Ashburn -0,1 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -0,1 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Vas 2023

Staigmena – alyvų žydėjimas žiemą!

2023/01/06


Jei esate įsirengę žiemos sodą ar didesnę šviesią patalpą, šaltuoju metų laiku aplinką galite papuošti netradiciškai – žydinčių alyvų krūmeliais. Nuostabiomis žiedų kekėmis ir svaiginančiu aromatu tikrai nustebinsite ir namiškius, ir draugus. Prieš daugelį metų Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro šiltnamiuose su kolegomis mėgome eksperimentuoti, tad galiu pasidžiaugti, kad žiemą ir kovo 8–ai mums pavykdavo pražydinti šių nuostabių, šiltu pavasariu kvepiančių augalų.

Pražysta ne visos

Pražydinti tinkamiausi ne jaunesni kaip trejų metų krūmai, įskiepyti ar įakiuoti į paprastąją alyvą (Syringa vulgaris). Gerai pražysta ankstyvosios baltažiedės veislės su tuščiaviduriais žiedais: ‘Madame Florent Stepman’, ‘Marie Lagraye’, ‘Mazais Princas’, taip pat ‘Andenken an Ludwig Spath’ ir ‘Gaistošais Sapnis’ – violetiniais žiedais.

Bandydami pražydinti pilnavidures veisles, pavyzdžiui, ‘Madame Lemoine’, pastebėjome, kad pavyksta tik su itin kokybiškais krūmais. Be to, lengviau tai daryti kovą. Jeigu norėsite, kad skirtingi krūmeliai žydėtų vienas po kito, prisiminkite, kad pilnavidurės alyvos, pražysta trimis ar keturiomis dienomis vėliau.

Jeigu norite pražydinti augalą, kurį nusipirkote be etiketės su nurodyta veisle ir nežinote, kokios spalvos žiedais žydės, galite spręsti pagal pumpurų spalvą: baltai žydinčių būna žali, kitos spalvos – rausvi.

Kai nuspręsite imtis šio eksperimento, pasirinktų krūmų nepertręškite azoto trąšomis, ypač paskutiniais metais prieš to imantis.

Kaip paruošti krūmus?

Vėlai rudenį arba žiemą, kai nutirpęs sniegas ir dirva dar neįšalusi, iškaskite pražydinti pasirinktą alyvų krūmą, o jei turite daugiau – galite ir kelis. Patrumpinkite šaknis ir pasodinti į didelius vazonus, kibirus ar dėžes su derlingos žemės ir smulkaus žvyriuko (dėl drenažo) mišiniu, paliekite.

Po to nuneškite į šaltą (–2–3 °C) patalpą, garažą arba pastatykite įstiklintame balkone (kai bus šalčiau, apriškite keliais daržo plėvelės sluoksniais) ir laikykite mėnesį ar du iki pražydinimo. Žemesnė temperatūra nekenkia.

Kaip pražydinti?

Alyvų krūmą iš šaltos buveinės patartina įnešti į šviesią, apie +10 °C patalpą, kad augalas palaipsniui apsiprastų prie pasikeitusių aplinkos sąlygų. Įnešę išpjaustykite plonas, silpnas šakeles.

Ankstyvajam pražydinimui tinkamiausi žiedpumpuriai išauga karštą vasarą. Jie būna stori ir platūs, o lapų pumpurai ploni ir smailūs. Palikę tinkamas šakeles, nuo jų nuskinkite lapų pumpurus, tik pačiose viršūnėse prie žiedpumpurių palikite po vieną–dvi jų poras. Tada paliekite šiltu, 20–25 °C, minkštu vandeniu.

Kitą dieną reikia pernešti į šiltą 20–25 °C ir šviesią patalpą, labai tiktų ir šviesus vonios kambarys. Jei reikia, dar paliekite ir augalą apdenkite polietileno plėvele – ant rėmo sukonstruokite mini polietileno šiltnamiuką, kad geriau laikytųsi oro drėgnis. Tuomet krūmą reikia purkšti minkštu, 35–40 °C vandeniu: pirmą savaitę – kas 3 val., vėliau – kas 4 val., kol nusispalvins žiedpumpuriai. Jei patalpa vėsesnė, purkškite rečiau.

Kai žiedpumpuriai ima keisti spalvą, drėkinkite tik stiebus ir saugokite, kad vanduo nepatektų ant žiedpumpurių. Per visą pražydinimo laiką reikia gausiai laistyti žemę 20–25 °C šilumos vandeniu.

Paskutiniai žingsniai

Norint pražydinti numatytai vasario dienai, augalus į šiltą aplinką reikia įnešti maždaug prieš 30 dienų, kovo pradžiai – prieš 3 savaites.

Kad išsivystytų itin puošnios žiedų kekės, reikalingas ir papildomas apšvietimas – prailginkite dieną iki 10–14 val. O jei norite, kad greičiau pražystų, teks apšviesti visą parą. Kai alyva išskleis puikiąsias žiedynų žvakes, perneškite ją į numatytą vietą, kad mažu žiemos stebuklu galėtų džiaugtis visi šeimos nariai.

Tuos pačius krūmus pražydinti galima tiktai 2–3 metus, juos paauginus lauke ir papildomai patręšus kompleksinėmis trąšomis: pavasarį su didesniu azoto kiekiu, o liepą–rugpjūtį fosforo ir kalio trąšomis. Sausrų metu būtina laistyti. Vegetacijos periodu nukarpykite nuo stiebo silpnas šakeles ir virš žemės paviršiaus išaugusias poskiepio atžalas, išlaužykite tik ką susiformavusius žiedynus, nenulaužiant šakelių.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...
2023/02/03

Simonas Gentvilas: Balskų užtvanka turės būti atverta žuvims

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas penktadienį susitiko su Tauragės rajono bendruomene ir specialistais aptarti Balskų užtvankos būklę ir jos likimą. Susirinkę gyventojai informuoti, kad užtvankos griauti neplanuojama, tačiau ją eksploatuojanti ...
2023/02/03

Kaip yra prižiūrima kokie nauji maisto produktai patenka ant vartotojų stalo?

Europos Komisija (EK) reaguodama į išaugusį vartotojų susidomėjimą naujuoju maistu – vabzdžiais ir jų miltais, parengė pranešimą, kuriame pateikia atsakymus į dažniausiai vartotojų užduotus klausimus daugelyje Europos ša...
2023/02/03

Statistinio kandidato portretas – vedęs ir pasiturintis 49 metų vyras

Vasario 3 d., likus 30 dienų iki savivaldybių tarybų ir merų rinkimų, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) visuomenei paskelbė oficialiai registruotų kandidatais į savivaldybių tarybų narius ir merus asmenų sąrašus. Juose – duomenys api...
2023/02/03

Moliūgus auginti linksma

Danutė SAULIENĖ su šeima iš Švenčionų rajono, Reškutėnų, kasmet moliūgais užsėja 30 arų lauką, bet ūkininkauja ne tiek dėl naudos, kiek dėl malonumo, kasdien šiomis daržovėmis palepina ir naminius paukščiu...
2023/02/03

Paslaptingas gamtos padaras mena dinozaurų laikus, bet užtvankų įveikti neišmoko

Lietuvoje atrasta nauja vandens žuvų rūšis mokslininkams yra dešimtmečio įvykis. Tačiau brakonierių užmojų nei naujos, nei retos žuvų rūšys nekeičia. Artėjant nėgių nerštui piktadariai puikiai žino vietas, kur jų bus it...
2023/02/03

Naujausi VMI duomenys teikia vilčių, kad alkoholio vartojimo kultūra europietiškės

Naujausi Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) 2022 metų duomenys atskleidė, jog ženkliai sumažėjo degtinės pardavimai – 6,6 proc. Nykstamai mažėja tarpinių produktų – spirituoto vyno pardavimai, kurie per praėjusius metus susitraukė ...