Ashburn +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Sulėtėjus laivų patikros procesui, sumažėjo iš Ukrainos išgabenamų grūdų kiekiai

2023/02/21


Nepaisant JT tarpininkaujant pasiekto susitarimo, iš Ukrainos išgabenamų grūdų kiekis pastaruoju metu sumažėjo, o grūdus gabenančių laivų patikrinimų sumažėjo perpus, palyginti su prieš keturis mėnesius fiksuotais skaičiais.

Ukrainos ir kai kurie JAV pareigūnai kaltina Rusiją sulėtinus patikrinimų procesus, nors pati Maskva tai neigia.

Tai, kad iš „pasauliniu aruodu“ vadinamos Ukrainos išgabenama mažiau kviečių, miežių ir kitų grūdų, kelia nerimą, kaip tai paveiks Afrikos, Artimųjų Rytų ir kai kurių Azijos regionų gyventojus, susiduriančius su maisto trūkumu ir šiuo atžvilgiu labai priklausomus nuo įperkamo maisto tiekimo iš šio Juodosios jūros regiono.

Kliūtys stebimos artėjant peržiūrai susitarimų, kurie praėjusią vasarą sudaryti tarpininkaujant Turkijai ir JT dėl tiekimo iš kariaujančių šalių ir sparčiai kylančių maisto kainų suvaldymo. Susitarimus numatoma atnaujinti ateinantį mėnesį.

Rusija taip pat yra viena didžiausių pasaulyje kviečių, kitų grūdų, saulėgrąžų aliejaus ir trąšų tiekėja.

Remiantis Jungtinio koordinavimo centro (JKC) Stambule duomenimis, pagal susitarimą maisto eksportas iš trijų Ukrainos uostų sumažėjo nuo 3,7 mln. metrinių tonų gruodį iki 3 mln. metrinių tonų sausį.

Laivus tikrinančios tikrintojų grupės iš Rusijos, Ukrainos, JT ir Turkijos užtikrina, kad laivai gabentų tik žemės ūkio produktus, o ne ginklus.

Siuntų sumažėjimas prilygsta mėnesiniam maisto suvartojimui Kenijoje ir Somalyje kartu paėmus.

Palyginti su spalio mėnesiu, kai per dieną buvo vidutiniškai patikrinama 10,6 laivo, sausio mėnesį jų sumažėjo iki 5,7, šį mėnesį per parą buvo patikrinama vidutiniškai iki 6 laivų.

Tai lėmė, kad Turkijos vandenyse išaugo skaičius laivų, laukiančių, kol bus patikrinti arba kol prisijungs prie Juodosios jūros grūdų iniciatyvos.

JKC nurodė, kad eilėje laukia 152 laivai, arba 50 proc. daugiau nei sausio mėnesį.

Vasarį laivai vidutiniškai priversti laukti po 28 dienas nuo paraiškos pateikimo iki patikrinimo, pažymėjo Ukrainos delegacijos JKC vadovas Ruslanas Sahautdinovas.

Tai yra savaite ilgiau nei sausį.

Pervežimams įtakos turi ir kiti veiksniai: inspektorių darbui trukdantis prastas oras, reikalavimas siuntėjams prisijungti prie iniciatyvos, uosto veikla ir laivų pajėgumai.

„Manau, kad tai taps problema, jei patikrinimai ir toliau vyks taip lėtai“, – teigė žemės ūkio duomenų ir analizės įmonės „Gro Intelligence“ vyresnysis tyrimų analitikas Williamas Osnato (Viljamas Osnatas).

„Po mėnesio ar dviejų suprasime, kad pora milijonų tonų grūdų neišplaukė, nes viskas vyksta per lėtai“, – pažymėjo jis.

„Sukuriant „kamštį“, sukuriama tam tikra srauto spraga, bet kol laivai juda, tai nėra visiška nelaimė“, – pridūrė analitikas.

JAV pareigūnai, pavyzdžiui, JAV tarptautinės plėtros agentūros (USAID) vadovė Samantha Power (Samanta Pauer) bei JAV ambasadorė JT Linda Thomas-Greenfield (Linda Tomas-Grinfild) pareiškė, jog dėl lėtesnių patikrinimų kalta Rusija, o maisto tiekimas į pažeidžiamas šalis dėl to vėluoja.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba ir infrastruktūros ministras Oleksandras Kubrakovas trečiadienį socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė, kad Rusijos inspektoriai kelis mėnesius „sistemingai vilkina laivų patikrinimus“.

Jie apkaltino Maskvą, kad ji trukdo procedūras ir naudojasi „nekliudomos laivybos iš Rusijos Juodosios jūros uostų pranašumais“.

W. Osnato taip pat mano, kad Rusija gali vilkinti patikrinimus „siekdama paskatinti savo verslą“, nes šalyje nuimtas didelis kviečių derlius.

Finansinių duomenų teikėjos „Refinitiv“ duomenys rodo, kad rusiškų kviečių eksportas praėjusį mėnesį, palyginti su 2022 metų sausiu, likus mėnesiui iki invazijos į Ukrainą, išaugo daugiau nei dvigubai – iki 3,8 mln. tonų.

Remiantis „Refinitiv“, lapkritį, gruodį ir sausį Rusijos kviečių siuntos pasiekė arba beveik pasiekė rekordines aukštumas ir padidėjo 24 proc., palyginti su analogišku laikotarpiu metais anksčiau.

Įmonė skaičiuoja, kad 2022–2023 metais Rusija eksportuos 44 mln. tonų kviečių.

Rusijos diplomatinės atstovybės prie JT institucijų atstovas Aleksandras Pčeliakovas praėjusį mėnesį sakė, kad įtarimai dėl tyčinio procesų sulėtinimo „neatitinka tikrovės“.

Rusijos pareigūnai taip pat skundėsi, kad susitarimas nenumato šalies trąšų eksporto, todėl keturių mėnesių trukmės susitarimui, kuris baigsis kovo 18 dieną, gali iškilti grėsmė.

Nesant apčiuopiamų rezultatų, susitarimo pratęsimas būtų „nepagrįstas“, pirmadienį televizijos kanalui RTVI sakė užsienio reikalų viceministras Sergejus Veršininas.

JT pareigūnai teigia dedantys pastangas atblokuoti rusiškų trąšų siuntas ir išreiškė viltį, kad susitarimas bus pratęstas.

„Manau, kad šiuo metu esame šiek tiek sudėtingesnėje situacijoje“, – teigė Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus pavaduotojas humanitariniams reikalams Martinas Griffithsas (Martinas Grifitsas).

Jis pabrėžė, kad argumentai, įrodantys, jog reikia tęsti šią veiklą, yra „įtikinami ir svarūs“, ir pabrėžė, kad „pasaulio pietų šalims reikia, kad ši operacija būtų tęsiama“.

 

AP-BNS

Asociatyvi 123rf nuotrauka

Dalintis

2023/04/01

Bronis Ropė: „Valdžia negirdi ūkininkų, kuriuos užklupo pieno krizė“

Pieno supirkimo kainos krenta rekordiškai – šių metų sausio mėnesį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina buvo net 12 proc. mažesnė palyginus su praėjusiu mėnesiu ir sudarė 443,75 eurų sumą už toną. Sausio ir kovo mėnesiais ...
2023/04/01

Interaktyvus žemėlapis padės teisingai deklaruoti žemę

Valstybės įmonė Žemės ūkio duomenų centras parengė interaktyvųjį žemėlapį, kuriame galima peržiūrėti preliminarias erdvinių duomenų sluoksnių. Pagal juos bus tikrinama ūkininkų atitiktis žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės ...
2023/04/01

„Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finalas: dėmesys etnografijai, ekologijai ir finalistų apdovanojimai

LR Seime įvyko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto organizuojamo kasmetinio nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai” finalas. Visi renginio dalyviai i...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai pradeda akciją, ji truks du mėnesius

Balandžio 1 d. Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pradeda akciją „Saugom ungurį“, kuri truks iki gegužės 31-osios. Šios akcijos tikslas – europinių ungurių apsauga ir jų išteklių gausinimas.
2023/04/01

Kokius agurkus į stiklainius dėsite šiemet?

Daugeliui agurkų augintojų – profesionalų ir mėgėjų – kiekvieną sezoną kyla klausimas, kokias agurkų veisles rinktis, kokios naujos jų veislės galėtų sudominti ir papildyti laukiamą derlių. Tad apžvelgiame  konservuoti ir kitaip p...
2023/04/01

Kovą didėjo prezidento, Seimo pirmininkės ir Kauno mero reitingai

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Prezidento Gitano Nausėdos, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio reitingas kovą kilo labiausiai, rodo „Lietuvos ryto“ šeštadienį pa...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai akyliau stebės neleistinose vietose važinėjančius keturratininkus

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Miškų kontrolės departamento pareigūnai visus miško lankytojus skatina saugoti ir neniokoti miško paklotės. Todėl per akciją „Saugom mišką“, trunkančią iki gegužės 15-osi...
2023/04/01

Traukiasi dar vienas nepriklausomas elektros tiekėjas

Penktadienį BNS, remdamasis LRT naujienų portalu, paskelbė, kad „Birštono elektra“ nuo gegužės 1-osios nutraukia elektros energijos nepriklausomo tiekimo veiklą.
2023/04/01

Modernizuojant laivybos kelią Nemunu pradedamas finišo etapas

Modernizuojant laivybos kelią didžiausia Lietuvos upe – Nemunu pradedamas baigiamasis darbų etapas, kurio metu upės vagoje Pagėgių ir Šilutės rajonuose bus įrengtos upės tėkmę reguliuojančios bunos, leisiančios užtikrinti reikiamą lai...