Ashburn +27,1 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024
Ashburn +27,1 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024

Sveiki, sulaukę šviežių bulvių!

2024/06/12


Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Bulviakasis šiemet prasidėjo labai anksti, dar pavasarį! Tėvo dienos proga žmonės jau kepė bulvinius blynus, bulvių plokštainį, virė prie šaltibarščių. Kad tai pavasario ir vasaros sandūroje įmanomas bulviakasis, kai dar galimas ir bulviasodis, praėjusios savaitės pradžioje įrodė Joniškio rajono Gataučių kaimo ūkininkai Zakai iš Gataučių, šeimos ūkyje daržoves auginantys jau nuo 2002 metų. Paskutinėmis pavasario dienomis šeima, kurioje ūkininkauja tėvai Asta ir Kęstutis, sūnų Sauliaus ir Kęstučio bei dukros Eglės šeimos, ant prekystalio Gataučiuose ir Šiauliuose jau buvo padėję pirmąjį šviežių bulvių derlių. Toks ankstyvas bulviakasis paskutinėmis pavasario dienomis nustebino ir pačius ūkininkus – per visą savo daržininkystės istoriją taip anksti šviežio bulvių derliaus dar nėra kasę. Pernai pirmasis šviežių bulvių derlius pasirodė birželio 14-ąją, 2022 metais – birželio 8-ąją.

„O klientai jau niekuo nebesistebi. Juk prekybos centruose, nesvarbu, ar birželis, ar gruodis, visada galima ir šviežių bulvių, ir braškių nusipirkti, tad žmonės jau net nebegalvoja, ar tos šviežios bulvės čia anksti, ar vėlai. Būna, kad jau balandį ieško šviežių bulvių. Tenka aiškinti, kad jos ką tik pasodintos“, – juokiasi šeimos ūkyje su artimaisiais ūkininkaujantis Saulius Zakas.

Bulviakasis: nuo pavasario iki rudens

Pačias ankstyviausias 'Colomba' veislės bulves, kurios apvaliai ovalios, šviesiai gelsvos, sekliomis akutėmis, išvirtos nesubyra, ūkininkaujanti šeima pasodino kovo 14-ąją. Paskutinėmis pavasario dienomis, ūkininkai iš hektaro kasė po 10 tonų šviežio bulvių derliaus. Keruose užderėjo nuo penkių iki 15 vienetų bulvių. Didžiausia aptikta bulvė svėrė net 185 gramus!

bulviakasis
Šviežio bulvių derliaus rekordininkė – 185 gramus sverianti bulvė, vos telpanti delne.

Iš viso Zakai šiemet 7-8 veislių bulves augina 70 hektarų plote. Jų bulviakasis, prasidėjęs pavasarį, tęsis iki vėlyvo rudens – spalio mėnesio antros pusės.

Užaugintą bulvių derlių ūkininkai Zakai realizuoja patys, savo jėgomis, perpardavėjams nepatiki. Todėl jei kokioje turgavietėje jums bus pristatytos Zakų užaugintos šviežios bulvės, neapsigaukite. Nes ūkininkų laukuose užauginto derliaus Šiauliuose galima įsigyti tik dviejose vietose: šalia prekybos centro „Tilžė“ ir šalia pramogų ir laisvalaikio centro „Bruklinas“, esančio priešais kavinę „Brodvėjaus pica“. Arba apsilankyti firminėje šeimos ūkio krautuvėlėje Joniškio rajone, kelio Šiauliai–Joniškis 23-ajame kilometre, dešinėje pusėje, prie angaro (500 metrų iki Gataučių kaimo).

Bulviasodis – kovą

Kovo 14-oji, kai buvo pasodintos pirmosios 'Colomba' veislės bulvės, nebuvo nei šilta, nei šalta, tačiau, pasak ūkininkų, vėliau, kovo 28-ąją sodintoms bulvėms oro sąlygos labiau patikę – buvo šilčiau ir jos greičiau pradėjo šaknytis.

„Metai metams nelygu. Be to, Joniškio rajono dirvos bulvėms per sunkios, tenka ieškoti atskirų laukų su lengvesniu dirvožemiu. Pernai 'Colomba' veislės bulvės irgi gerai derėjo, nors buvo sodintos vėliau ir labiau apšalo. Šių metų pavasario oras permainingas. Pirmas balandžio dešimtadienis buvo karštas, po to atvėso. Vėsu buvo ir iki gegužės 5-osios, kai naktimis spaudė net iki 5 laipsnių šaltukas, kai kurios bulvės ir apšalo. Bulvės sodinamos giliau, nedidelis lietus nepadeda, sėklos nepasiekia, tad trūko ir drėgmės, teko net porą kartų laistyti. Tačiau mes sodiname sudaigintas bulves, dengiam dviejų sluoksnių danga, taip augintos bulvės mažiau nukentėjo“, – „Šiaulių kraštui“ pasakoja Saulius Zakas.

Kainos jau nieko nebestebina

Pirmąjį šviežių bulvių derlių Zakai rūšiavo pagal dydį, tad ir jų klientai galėjo rinktis nuo didelių po 2,20 Eur už kilogramą iki smulkių – po 1,30 Eur. Kol sąlygos tokios palankios, šviežių bulvių kainos su kiekviena nauja diena tirpsta. Praėjusį penktadienį šviežių didelių bulvių kilogramas kainavo 1,70 Eur, vidutinio dydžio bulvių kilogramą buvo galima įsigyti po 1 eurą, o mažų kilogramą namo neštis ir už 0,60 Eur.

Pirkėjai dėl kainos ūkininkams nepriekaištauja. Jei kas ir padejuoja, Saulius maloniai pasiūlo užsukti birželio antroj pusėj – tada šviežios bulvės bus pigesnės. Pernai ir užpernai, nuo birželio 8 iki 14 dienos ant prekystalio nugulę didelės bulvės buvo parduodamos po 1,50 Eur.

Bet žmonės šviežių bulvių nori dabar! Ir perka, ragauja, skanauja. Vis tik Zakų užaugintos produkcijos gerbėjai renkasi rūšiuotas dideles bulves – jos tarp pirkėjų populiaresnės.

Patys ūkininkai, nors turi galimybę valgyti didžiausias, savo šeimos virtuvei renkasi mažiausias, vieno kąsnio – jos šeimos nariams skaniausios, užtenka tik nuplauti, nereikia net dalinti pusiau, ir šauti į orkaitę.

„Pirmo šviežio derliaus kaina negali būti pigi, nes užauginti bulves irgi kainuoja. Danga vienam hektarui bulvių uždengti kainuoja 2800 eurų. Kartais pasitaiko, kad tokia plėvelė tarnauja tik vieną sezoną – sudrasko į lauką prie bulvių ateinantys laukiniai kanopiniai žvėrys“, – argumentuoja ūkininkas.

 

Lina RUDNICKIENĖ / ŠIAULIŲ KRAŠTAS

Zakų ūkio nuotr.

Viršelyje: Saulius ir Kęstutis Zakai šeimos ūkio bulvių lauke. Jauni ūkininkai sako, kad šviežių bulvių derlius šių metų pavasarį nustebino ir visą jo 22 metus ūkininkaujančią šeimą.

Dalintis