Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Svarbiausi akcentai siekiantiems ES paramos trumposioms maisto tiekimo grandinėms

2023/01/20


Vasario pradžioje bus renkamos paraiškos trumposioms maisto tiekimo grandinėms remti. Ką reikia žinoti? Į klausimus atsako LŽŪKT paslaugų ir produktų valdymo specialistas Mindaugas Mižutavičius.

Remiamas ūkio subjektų bendradarbiavimas, skatinant ir vykdant trumposios tiekimo grandinės veiklą, o koks paramos intensyvumas?

Paramos intensyvumas − 60 proc., o 100 proc. taikoma projekto bendroms išlaidoms, einamosioms bendradarbiavimo išlaidoms, jei veikla susijusi su trumposios tiekimo grandinės plėtra.

Kokios sumos gali tikėtis pareiškėjai ir nuo ko ji priklauso?

Didžiausia paramos suma – 150000 Eur nustatoma pagal projekto grandinės dalyvių skaičių. Reikia paminėti, kad šis ribojimas netaikomas žemės ūkio kooperatyvams.

Jeigu projekte numatytos investicijos, susijusios su žemės ūkio ir maisto produktų tiekimu į realizavimo vietas, įskaitant maisto produktų saugojimo ir laikymo būtiną įrangą viešąsias paslaugas teikiančioms įstaigoms ar įmonėms, vienam projekto grandinės dalyviui gali būti suteikiama iki 85 000 Eur, o didžiausia suma – iki 250 000 Eur.

Iki 700 000 Eur gali tikėtis pareiškėjai, kurie numato kurti regioninio lygmens logistikos centrą naudojant esamos logistikos infrastruktūrą ilgalaikės nuomos, panaudos ar paslaugų sutarčių pagrindu. Vienam projekto grandinės dalyviui gali būti suteikiama iki 200 000 Eur.

Jeigu kuriamas regioninio lygmens logistikos centras vykdant statinių statybą ir rekonstravimą, ar atliekant kapitalinį remontą, didžiausia suma – iki 1 500 000 Eur. Vienam projekto grandinės dalyviui gali būti suteikiama iki 500 000 Eur.

Kurie kriterijai svarbūs renkant prioritetinius balus?

Kaip jau minėjau – svarbus grandinės dalyvių skaičius, prekybos būdas. Daugiau balų numatyta pasirinkusiems tiesioginį produktų pristatymą vartotojams, pardavimus ūkiuose, naujų prekybos vietų ne ūkiuose steigimą. Bus atsižvelgiama ir į tai, ar bent vienas projekto grandinės dalyvis yra žemės ūkio kooperatyvas arba tokio kooperatyvo narys. Svarbus ir suplanuotų prekybos vietų skaičius, rinkai tiekiamų skirtinguose žemės ūkio sektoriuose pagamintų ir (ar) perdirbtų produktų skaičius. Balai pridedami ir tuomet, jei projektas įgyvendinamas be tarpininkų.

Kas gali pretenduoti į paramą? Ko reikalaujama iš pareiškėjų?

Pareiškėjais ir (arba) partneriais gali būti ne trumpiau kaip 1 m. iki paraiškos pateikimo dienos veikiantys fiziniai asmenys, įregistravę ūkininko ūkį ir valdą. Tik jų pajamos iš žemės ūkio veiklos per ataskaitinį laikotarpį iki paramos paraiškos pateikimo turi sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. visų veiklos pajamų.

Pretenduoti į paramą gali ir privatūs juridiniai asmenys, atitinkantys MVĮ keliamus reikalavimus, užsiimantys žemės ūkio, maisto produktų gamyba ir (arba) perdirbimu ir (arba) rinkodara arba užsiimantys žemės ūkio ir maisto produktų realizavimu. Jų žemės ūkio veiklos pajamos per ataskaitinį laikotarpį iki paramos paraiškos pateikimo turi sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. visų pareiškėjo ir partnerių veiklos pajamų.

Pareiškėjais ir partneriais gali būti ne trumpiau kaip 1 m. iki paraiškos pateikimo dienos veikiantys fiziniai ir (ar) juridiniai (atitinkantys MVĮ reikalavimus) asmenys.

Akcentuotina, kad pareiškėjų ir partnerių užsiimančių žemės ūkio, maisto produktų gamyba ir (arba) perdirbimu ir (arba) rinkodara veiklos pajamos per ataskaitinį laikotarpį iki paramos paraiškos pateikimo turi sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. visų pareiškėjo ir partnerių veiklos pajamų.

Pareiškėjais ir partneriais taip pat gali būti privatūs juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio ir maisto produktų realizavimu (prekyba).

Jei paramos sieks viešieji juridiniai asmenys, atitinkantys MVĮ keliamus reikalavimus, jie gali būti tik partneriais ar tarpininkais ir turi veikti žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros srityse.

Daugiau nei pusės projekto grandinės dalyvių, užsiimančių žemės ūkio produktų gamyba, valdos ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte, paramos paraiškos pateikimo dieną turi būti ne mažesnis kaip 8000 Eur.

Svarbu žinoti, kad pareiškėjai iki paskutinio mokėjimo prašymo pateikimo turi sukurti ne mažiau kaip 1 mažmeninės prekybos vietą ir (arba) realizavimo vietą, susijusią su projekto veikla, ir išlaikyti ją kontrolės laikotarpiu.

Visų projekto grandinės dalyvių užaugintos ir (arba) pagamintos produkcijos realizuojamas kiekis per pirmus metus nuo prekybos ir (ar) realizavimo vietos įkūrimo turi būti ne mažesnis kaip 5000 kg. O įsteigus regioninio lygmens logistikos centrą, produkcijos realizuojamas / tiekiamas į logistikos centrą kiekis per pirmuosius metus nuo įsteigimo turi būti ne mažesnis kaip 15 000 kg. Paskesniais metais kiekis laipsniškai didinamas.

Yra ir daugiau reikalavimų, į kuriuos atidžiai įsigilinę Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos rajonų biuruose verslo ekonomines paslaugas teikiantys konsultantai. Kviečiu su jais pasitarti. Paraiškos renkamos nuo 2023 m. vasario 1 d. iki balandžio 3 d. Laiko yra, tik atidėlioti nereikėtų. Juk sėkmė lydi iš anksto apgalvotus sprendimus.

 

LŽŪKT pranešimas

Dalintis

2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...