„Šiandien viešumoje tenka išgirsti ne visada teisingų vertinimų, o kartais ir atvirai klaidinančių teiginių apie tai, kokie mokestiniai pakeitimai siūlomi, kurias gyventojų grupes ir kaip jie paliestų. Svarbu priminti, kad jokie pakeitimai nėra savitiksliai, jų tikslas – valstybės saugumas, geresnės sveikatos, švietimo ir socialinės paslaugos, didesnės galimybės savivaldybėms finansuoti tai, kam šiandien labiausiai trūksta dėmesio“, – sako premjeras G. Paluckas.
Šiuo susitikimu Ministras Pirmininkas ir Vyriausybės nariai tęsia pastaruosius kelis mėnesius vykstančias diskusijas su socialiniais partneriais ir įvairiomis visuomenės grupėmis – nevyriausybininkais, verslo atstovais, profsąjungomis. Premjeras patikino, kad toks socialinis dialogas tęsis ir ateityje.
Kaip pabrėžė G. Paluckas, mokestinės sistemos efektyvumą ir progresyvumą didinantys pakeitimai rengti atsižvelgiant į jų ekonominį ir socialinį poveikį gyventojams, o taip pat Lietuvos konkurencingumui.
Siūlomi NT mokesčio tarifai modeliuoti taip, kad netaptų našta socialiai pažeidžiamiems asmenims, o taip pat tiems, kurių būsto vertė ženkliai viršija gaunamas pajamas. Be to, savivaldybėms būtų paliekama teisė nustatyti konkrečias nekilnojamo turto mokesčio ribas.
Vyriausybėje vykusioje diskusijoje atkreiptas ir į kitus dažniausiai kylančius neaiškumus ir klausimus dėl nekilnojamojo turto ir gyventojų pajamų mokesčio pakeitimo iniciatyvų, tarp jų šiuos:
Vyriausybė nesiūlo paveldimo turto mokesčio pakeitimų, kai paveldimas artimo asmens turtas – t.y. apmokestinimas ir toliau liks netaikomas, kai paveldimas vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), globėjų, globotinių, senelių, vaikaičių, brolių, seserų turtas ar sutuoktinio turtas mirties atveju.
Gaunantiems tik pajamų, susijusių su darbo santykiais ir uždirbantiems iki 6 900 eurų per mėnesį „ant popieriaus“, mokėtinas GPM keistųsi tik dėl neapmokestinamo pajamų dydžio pakeitimų (t. y. tik tuo atveju, jei asmens mėnesio atlyginimas „ant popieriaus“ būtų nuo 2 387 eurų iki 2 864 eurų. Dėl NPD pokyčių mokėtinas GPM šiems asmenims daugiausia didėtų iki 10,8 euro per mėnesį).
Mažiausiai uždirbantiems (ir negaunantiems kitų pajamų) asmenims gyventojų pajamų mokestis nesikeistų.
Būsto pardavimo pajamoms išlaikomos visos iki šiol taikomos pajamų mokesčio lengvatos. Jeigu nė viena iš lengvatinių sąlygų netaikoma, pajamos iš būsto pardavimo, atėmus įsigijimo kainą, būtų sumuojamos su kitomis metinėmis pajamomis (išskyrus dividendus) ir apmokestinamos taikant siūlomus progresinius GPM tarifus. Jų dydžiai – nuorodoje.
Senjorams būtų taikomos bendrosios lengvatos, jei jų būste yra deklaruota gyvenamoji vieta, pavyzdžiui, NT mokestis nebūtų taikomas, jeigu senjoras turi teisę į būsto šildymo kompensaciją.
Daugiau atsakymų į gyventojams rūpimus klausimus – Finansų ministerijos parengtuose paaiškinimuose.
Vyriausybės kanceliarijos informacija
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos