Ashburn +11,4 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 13 Bal 2024
Ashburn +11,4 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 13 Bal 2024

Smulkios sėklytės: kaip pasėti tolygiai?

2023/02/27


Kovas artėja, sėklų stalčiukai pilnėja, įtampa auga – tuoj startuos vienmečių gėlių sėja. Kai toks pavasaris gyvenime ne pirmas, nežinios ir nerimo mažiau, bet net ir patyrusiems sėjėjams ne visada lengva tolygiai išbarstyti labai smulkias sėklytes. Tad štai keletas patarimų, kaip šį procesą paversti smagiu ir gal net patrauklių mažiesiems gėlininkams.  

Pasiruoškime iš anksto

Jeigu šį pavasarį pirmą kartą užsiimsite sėja, patikrinkite, ar turite reikalingų įrankių ir priemonių: sietelį substratui sijoti, nediduką purkštuvėlį, medinę ar plastikinę lentelę su rankenėle žemės paviršiui išlyginti ir sėkloms prispausti. Lentelė turi būti sausa, lygiu paviršiumi, kad prie jos neprikibtų smulkios sėklos. Pasirūpinkite substratu ir dėžutėmis ar daigyklomis sėjai.

Gėlių sėklas sėkite į lengvos žemės mišinį ar gėlių sėjai skirtą durpių substratą, kurio pH 5,5–6,5. Jei neturite specialaus substrato sėjai (smulkios frakcijos), tai substratą auginimui galite persijoti per 2–3 mm skersmens akučių sietą. Persijotas jis taps smulkus ir purus, ypač tinkamas smulkių sėklų sėjai. Stambesnėms tiks vienmečių gėlių auginimui skirtas substratas, sumaišytas su plautu upės mėliu (1:3).

Smėlis naudojamas ir vidutinio stambumo bei stambioms sėkloms užsijoti. Kad dėžutėje ar vazonėlyje neužsilaikytų vanduo, ant dugno iš rupesnio žvyro arba stambesnės struktūros žemės įrenkite drenažą.

Nepamirškite, kad smulkių sėklų užberti žeme nereikia.

Gėlių sėklas sėkite į 30x60x5 cm dydžio švarias medines arba skylėtas plastikines dėžutes.

Jei sėsite nedaug, galite panaudoti molinius, plastikinius vazonėlius ar plokščias plastikines lėkštes, itin tinkamas smulkioms sėkloms. Beje, tokioms sėkloms sudaiginti ypač tinka skaidrios plastikinės dėžutės su dangteliais, paprastai naudojamos konditerijoje, nes nereikia jų dengti plėvele ar stiklu.

Ir nepamirškite, kad visi indai, į kuriuos bersite sėklas, turi būti švarūs ir dezinfekuoti kalio permanganato ar fungicido tirpalu.

Smulkios sėklytės reiklesnės

Gėlių sėklos gali būti sėjamos pakrikai, eilutėmis, išdėstant pirštais – sėjos būdas paprastai priklauso nuo jų stambumo. Ne paslaptis, kad daugiau keblumų kyla sėjant smulkias sėklas. Nukritusios ant substrato jos tarsi prapuola, nesimato, kur ir kiek jų pabiro. Tad siūlome kelis patarimus ir būdus, kurie, tikimės, padės tinkamai pasėti vienmečių augalų.

Labai smulkios petunijų, žydrūnių, žioveinių sėklas sėkite į dėžutę. Išbarstyti vienodai pagelbės iš popieriaus padarytas piltuvėlis. Jei norite geriau matyti, kur ir ar tolygiai pasikleidė sėklos, galite jas sumaišyti su šviesiu smėliu. Beje, darykite tai uždaroje patalpoje, kur nėra skersvėjo, galinčio išpustyti sėklytes.

Labai svarbu nei žeme, nei smėliu neužsijoti pasėtų sėklų, tiesiog prispauskite lentele ir apipurkškite vandeniu iš purkštuvėlio, nukreipę jo antgalį į viršų. Purškiant tiesiai į indą, stambesni lašeliai gali įspausti sėklytę į smulkų, purų substratą ir ši nebegalės sudygti.

Kai visos sėklos sudygs, daigelių nebereikės dengti.

Šiek tiek kitaip sėjamos vidutinio stambumo pelargonijų, serenčių, gvazdikų sėklos. Tolygiai subėrę jas į dėžutę taip pat prispauskite sausa lentele, bet, priešingai nei smulkias, dar per tankų sietelį užsijokite substrato tiek, kad žemė jas padengtų (nesimatytų sėklų). Pelargonijos yra jautrios pašaknio ligoms, todėl jų sėklas užsijokite švariu smėliu arba perlitu ir apipurkškite vandeniu iš purkštuvėlio.

Po dvigubu apklotu – sėklytėms šilčiau

Kai sėklytės jau išbarstytos, dėžutes sandariai uždenkite stiklu arba balta agroplėvele (galima ir popieriumi) ir ant viršaus polietileno plėvele. Uždengus dviem sluoksniais, sėkloms bus šilčiau, o medžiaga sugers ant polietileno plėvelės susidariusius vandens lašus ir apsaugos augalus nuo puvinio.

Apdangalus kasdien nuimkite, pravėdinkite, jei trūksta drėgmės apipurkškite 20 °C vandeniu. Po to vėl uždenkite.

Kai tik pastebėsite, kad sėklos pradeda dygti, nudenkite dėžutę. Iš pradžių nuimkite polietileno plėvelę, o daržo plėvelę (agrodangą) dar palikite, tik šonus dieną atidenkite, o naktimis vėl uždenkite. Ją visiškai nudengsite tik visoms sėkloms sudygus ir sužaliavus daigeliams.

Iki pikavimo daigelius purkškite 20 °C vandeniu. Retkarčiais, kai dėžutėje substratas pradžiūsta, laistykite laistytuvu su smulkiu sieteliu. Atkreipti dėmesį – dėžučių pakraščiuose žemė išdžiūva greičiau.

Vienmečių gėlių sėja

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/13

Vizijas ir realybę skiria praraja

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), užsakiusi veislininkystės vystymosi ir skatinimo priemonių iki 2050 m. studiją, tikina siekianti proveržio šioje srityje, o veisimo organizacijos šaukia SOS dėl gyvulininkystės sektoriaus nykimo ir akcen...
2024/04/13

Baltažiedžių plukių kilimai ir padangos

Pavasarį miškai pasipuošia ne tik žibučių ir plukių kilimais. Kai kur akis bado ir piktybiškai paliktos šiukšlės. Tai – ne vienerius metus besitęsianti problema.
2024/04/13

„Rokiškio sūris“ dividendams vėl siūlo skirti 5,25 mln. eurų

Viena didžiausių pieno perdirbimo bendrovių Lietuvoje „Rokiškio sūris“ dividendams šiemet kaip ir praėjusiais metais ketina skirti 5,25 mln. eurų – 15 centų akcijai.
2024/04/13

Apklausa paneigė stereotipus apie skirtingų kartų darbuotojus

Jauni darbuotojai drąsiau išsako lūkesčius dėl darbo sąlygų, jie labiau suinteresuoti karjera ir dažniau domisi darbo sąlygomis. Vyresni – lojalesni darbdaviui, labiau paiso vidaus tvarkos taisyklių, atidesni, lengviau susidoroja su s...
2024/04/13

NMA konferencijoje – su plotu ir gyvuliais susijusių priemonių aktualijos

Nacionalinėje mokėjimo agentūroje (NMA) įvyko tradicinė konferencija „Tiesioginių išmokų bei Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano su plotu ir gyvuliais susijusių priemonių aktualijos“.
2024/04/13

VMVT griežčiau tikrins, ar neprekiaujama baltarusiškomis ir rusiškomis daržovėmis

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) žada stiprinti vaisių ir daržovių prekybos kontrolę reaguodama į pranešimus dėl nelegalios prekybos rusiška ir baltarusiška produkcija.
2024/04/13

Atraskime kitokį vištienos skonį

Prekybininkai sako, kad pastaraisiais metais dažniausias pirkėjų mėsos pasirinkimas – vištiena, mat ji pigesnė. Mes sakome – vištieną verta rinktis dėl to, kad ji puikiai tinka ir įmantriems patiekalams. Vienas kitas įdom...
2024/04/13

Žemės ūkio technikai neįveikiamos pėsčiųjų saugumo salelės jau nebus įrenginėjamos

Penktadienį Kelmės rajono savivaldybėje „Via Lietuva“ atstovai ūkininkams pristatė naujus inžinerinius sprendimus, leisiančius išvengti pėsčiųjų eismo saugumo salelių, kurios neįveikiamos platesnei žemės ūkio technikai.
2024/04/13

Šilalės rajone iš XX a. pr. koplytstulpio dingo vertingos skulptūrėlės

Šilalės rajono savivaldybės kultūros paveldo apsaugos vyriausiasis specialistas, vykdydamas kultūros paveldo objektų stebėseną, šių metų kovo 27 dieną nuvykęs patikrinti koplytstulpio su skulptūromis Degučių II kaime (Laukuvos sen.),...