Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Specialistas pataria, ką daryti, kad sodyba nepaskęstų tamsoje

2023/11/19


Pasaulyje daugybė malonių dalykų, kurių nesinori atsisakyti net tada, kai reikia taupyti. Puodelis geros kavos ryte, naujas bijūnas po langu, patogios sūpynės... Tarp šių malonumų ir jaukiai apšviestas kiemas tamsų žiemos vakarą! „Tamsoje skendinti sodyba, ypač grįžtant vakare namo, kelia liūdesį. Nepalaikau sprendimo taupyti išjungiant visus šviestuvus. Protingiau pasvarstyti, koks apšvietimas gali būti taupus“, – sako Ramūnas Rėderis, UAB „SODO.LT“ vadovas.

Šviečiantys sodybos taškai

Sodyboje yra daug vietų, kur galima įrengti įvairius šviestuvus: stacionarius, kilnojamus, pakabinamus, išvedžioti girliandas. Apšvietimas ypatingą atmosferą sukuria gėlyne, sode, prie namo. Tikriausiai neplanuosite apšviesti tik daržo, bet kodėl nepritvirtinus lempučių girliandos ant šiltnamio! Planuojant, kaip ekonomiškiau apšviesti sodybą, svarbiausia tinkamai pasirinkti vietas. Vieni pagalvos apie matomumą nuo kelio, kiti norės ir kelių šviesos dėmių gėlyne, kažkas gal mėgsta vakarais paklajoti po sodą, tad keli šviesos šaltiniai gali jame sukurti paslaptingų užkaborių ir leisti judėti saugiau. Tačiau tikriausiai daugiausia dėmesio sulauks terasa arba greta namo įrengta pavėsinė.

„Terasa – tai vieta, kur valgome, kepame mėsą, jei vėsu, šildomės prie šildytuvo. Būtent čia mums reikia daugiau šviesos ne tik dėl jaukumo, bet ir tam, kad galėtume užsiimti veikla“, – šypsosi specialistas.

Antras dalykas, dėl kurio būtina apšviesti šią vietą – saugumas: „Dėl įvairių statybos ypatumų terasos būna kiek pakilusios. Terasa tarsi pratęsia vidaus kambario erdvę. Ši tąsa ne tik emocinė, bet ir fizinė, tiek kambario, tiek terasos grindys yra tame pačiame aukštyje, bet greičiausiai jos nesusilygina su žeme. Taigi apšviestoje terasoje matysime, kur yra jos kraštas!“

Trečia priežastis – estetika. Terasa dažnai būna kitokios medžiagos nei namas, galbūt tai medis, plytelės, stiklas, akmenys. R. Rėderis pataria: „Tinkamai apšvietus išryškėja medžiagų faktūros, išnyksta fono detalės, tampa jaukiau – naktį apšviesta terasa gali būti net įspūdingesnė nei dieną. Vakare ji paslaptinga – apšvieskite ir pamatysite, kokia ji graži!“

sodybos apšvietimas
Universalus stilizuotas žibintas žymi terasos kraštą, takelį, apšviečia gėles.

Kai šilčiau, norisi ir šviesiau

„Tenka girdėti, kad šaltuoju metų laiku žmonės labiau linkę leisti laiką namie, todėl jiems atrodo, kad terasa nereikalinga. Tačiau terasų gali būti visokių: su stogeliais, įstiklintų, kurias šiek tiek pašildžius šildytuvu, galima naudoti ir orams atvėsus. Išsprendę terasos šilumos problemą, pasirūpinkime ir apšvietimu! Kartais šiluma net nėra svarbiausia. Per Kalėdas juk einame prie miesto eglutės ir geriame kakavą, karštą šokoladą ar vyną. Tai galima daryti ir terasoje, kai norisi pajusti žiemą – pasitaisyti karštų gėrimų, karštų užkandžių ir leisti laiką terasoje. Šaltas oras visada gaivesnis, o grįžus šilti namai tampa dar jaukesni. Suprantama, terasoje smagiau, kai ji nors kiek apšviesta“, – sako R. Rėderis.

Jis prisipažįsta, kad jo namų terasa neįstiklinta ir dar be stogo, tačiau naudojama ir žiemą, nes ten stovi grilis. „Jis ir pašildo orą, o kai yra bent vienas šviestuvas, nereikia pasišviesti telefonu, kad nesudegintum kepsnio!“ – šypsosi ne vienoje šalies sodyboje apšvietimą įrengęs specialistas.

Kas didina kainą?

Nieko nuostabaus, kad neretai sodybą galima pastebėti tik iš šviečiančio lango. Daugiau pinigų išleidus vienam kiemo kampeliui, kitam norisi pataupyti. „Kas yra brangu? Mano nuomone, brangu – tai, kas neefektyvu. Apšvietimas tikrai gali būti efektyvus ir pigus, kai nebrangiai eksploatuojamas, šviečia ten, kur reikia, kai reikia ir nekelia galvos skausmo dėl didelių elektros sąskaitų. Jei norite taupyti, pirmiausia senas lempas pakeiskite modernesnėmis, bet neskubėkite jų išjungti. Svarbu, kad ir įrengimo išlaidos būtų įkandamos“, – sako specialistas ir pastebi, kad, vertindami apšvietimo efektyvumą, žmonės dažnai klysta, nes sutelkia dėmesį vien į techninius parametrus: liumenus, vatus arba estetiką.

Tai, be abejo, labai svarbu, tačiau nereikia pamiršti suskaičiuoti, kiek lempų vienai ar kitai zonai tikrai reikia. Jei norima apšviesti terasą, turi išryškėti jos kontūras, pakilimas ir tai, kas terasoje yra, pavyzdžiui, stalas ir ant jo esantys daiktai. Jei ten stovi grilis, jis taip pat turi matytis. „Taupant galima atsisakyti perteklinių lempų ir palikti būtinas. Ne taip svarbu, kaip atrodys ant brėžinio iš viršaus. Dažnai klientams siūlome pabandyti prieš juos įsigyjant – tada pats pamatai, ar projektuodamas nepadarei klaidų. Pavyzdžiui, ar lempos nešviečia į akis, ar apšviečia tai, ką reikia“, – akcentus dėlioja pašnekovas.

sodybos apšvietimas
Garažo zonoje įrengtas nebrangus apšvietimas leis saugiai įriedėti vidun ar prieiti prie automobilio.

„Visada rekomenduoju rinktis ne aukštos, o žemos įtampos šviestuvus – ir dėl saugumo, ir dėl to, kad jie sunaudoja labai mažai elektros. Tokie ilgiau tarnauja ir juos gali pats sumontuoti, nemažai sutaupant, nes nereikės brangiai kainuojančio elektriko, – patarimų negaili R. Rėderis. – Be to, juos saugiau eksploatuoti.“

Apibendrindamas specialistas išvardija pagrindinius veiksnius, nemenkai branginančius sodybos apšvietimo įrengimo ir išlaikymo išlaidas:

• Elektriko darbas – jis būtinas įrengiant aukštos įtampos šviestuvus.

• Perteklinės lemputės, sumontuotos ten, kur be jų galima apsieiti.

• Nepasirūpinta lauko elektros lizdu. Idealu, kai jis įrengiamas dar prieš statant terasą – jis reikalingas ne tik apšvietimui, bet ir šildymui, praverčia norint įkrauti telefoną.

• Ne pagal funkcionalumą, bet pagal dizainą pasirinktos lempos. Jei galite rinktis „dar nešviečiančias, bet jau gražias“ – puiku, tačiau taupant verčiau ieškoti universalesnių. Pavyzdžiui, lempą su reguliuojamu apšvietimo kampu kepant galima pakreipti į grilį, valgant – į stalą. Pavakarieniavus jas galima nukreipti į vazonus ar kalėdines kompozicijas.

Žema įtampa – didelės galimybės

„Įrengus 12 V apšvietimą, galima susikurti ir šventinę atmosferą: išjungus įprastas terasos lemputes, įjungti girliandą. Be abejo, yra galimybė naudotis abiem apšvietimo būdais. Tai universalumas, leidžiantis sutaupyti, jei aktualu“, – sako apšvietimo specialistas ir papildo, kad žemos įtampos lempos leidžia įrenginėti apšvietimą pačiam ir tai daryti etapais.

„Pirmiausia įrengiame porą būtiniausių universalių šviestuvų. Vėliau, jei atsiranda poreikis, galima prijungti daugiau. Taupant 2–3 šviestuvų verandoje visai pakanka. Yra, pavyzdžiui, itin taupus 2 W šviestuvo modelis – sunaudojamos elektros kiekis tiesiog juokingas. Tokiu apšvietę verandą, per mėnesį net ir dabartinėmis kainomis sumokėsite mažiau nei eurą!“ – tvirtina R. Rėderis.

sodybos apšvietimas
Reguliuojamo šviestuvo šviesą galima nukreipti tai į vieną, tai į kitą vietą.

Paskaičiavę, kiek šviestuvų reikės terasai, gerai pagalvokite, kur juos tvirtinsite. Ar tikrai lempas verta tvirtinti prie terasos stulpo? Jos gali šviesti per langus, todėl naktį viduje nebus jauku. „Geriau tvirtinti ant namo sienos, nes šviesa nukrypsta į kiemo pusę – nešvies pro langus ir neakins“, – pataria pašnekovas. Dar šviestuvą galima tvirtinti ant bėgelio. Jis montuojamas ant stogo, lubų ir šviesa sklinda žemyn. Kad neakintų, pasirinkite pageidaujamą švietimo kampą.

 

Giedrė RYMEIKĖ

Ramūno RĖDERIO nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Prakartėlės pasklido po Rokiškio dvarą – unikali tradicija tęsiasi

Artėjant Kalėdoms Rokiškio dvaro centriniuose rūmuose atsivėrė naujai sukurtų prakartėlių paroda. Dvaro teritorijoje esančiame kluone lankytojų laukia nuolatinė jų ekspozicija, o apšviestuose oficinų languose jau šį savaitgalį...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...