Ashburn +2,8 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 26 Vas 2024
Ashburn +2,8 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 26 Vas 2024

Suvalkijos turguje gėrybių netrūksta

2022/10/12

Rudenį garsiausio Suvalkijos turgaus Kalvarijoje prekystaliai pilni daržovių ir miško gėrybių. Tiesa, prekyba prastėja, žmonės vis labiau taupo.

kalvarijos turgus, suvalkija, turgus, nma Vynuogės kainavo 8 Eur, o dabar – 10 Eur.

Viskas pabrango

Litras bruknių, spanguolių, rinktų Varėnos rajone, Mardasavo apylinkėse, vienur kainuoja 4 Eur, kitur – 4,50 Eur. Pardavėjai nenori bent kiek sumažinti kainų, sako, kad uogų šiemet labai mažai. „Man pasakė, kad pigiau neparduos. Šiemet bruknių ir spanguolių mažai, nebent kas Černobylyje rinko, tai gali pigiau parduoti“, – susiginčija moterys dėl aukštų kainų turguje. Tuoj anekdotą suskelia, kad viskas draugiškai baigtųsi. „Giria prekiautojo dideles bulves, gražias kopūstų galvas. O šis, humoro nestokodamas, sako, kad Černobylyje auginęs, bet žmonės vis vien labai gerai perka: kas žmonai, kas uošvei“, – pasakoja prekeivė, praskaidrindama nuotaiką, mat šlapia, drėgna, lynoja, ilgai turguje užsibūti nesinorėjo, o kas jau atvyko, skubėjo nusipirkti, ko labiausia reikia, ir namo nieko nelaukę lėkė.

Ūkininkas iš Prienų rajono jau įprato prekiauti Kalvarijoje. Parduoda ir kviečių, ir miežių. Prieniškio nuomone, grūdų kaina normali: pigiau nei pavasarį. „Dabar viskas brangu. Nemokamų pie­tų nebūna“, – neslepia ūkininkas. 50 kg maišas – 17 Eur, Vilkaviškyje – po 20 Eur. „Aš – senoviškas žmogus. Nepilstau po 40 kg.

Sako, 40 kg maišelis, o įpilta dar mažiau, bet visi patenkinti. Kokia nors ponia nusipirkusi neša, džiaugiasi, kad pakelia“, – kvatoja ūkininkas. Javus parduodančių ir perparduodančių daug: ne visada jam pasiseka išparduoti, ką atvežęs, kartais su puse priekabos grūdų atgal namo sugrįžta.

Iš tolo maloniai nuteikia ir šiltus orus primena žali ryšulėliai. Turguje apstu pavasarinės žalumos. „Jau čia trečias derlius, bus dar ir ketvirtas“, – patikina daržininkė. Kilogramas ridikėlių – 2 Eur, 100 g špinatų – 0,50 Eur, ryšulėlis krapų – 0,80 Eur, rūgštynių ryšulėlis – 1 Eur, 100 g – 0,70 Eur.

 

Gėlininkai laukia šalnų

geles, turgusTurguje akį traukia margaspalvis gėlių kilimas. Didžiuliai chrizantemų krūmai kainuoja 8–10 Eur, mažesni – 2–5 Eur. Tik pirkti jų niekas neskuba, mat dar žydi vasarinės gėlės. Pirkėjai dairosi, žada vėliau pirkti. „Reikia šalnų“, – trumpai taria gėlių augintojai. Kol kas prekyba – prasta. Kur kas labiau perka sodinukus. Obelys kainuoja po 15 Eur, persikai – 20 Eur, šilauogės – 8 Eur, slyvos – 15 Eur, šermukšniai – 18 Eur, lazdynų riešutų sodinuką galima nusipirkti už 12 Eur. Sodininkas užtikrina, kad kainos nepasikeitė. „Tik vynuogės pabrango. Buvo 8 Eur, o dabar – 10 Eur“, – sako jis.

Jau prekiaujama braškių, žemuogių daigais. Braškių daigai – 0,50 Eur/vnt., žemuogių – 1 Eur/vnt., o žemuogės ir braškės hibrido ‘Kupchikha’ daigelis – net 3 Eur. „Žmonės jokio supratimo neturi. Pamato visą ryšulį braškių daigų ir galvoja, kad tik 50 centų kainuoja. Paprotinus, net išsižioja“, – pasakoja braškių augintoja.

Pasigirti derliumi negali

Derliui parsinešti dailūs, rankų darbo krepšiai – 9–10 Eur. „Žmonės sako, kad brangu, bet tokį krepšį nupinti reikia 6–8 valandų“, – aiškina prekeivis. Tokiam krepšyje ir obuolius, ir bulves, ir grybus gali sau dėti, tik perkančiųjų neteko matyti.

O štai iš Šakių rajono bulvių atvežęs ūkininkas negali pasigirti geru derliumi. „Ne kažin koks derlius šiemet. Vienos bulvės prigėrė, kitos – išdžiuvo“, – aiškina bulvių augintojas. Į turgų atvežtos populiarios, pirkėjų mėgstamos bulvių veislės: ‘Vineta’, ‘Laura’, ‘Agila’. Kilogramas bulvių kainuoja 0,60–0,80 Eur. Ūkininkas atvežęs ir runkelių: už 25 kg prašo 7 Eur. „Dar auginame pašarinių runkelių. Purškiame nuo žolių, tad ravėti nereikia, tik išretiname“, – aiškina jis, pridurdamas, kad žmonės perka runkelius: kas triušiams, kas vištoms.

geles, turgus, salnos Gėlininkai laukia šalnų, nes tada žmonės pradės pirkti rudenines gėles.

Iš savų sodų ir daržų

pirstines, vilnones pirstines, is vilnos Kalėdiniai atributai primena ateinančias žiemos šventes, o šiltų pirštinių reikia jau dabar.

Turguje apstu daržovių. Kilogramas kopūstų – 0,90 Eur, svogūnų – 0,70 Eur, morkų – 1 Eur, burokėlių – 0,80 Eur, moliūgų – 1,50 Eur, cukinijų – 1,20 Eur, žiedinių kopūstų – 3 Eur, pomidorų – 2,50 Eur, paprikų – 1,50 Eur, lietuviškų obuolių – 1,20 Eur, svarainių – 2,50 Eur, slyvų – 1 Eur, lazdynų riešutų – 5 Eur. „Ant šio stalo nieko atvežtinio nebuvo ir nebus. Viskas iš mūsų daržo, sodo. Ko užauginame daugiau, nei mums patiems reikia, parduodame“, – sako senjorė iš Šunskų parapijos. Daržininkė neslepia, kad šiemet derlius prastesnis nei pernai. Jai pritaria ir daržininkas iš Zanavykų krašto: „Tik toks pusėtinas, vidutinis derlius.“ Be to, turgaus prekeiviai smaližiams gali pasiūlyti sveikų produktų: medaus puslitris – 5 Eur, kilogramas – 7,50 Eur. „Tara brangesnė“, – tarsteli bitininkė, paaiškindama, kodėl medaus kaina kyla.

Gyvūnų turguje mažai. Kudakuoja tik vištukės, kurių kaina 8–10 Eur, atitaria kalakutės – po 25 Eur. „Paukščių žiemai niekas nenori pirkti. Nebent kieno lapės išpjovė, tada ieško nusipirkti. Pirks jau tik pavasarį“, – aiškina paukščių augintoja, parduodanti ir kaimiškus kiaušinius, 10 vnt. – 2,20 Eur. Taip pat turguje galima nusipirkti arba pasigrožėti švelniakailiais žvėreliais – triušiais, kurie kainuoja po 25 Eur.

Primena žiemos šventes

Atvėsus orams, megztas vilnones pirštines, kojines jau dabar noriai perka. Šiųmetė naujovė – rankomis megztos pirštuotos pirštinės, kurias galimas įsigyti už 10 Eur. Vyriškos kojinės – 15 Eur, moteriškos – 12 Eur, vaikiškos – po 5–6 Eur. Čia, kaip ir kiekviename turguje, apstu kaimiškų rūkytų gaminių, kvepia žuvimi, prekeiviai siūlo saldžių gardėsių. Ant stalo kalėdiniai atributai primena, kad tuoj žiema, ne už kalnų – pačios gražiausios metų šventės. Kokios šiemet jos bus, ar stalai bus nukloti ūkininkų užaugintomis gėrybėmis? Prekeiviai kaip susitarę tikina, kad prekyba prastėja, pirkėjų mažėja, jei perka, tai mažiau, jau taupo.

 

Autorės nuotraukos

2022.10.12

Dineta BABARSKIENĖ

Susijusios temos - skaitykite: Suvalkijos turgus, Kalvarija, kainos, daržovės, mezginiai
Dalintis
2024/02/26

Pagal „off grid“ filosofiją gyvenantis dailininkas: „Vilnius dabar – mūsų kaimas“

Kai žinomas dailininkas Vygantas Vėjas nutarė mesti sostinę, dažnas stebėjosi. Kodėl buvusiam Vilniaus Užupio respublikos rezidentui, praeityje gyvenusiam Tokijuje, apkeliavusiam pusę pasaulio, reikėjo atsidurti vos ne džiunglėse prie Baltarusijos...
2024/02/25

Ministerija toliau kepa žemdirbių bendruomenę erzinančius keistus pasiūlymus

Europa išgyvena žemės ūkio politikos krizę. Sprogo masiniai žemdirbių protestai. Reaguodama į tai Europos Komisija (EK) siūlo švelninti reikalavimus, tuo tarpu sektoriaus lyderiai sako: per vėlai, per mažai. Įvykiai klostosi sparčiai...
2024/02/25

Visas pasaulio nuodėmes nurašysime ant žemės ūkio...

Karvių išskiriamas metanas, javų laukai ir trąšos kai kam asocijuojasi su itin kenksminga veikla, kuri artina pasaulio pabaigą. Tokios apokaliptinės apraiškos paaštrėjo, kai nesibaigiančių prieštaringų ar net abs...
2024/02/25

Vilkės plėšikavimą sustabdė Skaistgirio medžiotojai

Nuo praėjusių metų pabaigos per Joniškio rajono kaimus eina garsas apie tai vienur, tai kitur gyventojų kiemuose dingusius prie grandinės pririštus šunis. Kai Vaineikių, Daunoriškės ir Bertaučių, Lankaičių kaimuose gyve...
2024/02/25

Žengia prosenelių ir senelių keliu

Mantą Jančiuką į kaimą sugrąžino širdžiai mielos veiklos paieškos. Ūkininkavimas vyrui tapo gyvenimo būdu, o nuoširdus darbas, atsakingas požiūris į aplinką ir domėjimasis pažangiomis technologijomis Lietuvos ūkininkų sąjungos...
2024/02/25

Socialiniuose tinkluose prekes įsigyja daugiau nei pusė lietuvių

Praėjusiais metais e. prekybos rinką drebino viena iš vis ryškėjančių tendencijų – apsipirkinėjimas socialiniuose tinkluose. Tarptautinės siuntų pristatymo grupės „Geopost“, kuriai priklauso ir „DPD Lietuva&ld...
2024/02/25

Miškų savininkai turi iki pavasarinio atšilimo sutvarkyti pažeistus medžius

Valstybinė miškų tarnyba (VMT) kviečia miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir iki pavasarinio atšilimo juose sutvarkyti žievėgraužių, vėjo ar kitų veiksnių pažeistus medžius. Pakenktus medžius su po žieve likusiais ž...
2024/02/25

Balys Dainys apie transplantacijų eros pradžią Lietuvoje: grįždavau į namus miegoti, daugiau niekam jėgų nelikdavo...

1970 metų vasario 18-oji – data, žyminti organų transplantacijų eros pradžią Lietuvos medicinos istorijoje. Tądien buvo atlikta pirmoji inksto transplantacija. Vilniaus universiteto Bendrosios chirurgijos klinikoje, tuometinėje Vilniaus mies...
2024/02/25

Skonis be ribų: kinams „Starbucks“ pasiūlė kiaulienos skonio kavą

Kitaip nei likusiame pasaulyje, vasario 10 d. pradėti skaičiuoti nauji metai Kinijoje. Ta proga vienas žinomiausių pasaulyje prekės ženklų ir kavinių tinklų „Starbucks“ kinų tinklui pristatė naują produktą – kiaulienos skonio kavą.