Ashburn +18,3 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023
Ashburn +18,3 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023

Smulkios sėklytės: kaip pasėti tolygiai?

2023/02/27


Kovas artėja, sėklų stalčiukai pilnėja, įtampa auga – tuoj startuos vienmečių gėlių sėja. Kai toks pavasaris gyvenime ne pirmas, nežinios ir nerimo mažiau, bet net ir patyrusiems sėjėjams ne visada lengva tolygiai išbarstyti labai smulkias sėklytes. Tad štai keletas patarimų, kaip šį procesą paversti smagiu ir gal net patrauklių mažiesiems gėlininkams.  

Pasiruoškime iš anksto

Jeigu šį pavasarį pirmą kartą užsiimsite sėja, patikrinkite, ar turite reikalingų įrankių ir priemonių: sietelį substratui sijoti, nediduką purkštuvėlį, medinę ar plastikinę lentelę su rankenėle žemės paviršiui išlyginti ir sėkloms prispausti. Lentelė turi būti sausa, lygiu paviršiumi, kad prie jos neprikibtų smulkios sėklos. Pasirūpinkite substratu ir dėžutėmis ar daigyklomis sėjai.

Gėlių sėklas sėkite į lengvos žemės mišinį ar gėlių sėjai skirtą durpių substratą, kurio pH 5,5–6,5. Jei neturite specialaus substrato sėjai (smulkios frakcijos), tai substratą auginimui galite persijoti per 2–3 mm skersmens akučių sietą. Persijotas jis taps smulkus ir purus, ypač tinkamas smulkių sėklų sėjai. Stambesnėms tiks vienmečių gėlių auginimui skirtas substratas, sumaišytas su plautu upės mėliu (1:3).

Smėlis naudojamas ir vidutinio stambumo bei stambioms sėkloms užsijoti. Kad dėžutėje ar vazonėlyje neužsilaikytų vanduo, ant dugno iš rupesnio žvyro arba stambesnės struktūros žemės įrenkite drenažą.

Nepamirškite, kad smulkių sėklų užberti žeme nereikia.

Gėlių sėklas sėkite į 30x60x5 cm dydžio švarias medines arba skylėtas plastikines dėžutes.

Jei sėsite nedaug, galite panaudoti molinius, plastikinius vazonėlius ar plokščias plastikines lėkštes, itin tinkamas smulkioms sėkloms. Beje, tokioms sėkloms sudaiginti ypač tinka skaidrios plastikinės dėžutės su dangteliais, paprastai naudojamos konditerijoje, nes nereikia jų dengti plėvele ar stiklu.

Ir nepamirškite, kad visi indai, į kuriuos bersite sėklas, turi būti švarūs ir dezinfekuoti kalio permanganato ar fungicido tirpalu.

Smulkios sėklytės reiklesnės

Gėlių sėklos gali būti sėjamos pakrikai, eilutėmis, išdėstant pirštais – sėjos būdas paprastai priklauso nuo jų stambumo. Ne paslaptis, kad daugiau keblumų kyla sėjant smulkias sėklas. Nukritusios ant substrato jos tarsi prapuola, nesimato, kur ir kiek jų pabiro. Tad siūlome kelis patarimus ir būdus, kurie, tikimės, padės tinkamai pasėti vienmečių augalų.

Labai smulkios petunijų, žydrūnių, žioveinių sėklas sėkite į dėžutę. Išbarstyti vienodai pagelbės iš popieriaus padarytas piltuvėlis. Jei norite geriau matyti, kur ir ar tolygiai pasikleidė sėklos, galite jas sumaišyti su šviesiu smėliu. Beje, darykite tai uždaroje patalpoje, kur nėra skersvėjo, galinčio išpustyti sėklytes.

Labai svarbu nei žeme, nei smėliu neužsijoti pasėtų sėklų, tiesiog prispauskite lentele ir apipurkškite vandeniu iš purkštuvėlio, nukreipę jo antgalį į viršų. Purškiant tiesiai į indą, stambesni lašeliai gali įspausti sėklytę į smulkų, purų substratą ir ši nebegalės sudygti.

Kai visos sėklos sudygs, daigelių nebereikės dengti.

Šiek tiek kitaip sėjamos vidutinio stambumo pelargonijų, serenčių, gvazdikų sėklos. Tolygiai subėrę jas į dėžutę taip pat prispauskite sausa lentele, bet, priešingai nei smulkias, dar per tankų sietelį užsijokite substrato tiek, kad žemė jas padengtų (nesimatytų sėklų). Pelargonijos yra jautrios pašaknio ligoms, todėl jų sėklas užsijokite švariu smėliu arba perlitu ir apipurkškite vandeniu iš purkštuvėlio.

Po dvigubu apklotu – sėklytėms šilčiau

Kai sėklytės jau išbarstytos, dėžutes sandariai uždenkite stiklu arba balta agroplėvele (galima ir popieriumi) ir ant viršaus polietileno plėvele. Uždengus dviem sluoksniais, sėkloms bus šilčiau, o medžiaga sugers ant polietileno plėvelės susidariusius vandens lašus ir apsaugos augalus nuo puvinio.

Apdangalus kasdien nuimkite, pravėdinkite, jei trūksta drėgmės apipurkškite 20 °C vandeniu. Po to vėl uždenkite.

Kai tik pastebėsite, kad sėklos pradeda dygti, nudenkite dėžutę. Iš pradžių nuimkite polietileno plėvelę, o daržo plėvelę (agrodangą) dar palikite, tik šonus dieną atidenkite, o naktimis vėl uždenkite. Ją visiškai nudengsite tik visoms sėkloms sudygus ir sužaliavus daigeliams.

Iki pikavimo daigelius purkškite 20 °C vandeniu. Retkarčiais, kai dėžutėje substratas pradžiūsta, laistykite laistytuvu su smulkiu sieteliu. Atkreipti dėmesį – dėžučių pakraščiuose žemė išdžiūva greičiau.

Vienmečių gėlių sėja

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/03/22

Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama ...
2023/03/22

Klaipėdos ir Kretingos rajonuose pareigūnai aptiko nelegalų tabako fabriką

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos policijos pareigūnais ir Klaipėdos apygardos prokuratūra, Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir sandėlį. Sulaikyta 11 asmenų – Lietuv...
2023/03/22

Juodalksnio bandomųjų želdinių matavimas

Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai kasmet matuoja ir vertina miško medžių palikuonių bandomuosius želdinius.  
2023/03/22

Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesnių šiltnamių savininkai. Paulius Astrauskas sako, kad m...
2023/03/22

Siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja Pieno įstatymo projekto pakeitimus, siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Esminė nuostata – atsisakyti žalio ...
2023/03/22

Trąšas naudokime atsakingai

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) akcentuoja, kad trąšas į žemę reikia berti saikingai, atsakingai ir laikantis gamintojų rekomendacijų arba tręšimo grafiko. Taip pat ūkininkams primena, kad galima naudoti tik į Identifikavimo...
2023/03/22

Europos Komisija pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus

Šiandien Europos Komisija (EK) pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus. Šis pasiūlymas suteiks vartotojams daugiau aiškumo, jie galės būti tikresni, kad tai...
2023/03/22

Lietuvos ir Jungtinės Karalystės žemės ūkio ministrai vienija pastangas dėl Ukrainos ir skatina šalių bendradarbiavimą

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko susitikime su Jungtinės Karalystės maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministru Marku Spenceriu Londone aptartos Europos Sąjungos sankcijos Rusijai, prekyba kalio trąšomis ir kiti svarbūs klausimai.
2023/03/22

Neplaninis patikrinimas UAB „Ekologistika“

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) šiuo metu atlieka neplaninį UAB ,,Ekologistika“ patikrinimą dėl aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymosi. Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad įmonė per kelis metus...