Columbus +15,3 °C Debesuota
Trečiadienis, 23 Spa 2024
Columbus +15,3 °C Debesuota
Trečiadienis, 23 Spa 2024


Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė 

Susitrauks ir grūdų derlius, ir kainos

2023/07/24


Šiųmetė javapjūtė ūkininkams neatseikės rekordinio derliaus. Anot SEB banko ekonomisto Tado Povilausko, šie metai žemės ūkiui bus gerokai prastesni negu praėję, nes derlius dėl sausros ir šalnų bus mažesnis. Grūdų supirkimo kainos žemdirbių taip pat nelepins, jie gaus mažiau pajamų.

Grūdų derliaus prognozės

Anot VĮ Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC), Europos Sąjungos (ES) grūdų prekybos asociacija birželį sumažino prognozuojamą grūdų derlių. Šiemet ES šalyse grūdų derlius turėtų būti 6,70 mln. t mažesnis, nei buvo prognozuotas kovo mėn. Pagrindinė grūdų derliaus sumažinimo priežastis – drėgmės trūkumas šiaurinėje ES dalyje. Labiausiai derliaus prognozė sumažinta Švedijoje, Danijoje ir Baltijos šalyse. Tačiau, palyginus šiųmečio derliaus prognozes su praėjusiais metais, jis turėtų būti net 6,53 mln. t didesnis. Šių metų minkštųjų kviečių derlius ES šalyse turėtų sudaryti 127,33 mln. t.
Tai – 2,14 mln. t mažiau, nei buvo prognozuota kovo mėn., bet 411 tūkst. t daugiau nei buvo 2022 m. „Coceral“ birželio mėn. duomenimis, šių metų rugių derliaus prognozė ES šalyse sumažinta nuo 7,85 iki 7,27 mln. t ir tai būtų 278 tūkst. t mažiau, palyginti su praėjusiais metais. Sumažinta ir avižų, miežių bei rapsų derliaus prognozė.

Minėtas šaltinis informuoja, kad Lietuvos grūdų supirkimo įmonės 2023 m. birželio pabaigoje–liepos pradžioje kviečius supirko vidutiniškai po 276,23 Eur/t – 10,38 proc. didesne kaina negu prieš savaitę, bet 28,59 proc. mažesne kaina negu pernai. Rapsų vidutinė supirkimo kaina birželio pabaigoje–liepos pradžioje sudarė 451,77 Eur/t ir buvo 6,41 proc. didesnė negu prieš savaitę.

Pašarinių miežių (II klasės) supirkimo kaina analizuojamu laikotarpiu sumažėjo 6,36 proc., iki 164,22 Eur/t. Palyginti su 2022 m. tuo pačiu metu buvusia pašarinių miežių kaina, ji buvo mažesnė 51,86 proc.

Kainos – mažesnės

Dabar grūdų supirkimo kainos yra gerokai mažesnės, nei skelbė ŽŪDC. Grūdų supirkimo bendrovė „Agrochema“ informavo, kad 2023 m. sezono derliaus supirkimo kainos pristatant į uostą DAP sąlygomis, be PVM yra tokios: ekstra klasės kviečių – 247 Eur/t, I klasės – 234 Eur/t, II klasės – 227 Eur/t, III klasės – 216 Eur/t, rapsų, kurių aliejus per 45 proc. – 459 Eur/t.

UAB ,,Darius Agro“, esančios Pasvalio rajone, paskelbtame kainoraštyje nurodyta, kad už toną ekstra klasės kviečių be PVM bus mokama 200 Eur, I klasės kviečių – 195 Eur, II klasės – 190 Eur, III klasės – 180 Eur, IV klasės ir pašarinius kviečius – 170 Eur, rapsų – 360 Eur. Akcentuojama, kad dėl logistikos kaštų skirtumo Žiežmarių elevatoriuje kaina mažinama 13 Eur/t.

Lietuvoje veikiančios skandinaviško kapitalo žemės ūkio bendrovės „Scandagra“ grūdų pirkimo vadovė Olga Pauželienė „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad skirtinguose supirkimo punktuose, kurių yra 20, kainos – skirtingos.

Nei grūdų, nei kainų

Šįmet ūkininkai kentės ne tik dėl sumažėjusių grūdų supirkimo kainų, bet ir dėl prasto derliaus, nes sausra padarė nepataisomos žalos. Telšių r. ūkininkai jau skaičiuoja nuostolius. Ekologinio ūkio šeimininkė, šio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Zita Dargienė sakė, kad jai javų net neapsimoka kulti. „Mūsų seniūnijoje ir dar keliose situacija – liūdna, viskas išdžiūvę, nes nuo pavasario iki dabar iškrito tik 25 ml kritulių“, – redakcijai teigė Z. Dargienė.

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) vadovas Mindaugas Petkevičius ŪP sakė, kad ekologinių grūdų ir rapsų derlius bus gerokai mažesnis. Tai – faktas. „Sausra pakenkė vasarinėms kultūroms, jos – nuskurdusios. Kai kuriuose regionuose apatiniai javų lapai pageltę, žūsta. Jie – išaugę iki sprindžio–pusantro sprindžio ir jau suformavę javų derlių. Žieminės kultūros atrodo geriau“, – tvirtino M. Petkevičius. Ekologai apgailestauja, kad ekologiškų grūdų supirkimo kainos beveik nesiskiria nuo įprastų grūdų.

LEŪA vadovas Mindaugas Petkevičius sakė, kad ekologinių grūdų ir rapsų derlius bus gerokai mažesnis.

Šilutės krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Kęstutis Andrijauskas, kalbėdamas apie šiųmetes grūdų supirkimo kainas, sakė, kad jų nėra. „Kainų nėra, tikrąją ta žodžio prasme. Sumų, kurias ūkininkai yra investavę į trąšas, nėra su kuo lyginti. Žieminės kultūros atseikės tik pusę planuoto derliaus. Apie vasarines kultūras nėra ką kalbėti. Žmonės yra nusivylę, nebenori ta tema ir šnekėti“, – ŪP sakė K. Andrijauskas.

Jurbarko r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Jovarauskas kainomis nesidomi, nes derliaus rudenį parduoti neplanuoja. „Aš grūdus sandėliuoju, iš karto jų neparduodu. Dabartinės kainos – blogos“, – atsakė pašnekovas.      

Dideli gamybiniai kaštai

Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius paminėjo, kad dalyje ūkių labai nukentėjo vasarojus. Žieminiai kviečiai vienuose laukuose atrodo geriau, kituose – prasčiau. Šios kultūros dar teikia vilties. Tikimasi, kad derlius bus artimesnis normaliam, tačiau vidurkis vargu ar bus pasiektas.

Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius paminėjo, kad dalyje ūkių labai nukentėjo vasarojus.

Praeitą savaitę Kauno r. ūkininkai jau kūlė žieminius miežius, jų derlius siekia apie 60 proc. pernykščio derliaus. „Dabartinės grūdų supirkimo kainos – nelabai didelės, jos priklauso nuo skirtingų supirkėjų, nuo rinkos kainų. Pasaulyje prognozuojamas normalus grūdų derlius, todėl aukštų supirkimo kainų neverta tikėtis. Šiemet mūsų šalyje su didžiausiais gamybiniais kaštais yra užaugintas santykinai mažas derlius, kuris bus parduodamas už mažą kainą. Tai – trigubas smūgis. Tai neramina ūkininkus, jie stebi rinką. Jiems įdomu, kaip viskas dėliosis toliau“, – ŪP kalbėjo M. Maciulevičius.

Itin menko grūdų derliaus tikisi ir Ignalinos r. žemdirbiai. Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Ignalinos r. skyriaus pirmininkė Marijona Lukaševičienė informavo, kad vasarojus išdžiūvęs, žieminės kultūros atrodo geriau. „Grūdų supirkimo kainos ūkininkų nedžiugina, supirkėjai už maistinius kviečius nesiūlo net 200 Eur/t“, – ŪP sakė M. Lukaševičienė.

Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Ignas Hofmanas sakė, kad šie metai žemdirbiams bus sudėtingesni ir prastesni nei praėjusieji. „Grūdų supirkimo kainos visiškai neatitinka gamybos sąnaudų. Dalis ūkininkų trąšas pirko beveik 4–5 kartus brangesnėmis kainomis, negu dabar galima gauti už grūdus. Kokios grūdų supirkimo kainos bus ateityje? Gal jos bus šiek tiek didesnės, bet praėjusių metų lygio nepasieks“, – redakcijai teigė I. Hofmanas.

 

Autorės ir redakcijos nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Verslas