Columbus +20,0 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Geg 2024
Columbus +20,0 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Geg 2024

„Sofininkų“ pasipinigavimo eros pabaiga?

2017/03/09


„Sofos“ ūkininkų tema žemdirbiškoje visuomenėje sklando seniai, tačiau kiek šalyje yra žemės nedirbančių, bet tiesiogines išmokas gaunančių vadinamų „sofos“ ūkininkų, tikslių duomenų nėra. Praėjusiais metais manyta, kad jų esama apie 16 tūkst. Remiantis pastarųjų 3–4 metų duomenimis, jų deklaruojamas plotas skaičiuojamas 70–80 tūkst. ha, maždaug 2,5–3 proc. visų deklaruojamų žemės ūkio naudmenų. O tarp visų pievas ir ganyk­las deklaravusių pareiškėjų jų plotai užima iki 10 proc. (2016 m. iš viso daugiamečių pievų deklaruota 723,5 tūkst. ha). Bet dėl esamos situacijos kalti ir patys žemdirbiai, nes jie sutinka ūkininkauti neoficialiai išnuomotose žemėse ir negauti tiesioginių išmokų bei lengvatiniu keliu apmokestinto dyzelino. „Sofininkų“ tramdymo akciją kasmet vykdo Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA). Pernai patikrų metu išskirtinis dėmesys buvo skiriamas deklaravusiesiems didelius daugiamečių pievų ir ganyklų plotus; žemių savininkams, gyvenantiems mieste; deklaravusiesiems laukus skirtinguose, tačiau nesiribojančiuose rajonuose bei žemę, perimtą iš ūkininkų, kuriems taikomos ilgalaikės sankcijos; deklaravusiesiems valstybinę žemę savarankiškai prisijungiant prie paraiškų priėmimo sistemos. Tačiau sunku pasakyti, kiek „sofininkų“ patikrinta: ES teisės aktai įpareigoja kasmet patikrinti maždaug 5 proc. pareiškėjų pagal kiekvieną Kaimo plėtros programos paramos priemonę. Kad esamą situaciją reikia keisti iš pagrindų, šiemet susigriebta itin rimtai. Pasiūlymus teikė ir ŽŪM specialistai, ir mokslininkai, ir patys ūkininkai. Kokiomis kontrolės priemonėmis bus eliminuojami „sofos“ ūkininkai, kad tiesioginės išmokos būtų mokamos tik žemę dirbantiesiems, komentuoja ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Išmokų už plotus skyriaus vedėjas Antanas KARBAUSKAS:

„Dažna situacija, kad ūkininkai sėja ir pjauna, o žemę deklaruoja mieste gyvenantys savininkai, nors deklaravimo taisyklėse aiškiai parašyta: „Deklaruoti žemę gali tik tas, kuris ją dirba.“ Ministerijoje seniai kalbama, kaip pažaboti „sofos“ ūkininkus, ir šiemet jiems sutramdyti priimti keli sprendimai. Pirma, norintieji gauti išmokas turės įrodyti ne tik žemės valdymo, bet ir jos dirbimo faktą. Pareiškėjai, prieš pateikdami paraišką, pasirašys juodu ant balto, kad žino ir įsipareigoja deklaruoti tik tuos plotus, kuriuos patys dirba. Kitaip tariant, NMA paprašius, jie turės įrodyti, kad deklaruojamuose plotuose vykdo žemės ūkio veiklą, o įrodymus patvirtins vienas iš šių konkrečių būdų:

  • Jeigu einamaisiais metais nuo sausio 1 d. pareiškėjo, jo valdos partnerių ar susijusių subjektų vardu traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų bei jų priekabų registre yra registruota minėtos technikos. Esame analizavę ir nustebome, kad tik 48 tūkst. pareiškėjų turi technikos. Tik trečdalis deklaruojančiųjų plotus! Taigi, jei tiesioginių išmokų gavimo kriterijus būtų turima technika, jas gautų tik trečdalis pareiškėjų.
  • Be to, galimi žemės ūkio technikos nuomos ūkio reikmėms, žemės ūkio paslaugų pirkimo, produkcijos realizavimo (jei produkcijai užauginti pareiškėjai naudoja neregistruotą techniką) atsiskaitymo dokumentai. Svarbiausia – kad veikla būtų oficialiai ir teisiškai pagrįsta.
  • Jeigu pareiškėjai, jų valdos partneriai einamaisiais metais nuo sausio 1 d. iki birželio 30 d. turi ūkinių gyvūnų, registruotų Ūkinių gyvūnų registre, ne mažiau kaip 0,1 SG hektarui (vertinamas visų deklaruojamų plotų ir nurodytu laikotarpiu laikytų ūkinių gyvūnų vidurkio santykis).
  • Seniūnijų specialistų pažymos apie žemės dirbimą nėra įrodymas, kad nesi „sofos“ ūkininkas.

Mano nuomone, patikimiausia „sofos“ ūkininkų demaskavimo priemonė – pačių žemdirbių sąmoningumas. Jeigu apie tokius atvejus būtų pranešta NMA, tai pareiškėjo bus paprašyta pateikti tiek žemės valdymo (nuosavybės, nuomos ar panaudos), tiek ir dirbimo dokumentus. Ir šiuo atveju kalbama ne tik apie pievas, bet ir apie pasėlius. Ar pavyks sutramdyti „sofininkus“, priklausys ir nuo iš jų žemę nuomojančių ūkininkų: pasidavę šantažui, kad savininkai žemę išnuomos kitiems, žemdirbių neapgins jokie kontrolieriai.“

Parengė „ŪP“ korespondentė Vanda BARONYTĖ

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/05/03

Pieno gamintojai užtrenkė Žemės ūkio rūmų duris

Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacija (LVPŪA) nuo gegužės 1 d. nebėra Žemės ūkių rūmų (ŽŪR) narė. Ji, priešingai nei kitos Rūmus palikusios organizacijos, neketina papildyti nuo 2017 m. gyvuojančios Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) gretų.
2024/05/03

Atidarė didžiausią Lietuvoje saulės energijos parką

Gegužės 2 d. atidarytas naujausią bendrovės saulės energijos parką Molėtuose. Molėtų parkas yra didžiausias šiuo metu Lietuvoje pastatytas saulės energijos parkas.
2024/05/03

Briuseliniai kopūstai: per skrandį į širdį

Baltagūžių kopūstų galvos lietuvių daržuose matosi iš toli, o briuselinių kopūstų lysvė – neįprastas vaizdas. Šie gana aukštus stiebus, bet gardžius miniatiūrinius kamuoliukus i&scar...
2024/05/03

Daržininkavimas Marse? Mokslininkų atlikti bandymai sėkmingi

Žmonių kolonijos Marse kol kas tik mūsų vaizduotėje ir kino filmuose. Bet mokslininkai jau eksperimentuoja, bandydami auginti daržoves, imituodami šios planetos dirvožemį. Pasirodo, jame pomidorų užderėjo beveik dvigubai daugiau nei mūsų pl...
2024/05/03

Pokyčiai dalyvaujantiems ekologinėse sistemose

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), atsižvelgusi į ūkininkų atstovų pateiktus siūlymus, pakeitė Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisykles. Pok...
2024/05/03

Už beveik 700 tūkst. Eur parduotos „Šilutės polderiai“ akcijos

Turto bankas viešojo aukciono metu už beveik 700 tūkst. eurų pardavė uždarosios akcinės bendrovės „Šilutės polderiai“ 81,02 proc. akcijų paketą.
2024/05/02

Patvirtinti Medžioklės taisyklių pakeitimai

Aplinkos ministras pasirašė Medžioklės taisyklių pakeitimus, kuriuose atsisakoma šiuo metu galiojančių popierinių medžiotojų bilietų naudojimo juos keičiant į skaitmeninius bei numatomi atvejai, kada bus galima naudoti medžioklėje na...
2024/05/02

VMVT užtiko ūkininką, nelegaliai gaminantį ir parduodantį lesalus

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai Telšių rajone aptiko ūkininką, nelegaliai gaminantį ir pardavinėjantį vištoms skirstus pašarus. Nustatyta ir tai, kad nebuvo laikomasi higienos reikalavimų ir sa...
2024/05/02

ES ėmėsi Nitratų direktyvos reformos

Europos Sąjungos (ES) vykdomoji valdžia – Europos Komisija (EK) – pasiūlė peržiūrėti Nitratų direktyvą ir numatyti platesnes galimybes panaudoti iš gyvulių mėšlo pagamintas trąšas. Taisyklių sušvelninimo rei...