NMA specialistai atkreipia dėmesį į tai, kad ūkininkai, deklaruojantys žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus, privalo laikytis GAAB reikalavimų. Vienas iš jų, taikomas nuo 2015 m., – draudžiama deginti žemės ūkio augalus ir jų ražienas, žolę ganyklose arba pievose, taip pat daugiametėse ganyklose arba pievose, išskyrus tam tikrus atvejus, kurie numatyti Aplinkos apsaugos reikalavimuose dėl sausos žolės, nendrių, šiaudų bei laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimo.
Atkreipiame dėmesį, jog nuo 2023 m., įgyvendinant 3 GAAB standartą „Draudimas deginti ariamąsias ražienas, išskyrus tuos atvejus, kai tai būtina dėl augalų sveikatos priežasčių“, pareiškėjams draudžiama deginti ražienas, išskyrus atvejus, numatytus Aplinkos apsaugos reikalavimuose lauko sąlygomis deginant augalus ar jų dalis, o nuo 2024 m., įgyvendinant 2 GAAB standartą „Šlapynių ir durpynų apsauga“, pareiškėjams bus draudžiama deginti durpžemių plotus.
Gavę pranešimą apie pernykštės žolės deginimą, NMA Kontrolės departamento specialistai vyksta į vietą, išmatuoja nudegintą plotą ir duomenis pateikia paraiškas administruojančiam NMA padaliniui. Kaip ir ankstesniais metais, už šį pažeidimą pareiškėjams bus taikomos sankcijos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos tęstinėms priemonėms taikomus GAAB reikalavimus, dėl kurių nuo 1 iki 5 proc. mažinama išmokų suma pagal visą paraišką.
Ar nedeginama žolė, taip pat patikrinama atliekant kompleksinės paramos reikalavimų laikymosi patikras. Nuo 2020 m. nustatant pažeidimus remiamasi ir palydoviniais vaizdais.
ES programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ didelės raiškos žemės, vandenų ir atmosferos vaizdai suteikia plačias galimybes gautą informaciją pritaikyti pačiose įvairiausiose srityse, įskaitant ir žolės deginimą. „Sentinel“ palydovinės nuotraukos daromos kas 3–6 dienas, todėl galima reguliariai ir sistemingai nuotoliniu būdu stebėti, sekti ir vertinti, ar deklaruotuose žemės ūkio paskirties žemės plotuose nėra deginama žolė.
Neabejingi Lietuvos piliečiai apie deginamą žolę kviečiami informuoti NMA „Pasitikėjimo linija“. Apie pastebėtus išdegintus laukus galima pranešti naudojantis nemokama mobiliąja programėle „NMA agro“.
Kaip pranešti apie išdegintą žolę naudojantis „NMA agro“ programėle. Jei norite informuoti apie pastebėtus išdegintus plotus, atsisiųskite mobiliąją programėlę „NMA agro“ į telefoną, paspauskite žalią sudėties ženklą, esantį dešiniajame apatiniame kampe, pasirinkite formą „Pranešti apie pažeidimus“ ir pažeidimo tipą – „Išdegę plotai laukuose“. Galite pateikti pažeidimo aprašą ar pastabas, bet tai nėra privaloma. Palietę fotoaparato ikoną ir nufotografavę išdegintą plotą, paspauskite žalią vokelį ir išsiųskite pranešimą NMA.
NMA informacija
123rf nuotrauka