Ashburn +17,0 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024
Ashburn +17,0 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024

Staigmena – alyvų žydėjimas žiemą!

2023/01/06


Jei esate įsirengę žiemos sodą ar didesnę šviesią patalpą, šaltuoju metų laiku aplinką galite papuošti netradiciškai – žydinčių alyvų krūmeliais. Nuostabiomis žiedų kekėmis ir svaiginančiu aromatu tikrai nustebinsite ir namiškius, ir draugus. Prieš daugelį metų Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro šiltnamiuose su kolegomis mėgome eksperimentuoti, tad galiu pasidžiaugti, kad žiemą ir kovo 8–ai mums pavykdavo pražydinti šių nuostabių, šiltu pavasariu kvepiančių augalų.

Pražysta ne visos

Pražydinti tinkamiausi ne jaunesni kaip trejų metų krūmai, įskiepyti ar įakiuoti į paprastąją alyvą (Syringa vulgaris). Gerai pražysta ankstyvosios baltažiedės veislės su tuščiaviduriais žiedais: ‘Madame Florent Stepman’, ‘Marie Lagraye’, ‘Mazais Princas’, taip pat ‘Andenken an Ludwig Spath’ ir ‘Gaistošais Sapnis’ – violetiniais žiedais.

Bandydami pražydinti pilnavidures veisles, pavyzdžiui, ‘Madame Lemoine’, pastebėjome, kad pavyksta tik su itin kokybiškais krūmais. Be to, lengviau tai daryti kovą. Jeigu norėsite, kad skirtingi krūmeliai žydėtų vienas po kito, prisiminkite, kad pilnavidurės alyvos, pražysta trimis ar keturiomis dienomis vėliau.

Jeigu norite pražydinti augalą, kurį nusipirkote be etiketės su nurodyta veisle ir nežinote, kokios spalvos žiedais žydės, galite spręsti pagal pumpurų spalvą: baltai žydinčių būna žali, kitos spalvos – rausvi.

Kai nuspręsite imtis šio eksperimento, pasirinktų krūmų nepertręškite azoto trąšomis, ypač paskutiniais metais prieš to imantis.

Kaip paruošti krūmus?

Vėlai rudenį arba žiemą, kai nutirpęs sniegas ir dirva dar neįšalusi, iškaskite pražydinti pasirinktą alyvų krūmą, o jei turite daugiau – galite ir kelis. Patrumpinkite šaknis ir pasodinti į didelius vazonus, kibirus ar dėžes su derlingos žemės ir smulkaus žvyriuko (dėl drenažo) mišiniu, paliekite.

Po to nuneškite į šaltą (–2–3 °C) patalpą, garažą arba pastatykite įstiklintame balkone (kai bus šalčiau, apriškite keliais daržo plėvelės sluoksniais) ir laikykite mėnesį ar du iki pražydinimo. Žemesnė temperatūra nekenkia.

Kaip pražydinti?

Alyvų krūmą iš šaltos buveinės patartina įnešti į šviesią, apie +10 °C patalpą, kad augalas palaipsniui apsiprastų prie pasikeitusių aplinkos sąlygų. Įnešę išpjaustykite plonas, silpnas šakeles.

Ankstyvajam pražydinimui tinkamiausi žiedpumpuriai išauga karštą vasarą. Jie būna stori ir platūs, o lapų pumpurai ploni ir smailūs. Palikę tinkamas šakeles, nuo jų nuskinkite lapų pumpurus, tik pačiose viršūnėse prie žiedpumpurių palikite po vieną–dvi jų poras. Tada paliekite šiltu, 20–25 °C, minkštu vandeniu.

Kitą dieną reikia pernešti į šiltą 20–25 °C ir šviesią patalpą, labai tiktų ir šviesus vonios kambarys. Jei reikia, dar paliekite ir augalą apdenkite polietileno plėvele – ant rėmo sukonstruokite mini polietileno šiltnamiuką, kad geriau laikytųsi oro drėgnis. Tuomet krūmą reikia purkšti minkštu, 35–40 °C vandeniu: pirmą savaitę – kas 3 val., vėliau – kas 4 val., kol nusispalvins žiedpumpuriai. Jei patalpa vėsesnė, purkškite rečiau.

Kai žiedpumpuriai ima keisti spalvą, drėkinkite tik stiebus ir saugokite, kad vanduo nepatektų ant žiedpumpurių. Per visą pražydinimo laiką reikia gausiai laistyti žemę 20–25 °C šilumos vandeniu.

Paskutiniai žingsniai

Norint pražydinti numatytai vasario dienai, augalus į šiltą aplinką reikia įnešti maždaug prieš 30 dienų, kovo pradžiai – prieš 3 savaites.

Kad išsivystytų itin puošnios žiedų kekės, reikalingas ir papildomas apšvietimas – prailginkite dieną iki 10–14 val. O jei norite, kad greičiau pražystų, teks apšviesti visą parą. Kai alyva išskleis puikiąsias žiedynų žvakes, perneškite ją į numatytą vietą, kad mažu žiemos stebuklu galėtų džiaugtis visi šeimos nariai.

Tuos pačius krūmus pražydinti galima tiktai 2–3 metus, juos paauginus lauke ir papildomai patręšus kompleksinėmis trąšomis: pavasarį su didesniu azoto kiekiu, o liepą–rugpjūtį fosforo ir kalio trąšomis. Sausrų metu būtina laistyti. Vegetacijos periodu nukarpykite nuo stiebo silpnas šakeles ir virš žemės paviršiaus išaugusias poskiepio atžalas, išlaužykite tik ką susiformavusius žiedynus, nenulaužiant šakelių.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/28

Aplinkos ministras Panevėžio rajone: aplinkosaugos apribojimai išliks, tačiau biurokratinė našta mažės

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas antradienį darbo vizitą Panevėžio rajone pradėjo susitikimu su savivaldybės meru Antanu Pociumi. Savivaldybės vadovas su ministru ir gamtos apsaugos politikos grupės vyresniąja patarėja Justina Čunderova aptarė...
2024/02/28

Buvusiam Kauno savivaldybės administracijos direktoriui Viliui Šiliauskui – laisvės atėmimo bausmė

Lietuvos apeliacinis teismas pripažino kaltu dėl kyšininkavimo ir sugriežtino pirmos instancijos teismo skirtą bausmę, skirdamas 3 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimą buvusiam Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriui Viliui &Scar...
2024/02/28

Pavojingas kokteilis gali susprogdinti ekonomiką

Suskystintų naftos dujų (SND) akcizo viražai, kai nuo nulinio tarifo jis buvo pakeltas iki beprotiškų aukštumų, o paskui labai nenoriai nuleistas ant žemės, pakurstė įvairių minčių ir svarstymų, kodėl į tokius kraštutinumus pu...
2024/02/28

Daugiau apsaugos kokybiškiems ES žemės ūkio produktams

Europos Parlamentas (EP) galutinai pritarė ES taisyklių, kuriomis stiprinama vyno, spiritinių gėrimų ir žemės ūkio produktų geografinių nuorodų apsauga, reformai. Šiandien 520 narių balsavus už, 19 – prieš ir 64 susilaikius pri...
2024/02/28

Prasideda genėjimo sezonas: ką reikia žinoti gyventojams?

Įsibėgėjant pavasariui daugiabučių ir individualių gyvenamųjų namų kiemuose, soduose ir sodybose vis dažniau čekši sodo žirklės ar ūžia pjūklai: žmonės geni medžius ir krūmus. Aplinkos ministerija (AM) primena, kaip tai daryti tinkamai, kad...
2024/02/28

Teismas: Lenkijos ADT turi atlyginti 0,6 mln. eurų nuostolį „Žemaitijos pienui“

Iš pieno perdirbimo bendrovės „Žemaitijos pienas“ sūrio įsigijusi ir be pardavėjos žinios jį trečiosioms šalims pardavusi Lenkijos įmonė ADT Lietuvos bendrovei turi atlyginti 0,63 mln. eurų nuostolį, patirtą dėl pareigos ...
2024/02/28

Į gimtuosius kraštus sugrįžtantys paukščiai kartu parneša ir paukščių gripo riziką

Su artėjančiu pavasariu prasideda ir paukščių migracija, o tai rimtas signalas suklusti naminių paukščių augintojams, kadangi pagrindiniai paukščių gripo nešiotojai ir platintojai – migruojantys, laukiniai vandens...
2024/02/28

Laiku pradėjus gydyti retą ligą, išgelbėta dviejų naujagimių gyvybė

Paskutinė vasario diena – Europos retųjų ligų diena. Kiekvienos specialybės gydytojams tenka gydyti retas ligas, kurių gydymas trunka visą gyvenimą.
2024/02/28

Sieks plėsti lietuviškų maisto produktų asortimentą JAV rinkoje

Žemės ūkio viceministras Vytenis Tomkus susitiko su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Indianos valstijos žemės ūkio instituto vadovų mokymo programos dalyviais, kurie atvyko susipažinti su Lietuvos žemės ūkiu, domėjosi Lietuvos prekybiniais santyk...