Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023
Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023

Socialinis pasitikėjimas Lietuvoje yra žemas

2023/03/31


Socialinis pasitikėjimas – rodiklis, nurodantis žmonių pasitikėjimo pažįstamais ir nepažįstamais asmenimis bei institucijomis laipsnį. Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų teigimu, Lietuvoje jis yra žemas, o tai lemia žemesnį demokratijos lygį, retesnį visuomenės įsitraukimą į pilietines veiklas, nusikalstamumo didėjimą ir asmeninės laimės pojūčio mažėjimą.

Anot KTU doktoranto Vido Vilčinsko, socialinis pasitikėjimas suprantamas kaip visuomenės narių patirtis ir jų tarpusavio santykių tvirtumas.

KTU doktorantas Vidas Vilčinskas.

„Kiti mokslininkai, kaip antai Ulfas Andreassonas, socialinį pasitikėjimą vertina kaip individo suvokimą apie žmogaus prigimtį. Daugeliu atžvilgiu socialinis pasitikėjimas susijęs su lūkesčiais, kuomet manoma, kad nepažįstamieji laikysis tam tikrų normų ir neturės piktybiškų ketinimų aplinkiniams. Nepaisant to, socialinis pasitikėjimas rodo, kaip individas vertina visuomenės, kurioje gyvena, moralinį lygį“, – aiškina KTU doktorantas.

Didina nusikalstamumą ir mažina pilietinį aktyvumą

Socialinis pasitikėjimas yra ypač svarbus ekonomikos augimui, mat visuomenėje, kurioje yra aukštas socialinio pasitikėjimo lygis, vyksta mažiau konfliktų ir teisinių procedūrų.

„Tai įrodo moksliniai tyrimai – Aarhus universiteto mokslininkas Christianas Bjørnskovas apskaičiavo, kad dešimčia procentinių punktų padidėjus socialiniam pasitikėjimui, šalies ekonomikos augimas gali padidėti puse procentinio punkto.

Pasak V. Vilčinsko, socialinis pasitikėjimas prisideda ir prie gyventojų socialinės gerovės. Atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad kitais asmenimis pasitikintys žmonės yra labiau linkę pasinaudoti jiems atsiveriančiomis galimybėmis.

„Verta paminėti, kad dėl socialinio pasitikėjimo yra sutaupomos lėšos ir resursai, pavyzdžiui, žmogiškieji ištekliai bei laikas, skirti tam tikroms administracinėms veikloms ir kontrolei. Todėl socialinis pasitikėjimas yra svarbus veiksnys, kuris skatina visuomenės socialinį aktyvumą, lemia aukštesnį demokratijos lygį, didina asmeninę laimę, mažina nusikalstamąsias veiklas“, – teigia V. Vilčinskas.

Socialinis pasitikėjimas Baltijos šalyse – žemas

Remiantis įvairiais moksliniais tyrimais, socialinis pasitikėjimas Lietuvoje yra vertinamas kaip žemas. Šis vertinimas dažnai siejamas su posovietiniu kontekstu.

„Tačiau, vertinant jaunimo socialinį pasitikėjimą, šis paaiškinimas nepateikia tvirtų argumentų, kadangi šie asmenys yra gimę nepriklausomoje Lietuvoje, o apie sovietinę realybę yra girdėję tik istorijos pamokose, muziejuose ar tėvų ir senelių pasakojimuose“, – abejoja KTU doktorantas.

Tarptautiniu mastu pripažįstama apklausa – Europos socialinis tyrimas – leidžia sekti jaunimo pasitikėjimo lygį bėgant metams. Kas dvejus metus vykdoma apklausa nuolat įtraukia atnaujintus klausimus, matuojančius skirtingų tipų pasitikėjimą.

„Tyrimo rezultatai nurodo, jog tyrime dalyvavę 18–29 metų amžiaus asmenys socialinį pasitikėjimą vertina patenkinamai; pasitikėjimo rodiklis Lietuvoje svyruoja tarp 4,77 ir 5,84 balo. Tuo tarpu Estijoje ir Lenkijoje rezultatai yra atitinkamai 5,24–5,62 ir 4,12–4,56. Taigi kaimyninėse šalyse rezultatai yra gana panašūs į mūsiškius“, – teigia V. Vilčinskas.

Pasaulinės pandemijos įtaka

Aukščiausias socialinio pasitikėjimo lygis fiksuojamas šiaurės šalyse. Europos socialinio tyrimo 2020 m. duomenimis, jaunimo socialinio pasitikėjimo vidurkis Suomijoje buvo 6,6, Islandijoje ir Norvegijoje – 6,15.

„Šiaurės ministrų tarybos atstovas Dagfinnas Høybråtenas šį aukštą pasitikėjimą argumentuoja gerai veikiančiomis ir sąžiningomis visuomenės institucijomis, korupcijos nebuvimu ir bendrais gerovės valstybės aspektais“, – komentuoja KTU doktorantas.

V. Vilčinsko teigimu, jaunimo socialinį pasitikėjimo lygį stipriai įtakoja socialiniai ryšiai, kurie yra ypač svarbūs šiame gyvenimo etape. Deja, COVID-19 pandemijos sutrikdytas socialinių ryšių kūrimas ir vystymasis paveikė ir socialinio pasitikėjimo lygį.

„Nors šiaurės šalių visuomenėms būdingas didelis socialinis pasitikėjimas, vienoje iš laimingiausių pasaulyje šalių, Suomijoje, jaunimo socialinio pasitikėjimo vidurkis 2020 metais buvo 6,6 balo iš 10. Tuo tarpu Lietuvoje šis skaičius – 5,2“, – sako KTU doktorantas.

Siekiant geriau suprasti bei ugdyti jaunimo socialinį pasitikėjimą KTU mokslininkai kartu su partneriais iš Austrijos, Nyderlandų, ir Norvegijos vykdo projektą, kurio metu bus kuriamos gyvosios miesto laboratorijos. Šios laboratorijos paskatins jaunimo įsitraukimą į pilietines veiklas, kurių metu bus kartu su jaunimu nagrinėjamas socialinio pasitikėjimo klausimas bei ieškomi būdai jam padidinti.

„Pasitikėjimo pagrindo sukūrimas yra labai svarbus užtikrinant informacijos sklaidą, vystant stiprų tarpgeneracinį ir tarpsektorinį bendradarbiavimą su miestų valdžia, verslininkais ir pilietinės visuomenės organizacijoms transformuojant miestus į darnius miestus“, – teigia V. Vilčinskas.

 

KTU informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/10

Pyktį ant greičio matuoklio išliejusiam BMW vairuotojui – beveik 41 tūkst. eurų bauda

Teismas vakar paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo 23 m. klaipėdietis pripažintas kaltu dėl viešosios tvarkos pažeidimo bei dėl beveik 41 tūkst. eurų vertės turto sugadinimo.
2023/06/10

Antaninių išvakarėse – Antanų staigmenos

Tradicinėms literatūrinėms Antaninėms besiruošiantis A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus birželio pradžioje sulaukė staigmenų rinkiniams praturtinti. Lyg žinia iš Anapus, kur nukeliavę didieji Anykščių...
2023/06/10

Aptartos tvarumo gyvulininkystėje problemos

Kokius sprendimus turėtų priimti ūkininkai siekdami tvarumo gyvulininkystėje? Kokios naujausios technologijos turėtų būti pasitelkiamos? Ką atskleidžia naujausi moksliniai tyrimai? Ar gyvulininkystė gali padėti išsaugoti biologinę įvairovę?...
2023/06/10

Vargas dėl parduoto naudoto automobilio

Šiaulių apygardos teismas birželio 7 d. paskelbė nutartį apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl naudotos transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutarties nutraukimo, restitucijos taikymo ir žalos atlyginimo.
2023/06/10

Kaip įveisti mišką savo ne miško žemėje? Nuo ko pradėti?

Žmones, kurie turi nenaudojamos žemės ir neketina užsiimti žemės ūkiu, Valstybinė miškų tarnyba (VMT) skatina įveisti joje mišką. Taip jie ne tik gautų asmeninės naudos, bet ir prisidėtų prie Lietuvos miškingumo didinimo. VMT ...
2023/06/10

Šventinis balionėlis atlieka tampa vos paleistas į orą

Vis dar dažno švenčių atributo – helio ar oro balionų – tikrai reikėtų atsisakyti: absoliučiai visi paleisti balionai galiausiai kažkur nusileidžia, tik jų atliekas labai retai kas surenka. Todėl, baigiantis mokslo metams ir pra...
2023/06/10

Vilainių tilto Kėdainiuose rekonstrukcija artėja prie pabaigos

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) informuoja, kad valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 229 Aristava–Kėdainiai–Cinkiškiai 5,151 km tilto rekonstrukcija artėja į pabaigą. Eismą tiltu planuojama paleisti bi...
2023/06/10

NVSC: ką būtina žinoti apie cheminį užterštumą?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) reaguodamas į tai, kad sulaukia pavėluotų pranešimų apie cheminį užterštumą gyvenamosios ar visuomeninės paskirties patalpose, ragina asmenis, kai randamas įtartinas radinys, iš...
2023/06/10

Daugiau nei 205 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų sulauks paramos

Birželio mėnesį nepasiturinčius Lietuvos gyventojus pasieks šiais metais jau trečioji parama maisto produktais. Paramą gaus kiek daugiau nei 205 tūkst. sunkiau besiverčiančių žmonių. Parama nepasiturintiems gyventojams šiemet dar bus...