2014 m. augo tiek AB „Achema“ produkcijos kiekis, tiek pajamos. Praėjusiais metais bendrovė pagamino 14 proc. daugiau produkcijos (281 tūkst. tonų), lyginant su 2013 m.
Iš viso 2014 m. AB „Achema“ pagamino 2308 tūkst. tonų pagrindinių produktų: azoto trąšų, birių trąšų mišinių, skystų trąšų kambario ir lauko augalams, amoniako, azoto rūgšties, metanolio, formalino, KF dervų, angliarūgštės, deguonies, azoto, bazinio aliuminio sulfato tirpalo ir kitų cheminių produktų.
Išaugę gamybos kiekiai leido išauginti ir pajamas. 2014 m. AB „Achema“ gavo 69 mln. litų daugiau (beveik 4 proc.) nei 2013 metais - 1,832 mlrd. litų. 2013 m. apyvarta siekė 1,763 mlrd. litų.
„Nors metus baigėme su didesniu rezultatu ir stabiliai dirbdami, tačiau dar didesnį apyvartos augimą pernai stabdė įtempta situacija pasaulinėje trąšų rinkoje. 2014 m. pasaulinės karbamido-amonio salietros tirpalo (KAS) ir karbamido kainos buvo žemesnės nei 2013 m., taip pat sudėtinga buvo ir praėjusių metų pradžia, kurią sąlygojo nepalanki situacija žemės ūkyje,“- analizuodamas metinius rezultatus kalba AB „Achema“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas. – „Stabilius rezultatus mums garantuoja 2 faktoriai: „Achemos“ produkcijos kokybė yra aukštesnė nei konkurentų, o turėdami visą aptarnavimo ir logistikos grandinę galime užtikrinti tiekimo terminus ir kiekius.“
Investicijos į techniką gerina aplinkosaugos situaciją
2014 m. AB „Achema“ į gamyklos infrastruktūros atnaujinimą investavo per 70 mln. litų. Įmonė vykdė svarbius ilgalaikius investicinius projektus, kurie yra kertiniai ir 2015 m. 2014 m. buvo statomas prieš porą metų įsigytas naudotas GP2 ("Grand Parroise”) azoto rūgšties agregatas, kuris leis kokybiškai spręsti energetinę problemą, kai vasaros metu gaminama perteklinė šiluma. Naujasis GP 2 agregatas “Achemos” gamykloje pakeis du senesnės technologijos agregatus, reikalavusius nuolatinio remonto. GP 2 azoto rūgšties agregato paleidimas planuojamas 2015 m. rudens pradžioje.
Investicijos į naująjį agregatą siekia 74 mln. litų. Remiantis skaičiavimais, planuojama, jog dėl padidėjusio ekonominio efektyvumo ši investicija atsipirks per 4 metus.
Dar 15 mln. litų investuota elektros energijos pastočių rekonstrukcijai ir 45 mln. litų - naujojo produkto - medicininio deguonies gamybos projektui. Šie projektai, kurie turėtų būti baigti iki 2015 m. IV ketvirčio, taip pat dalinai finansuojami Ir ES struktūrinių fondų lėšomis.
Per penkerius metus bendrovėje įvyko ženklūs aplinkosauginio klimato gerinimo pokyčiai - Azoto rūgšties ceche vykdytas Šiltnamio efektą sukeliančių dujų (toliau ŠESD) mažinimo projektas azoto rūgšties gamybos agregatuose. Per 2007-2014 m. laikotarpį investuota 28,4 mln. litų (įsigyti katalizatoriai, sumontuota išmetimus fiksuojanti įranga, vykdomas periodinis šios įrangos patikrinimas samdant patikrinimą galinčias atlikti akredituotas kompanijas). Toliau projekto palaikymui kasmet skiriama apie 1 mln. eurų (3,5 mln. litų) katalizatorių atnaujinimui, išmetimų matavimo įrangos periodiniam tikrinimui ir funkcionalumo palaikymui. Praėjusiais metais Amonio salietros ceche įvykdytam projektui - "Amonio salietros gamybos procese panaudoto oro, garų ir susidariusių išlakų valymo sistemos modernizavimas" skirta daugiau kaip milijonas litų investicijų.
2015 m. rezultatai priklausys ne tik nuo rinkos pokyčių
AB „Achema“ generalinis direktorius R.Miliauskas planuoja, kad 2015 m. bus geresni už 2014-uosius. Tikimasi, kad šiuo metu prognozuojamos trąšų pardavimo kainos išliks 2014 m. lygyje, tačiau produkcijos kaštai galėtų mažėti dėl dujų nuolaidų, dėl kurių vis dar tęsiasi derybos su „Gazprom“. Manoma, kad dėl kritusių naftos kainų bazinė dujų kaina taip pat turėtų mažėti.
Pirmoje metų pusėje pajamų augimą turėtų užtikrinti dėl sezono augantis trąšų poreikis, taip pat dėl įvykių Ukrainoje ir dėl dujų trūkumo sąlygotų gamybos sutrikimų Trinidade ir Egipte jaučiamas trąšų trūkumas Europos rinkoje.
Situacija antroje metų pusėje priklausys nuo bendros ekonominės situacijos, žemės ūkio produktų kainų, kurias nulems ateinančio sezono derlius, ir nuo Kinijos azoto trąšų eksportuotojų veiksmų.
Neigiamą įtaką bendrovės rezultatams gali turėti ir nuo AB “Achemos“ nepriklausančios aplinkybės: įmonei uždėta prievolė mokėti SGD terminalo infrastruktūros mokestį, nors ji ir nesinaudoja terminalo paslaugomis.
Mokestis gali siekti net 28 mln. eurų per metus – tai ženkliai sumažins įmonės galimybes investuoti ir konkuruoti su tarptautiniais gamintojais.
2015 m. „Achema“ planuoja pagaminti 2310 tūkst. tonų produkcijos. Prognozuojama šių metų apyvarta - 512 mln. eurų. Planuojama, jog bendrovės investicijos gali siekti apie 23 mln. eurų.
Janina Sabaitė Melnikovienė
Atstovė ryšiams su visuomene
Achemos grupė
8-688 83182