Columbus +4,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 18 Spa 2024
Columbus +4,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 18 Spa 2024


Dalia KARPAVIČIENĖ
ŪP korespondentė 

Svajonė – išvesti žemaitišką tekselių avių veislę

2024/06/17


Ūkininkas ir mokslininkas Gintautas Činskis iš Telšių r. Vabalių kaimo veisimui laiko ypatingą ir retą avių veislę – tekselius. Šiomis avimis susižavėjo ir, kaip pats tvirtina, net įsimylėjo pagal mokymų programą stažuodamasis Vokietijoje avių augintojo ūkyje. Gavęs vieną aviną dovanų, grįžęs į Žemaitiją pradėjo plėsti bandą.

G. Činskis „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad tekselių kitoks charakteris nei kitų avių – jos nesibūriuoja į bandas, turi didelį raumeningumą, yra jaukios, prieraišios, tinkančios net terapijai. Tačiau labai sunkiai į pasaulį ateina jų ėriukai. Kiekvienai ėriavedei reikia išmanančio, kantraus žmogaus pagalbos. Ateityje ūkininkas ir mokslininkas svajoja išvesti žemaitiškų tekselių veislę, bet tam reikia nemažai laiko. Pradžia jau padaryta – bandoje jau gimė pirmoji Lietuvos juodgalvių ir Nyderlandų tekselių karta.

Kai G. Činskis studijavo antrąjį bakalaurą buvusioje Žemaitijos kolegijoje, pagal mokymų programą buvo išvykęs į Vokietiją stažuotis į didžiausio tenykščio avių augintojo, laikančio 5 tūkst. avių, Wolfgango Griegerio ūkį. Ten ir pamatė tekselių veislės avis. Per tris savaites praktikos mokslininkas ne tik susižavėjo tekselių avimis, bet, kaip pats tvirtina, jas net įsimylėjo.

„Tekselių avys abejingų nepalieka, nors sukelia įvairiausių jausmų. Arba žmogui iš karto tekseliai labai patinka, arba atvirkščiai, net kelia baimę. Parodose dalyvauju daug metų, esu girdėjęs, kaip mano aveles avikiaulėmis, avijaučiais, avišunimis pravardžiuoja... Aš esu iš tų pirmųjų kategorijos, todėl pradėjau mąstyti, kaip savo kaime tokių avių įsiveisti. Susipažinau su Nyderlandų augintojais. Pirmąsias aveles įsigijau iš kolegės Raimondos van Beers, gyvenančios Varniuose. Tekselių avys išveistos būtent Nyderlanduose, Tekselio saloje. Teko pabuvoti ir toje vietovėje, beje, labai panašioje į Kuršių Neriją“, – pasakojo avių augintojas.

Iš pirmųjų G. Činskio įsigytų avių keturios buvo mėlynųjų tekselių veislės. Vėliau iš Pietų Nyderlandų parsivežė dar 13 mėlynųjų tekselių. Dabar Telšių r. ūkininkas yra mėlynųjų tekselių augintojas ir veisėjas. G. Činskis laiko 60 ėriavedžių, penkis patinus, yra tekselių veisimo programos dalyvis. Iš G. Činskio ūkio tekseliai pasklinda ne tik po Lietuvą, bet iškeliauja ir į Latviją, Lenkiją.

Ūkininkas ir mokslininkas vardijo daugybę tekselių privalumų, šios avių veislės išskirtinumą. Mėlynojo tekselio skerdenos išeiga siekia net 54–56 proc. Mėsa beveik neturi riebalų. Pradėjęs savo avis naudoti edukacijoms, G. Činskis greitai pastebėjo šių gyvūnų terapinį ryšį su žmonėmis, panašų į tokį, kokį turi šunys ir arkliai. Su šeimininku tekseliai bendrauja ypač šiltai, yra labai prieraišūs. Pašauktos vardais, avelės bliaudamos atbėga, prašosi būti kasomos, glostomos.

Dar vienas tekselių išskirtinumas, pasak pašnekovo, yra tai, kad avys neturi bandos jausmo. Jos nesibūriuoja – išsiskirsto, susiranda labiausiai sau tinkamas vietas gulėti, pasivaikščioti.

Teksliai
Tekseliai – vienintelės avys pasaulyje, neturinčios bandos jausmo, todėl būrelis greitai sklaidosi, kiekviena ieškosi patogesnės vietos gulėti ar pasivaikščioti.

Dėl didelio raumeningumo avims reikia papildomų baltyminių pašarų. Būtina ir nuolatinė priežiūra. Kadangi tekselių avys pagal kilmę yra salos gyventojos, joms nuolat reikalingas gaivus oras. Būti uždarytoms tvarte tekselių avims nepatinka ir netinka. Bet lauke, nors šiuolaikiškai aptvertose ganyklose, avelių tyko kitas pavojus – vilkai. „Mano bandoje vilkų apsilankymų nepasitaikė, o tėvuko bandą vis aplanko“, – apgailestavo ŪP pašnekovas.

G. Činskis neseniai įsigijo ir Lietuvos juodgalvių avių. „Pradėjau daryti eksperimentą – pernai Lietuvos juodgalvę sukergiau su mėlynuoju tekseliu, jau ir palikuonių sulaukiau. Tikiu, kad kada nors išveisiu žemaitišką tekselį. Procesas ilgas, iki galutinės veislės reikia šešių kartų ir 1 000 avių populiacijos“, – pasakojo ŪP pašnekovas.

Tekselių auginimas ir veisimas, pasak G. Činskio, jam yra jo gyvenimo būdas. Su avimis ūkininkas išbūna nuo ryto iki vakaro. Kažkada svajojęs apie politiko, diplomato darbą, gyvenęs ir dirbęs sostinėje, dabar ūkininkas pripažįsta, kad su gyvūnais viskas paprasčiau. Tame pačiame kaime ūkininkauja ir G. Činskio tėvas, tik jis laiko 1 000 avių pramoninį ūkį. „Meilė gyvūnams man į kraują įaugusi“, – užtikrino ŪP pašnekovas.

Teksliai
Nė vienas žmogus nelieka abejingas tekselių veislės avims. Tik požiūriai – nuo susižavėjimo iki baimės – skiriasi.

Ateityje ūkininkas norėtų auginti ir veisti kur kas daugiau tekselių, tačiau jos labai sunkiai ėriuojasi, visoms reikia padėti. „O jei vienu metu ėriuotųsi kelios, tai kurią gelbėti?“ – retoriškai klausė G. Činskis. Ūkininkas specialiai vyko į Nyderlandus pasimokyti, kaip padėti avytėms lengviau atsivesti ėriukų.

 

Gintauto ČINSKIO nuotraukos

Viršelyje: Tekselių veislės avimis Gintautas Činskis susižavėjo iš pirmo žvilgsnio.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis