Ashburn +20,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +20,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Sovietinė legenda iš Kūlsodžio kaimo

2019/08/07

Nupjautose ražienose vienur kitur jau matyti vagas verčiančių traktorių – dirba šiuolaikiška, vakarietiška, gražių spalvų, dažniausiai plūgus su daug korpusų traukianti technika. O juk ne taip seniai, prieš vieną kitą dešimtmetį, kaime dar buvo galima išvysti ir neišvaizdžių, pilkų vikšrinių sovietinių laikų traktorių, ramiai sukančių ratus aplink lauką ir žalius plotus verčiančių juodais.

Neseniai Kretingos r. vykusiose artojų varžybose kaip antikvarinė retenybė ir buvo demonstruojamas legendinis sovietinis traktorius T-74. Iš Kūlsodžio per Grabšyčius iki Stropelių jį atvairavęs Algis papasakojo šio traktoriaus istoriją.

„Tėvas visą laiką dirbdavo traktoriumi, o kolūkiams iširus darbo neteko, todėl ir nusipirko šį traktorių. Dabar jis atiteko man. Aš nesu ūkininkas, tačiau šį traktorių vairuoju, pats prižiūriu, juo dirbu. Tačiau tik nedidelius laukelius bulvėms savo reikmėms pasisodinti, padedu kaimynams – ariu, kultivuoju“, – sakė ponas Algis.

Pasak traktoriaus šeimininko, jo mašina gali išvystyti ir 17 km/val. greitį, nors dirvą aria įjungęs lėtesnę pavarą. Jei leistų važiuoti asfaltu, iš savo kaimo iki Kretingos jis nuvyktų per pusantros valandos. Tiesa, informacijoje apie šiuos traktorius nurodoma, kad maksimalus jų greitis yra 12 km/val.

Dalyvauti arimo varžybose su T-74 Algis nesirengė, tačiau daugeliui žiūrovų norėjosi pamatyti ne tik stovintį, bet ir dirvą ariantį traktorių, juo labiau kad jis buvo prisikabinęs keturių korpusų plūgą. Nors besidomintiems smalsuoliams Algis sakė, kad traktorius dirba be priekaištų, mėginant paleisti jo variklį teko nemenkai pavargti. Paprasčiausia virvute užvedamas traktorius gerą valandą ožiavosi, ir jo šeimininkas nemenkai nusiplūkė, kol ši mašina galų gale pajudėjo iš vietos. Nuvažiavęs į galulaukę jis apsuko penketą ratų, sparčiai versdamas vagas. Ir nors arimo kokybė gerokai skyrėsi nuo tikrųjų varžybų dalyvių, turėti tokį traktorių gyvenant kaime ir turint nedaug žemės, matyt, apsimoka.

Apžiūrint traktoriaus kabiną matyti lyg ir paprastas jo valdymas, vis dėlto nežinant subtilybių važiuoti juo gali ir nepavykti. Dvi vairalazdės skirtos posūkiams į kairę ir dešinę, tačiau norint pasisukti reikia nuspausti ir vieną iš stabdžių pedalų. Pavaros taip pat įjungiamos naudojantis dviem svirtimis – viena skirta pavarų grupėms (darbinė, darbinė paaukštinta ir neutrali), kita pavaroms įjungti (trys pavaros į priekį, atbulinės eigos ir neutrali). Prietaisų skydelyje – keturi ciferblatai, tris iš jų pavyko identifikuoti: tai ampermetras, variklio slėgio ir temperatūros matuokliai. Ketvirtojo ciferblato buvo likusi vien rodyklė, ji greičiausiai rodė kuro likutį bake.

Iš informacinių šaltinių žinome, kad šie traktoriai 1962–1983 metais buvo gaminami Charkovo traktorių gamykloje (Ukraina), iš viso pagaminta 880 tūkst. vienetų. Traktoriaus svoris – beveik 6 t, variklis dyzelininis, 4 cilindrų, 72 arklio jėgų galios, užvedamas starteriu. Tiesa, Algio starteris greičiausiai buvo sugedęs arba ankstyvojoje gamyboje jo galėjo nebūti, todėl traktoriaus šeimininkui teko jį užvedinėti virve. Kaip privalumas nurodoma tai, kad kabina buvo šildoma, o ant priekinio dešiniojo stiklo (ties vairuotoju) buvo rankinis stiklo valytuvas.

Bake telpa 218 litrų kuro, per valandą kiekviena arklio jėga sunaudoja 195 g degalų. Nesunkiai apskaičiuojame, kad prie nedidelės apkrovos per valandą jis sudegina kiek per 14 litrų kuro. Traukdamas krovinį – neabejotinai daugiau.

Lietuviškuose skelbimų portaluose dar pasitaiko pasiūlymų pirkti tokį traktorių. Neseniai vienas buvo parduodamas Mažeikių r. – pardavėjas už 1980 m. gamybos T-74 prašė 2 tūkst. Eur, tai maždaug dvigubai daugiau, nei gautų metalo supirktuvėje. Dažniausiai pirkti siūlomos traktoriaus detalės. Pavyzdžiui, už važiuoklės spyruoklę dažnas norėtų gauti 60 Eur, o už eksploatacijos instrukciją – 30 Eur.

Beieškant informacijos apie šį traktorių, internete teko aptikti žaidimą, leidžiantį išbandyti virtualų šios technikos simuliatorių ir „pasivažinėti“ po laukus pusės amžiaus senumo traktoriumi T-74.

Juozas SKRIPKAUSKAS ŪP korespondentas
Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Šaulių priesaika toli nuo Tėvynės: nori stiprinti Lietuvos gynybinę galią

Gegužės 24-ąją Lietuvos šaulių sąjungos gretas papildys nauji broliai ir sesės Suomijoje – Helsinkyje, LR ambasadoje, šaulio priesaiką duos mūsų tautiečiai, gyvenantys ir dirbantys šioje šalyje. Šiemet pris...
2024/05/23

Augalams vien šilumos ir drėgmės neužtenka

Pastaruoju metu daug kalbama apie labai gerą žiemkenčių būklę, ypač žieminiai rapsai alsuoja produktyvumu. Tačiau daugybė tarpusavyje susipynusių pokyčių ir veiksnių kelia naujas rizikas ir tam tikrą netikrumą. Šiuolaikinis žemės ūkis susid...
2024/05/23

171 Lietuvos įmonė gaus į 11,3 mln. eurų ES finansavimo savo eksporto galimybių gerinimui

Produkcijos pristatymui užsienio parodose ir eksportui skirtų produktų bei paslaugų sertifikavimui labai mažos, mažos ir vidutinės Vidurio bei vakarų Lietuvos įmonės siekė gauti daugiau nei 20,2 mln. eurų finansavimą. Pagal Inovacijų agentūros pas...
2024/05/23

Įprasmintas devynių kaimų atminimas

Kupiškis („Kupiškėnų mintys“). Gegužės 18 dieną neeilinis susitikimas surengtas Antašavos parapijoje. Čia rinkosi Daršiškių ir dar aštuonių aplinkinių gyvybingų ir išnykusių kaimų gyvent...
2024/05/23

Paviršinio vandens telkinių pakrančių, melioracijos griovių apsaugos juostų deklaravimas pagal 4 GAAB standartą

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) atkreipia dėmesį, kad 2024 m. gegužės 7 d. įsigaliojo Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo pakeitimas.
2024/05/23

Daržovės kibiruose: kompaktiška ir patogu

Kai kurie daržininkai bent dalį daržovių augina ne lysvėse, bet kibiruose. Juose be vargo auga pomidorai, agurkai, paprikos, braškės. Ar tikrai toks sprendimas turi pranašumų? Kokių?
2024/05/23

Šerbeto upės ir visiškai sunaikinti sodai Lenkijoje. Ar sulauksime to ir Lietuvoje?

Praėjusį sekmadienį vos per 15 minučių kruša soduose sunaikino absoliučiai visą šių metų derlių, tačiau jos pasekmės vaismedžiams bus juntamos dar kokius dvejus metus. Tai – tikras Armagedonas, sako už galvų susiėmę Lenkijos so...
2024/05/23

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąja knyga.