Ashburn -2,7 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -2,7 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Tegul šviesa netemdo geros nuotaikos

2022/12/06


Pasaulyje daugybė malonių dalykų, kurių nesinori atsisakyti net tada, kai reikia taupyti. Puodelis geros kavos ryte, naujas bijūnas po langu, patogios sūpynės... Tarp šių malonumų ir jaukiai apšviestas kiemas tamsų žiemos vakarą! „Tamsoje skendinti sodyba, ypač grįžtant vakare namo, kelia liūdesį. Nepalaikau sprendimo taupyti išjungiant visus šviestuvus. Protingiau pasvarstyti, koks apšvietimas gali būti taupus“, – sako Ramūnas Rėderis, UAB „SODO.LT“ vadovas.

Giedrė RYMEIKĖ

Šviečiantys sodybos taškai

Sodyboje yra daug vietų, kur galima įrengti įvairius šviestuvus: stacionarius, kilnojamus, pakabinamus, išvedžioti girliandas. Apšvietimas ypatingą atmosferą sukuria gėlyne, sode, prie namo. Tikriausiai neplanuosite apšviesti tik daržo, bet kodėl nepritvirtinus lempučių girliandos ant šiltnamio! Planuojant, kaip ekonomiškiau apšviesti sodybą, svarbiausia tinkamai pasirinkti vietas. Vieni pagalvos apie matomumą nuo kelio, kiti norės ir kelių šviesos dėmių gėlyne, kažkas gal mėgsta vakarais paklajoti po sodą, tad keli šviesos šaltiniai gali jame sukurti paslaptingų užkaborių ir leisti judėti saugiau. Tačiau tikriausiai daugiausia dėmesio sulauks terasa arba greta namo įrengta pavėsinė.

„Terasa – tai vieta, kur valgome, kepame mėsą, jei vėsu, šildomės prie šildytuvo. Būtent čia mums reikia daugiau šviesos ne tik dėl jaukumo, bet ir tam, kad galėtume užsiimti veikla“, – šypsosi specialistas.

Antras dalykas, dėl kurio būtina apšviesti šią vietą – saugumas: „Dėl įvairių statybos ypatumų terasos būna kiek pakilusios. Terasa tarsi pratęsia vidaus kambario erdvę. Ši tąsa ne tik emocinė, bet ir fizinė, tiek kambario, tiek terasos grindys yra tame pačiame aukštyje, bet greičiausiai jos nesusilygina su žeme. Taigi apšviestoje terasoje matysime, kur yra jos kraštas!“

Trečia priežastis – estetika. Terasa dažnai būna kitokios medžiagos nei namas, galbūt tai medis, plytelės, stiklas, akmenys. R. Rėderis pataria: „Tinkamai apšvietus išryškėja medžiagų faktūros, išnyksta fono detalės, tampa jaukiau – naktį apšviesta terasa gali būti net įspūdingesnė nei dieną. Vakare ji paslaptinga – apšvieskite ir pamatysite, kokia ji graži!“

Kai šilčiau, norisi ir šviesiau

„Tenka girdėti, kad šaltuoju metų laiku žmonės labiau linkę leisti laiką namie, todėl jiems atrodo, kad terasa nereikalinga. Tačiau terasų gali būti visokių: su stogeliais, įstiklintų, kurias šiek tiek pašildžius šildytuvu, galima naudoti ir orams atvėsus. Išsprendę terasos šilumos problemą, pasirūpinkime ir apšvietimu! Kartais šiluma net nėra svarbiausia. Per Kalėdas juk einame prie miesto eglutės ir geriame kakavą, karštą šokoladą ar vyną. Tai galima daryti ir terasoje, kai norisi pajusti žiemą – pasitaisyti karštų gėrimų, karštų užkandžių ir leisti laiką terasoje. Šaltas oras visada gaivesnis, o grįžus šilti namai tampa dar jaukesni. Suprantama, terasoje smagiau, kai ji nors kiek apšviesta“, – sako R. Rėderis.

Jis prisipažįsta, kad jo namų terasa ne­įstiklinta ir dar be stogo, tačiau naudojama ir žiemą, nes ten stovi grilis. „Jis ir pašildo orą, o kai yra bent vienas šviestuvas, nereikia pasišviesti telefonu, kad nesudegintum kepsnio!“ – šypsosi ne vienoje šalies sodyboje apšvietimą įrengęs specialistas.

Universalus stilizuotas šviestuvas žymi terasos kraštą, takelį, apšviečia gėles.

Kas didina kainą?

Nieko nuostabaus, kad neretai sodybą galima pastebėti tik iš šviečiančio lango. Daugiau pinigų išleidus vienam kiemo kampeliui, kitam norisi pataupyti. „Kas yra brangu? Mano nuomone, brangu – tai, kas neefektyvu. Apšvietimas tikrai gali būti efektyvus ir pigus, kai nebrangiai eksploatuojamas, šviečia ten, kur reikia, kai reikia ir nekelia galvos skausmo dėl didelių elekt­ros sąskaitų. Jei norite taupyti, pirmiausia senas lempas pakeiskite modernesnėmis, bet neskubėkite jų išjungti. Svarbu, kad ir įrengimo išlaidos būtų įkandamos“, – sako specialistas ir pastebi, kad, vertindami apšvietimo efektyvumą, žmonės dažnai klysta, nes sutelkia dėmesį vien į techninius parametrus: liumenus, vatus arba estetiką.

Tai, be abejo, labai svarbu, tačiau nereikia pamiršti suskaičiuoti, kiek lempų vienai ar kitai zonai tikrai reikia. Jei norima apšviesti terasą, turi išryškėti jos kontūras, pakilimas ir tai, kas terasoje yra, pavyzdžiui, stalas ir ant jo esantys daiktai. Jei ten stovi grilis, jis taip pat turi matytis. „Taupant galima atsisakyti perteklinių lempų ir palikti būtinas. Ne taip svarbu, kaip atrodys ant brėžinio iš viršaus. Dažnai klientams siūlome pabandyti prieš juos įsigyjant – tada pats pamatai, ar projektuodamas nepadarei klaidų. Pavyzdžiui, ar lempos nešviečia į akis, ar apšviečia tai, ką reikia“, – akcentus dėlioja pašnekovas.

„Visada rekomenduoju rinktis ne aukštos, o žemos įtampos šviestuvus – ir dėl saugumo, ir dėl to, kad jie sunaudoja labai mažai elektros. Tokie ilgiau tarnauja ir juos gali pats sumontuoti, nemažai sutaupant, nes nereikės brangiai kainuojančio elekt­riko, – patarimų negaili R. Rėderis. – Be to, juos saugiau eksploatuoti.“

Reguliuojamo kampo šviestuvo šviesą galima nukreipti tai į vieną, tai į kitą vietą.

Apibendrindamas specialistas išvardija pagrindinius veiksnius, nemenkai branginančius sodybos apšvietimo įrengimo ir išlaikymo išlaidas:

  • Elektriko darbas – jis būtinas įrengiant aukštos įtampos šviestuvus.
  • Perteklinės lemputės, sumontuotos ten, kur be jų galima apsieiti.
  • Nepasirūpinta lauko elektros lizdu. Idealu, kai jis įrengiamas dar prieš statant terasą – jis reikalingas ne tik apšvietimui, bet ir šildymui, praverčia norint įkrauti telefoną.
  • Ne pagal funkcionalumą, bet pagal dizainą pasirinktos lempos. Jei galite rinktis „dar nešviečiančias, bet jau gražias“ – puiku, tačiau taupant verčiau ieškoti universalesnių. Pavyzdžiui, lempą su reguliuojamu apšvietimo kampu kepant galima pakreipti į grilį, valgant – į stalą. Pavakarieniavus jas galima nukreipti į vazonus ar kalėdines kompozicijas.

Žema įtampa – didelės galimybės

„Įrengus 12 V apšvietimą, galima susikurti ir šventinę atmosferą: išjungus įprastas terasos lemputes, įjungti girliandą. Be abejo, yra galimybė naudotis abiem apšvietimo būdais. Tai universalumas, leidžiantis sutaupyti, jei aktualu“, – sako apšvietimo specialistas ir papildo, kad žemos įtampos lempos leidžia įrenginėti apšvietimą pačiam ir tai daryti etapais.

„Pirmiausia įrengiame porą būtiniausių universalių šviestuvų. Vėliau, jei atsiranda poreikis, galima prijungti daugiau. Taupant 2–3 šviestuvų verandoje visai pakanka. Yra, pavyzdžiui, itin taupus 2 W šviestuvo modelis – sunaudojamos elektros kiekis tiesiog juokingas. Tokiu apšvietę verandą, per mėnesį net ir dabartinėmis kainomis sumokėsite mažiau nei eurą!“ – tvirtina R. Rėderis.

Paskaičiavę, kiek šviestuvų reikės terasai, gerai pagalvokite, kur juos tvirtinsite. Ar tikrai lempas verta tvirtinti prie terasos stulpo? Jos gali šviesti per langus, todėl naktį viduje nebus jauku. „Geriau tvirtinti ant namo sienos, nes šviesa nukrypsta į kiemo pusę – nešvies pro langus ir ne­akins“, – pataria pašnekovas. Dar šviestuvą galima tvirtinti ant bėgelio. Jis montuojamas ant stogo, lubų ir šviesa sklinda žemyn. Kad neakintų, pasirinkite pageidaujamą švietimo kampą.

Ramūno Rėderio nuotraukos

Dalintis
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...