyje pieno gamintoja yra Europos Sąjunga (ES). Tik ar pavyks išlaikyti lyderės pozicijas? Naujausioje USDA Pasaulio rinkų ir prekybos ataskaitoje nedviprasmiškai teigiama, kad 2024 m. ES perspektyvos prastos – p...
2024/02/27

Išsaugota vertinga pelkė

Sunaikinimo vos išvengusi Juodymų pelkė nuo 2023 m. tapo 371,9 ha ploto valstybės saugomu telmologiniu draustiniu, o daliai pelkės suteiktas „Natura 2000“ saugomų teritorijų tinklo buveinių apsaugai svarbios teritorijos (BAST) s...
2024/02/26

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/26

Ūkio vystymo strategijų daug. Kur link sukti?

(VDU ŽŪA langas) Žemės ūkis yra sudėtingesnis nei daugelis kitų verslų, su kuriais paprastai lyginamas. Tai sąlygoja betarpiškas žemės ūkio sąryšis su gamta. Moksliniuose darbuose ir politiniuose dokumentuose bei sprendimuose pažymim...
2024/02/26

Protestuojantys Lenkijos ūkininkai tikrins, kas vežama per Lietuvos-Lenkijos sieną (papildyta ŽŪM komentaru; KRK reakcija)

Protestuojantiems Lenkijos ūkininkams ketinant nuo kovo 1 dienos savaitę blokuoti kelią Lietuvos-Lenkijos pasienyje, protesto organizatorius Karolis Pieczynskis (Karolis Piečynskis) sako, kad Lenkijos protestuotojai tikrins, kas vilkikais vežama p...
2024/02/26

V. Janulevičius: Vienintelis kelias nugalėti rusiją

Vakar Ukrainos prezidentas V. Zelenskis paskelbė, kiek ukrainiečių gyvybių nusinešė jau dvejus metus trunkantis plataus masto karas su rusija. 31 tūkstantis žmonių aukų.
2024/02/26

Pagal „off grid“ filosofiją gyvenantis dailininkas: „Vilnius dabar – mūsų kaimas“

Kai žinomas dailininkas Vygantas Vėjas nutarė mesti sostinę, dažnas stebėjosi. Kodėl buvusiam Vilniaus Užupio respublikos rezidentui, praeityje gyvenusiam Tokijuje, apkeliavusiam pusę pasaulio, reikėjo atsidurti vos ne džiunglėse prie Baltarusijos...
2024/02/26

Koks ryšys tarp saulės elektrinės ir gardžios mėsos?

Trečius metus iš eilės saulės elektrinę Lietuvoje galima tiesiog laimėti. Tereikia įsigyti mėsos gaminių ir dalyvauti akcijoje „Krekenavos perki – saulės jėgainę vėl laimi“.